کابل نسوز چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه در بسیاری از اماکن، استفاده از کابل هایی که در برابر آتش سوزی مقاومت کنند و همچنان به کار خود ادامه دهند، بسیار مورد استقبال است زیرا توقف عملکرد برخی از تجهیزات در یک مکان ممکن است برای سلامت انسان خطرساز شود. این نوع از کابل های مقاوم در برابر حرارت را با نام کابل های نسوز یا ضد آتش (Fire Resistance Cable) می شناسند.
کابل های معمولی در هنگام آتش سوزی و در اثر سوختن، میزان بسیار زیادی دود، حرارت و گازهای سمی از خود ساطع می کنند. بدین ترتیب، استفاده از کابل های نسوز یا ضد حریق در اماکنی که امکان آتش سوزی وجود دارد، انتخاب بهتری می باشد.

در ساخت کابل های نسوز از پلیمر فاقد هالوژن استفاده شده است که در کاهش گازهای سمی بسیار مؤثر است. این نوع کابل ها غالباً به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر اینکه در مقابل حرارات بالا مقاومت می کنند، در مقابل ضربات فیزیکی نیز مقاومت داشته، مدار اصلی را حفظ کرده و بدین ترتیب به کار خود تا چندین ساعت و تا زمانیکه اقدامات لازم برای خاموش کردن آتش صورت گیرد، ادامه می دهند. این کابل ها در اماکن عمومی از جمله هتل ها، پاساژها، سالن های تئاتر و سینما، موزه ها، بیمارستان ها، مراکز خرید، آسمان خراش ها، ادارات، مدارس، فرودگاه ها، زیرزمین و تونل ها، ایستگاه های قطار، مراکز کامپیوتری، سیستم های هشدار، سیستم های کنترل ترافیک و سیستم های اطفاء حریق کاربرد دارند. در واقع این کابل ها بیشتر در مکان هایی استفاده می شوند که حجم رفت و آمد عموم مردم بالا بوده و باید شرایط به گونه ای باشد که در هنگام وقوع خطر، جان افراد در امان باشد.

قابلیت های کابل نسوز (ضد حریق)

 1. مقاومت در برابر آتش و انتقال شعله
 2. عدم ایجاد دود و گازهای سمی در هنگام سوختن
 3. مقاومت در برابر شعله مستقیم برای طولانی مدت
 4. فاقد گازهای هالوژن
 5. عملکرد صحیح در مدار برقی به مدت طولانی

موارد استفاده از کابل نسوز (ضد حریق)

 1. سیستم های اعلام و اطفاء حریق
 2. سیستم های ارتباطی اضطراری (Emergency Voice Communication)
 3. سیستم های برق اضطراری
 4. سیستم های تهویه اضطراری
 5. سیستم های کنترل و ابزار دقیق
 6. سیستم هایی با شرایط  کار در حرارت بالا

لیست قیمت انواع کابل برق و سیم برق را مشاهده کرده و با فروشندگان آنها تماس بگیرید.