ابزاربرقی یا ابزار شارژی

ابزار برقی بخریم یا ابزار شارژی؟

ابزار شارژی یا برقی؟ مسئله این است. ابتدا این مقاله را بخوانید و پس از آن تصمیم بگیرید که ابزار برقی بخرید یا شارژی؟!

آنچه در ادامه می خوانیم:

ابزار برقی بخریم یا شارژی؟

این سوال یکی از مهم ترین مسائل در هنگام خرید ابزار به شمار می آید. یکی از مهم ترین دغدغه های خریداران ابزارآلات، انتخاب نوع منبع تغذیه و برقی یا شارژی بودن دستگاه است.

ابزار برقی ابزارآلاتی هستند که به وسیله منبع تغذیه برق کار می کنند. ابزارآلات شارژی نوع دیگری از ابزارآلات هستند که نیروی کار خود را از طریق ولتاژ باتری به کار رفته در دستگاه تأمین می کنند. برای مشاهده قیمت ابزار برقی می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و خرید خود را از نمایندگان اصلی بازار انجام دهید.

در این مقاله سعی داریم تا مزایا و معایب هر کدام از این ابزارآلات را توضیح دهیم تا در هنگام انتخاب، ابزاری متناسب با نیاز خود را خریداری کنید.

مزایای ابزار شارژی

در ادامه به برخی از مزایای بکارگیری این نوع ابزار اشاره کرده ایم:

شارژی و بدون سیم بودن ابزار

یکی از مهم ترین مزایای ابزار شارژی، بدون سیم بودن این محصولات است. این مزیت باعث می شود تا امکان حمل و نقل این ابزار بسیار راحت باشد و در شرایطی که دسترسی به منبع برق وجود ندارد، امکان استفاده از این ابزار وجود داشته باشد.

بهترین نمونه برای این موضوع را می توان دریل پیچ گوشتی شارژی نام برد. سبک، راحت و بسیار کارآمد. برای خرید دریل شارژی همین حالا اقدام نمایید.

همچنین بخوانید: بهترین دریل شارژی را چگونه انتخاب کنیم؟

وزن کم تر

ابزارآلات شارژی عموماً وزن کم تری نسبت ابزار برقی دارند و همین ویژگی موجب سهولت استفاده و هم چنین حمل و نقل آسان کالا می شود. به طور کلی وزن کم تر دستگاه، یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید ابزار به شمار می آید.

نبودن سیم

یکی از مشکلاتی که خریداران ابزارآلات برقی با آن مواجه هستند، وجود سیم است. وجود سیم در کار به خصوص در ارتفاع و هم چنین کار در اماکن و کارگاه های شلوغ، انجام کار را برای کاربر کمی سخت می کند که این موضوع در ابزارآلات شارژی کاملاً برطرف شده است.

ابزار شارژی

معایب ابزار شارژی

در ادامه به برخی از مزایای بکارگیری این نوع ابزار اشاره کرده ایم:

کاهش قدرت باتری و ابزار

بزرگ ترین مشکل ابزارآلات شارژی، خالی شدن باتری آن است. بهترین باتری ها هم پس از مدت زمان خاصی که کار کنند، به مرور زمان خالی می شوند و لازم است نسبت به شارژ مجدد آن ها اقدام کرد. البته قدرت موتور ابزارآلات شارژی در حین استفاده به مرور زمان کم می شود و تا زمانی که دستگاه مجدداً شارژ نشود، قدرت اولیه را ندارد.

همچنین بخوانید: هر آنچه باید درباره باتری دریل شارژی بدانیم

خراب شدن باتری

در صورتی که در مدت زمان نسبتاً طولانی، از ابزار شارژی استفاده نکنید، باتری این دستگاه دچار خرابی می شود. بهتر است زمانی از ابزار شارژی استفاده کنید که می خواهید به طور مکرر آن را بکار ببرید.

لازم به ذکر است که بعضی از تولیدکنندگان مطرح ابزارآلات شارژی به حل این مشکل پرداخته اند و ابزار شارژی بدون باتری به بازار عرضه کرده اند. به گونه ای که می توان از یک باتری برای ابزارهای شارژی مختلف استفاده کرد.

همچنین بخوانید: تفاوت بین باتری های نیکل-کادمیوم و باتری های لیتیوم-یونی چیست؟

صرف زمان برای شارژ مجدد

در صورت اتمام باتری، دستگاه نیاز به شارژ دارد و باید آن را به برق متصل کرد که این کار کمی زمان بر است و لازم است کاربر منتظر بماند. بهتر است برای رفع این مشکل، چند باتری همراه خود داشته باشید تا منتظر شارژ شدن باتری نمانید.

مزایای ابزار برقی

در ادامه به برخی از مزایای بکارگیری این نوع ابزار اشاره کرده ایم:

 • یکی از مزیت های استفاده از ابزار برقی، وجود منبع تغذیه نامحدود بر روی این وسایل است. یعنی تا هر زمان که بخواهید، می توانید از این نوع ابزار استفاده کنید. این ویژگی به کاربر کمک می کند تا در کارهای طولانی مدت، به راحتی از ابزار مورد نظر استفاده کند و دیگر نیازی به شارژ کردن دستگاه نداشته باشد. کاربر به راحتی می تواند با اتصال دو شاخه به منبع برق، از دستگاه استفاده کند. در ابزار شارژی این مشکل وجود دارد.
 • در این نوع ابزار، منبع برق به صورت یکنواخت کار می کند و برخلاف باتری، با گذشت زمان از قدرت دستگاه کاسته نمی شود.
 • در بعضی از ابزارآلات که نیاز به توان و زمان بالایی برای کار کردن وجود دارد، ممکن است این ابزار به شکل شارژی تولید نشوند.

ابزار برقی

معایب ابزار برقی

 • ابزارآلات برقی دارای سیم یا کابل هستند که وظیفه آن رساندن جریان برق از منبع به دستگاه است. یکی از محدودیت های ابزار برقی، اندازه کابل آن ها است. این کابل می تواند 1 تا 5 متر باشد. البته منظور، کوتاهی سیم یا کابل نیست. در بسیاری از مواقع بلند بودن کابل نیز باعث کند شدن سرعت کاربر و بروز مشکل برای او می شود. این مشکل در استفاده از ابزار شارژی وجود ندارد.
 • از دیگر معایب ابزارهای برقی می توان به عدم دسترسی به برق یا پریز برق در بسیاری از مناطق اشاره کرد.
 • ابزارآلات برقی به دلیل وجود کابل، وزن بیشتری نسبت به ابزارآلات شارژی دارند. به همین دلیل برای کار کردن طولانی با آن و به خصوص کار در ارتفاع، انرژی بیش تری از کاربر می گیرد.

نکات مهم در خرید ابزارآلات شارژی و برقی

 • در صورتی که بخواهید از ابزار در تعداد پروژه های زیاد با میزان قدرت و زمان کم استفاده کنید، بهتر است از ابزار شارژی استفاده نمایید.
 • در صورت استفاده از ابزارآلات قدرتی همچون چکش تخریب (پیکور) یا بتن کن، بهتر است از نوع برقی دستگاه استفاده کنید.
 • به طور کلی در هنگام خرید دستگاه، به ولتاژ و ظرفیت باتری (مدت زمان شارژ و دشارژ) در نوع شارژی و هم چنین قدرت یا توان موتور دستگاه در نوع برقی دقت کنید.
 • در پروژه های طولانی مدت بهتر است از نوع برقی ابزار استفاده نمایید.
 • از مهم ترین مسائل در خرید ابزارآلات برقی و ابزار شارژی، شرکت تولیدکننده آن است. امروزه شرکت های زیادی به تولید این محصولات می پردازند که از مهم ترین آن ها در حوزه برقی می توان به ابزار برقی توسن، بوش، کرون، رونیکس، ماکیتا، دیوالت، محک، ادون، پوکا و … اشاره کرد. این شرکت ها در حوزه ابزارآلات شارژی نیز مستثنی نیستند و از بین آن ها می توان به ابزارآلات شارژی میلواکی، ماکیتا، بوش، محک، ریوبی، رونیکس و دیوالت اشاره کرد.
همچنین بخوانید: خرید ابزار آنلاین چگونه است؟ انواع ابزارآلات و بهترین آن ها کدامند؟