ثبت فروشگاه

کابل برق

کابل برق در صنعت، از اساسی ترین تجهیزات برقی مورد استفاده کاربران در جهان به شمار می آید. برای برقراری جریان بین دو طرف از تجهیزات الکتریکی، از انواع کابل استفاده می شود.
از به هم تابیده شدن چند سیم (هادی جریان الکتریکی)، یک رشته کابل تشکیل می شود. این سیم ها داخل روکش عایقی از جنس های مختلف قرار گرفته اند. آلیاژهای کابل و یا به اصطلاح هادی آن ها معمولاً از جنس مس، آلومینیوم، نقره و ... است. لازم به ذکر است که مس قابلیت رسانایی بسیار بیشتری نسبت به سایر فلزات دارد.

انواع کابل برق بر اساس پارامترهای مختلف

کابل مسی

با توجه به جنس هادی، کابل به دو نوع کلی مسی و آلومینیومی تقسیم می شود. کابل مسی قیمت و وزن بالاتری نسبت به کابل آلومینیومی دارد.

کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی نسبت به کابل های مسی، کاربرد کمتری دارد. معمولاً کابل های خودنگهدار، برخی از کابل های زمینی و برخی از کابل های قدرت از جنس آلومینیوم تولید و عرضه می شوند.

کابل افشان

این کابل معمولاً از نوع مسی است. هادی این نوع کابل از رشته های نازک کنار هم تشکیل می شود و دارای انعطاف بیشتری نسبت به کابل های خشک است. برای خرید انواع کابل افشان می توانید همین حالا اقدام نمایید.

کابل مفتولی ( کابل خشک)

این کابل دارای انعطاف کمتری نسبت به نوع افشان است و اکثراً کاربرد زمینی دارد. در کابل کشی های شرکت توزیع، بیشتر از این نوع کابل ها استفاده می شود.

کابل زمینی

این نوع کابل ها فارغ از جنس هادی که دارند، کاربرد زمینی دارند و بیشتر در زیر خاک بکار می روند.

کابل هوایی

این کابل به صورت هوایی استفاده می شود. کابل های خودنگهدار از این نوع کابل ها به شمار می آیند.

انواع کابل براساس نوع مصرف

 1. کابل شبکه
 2. کابل مخابرات (تلفن)
 3. کابل فشار ضعیف
 4. کابل فشار قوی
 5. کابل خودنگهدار
 6. کابل کنترل یا فرمان
 7. کابل اعلام حریق
 8. کابل کواکسیال
 9. کابل جوش

کاربرد انواع  کابل 

 • کابل های برق از لحاظ نوع کاربرد به کابل های زمینی و یا هوایی قابل تفکیک هستند.
 • کابل های زمینی اغلب در کابل کشی های داخل خاک و کابل های هوایی معمولاً در مواقعی که کابل از دکل و تیرهای برق آویزان است، کاربرد دارند. کابل برق آلومینیومی زمینی و هوایی نیز به بازار عرضه شده است.
 • کابل خودنگهدار جهت برق رسانی از ترانس به محل مورد نظر استفاده می شود.
 • کابل های فشار قوی و فشار متوسط جهت انتقال برق از پست های 63 به 20 کیلو ولت بکار می روند. کابل های فشار ضعیف جهت ساخت و ساز، در برق داخلی و در صنعت استفاده می شوند.
 • کابل مخابراتی جهت انتقال صدا و وصل شدن خطوط تلفن و کابل شبکه جهت انتقال دیتا بکار می رود. برای خرید کابل شبکه همین حالا اقدام نمایید.
 • کابل های فرمان، ابزار دقیق و کابل کنترل جهت امور صنعتی و تابلوهای فرمان استفاده می شوند.
 • کابل های کواکسیال جهت انتقال تصویر از آنتن یا انواع دوربین بکار می روند. کابل کواکسیال آنتن از پرکاربردترین این کابل الکتریکی به شمار می آید.

خرید کابل برق

کابل های برق در ایران با کیفیت بسیار بالایی تولید می شوند. این دستاورد به دلیل غنی بودن کشور ایران از نظر وجود معادن مس، آلومینیوم و تولید مواد اولیه با خلوص بالا حاصل شده است. ایران از جمله کشورهای صادرکننده کابل در جهان به شمار می آید. از بهترین شرکت های تولیدکننده کابل می توان به کابل خراسان افشار نژاد، البرز الکتریک نور، تک سیم البرز، دامغان، راد افشان سحر، زرتافته کرمان، سیمیا، همدان، کمان، دامغان، مسین، یزد، افق البرز و ... اشاره کرد.
توجه به نکاتی نظیر سطح مقطع کابل، محدوده ولتاژ، کاربرد، تعداد رشته، نوع هادی، نوع روکش و ... در انتخاب یک کابل مناسب، بسیار مؤثر است.

راندنو علاوه بر معرفی کارخانه های تولیدکننده کابل، فروشندگان و نمایندگان برندهای استاندارد کابل، قیمت ها و مشخصات فنی انواع کابل را نیز به خریداران معرفی و در زمینه انتخاب قیمت و کیفیت بهتر، به آنها کمک شایانی می کند. کاربران با مراجعه به سایت راندنو می توانند از قیمت کابل برق مفتولی، افشان و نیمه افشان آگاه شوند.

ولتاژ کابل

کابل های برق براساس ولتاژ و مقدار مجاز جریان عبوری، از یکدیگر تفکیک می شوند. مقاومت مجاز کابل ها در آزمایشگاه ها اندازه گیری می شود. بر این اساس، کابل های برق به کابل  فشار ضعیف و کابل فشار قوی تقسیم می شوند. برای خرید کابل فشار ضعیف می توانید از سایت راندنو همین حالا اقدام نمایید.
تعداد رشته های کابل ها براساس نیاز انتخاب می شود. به طور مثال، در تجهیزاتی که از برق سه فاز استفاده می شود، حداقل تعداد رشته کابل ها می بایست سه رشته باشد.

سطح ولتاژ قابل تحمل

کابل ها براساس محدوده ولتاژ به 4 دسته کابل فشار قوی (HV)، فوق فشار قوی (EHV)، فشار متوسط (MV) و فشار ضعیف (LV) تقسیم می شوند.
کابل برق مورد استفاده در سیستم های قدرت یا همان فشار قوی، دارای مکانیزم متفاوت و حساس تری است. از این کابل ها در مواقعی که ولتاژ نامی بیشتر از 30 کیلو ولت است، استفاده می شود. کابل های برق فشار قوی معمولاً دارای پوششی بر روی هادی و عایق هستند که به آن ها آرمور یا زره می گویند. از کابل های آرموردار یا زره دار در جاهایی که احتمال خوردگی یا پوسیدگی وجود دارد نیز، استفاده می شود.

 • کابل برق فشار متوسط در شبکه های برق با ولتاژ نامی 6 الی 30 کیلو ولت کارایی دارد.
 • کابل فشار ضعیف در خطوط توزیع، سیستم های روشنایی ساختمان، ایستگاه های قدرت و ... استفاده می شود و سطح مقطع آن از 1.5 تا 1000 میلی متر مربع است.

هادی کابل الکتریکی

کابل های برق براساس نوع و ساختار هادی، می توانند افشان، خشک (مفتول) و یا نیمه افشان باشند. کابل برق مفتولی نسبت به کابل  افشان از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است. معمولاً کابل های افشان کاربرد بیشتری در صنعت ساختمان سازی و صنعت دارند. کابل های مفتولی یا خشک اغلب کاربرد زمینی دارند. 

جنس هادی کابل بسیار حائز اهمیت است. کابل مسی از قیمت بالاتر، وزن بیشتر و قابلیت جریان دهی بیشتری نسبت به کابل آلومینیومی برخوردار است. کابل آلومینیوم فقط به صورت نیمه افشان و مفتول تولید می شود. برای مشاهده قیمت کابل آلومینیومی می توانید با مراجعه به سایت راندنو با نمایندگان اصلی در ارتباط باشید.

کابل های برق امروزه تحت عناوین متفاوتی تولید می شوند. کابل سبک، کابل فشار قوی، کابل خودنگهدار، کابل مخابرات، کابل کنترل و فرمان، کابل شبکه، کابل جوش و ... نمونه هایی از متداول ترین اسامی و دسته بندی های کابل برق به شمار می آیند.

لیست مقایسه

برند