فرق بتن کن و چکش تخریب

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

تفاوت بتن کن و چکش تخریب از عمده سؤال هایی است که کاربران ابزارهای برقی در ذهن خود دارند. دریل بتن کن و چکش تخریب (پیکور) در دسته بزرگ ترین ابزارآلات برقی به شمار می آیند که از هر دوی آن ها جهت تخریب استفاده می شود.

خرید انواع دریل

بسیاری از کاربران به دلیل شباهت بسیار زیاد این دو دستگاه، آن ها را با هم اشتباه می گیرند و بجای یکدیگر استفاده می کنند. در این مقاله سعی بر این داریم تا هر کدام از این محصولات را به دقت بررسی کرده و با تفاوت آن ها آشنا شویم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

بتن کن

بتن کن یکی از انواع ده ها دریل به شمار می آید. این دریل ها دارای عملکرد ترکیبی و خاصیت چکشی هستند و از آن ها جهت تخریب و سوراخ کردن دیوار و بتن استفاده می شود. این دریل دارای مته گیر و قلم گیر پیبشرفته است و می تواند تا حدی برای تخریب نیز استفاده شود.

معمولاً برای سوراخکاری کوچک بر روی بتن، از این دریل استفاده می شود. این دریل دارای سیستم ضد لرزش AVS می باشد که تا حد زیادی لرزش را در حین کار با آن دفع می کند. این دستگاه به دو نوع چهار شیار و پنچ شیار تقسیم می شود:

 • دریل بتن کن چهارشیار (SDS Plus): این بتن کن ها مته تا حداکثر 23 میلی متر را می گیرند، قلم نازک تری دارند و به نسبت سبک تر هستند. همچنین قابلیت حمل راحت تری برای کاربران دارند.
 • دریل بتن کن پنج شیار (SDS Max): این نوع از بتن کن ها مته 34 میلی متر به بالا را گرفته و قلم آن ضخامت بیش تری دارد. این دستگاه نسبت به دریل های بتن کن چهار شیار، از وزن بالاتری برخوردار می باشد. این بتن کن نمونه تکمیل شده  چهار شیار است، با این قابلیت که در حین حفاری و تخریب، ضربات محکم تری را وارد می کند و می تواند تا حدی، کار چکش تخریب را نیز انجام دهد.

دریل بتن کن

چکش تخریب

چکش تخریب یا پیکور یکی دیگر از ابزارآلات برقی به شمار می آید که از وزن بالایی برخوردار است و از آن جهت تخریب دیوارها، بلوک ها، کف بناهای ساختمانی و آسفالت استفاده می شود. این دستگاه از یک دسته‌ بلند، بدنه‌‌ ای سنگین، آرمیچر، بالشتک (استاتور) و دنده تشکیل شده که عملیات تخریب را به وسیله‌ ضربه زدن چکشی انجام می‌ دهد.

چکش تخریب دارای دسته های بلند و بدنه سنگین است و به کمک آن می توان ضربات سنگینی را به محل مورد نظر وارد کرد. این دستگاه با توجه به وزنی که دارد، به انواع مختلفی تقسیم می شود. هر چه وزن دستگاه بیشتر باشد، دستگاه از قدرت بیشتری برخوردار است و می توان از آن برای کارهای طولانی تر و سنگین تر استفاده کرد.

نام این وسیله در اصطلاح بازار، هیلتی می باشد. در صورتی که هیلتی یک برند سازنده این دستگاه است اما به علت استفاده زیاد از آن در کارهای عمرانی ایران، چکش تخریب به نام هیلتی نیز شناخته می شود.

چکش تخریب براساس نوع کارکرد به چهار نوع زیر تقسیم می شود:

 1. چکش تخریب ساچمه ای
 2. چکش تخریب میخ دار
 3. چکش تخریب پتکی و گوه ای
 4. چکش تخریب سر تیز

قلم چکش تخریب

در چکش تخریب معمولاً از قلم استفاده می شود. این قلم ها می توانند در اندازه های مختلف و شیارهای متفاوت تولید و ارائه شوند. معمولاً مته های دریل بتن کن کوچکتر از قلم چکش تخریب است که این نیز از مهم ترین موارد تفاوت بتن کن و چکش تخریب محسوب می شود.

چکش تخریب یا هیلتی

نکات مهم در هنگام خرید چکش تخریب و ایمنی کار با هیلتی

 • چکش های تخریب به دو نوع روغنی و گریسی تقسیم می شوند که نوع روغنی آن از قدرت بیشتری برخوردار است.
 • منبع تغذیه به کار رفته در این محصولات نیز متفاوت است و می توانند برقی، شارژی و یا بنزینی باشد.
 • چکش تخریب می بایست دارای گارانتی خدمات پس از فروش باشد.
 • در هنگام کار حتماً از عینک ایمنی و کفش ایمنی استفاده نمایید.
 • روش کار با چکش تخریب سخت تر است و باید از گیر کردن قلم تخریب در بتن و آسفالت جلوگیری شود.

تفاوت چکش تخریب و بتن کن

برای اینکه بهتر با تفاوت بتن کن و چکش تخریب آشنا شوید، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • هر دو دستگاه از ابزارآلات قدرتمند در زمینه تخریب و کنده کاری به شمار می روند و در فعالیت های عمرانی کاربرد ویژه ای دارند.
 • معمولاً بتن کن ها وزن کمتر و ابعاد کوچک تری نسبت به چکش تخریب دارند و قابلیت حمل راحت تری را برای کاربر فراهم می سازند.
 • چکش تخریب از قدرت بیشتری نسبت به دریل بتن کن برخوردار است و از آن برای کارهای سنگین تر استفاده می شود. اما بزرگ ترین تفاوت این دو دستگاه، نوع کاربرد آن ها است.
 • از چکش تخریب به منظور تخریب، حفاری و سوراخ کردن سطوح سخت مانند آسفالت و سنگ استفاده می شود، در حالی که از بتن کن برای سوراخ کاری و کنده کاری مصالح مانند بتن، دیوار و به منظور نصب کردن و انجام کارهای تأسیساتی استفاده می شود.

سایت راندنو یک سایت مرجع و تخصصی در زمینه ابزار و یراق می باشد و کاربران می توانند در آن بتن کن ها و چکش های تخریب شرکت های مختلف همچون رونیکس، توسن، دیوالت، هیلتی، هیوندا، ماکیتا و شرکت های دیگر را با یکدیگر مقایسه کرده و از نمایندگان مختلف آن استعلام قیمت بگیرند.