ثبت فروشگاه

کابل برق

کابل برق (Electrical Cable) در صنعت، از اساسی ترین تجهیزات برقی مورد استفاده کاربران در جهان به شمار می آید. برای برقراری جریان بین دو طرف از تجهیزات الکتریکی، از انواع سیم و کابل استفاده می شود. از به هم تابیده شدن چند سیم (هادی جریان الکتریکی)، یک رشته کابل تشکیل می شود. این سیم ها داخل روکش عایقی از جنس های مختلف قرار گرفته اند. آلیاژهای کابل و یا به اصطلاح هادی آن ها معمولاً از جنس مس، آلومینیوم، نقره و ... است. لازم به ذکر است که مس قابلیت رسانایی بسیار بیشتری نسبت به سایر فلزات دارد. در ادامه به بررسی عوامل مؤثر در قیمت کابل برق می پردازیم تا بدین ترتیب با آگاهی کامل نسبت به خرید کابل برق اقدام نمایید.

رشته های سیم که در زیر عایق قرار گرفته اند، به یک روکش نهایی نیز مجهز شده اند. این روکش می تواند از نوع PVC باشد. روکش نهایی، کابل را از صدمات فیزیکی حفظ می کند. همچنین این کابل ها می توانند به شیلد یا زره نیز مجهز شوند.

کابل برق کامپیوتر، کابل برق لپ تاپ و کابل برق ماینر از کابل هایی هستند که امروزه کاربرد وسیعی دارند. این کابل ها با کابل هایی که در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت دارند. این محصولات به دو شاخه های مخصوصی مجهز شده اند که به واسطه آن ها می توان برق را از پریز گرفت و به دستگاه مورد نظر هدایت کرد.

کابل برق

ساختمان کابل

کابل های برق از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. البته ساختمان کابل به کاربرد کابل، محل استفاده و کارایی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، ساختمان کابل های مخابرات با کابل های افشان فشار ضعیف و فشار متوسط متفاوت است. به طور کلی، کابل ها از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده اند:

 • هادی کابل: می توان گقت مهم ترین بخش هر کابلی، هادی آن است. هادی کابل از یک یا چند رشته فلز رسانا همچون مس یا آلومینیوم ساخته شده است که درست در مرکز کابل قرار گرفته است. این بخش وظیفه انتقال جریان الکتریکی را برعهده دارد. هادی کابل می تواند به شکل مفتول، افشان و نیمه افشان باشد. همچنین سطح مقطع آن می تواند از نوع گرد و یا تخت باشد. هادی کابل مشخص کننده قیمت روز کابل برق است.
 • عایق کابل: عایق کابل بر روی رشته های هادی کشیده می شود و از نشت جریان الکتریکی جلوگیری می کند. این عایق از جنس مواد لاستیکی، کاغذهای روغنی، پی وی سی، PET و ... است.
 • روکش کابل برق: روکش کابل بر روی عایق و هادی کشیده شده است و وظیفه آن حفاظت از محتویات داخلی کابل است. همچنین از نشت برق نیز جلوگیری می کند و بدین ترتیب ایمنی کابل بالاتر می رود. روکش کابل خاصیت ارتجاعی و استقامت مکانیکی بالایی دارد. روکش کابل اغلب از جنس پی وی سی، XLPE و TPR ساخته می شود.

کابل ها اجزای دیگری همچون غلاف، زره یا آرمور، شیلد، حفاظ فولادی و ... نیز دارند.

کابل برق و انواع آن

این کابل ها در صنعت کاربرد بسیار گسترده ای دارند. به همین دلیل در انواع و اقسام مختلفی به بازار عرضه می شوند. در ادامه به بررسی انواع کابل الکتریکی می پردازیم:

کابل برق مسی

با توجه به جنس هادی، کابل به دو نوع کلی مسی و آلومینیومی تقسیم می شود. کابل مسی قیمت و وزن بالاتری نسبت به کابل آلومینیومی دارد. این کابل ها رسانایی الکتریکی بالایی دارند و شکل پذیری آن ها نیز آسان تر است.

کابل برق مسی

کابل برق آلومینیومی

کابل آلومینیوم از هادی هایی از جنس آلومینیوم ساخته می شود. این کابل ها نسبت به کابل های مسی، کاربرد کمتری دارند. معمولاً کابل های خودنگهدار، برخی از کابل های زمینی و برخی از کابل های قدرت از جنس آلومینیوم تولید و عرضه می شوند. این کابل ها قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به کابل مسی دارند. کابل آلومینیوم اغلب به شکل مفتول عرضه می شود زیرا شکل پذیری و انعطاف پذیری فلز آلومینیوم کمتر است.

کابل برق آلومینیومی

کابل افشان

 کابل ها از لحاظ شکل هادی و ساختار به چند دسته تقسیم می شوند. کابل برق افشان (هادی از کلاس 1) نوعی کابل است که جنس آن معمولاً از نوع مسی است. هادی کابل افشان از رشته های نازک کنار هم تشکیل می شود و دارای انعطاف بیشتری نسبت به دیگر انواع کابل است.

کابل افشان

کابل مفتولی ( کابل خشک)

کابل مفتولی (هادی کلاس 2) دسته دیگری از کابل ها است که شکل ظاهری هادی آن با کابل های افشان متفاوت است. این کابل دارای انعطاف کمتری نسبت به نوع افشان است و اکثراً کاربرد زمینی دارد. در کابل کشی های شرکت توزیع، بیشتر از این نوع کابل ها استفاده می شود. این کابل ها در انواع مسی و آلومینیومی به بازار عرضه می شوند.

نوعی کابل نیمه افشان نیز به بازار عرضه می شود که خاصیتی مابین کابل افشان و مفتولی دارد.

کابل مفتولی ( کابل خشک)

کابل زمینی

کابل ها براساس کاربردی که دارند، به دو دسته هوایی و زمینی تقسیم می شوند. کابل زمینی فارغ از جنس هادی، کاربرد زمینی دارد و بیشتر در زیر خاک بکار می رود.

کابل هوایی

این کابل به صورت هوایی استفاده می شود. کابل های خودنگهدار از این نوع کابل ها به شمار می آیند.

انواع کابل براساس نوع مصرف

 1. کابل شبکه
 2. کابل مخابرات (تلفن)
 3. کابل فشار ضعیف
 4. کابل فشار قوی
 5. کابل خودنگهدار
 6. کابل کنترل یا فرمان
 7. کابل اعلام حریق
 8. کابل کواکسیال
 9. کابل جوش
 10. کابل ابزار دقیق
 11. کابل کولر

انواع کابل براساس نوع مصرف

کاربرد انواع کابل 

 • کابل ها از لحاظ نوع کاربرد به کابل های زمینی و یا هوایی قابل تفکیک هستند. همچنین کابل برق روکار و توکار مورد استفاده قرار می گیرد. 
 • کابل های زمینی اغلب در کابل کشی های داخل خاک و کابل های هوایی معمولاً در مواقعی که کابل از دکل و تیرهای برق آویزان است، کاربرد دارند. کابل برق آلومینیومی زمینی و هوایی نیز به بازار عرضه شده است.
 • کابل خودنگهدار جهت برق رسانی از ترانس به محل مورد نظر استفاده می شود.
 • کابل های فشار قوی و فشار متوسط جهت انتقال برق از پست های 63 به 20 کیلو ولت بکار می روند. کابل های فشار ضعیف جهت ساخت و ساز، در برق داخلی و در صنعت استفاده می شوند.
 • کابل مخابراتی جهت انتقال صدا و وصل شدن خطوط تلفن و کابل شبکه جهت انتقال دیتا بکار می رود.
 • کابل های فرمان، ابزار دقیق و کابل کنترل جهت امور صنعتی و تابلوهای فرمان استفاده می شوند.
 • کابل های کواکسیال جهت انتقال تصویر از آنتن یا انواع دوربین بکار می روند. کابل کواکسیال آنتن از پرکاربردترین کابل الکتریکی به شمار می آید.

کاربرد انواع کابل

ولتاژ کابل

کابل ها براساس ولتاژ و مقدار مجاز جریان عبوری، از یکدیگر تفکیک می شوند. مقاومت مجاز کابل در آزمایشگاه ها اندازه گیری می شود. بر این اساس، کابل افشان و مفتول برق به کابل فشار ضعیف و کابل فشار قوی تقسیم می شوند.

تعداد رشته های کابل براساس نیاز انتخاب می شود. به طور مثال، در تجهیزاتی که از برق سه فاز استفاده می شود، حداقل تعداد رشته کابل ها می بایست سه رشته باشد و از کابل برق سه فاز استفاده شود.

کابل سه فاز در کارگاه ها، ساختمان های تجاری و کارخانه های صنعتی به کار می رود که از دستگاه هایی با مصرف برق زیاد در آن ها استفاده می شود. کابل برق ساختمان که در آسانسور بکار می رود نیز می تواند از نوع کابل های مسی یا آلومینیومی باشد.

ولتاژ کابل

سطح ولتاژ قابل تحمل

کابل ها براساس محدوده ولتاژ به 4 دسته کابل برق فشار قوی (HV)، فوق فشار قوی (EHV)، فشار متوسط (MV) و کابل برق فشار ضعیف (LV) تقسیم می شوند. کابل مورد استفاده در سیستم های قدرت یا همان فشار قوی، دارای مکانیزم متفاوت و حساس تری است. از این کابل ها در مواقعی که ولتاژ نامی بیشتر از 30 کیلو ولت است، استفاده می شود.

کابل برق فشار متوسط در شبکه های برق با ولتاژ نامی 6 الی 30 کیلو ولت کارایی دارد و کابل فشار ضعیف در خطوط توزیع، سیستم های روشنایی ساختمان، ایستگاه های قدرت و ... استفاده می شود و سطح مقطع آن از 1.5 تا 1000 میلی متر مربع است.

کابل برق ساختمانی

این کابل ها در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب دارای تعداد رشته های مشخص و استانداردهای خاصی هستند. بیشتر این کابل ها در سیستم های روشنایی به کار می روند. تعداد رشته ها و سطح مقطع این کابل ها مطابق با استاندارد است. هادی کابل نیز براساس کلاسی که دارد، به چند نوع مفتول، افشان و نیمه افشان تقسیم می شود. سیم و کابل افشان اغلب کاربردهای ساختمانی دارد.

کابل برق زره دار

در پاسخ به سؤال کابل برق زره دار چیست باید گفت برخی از کابل ها دارای پوششی بر روی هادی و عایق هستند که به آن ها آرمور یا زره می گویند. از کابل زره دار یا آرموردار در مکان هایی که احتمال خوردگی یا پوسیدگی وجود دارد نیز، استفاده می شود. این پوشش می تواند سیم های فولادی و آلیاژ فلزی باشد که سبب بالا رفتن استحکام کابل نیز می شود. در این کابل ها از عایق هایی از جنس پی وی سی یا پلی اتیلن استفاده شده است.

انواع زره کابل

 • کابل های زره دار در مدل های مختلفی به بازار عرضه می شوند. یکی از آن ها نوع SWA است که خود مدل های مختلفی همچون نوار فولادی، سیم آلومینیومی و سیم استیل دارد. این زره یک لایه فولاد، آلومینیوم یا استیل است که با قطر استاندارد به دور کابل کشیده می شود و 90 درصد حفاظت مکانیکی را برای کابل فراهم می کند.
 • زره و سیم از نوع GSWB نیز به بازار عرضه می شود. این زره از سیم گالوانیزه بافته شده تشکیل شده است که با قطرهای 0.2، 0.25، 0.3 و 0.4 به دور کابل کشیده می شود. این زره در مقایسه با دیگر زره ها، شعاع خمشی کمتری دارد. این زره 80 درصد حفاظت مکانیکی ایجاد می کند.
 • زره کابل و سیم از نوع GSTA نوع دیگری زره است که از جنس نوارهای گالوانیزه فولادی است و پوشش 100 درصدی از حفاظت مکانیکی را برای کابل فراهم می کند. این نوع کابل در برابر ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.
 • زره کابل از نوع GSFA که این نوع کابل ها از نوع تخت هستند و زره نیز مناسب این کابل ها ساخته شده است. جنس این زره ها از فولاد گالوانیزه است.

استاندارد کابل

سیم و کابل براساس استانداردهای روز ساخته می شوند و باید مسائل کیفی در ساختار آن ها لحاظ شود. برای شناسایی و معرفی کابل ها از حروف انگلیسی استفاده می شود که این حروف طبق استاندارد VDE آلمان مطرح می شوند. در ادامه بخشی از مهم ترین حروف در نامگذاری کابل ها ذکر شده است:

 • N: هادی مس
 • NR: هادی آلومینیوم
 • Y: عایق و روکش از جنس پی وی سی
 • R: زره فولادی نواری شکل

استاندارد کابل

انواع کابل برق بر اساس سایز

این کابل ها در سایزهای مختلفی به بازار عرضه می شوند. سایز و اندازه کابل ها با اعداد و ارقامی نشان داده می شود که هرکدام نشان دهنده ویژگی خاصی از کابل است. در سایزبندی این کابل ها تعداد رشته ها و سطح مقطع ذکر می شود. بدین ترتیب که عدد سمت چپ نشان دهنده تعداد رشته و اعداد دیگر که در مقابل علامت ضرب قرار گرفته اند، نشان دهنده سطح مقطع کابل هستند.

کابل برق 4 در 16 به معنای کابلی است که 4 رشته سیم با سطح مقطع 16 میلی متر مربع دارد. یا کابل 150+70*3 دارای 3 هادی با سطح مقطع 70 میلی متر مربع و 1 هادی با سطح مقطع 150 برای نول است. کابل ها می توانند در انواع تک رشته، دو، سه، چهار، پنج رشته و ... تولید شوند و سطح مقطع آن ها نیز متغیر است.

انواع سایز کابل برق

سیم و کابل مرغوب

راه های زیادی جهت تشخیص مرغوبیت سیم و کابل وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. سطح بیرونی کابل باید صاف باشد و برآمدگی با فرورفتگی نداشته باشد.
 2. قطر و وزن زیاد کابل نشان دهنده کیفیت بالای کابل نیست. گاهی برخی از تولیدکنندگان از وزن مس کم می کنند و قطر و وزن عایق را افزایش می دهند.
 3. هنگامی که کابل برش خورده می شود، کابلی استاندارد است که هادی در مرکز عایق قرار گرفته باشد.
 4. ضخامت غلاف باید در تمامی قسمت های کابل برابر باشد و اصطلاحاً کابل سنتر باشد.
 5. عایق کابل مرغوب باید به آسانی و به صورت کشسانی از روی مس جدا شود.
 6. هادی کابل استاندارد نباید اکسید شده یا تغییر رنگ داده باشد.

سیم و کابل مرغوب

تفاوت سیم و کابل

 • تنوع کابل ها بسیار بیشتر از سیم ها است.
 • ضخامت کابل در اغلب موارد از سیم بسیار بیشتر است.
 • در یک متراژ معین از سیم و کابل، کابل وزن بسیار بیشتری دارد.
 • کابل از دوام و مقاومت فیزیکی بالاتری نسبت به سیم برخوردار است.
 • هزینه تولید، ساخت و عرضه کابل های برق بسیار بیشتر از سیم های برق است.
 • کابل ها می توانند ولتاژ در سطوح بالاتر را تحمل کنند اما سیم ها در این موضوع ضعیف تر هستند.
 • سیم ها از یک رشته با سطح مقطع های مختلف ساخته می شوند اما کابل دارای یک یا چند رشته هادی است.

مواد اولیه ساخت کابل الکتریکی

همان طور که پیشتر گفته شد، کابل ها از سه بخش اصلی هادی، عایق و روکش تشکیل شده اند. هادی کابل ها از جنس مس یا آلومینیوم است. در برخی مواقع نیز از هادی آلومینیومی با روکش مس استفاده می شود. برای عایق نیز از موادی همچون گرانول پی وی سی استفاده می شود. روکش ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند. برخی از کابل ها روکش هالوژن فری، نسوز سیلیکونی، XLPE، پی وی سی و دیگر موارد دارند. نوع و جنس روکش باید مطابق با کاربرد کابل و محل استفاده آن انتخاب شود.

مراحل تولید کابل برق

برای تولید کابل الکتریکی معمولی، تک روکشه و بدون شیلد و زره باید مراحل زیر پشت سرگذاشته شود:

نازک کاری

در این مرحله فلزی که به عنوان هادی در نظر گرفته می شود، نازک و کشیده می شود. این عملیات مفتول ها را به سطح مقطع های کوچکتر تبدیل می کند. پس از انجام این مرحله، سیم های نازک به دور قرقره جمع می شوند. 

آنیل کردن

سیم های ایجاد شده نرم و شکننده هستند به همین دلیل مجدداً بازپخت و آنیل می شوند تا استحکام اولیه خود را به دست بیاورند و انعطاف پذیر شوند. این کار در مدت زمان مشخصی صورت می گیرد.

استرند کردن

عمل پیچ و تاب رشته های هادی را استرند کردن می گویند. در این مرحله هادی ها توسط دستگاه استرند به هم بافته می شوند و فضای خالی بین مفتول در آن ها از بین می رود. 

اکسترودر

پس از تابیده شدن هادی ها، سیم به دست آمده از دستگاه اکسترودر عبور می کند. سیم ها در این دستگاه به یک لایه عایق از جنس پی وی سی  و ... مجهز می شوند. این دستگاه می تواند عایق به صورت یکپاره و یکنواخت روی سیم تزریق کند. 

روکش زدن

مرحله دیگر در تولید کابل، روکش زدن آن است. ژاکت کابل از آن در برابر عوامل محیطی حفاظت می کند. این کار توسط دستگاه های مخصوص صورت می گیرد. 

بسته بندی

مرحله آخر در تولید کابل، بسته بندی این محصول است. کابل های تولید شده به دور کلاف یا قرقره های فلزی، پلاستیکی یا چوبی پیچیده می شوند و سپس به بازار عرضه می شوند. 

بهترین کابل برق

سیم و کابل برق در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. با گسترش و توسعه شبکه های برق، کابل ها نیز در انواع و اقسام مختلفی به بازار عرضه شده اند و شرکت های زیادی به تولید این گونه کابل ها پرداخته اند. در ادامه برخی از مشهورترین شرکت ها در زمینه تولید سیم و کابل معرفی شده است:

کابل خراسان افشارنژاد

این شرکت یکی از پرفروش ترین سیم و کابل های موجود در بازار را عرضه می کند. سیم و کابل خراسان از سال 1345 فعالیت خود را آغاز کرده است و به تولید انواع کابل از جمله کابل های آلومینیومی و مسی فشار قوی و فشار ضعیف، کابل های آرموردار و ... می پردازد. کیفیت بالای این محصولات سبب شده است تا مصرف کنندگان از این کابل ها استقبال زیادی کنند. خراسان افشارنژاد کابل هایی با کاربردهای زمینی و هوایی نیز به بازار عرضه می کند. کابل های زمینی این شرکت دوام و استحکام بالایی دارند و می توان آنها را در زیر خاک بدون لوله و یا کانال بکار برد.

کابل البرز الکتریک نور

این شرکت از سال 1383 فعالیت خود را در زمینه تولید انواع کابل و سیم برق آغاز کرده است. شرکت البرز الکتریک نور به تولید کابل هایی با هادی های آلومینیومی و مسی می پردازد که می توان از آن ها در تمامی صنایع استفاده کرد. این شرکت کابل هایی با کاربردهای مختلف تولید می کند. سطح مقطع و تعداد رشته های این کابل ها بسیار متنوع است. از محصولات این شرکت می توان به کابل کواکسیال، کابل جوش، کابل فشار ضعیف، کابل فشار قوی، کابل آرموردار و ... اشاره کرد.

کابل کمان

این شرکت در حوزه تولید کابل های مفتول، افشان، کواکسیال، جوشکاری، سیم های ارت و ... فعالیت می کند و از سال 1370 این فعالیت را آغاز کرده است. محصولات این شرکت تنوع و کیفیت بالایی دارند و موفق به دریافت استانداردها و گواهینامه های ISO 9001:2008 و CE شده اند. صنایع سیم و کابل کمان به تولید کابل های جوش، ابزار دقیق، قدرت، سبک، مخابرات و ... می پردازد. این شرکت از عایق های مرغوب و هادی های آنیل شده در ساختار کابل های خود استفاده می کند. این شرکت همچنین کابل های مفتولی آلومینیوم نیز به بازار عرضه می کند.

از دیگر شرکت های تولیدکننده کابل می توان به تک سیم البرز، دامغان، راد افشان سحر، زرتافته کرمان، سیمیا، همدان، دامغان، مسین، یزد، افق البرز و ... اشاره کرد.

قیمت کابل برق

توجه به نکاتی نظیر سطح مقطع کابل، محدوده ولتاژ، کاربرد، تعداد رشته، نوع هادی، نوع روکش، جنس هادی، کابل برق سه فاز و ... در انتخاب یک کابل مناسب، بسیار مؤثر است. این عوامل بر روی قیمت کابل برق نیز تأثیرگذار هستند. هرچه ضخامت کابل و وزن هادی کابل بیشتر باشد، قیمت کابل برق صنعتی نیز بیشتر می شود.

خرید کابل برق

کابل های برق در ایران با کیفیت بسیار بالایی تولید می شوند. این دستاورد به دلیل غنی بودن کشور ایران از نظر وجود معادن مس، آلومینیوم و تولید مواد اولیه با خلوص بالا حاصل شده است. ایران از جمله کشورهای صادرکننده کابل در جهان به شمار می آید.

برای خرید کابل برق و خرید کابل ساختمان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات کابل برق را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل برق و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی کابل برق را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند