تعویض مته دریل

آموزش تعویض مته دریل با انواع سه نظام

تعویض مته دریل یکی از نکات مهم آموزشی به هنگام کار با دریل است. دریل یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین ابزارآلات در صنعت به شمار می آید که از آن جهت سوراخ کاری، ایجاد حفره و همچنین باز و بسته کردن پیچ های مختلف استفاده می شود. دریل مجهز به بخشی به نام سه نظام است که در نوک دستگاه قرار دارد و وظیفه آن نگه داشتن و چرخش مته است.

آنچه در ادامه می خوانیم:

مته دریل چیست؟

برای تعویض مته دریل ابتدا باید بدانیم مته چیست؟ مته قسمتی از دریل است که قابلیت تعویض دارد و در سایزها و ابعاد مختلف به بازار عرضه می شود. از هر کدام از مته ها برای سوراخ کردن سطوح مختلف استفاده می شود. عملیات سوراخ کاری بدون این قطعه امکان پذیر نخواهد بود.

برای خرید مته می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

سه نظام دریل نیز انواع مختلفی دارد. همان طور که گفته شد، مته بر روی سه نظام قرار می گیرد و قابلیت تعویض دارد. در این مقاله نحوه تعویض مته را بر روی سه نظام های مختلف به صورت کامل توضیح داده ایم.

انواع مته دریل

تعویض مته در سه نظام اتوماتیک

تعویض مته دریل را شرح می دهیم:

سه نظام اتوماتیک یکی از انواع سه نظام است که قابلیت باز و بسته کردن آن با دست وجود دارد. برای تعویض مته در این نوع سه نظام، ابتدا می بایست با یک دست، بدنه دریل را گرفته و سپس با دست دیگر، سه نظام را در سمت خلاف عقربه های ساعت بپیچانید تا شل شود.

سپس مته قبلی را در آورده و مته جدید را از سمت صاف آن داخل سه نظام قرار دهید و جا بزنید. پس از آن لازم است که سه نظام را به مقدار کمی در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. در ادامه، ماشه دریل را به آرامی فشار داده تا از سفت بودن مته داخل سه نظام اطمینان حاصل کنید.

با مطالعه مقاله تعویض سه نظام دریل می توانید نسبت به تعویض انواع سه نظام اقدام کنید.

تعویض مته در سه نظام اتوماتیک

تعویض مته در سه نظام آچارخور

سه نظام های آچارخور یا معمولی از قدمت بیشتری برخوردار هستند. برای باز و بسته کردن این نوع سه نظام، نیاز به آچار مخصوص است و نمی توان آن را به کمک دست یا وسایل دیگر باز و بسته کرد. این آچار در هنگام خرید دریل، به همراه آن ارائه می شود.

سه نظام آچار خور

سه نظام های آچار خور اغلب بر روی دریل های سنگین و صنعتی نصب شده اند. این سه نظام ها شیارهایی دارند و بر روی آن ها، سوراخ هایی وجود دارد که آچار داخل آنها می رود.

برای تعویض مته دریل در این سه نظام، باید آچار را داخل سوراخ سه نظام انداخته و سپس آن را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانید. این حرکت را تا زمانی که بتوانید مته را در بیاورید، انجام دهید.

سپس مته قدیمی را از جا در آورده و مته جدید را از قسمت صاف آن وارد سه نظام کنید و آن را تنظیم نمایید. در ادامه، به وسیله آچار، سه نظام را در جهت عقربه های ساعت سفت کنید.

تعویض مته در سه نظام آچارخور

نکات مهم در هنگام تعویض مته

  • هنگام در آوردن و یا وارد کردن مته، به خوبی آن را چک کنید و در صورتی که دچار خرابی یا آسیب بود، آن را دور بیاندازید.
  • هنگامی که با دریل کار می کنید، مته دستگاه داغ می شود. بنابراین باید توجه داشته باشید که برای تعویض آن اندکی صبر کنید تا مته خنک شود.
  • توجه داشته باشید که با استفاده از روش هایی می توان سه نظام آچارخور را نیز به سه نظام اتوماتیک تبدیل کرد.
همچنین بخوانید: 10 نکته ایمنی در هنگام کار با دریل