ابزار همه کاره چیست؟

ابزار همه کاره چیست و چه کاربردی دارد؟

ابزار همه کاره واژه ای آشنا برای دوست داران انواع ابزار می باشد. برای انجام کار علاوه بر داشتن تخصص در کار استفاده از ابزارهای مناسب نیز از مهم ترین مسائل در کار می باشد. در این مقاله سعی داریم تا شما را با یک ابزار قدرت مند که می توان از آن برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد آشنا نماییم.

ابزار همه کاره چیست؟

این محصول یک ابزار قدرتمند است که از آن می توان برای کار در کارگاه ها نجاری و آهنگری، فعالیت های ساختمانی و رنگ کاری استفاده کرد. این دستگاه این امکان را برای کاربر ایجاد می کند تا بتواند از یک دستگاه برای انجام چند کار استفاده کند و دیگر نیازی به حمل چند دستگاه به طور همزمان نیست.

به وسیله این ابزار می توان کارهایی نظیر تراشیدن، سنباده زدن، برش و بسیاری از کارهای دیگر را انجام داد. برای استفاده از این ابزار فقط کافی است سری مورد نظر را برای کاری که می خواهیم انجام دهیم تعویض نماییم.

ابزار همه کاره با استفاده از چرخش سری های لغزشی و چرخشی سری مورد نظر را به حرکت در آورده و کار مورد نظر را انجام می دهد.

در حقیقت ممکن است یک ابزار همه کاره یک فرز، دریل، پیچ گوشتی شارژی و یک اره به صورت همزمان باشد.

راهنمای خرید ابزار چند کاره

در هنگام خرید ابزار همه باید به یک سری از نکات فنی و نسبتاً تخصصی دقت داشته باشیم:

ولتاژ و جریان دستگاه

ولت و آمپر میزان قدرت ابزار را تعین می کند. هر چه قدر این عدد بزرگ تر باشد دستگاه از توان بیشتری برخوردار است و می توان از آن برا انجام کارهای سنگین تر استفاده کرد.

منبع تغذیه

این دستگاه در دو نوع برقی و شارژی موجود می باشد. معمولاً از نوع شارژی برای انجام کارهای سبک تر و محیط هایی که در آن دسترسی به منبع برق نیست استفاده می کنند.

تعداد نوسان یا سرعت نوسان

سرعت نوسان یا OPM  از دیگر مسائلی است که باید در هنگام خرید ابزار همه کاره به آن توجه داشته باشیم. این سرعت با واحد حرکت در دقیقه نشان داده می شود و برای کسانی که نیاز به یک سرعت خاص دارند بسیار با اهمیت می باشد.

کلید دیمر

یکی از دیگر از قابلیت هایی که بر روی بسیاری از دستگاه های الکتریکی وجود دارد کلید دیمر یا تنظیم سرعت است و به کاربر کمک می کند تا سرعت دستگاه را کم یا زیاد نماید و کنترل بیشتری برا روی دستگاه داشته باشد.

وزن

وزن دستگاه از مهم ترین نکاتی است که باید در حین خرید به آن دقت داشته باشیم. از آنجایی که از این محصول می توان در کناره ها گوشه ها و مکان هایی که دسترسی به آن ها سخت تر است استفاده کنیم می بایست وزن دستگاه مناسب و باعث خستگی دست نشود.

شرکت تولیدکننده

شرکت های زیادی به تولید ابزار چندکاره می پردازند. شرکت تولیدکننده یا برند دستگاه یک مسئله مهم در خرید هر دستگاه می باشد. از مهم ترین شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به ابزار چند کاره محک، دیوالت، بوش، فاین، رونیکس، دوو، آاگ، ماکیتا و بسیاری از شرکت های دیگر اشاره کرد.

قابلیت تعویض سری بدون آچار

برای تعویض سری مورد نظر در ابزار چند کاره می بایست از آچار آلن مخصوص استفاده کرد. در برخی از ابزارهای چندکاره این کار را می توان به وسیله دست انجام داد که باعث افزایش سرعت کاربر می شود.

باطری

اگر قصد خرید نوع شارژی ابزار چند کار را دارید، بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که در صورت خرابی باطری آن بتوان از باطری دستگاه های دیگر نیز استفاده کرد.

چراغ LED

این آپشن به کاربر این امکان را می دهد تا در محیط تاریک و کم نور بتوانند از دستگاه استفاده کنند.

دسته کمکی

دسته کمکی به کاربران کمک می کند تا بر روی ابزار چند کاره تسلط بالاتری داشته باشند.

قیمت ابزار چند کاره

قیمت ابزار همه کاره با توجه به نوع شرکت کننده متفاوت است. از دیگر مسائل تاثیرگذار در قیمت می توان به برقی و یا شارژی بودن دستگاه و هم چنین ولت و آمپر آن اشاره کرد. برای مشاهده قیمت ابزار برقی می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

نکات مهم در استفاده از ابزار چند کاره

  • در هنگام کار با این دستگاه نباید بیش از حد به آن فشار آورد و باید فقط آن را به درستی هدایت کرد.
  • حتما با توجه به نوع کاری که می خواهیم انجام دهیم دستگاه را انتخاب کنیم.
  • از سری مناسب هر کار برای انجام آن استفاده نماییم.
  • همواره نکات ایمنی را رعایت کنیم و با آرامش کامل کار را انجام دهیم.

ابزار همه کاره محک، بوش، رونیکس از محبوب ترین این ابزار در ایران می باشد مه در سایت راندنو می توانید برای خرید آن اقدام نمایید.