ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل برق

کابل برق در صنعت، از اساسی ترین تجهیزات مورد استفاده کاربران در جهان می باشد. برای برقراری جریان بین دو طرف از تجهیزات الکتریکی، از کابل برق استفاده می شود.
از به هم تابیده شدن چند سیم (هادی جریان الکتریکی) کابل تشکیل می شود که این سیم ها داخل روکش عایقی از جنس های مختلف قرار گرفته اند. آلیاژهای کابل برق و یا به اصطلاح هادی آن ها معمولاً از جنس مس، آلومینیوم، نقره و ... می باشد. لازم به ذکر است که مس قابلیت رسانایی بسیار بیشتری نسبت به سایر فلزات دارد.
کابل های برق بر اساس ولتاژ و مقدار مجاز جریان عبوری از یکدیگر تفکیک می شوند. مقاومت مجاز کابل ها نیز در آزمایشگاه ها اندازه گیری می شود.
تعداد رشته های کابل ها بر اساس نیاز انتخاب می شوند. به طور مثال، در تجهیزاتی که از برق سه فاز استفاده می شود، حداقل تعداد رشته کابل ها می بایست سه رشته باشد.

1. نوع هادی: کابل های برق بر اساس نوع و ساختار هادی، می توانند افشان، خشک (مفتول) و یا نیمه افشان باشند. کابل برق مفتولی نسبت به کابل برق افشان از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است.
2. کاربرد: کابل های برق از لحاظ نوع کاربرد به کابل های زمینی و یا هوایی نیز قابل تفکیک هستند. کابل های زمینی اغلب در کابل کشی های داخل خاک و کابل های هوایی معمولاً در مواقعی که کابل از دکل و تیرهای برق آویزان است استفاده می شود. کابل برق آلومینی زمینی و هوایی نیز به بازار عرضه شده است.
3.سطح ولتاژ قابل تحمل: کابل ها بر اساس محدوده ولتاژ به 4 دسته کابل برق فشار قوی (HV)، فوق فشار قوی (EHV)، فشار متوسط (MV) و فشار ضعیف (LV) تقسیم می شوند.
کابل برق مورد استفاده در سیستم های قدرت یا همان فشار قوی دارای مکانیزم متفاوت و حساس تری می باشد. از این کابل ها در مواقعی که ولتاژ نامی بیشتر از 30 کیلو ولت است استفاده می شود. کابل های برق فشار قوی معمولاً دارای پوششی بر روی هادی و عایق می باشند که به آن ها آرمور یا زره می گویند، البته از کابل های آرموردار یا زره دار در جاهایی که احتمال خوردگی یا پوسیدگی وجود دارد، استفاده می شود.

  • کابل برق فشار متوسط در شبکه های برق با ولتاژ نامی 6 الی 30 کیلو ولت کارایی دارد.
  • کابل فشار ضعیف در خطوط توزیع، سیستم های روشنایی ساختمان، ایستگاه های قدرت و ... استفاده می شود و سطح مقطع آن ها از 1.5 تا 1000 میلی متر مربع را شامل می شود.

کابل های برق امروزه تحت عناوین متفاوتی تولید می شوند. کابل سبک، کابل فشار قوی، کابل خود نگهدار، کابل مخابرات، کابل کنترل و فرمان، کابل شبکه، کابل جوش و ... نمونه ای از متداول ترین اسامی و دسته بندی های کابل برق می باشند.

انواع کابل برق بر اساس پارامترهای مختلف

کابل مسی

با توجه به جنس هادی، کابل برق به دو نوع کلی مسی و آلومینیومی تقسیم می شود. کابل مسی قیمت و وزن بالاتری نسبت به کابل آلومینیومی دارد.

کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی با دارای کاربرد کمتری نسبت به کابل های مسی دارد. معمولا کابل های خود نگهدار و برخی از کابل های قدرت را آلومینیومی کار می کنند.

کابل افشان

این کابل می توند مسی یا آلومینیومی باشد. هادی این نوع کابل از رشته های نازک کنار هم تشکیل می شود و دارای انعطاف بیشتری نسبت به کابل های خشک می باشد.

کابل مفتولی ( کابل خشک)

این کابل دارای انعطاف کمتری نسبت به افشان می باشد و اکثرا کاربرد زمینی دارد.

کابل زمینی

این نوع کابل ها فارغ از جنس هادی که دارند کاربرد زمینی دارند و بیشتر در زیر خاک بکار می روند.

کابل هوایی

این کابل به صورت هوایی استفاده می شود. کابل ها خودنگهدار از دسته بندی های این نوع کابل می باشند.

انواع کابل برق بر اساس نوع مصرف

  1. کابل شبکه
  2. کابل مخابرات
  3. کابل فشار ضعیف
  4. کابل فشار قوی
  5. کابل خودنگهدار

خرید کابل برق

کابل های برق در ایران با کیفیت های بسیار بالایی تولید می شوند. این دستاورد به دلیل غنی بودن کشور ایران از نظر وجود معادن مس، آلومینیوم و تولید مواد اولیه با خلوص بالا می باشد. ایران از جمله کشورهای صادرکننده کابل برق در جهان است. از بهترین شرکت های تولید کننده کابل برق می توان به البرز الکتریک نور، تک سیم البرز، خراسان افشار نژاد، دامغان، راد افشان سحر، زرتافته کرمان، سیمیا، همدان، کمان، دامغان و ... اشاره کرد.
توجه به نکاتی نظیر سطح مقطع کابل، محدوده ولتاژ، کاربرد، تعداد رشته،  نوع هادی، نوع روکش و .... در انتخاب یک کابل مناسب، بسیار موثر است.

راندنو با معرفی کارخانه های تولیدکننده کابل، فروشنده ها و نمایندگان برندهای استاندارد کابل، قیمت ها و مشخصات فنی انواع کابل را به خریداران معرفی و در زمینه انتخاب قیمت و کیفیت برتر، به آنها کمک شایانی می کند. کاربران با مراجعه به سایت راندنو می توانند از قیمت کابل برق مفتولی، افشان و نیمه افشان آگاه شوند.

مشاهده ادامه مطلب

برند