کمپرسر باد فندکی

کمپرسور باد فندکی چیست و چه کاربردی دارد؟

کمپرسور باد فندکی یکی از انواع کمپرسورهای موجود در بازار است. کمپرسور هوا که با نام های کمپرسور باد، موتور باد و یا پمپ باد نیز شناخته می شود، مخزنی است که جریان فشرده هوا در آن قرار دارد.

وظیفه این دستگاه نگهداری و متراکم کردن گازها و بخار است و در صورت نیاز، این گاز و بخار را تخلیه می کند. این دستگاه دارای بالاترین انرژی لازم در میان ابزارآلات بادی می باشد.

انواع کمپرسور هوا

کمپرسور هوا انواع مختلفی دارد که هر یک برای انجام کارهای متفاوتی استفاده می شود. از مهم ترین کمپرسورهای باد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمپرسور باد رفت و برگشت
 • کمپرسور هوا اسکرو
 • پمپ باد فشار قوی
 • کمپرسور باد فندکی یا مینی کمپرسور
 • کمپرسور هوا بدون روغن
 • کمپرسور باد روغنی

ما در این مقاله سعی بر این داریم تا با کمپرسور هوا فندکی و کاربرد آن آشنا شویم.


بیشتر بخوانید: تفاوت کمپرسور هوای روغنی و بدون روغن | مزایا و معایب کمپرسور باد روغنی و اویل فری


کمپرسور باد فندکی چیست؟

این دستگاه به عنوان اصلی ترین قطعات ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد و ما آن را با کمپرسور باد ماشین یا خودرو نیز می شناسیم. کمپرسور باد فندکی وسیله ای پرکاربرد است که با برق 220 ولت کار می کند و برای تمام وسایل نقلیه و برای کارهایی از جمله برای تعویض لاستیک، بدون صرف زمان زیاد استفاده می شود.

همانطور که می دانیم، از این دستگاه جهت تأمین نیروی مورد نیاز ابزارهای بادی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین از این دستگاه بادی پرکاربرد در مصارف گوناگونی از جمله تنظیم باد لاستیک های خودرو، قطعات بادی کوچک مثل توپ و تشک های بادی، باد کردن چرخ های دوچرخه و باد کردن لاستیک های وسایل نیمه سنگین وهمچنین در مصارف صنعتی مانند دریل ها، آچار بکس ها و … استفاده می شود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این دستگاه به غیر از کاربرد رایج آن به عنوان کمپرسور باد خودرو، در مصارفی مانند کارخانه ها (اتومبیل سازی و شیمیایی)، مصارف دارویی و پزشکی، صنایع غذایی و … نیز کاربرد دارد.

بهترین کمپرسور باد فندکی

همواره انتخاب بهترین کمپرسور باد فندکی یکی از دغدغه های همه خریداران این محصول است. ما در این قسمت سعی کرده ایم عواملی که سبب می شود تا بهترین و مناسب ترین انتخاب، بسته به نوع کاربرد مورد نظرتان را داشته باشید، اشاره کنیم:

 • بهترین کمپرسور باد فندکی براساس حجم هوایی، کمپرسوری است که با گذشت زمان، همچنان بتواند مقدار مشخصی هوای فشرده شده تولید کند.
 • با توجه به دیگر کاربردهای این دستگاه بادی در مصارف پزشکی و اهمیت کیفیت هوای داخل کمپرسور جهت امنیت بیماران در برابر آلودگی، تمیز بودن هوای آن بسیار حائز اهمیت است.
 • مدت زمان استفاده از این دستگاه و میزان استفاده از آن نیز از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد تا بهترین کمپرسور باد فندکی خریداری شود. برای مثال برای استفاده متناوب از این دستگاه باید کمپرسور پیستونی (به ویژه نوع روغنی) مورد استفاده قرار گیرد.
 • از عوامل دیگر تأثیرگذار، نحوه انتقال انرژی این دستگاه است که به صورت دائمی و متناوب می باشد.
 • برخی از کمپرسورهای فندکی دوکاره هستند و قابلیت وصل شدن به سر باتری را نیز دارند.

این دستگاه می تواند در مواقع گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از بزرگترین مشکلات استفاده از پمپ فندکی، فیش فندکی آن است که در صورت عیب داشتن، باعث آسیب رساندن به موتور و سیم کشی خودرو می شود.

انواع کمپرسور باد فندکی (پمپ باد فندکی)

 • کمپرسور باد پیستونی: این نوع پمپ باد فندکی، بیشتر در مصارف صنعتی کاربرد دارد و دارای سایزهای 25 تا 1000 لیتر است. لازم به ذکر است کوچکترین سایز این نوع کمپرسور، حجم 25 لیتر و 50 لیتر دارد که در صنایع خدماتی مانند دکوراسیون کاربرد دارد.
 • کمپرسور باد اسکرو: این دستگاه در کارخانه هایی که فشار هوا به بیشتر از 1000 لیتر در دقیقه می رسد، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کمپرسور باد فندکی فشار قوی: از این نوع پمپ در صنایعی مانند تولید بطری های آب معدنی استفاده می شود. این دستگاه دارای هوادهی 700-1000 و 1500 لیتر در دقیقه است.

بیشتر بخوانید: کار با کمپرسور باد چگونه است؟ راهنمای جامع نصب و راه اندازی کمپرسور باد


راهنمای خرید کمپرسور فندکی

در هنگام خرید می توانید این دستگاه را از برندهای معتبری همچون کمپرسور باد فندکی رونیکس، کنزاکس، گالان، آروا، بوهر، دوو، تویوتا و انواع برندهای ایرانی، آلمانی، تورنادو، استرانگ و … تهیه نمایید.

قیمت پمپ باد فندکی به عوامل زیادی مانند طراحی دستگاه، فشار، روغنی یا غیر روغنی بودن آن بستگی دارد. لازم به ذکر است که به دلیل طراحی کمپرسورهای سانتریفوژ برای کارهای سخت، این نوع پمپ باد فندکی از نوع معکوس گران تر است.


بیشتر بخوانید: کاهش صدای کمپرسور هوا