استفاده از موتور برق

راهنمای استفاده از موتور برق

موتور برق یا ژنراتور که به مولدهای برق نیز شهرت دارد، در مکان هایی که برق کشی نشده اند و امکان استفاده از برق وجود ندارد، به طور سیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه و کاربرد آن، با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

موتور برق چیست؟

نکات مهم در هنگام استفاده از مولد برق

علت روشن نشدن موتور برق

نمایندگی موتور برق

موتور برق چیست؟

ژنراتور وظیفه تبدیل انرژی که توسط سوخت تأمین می شود به انرژی الکتریکی را برعهده دارد. از این مولد ها در مکان هایی همچون بیابان ها و کوه ها که فاقد برق هستند و همچنین در مواقع قطعی برق در مراکز مهم امنیتی، بیمارستان ها، ویلاها، ساختمان ها و مجتمع های بزرگ، دیتا سنترها، کارگاه ها و سرورها استفاده می شود. موتور برق های کوچک تر در ساعت های الکتریکی نیز تعبیه شده اند.

برای مشاهده قیمت موتور برق می توانید با مراجعه به سایت راندنو با نماینده اصلی در بازار در ارتباط باشید.

این دستگاه در انواع مختلف زیر تولید می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موتور برق گازسوز
 • موتور برق بنزینی
 • موتور برق دیزلی یا گازوئیلی

در این مقاله سعی بر این داریم تا نحوه استفاده از ژنراتور را به شما آموزش دهیم.

نکات مهم در هنگام استفاده از مولد برق

در ابتدا و قبل از استفاده از این دستگاه باید دفترچه راهنما و کاتالوگ آن را مطالعه کنید و با مشخصات دستگاه و طرز استفاده از آن آشنا شوید.

محل نصب و قرارگیری موتور برق

از آنجایی که استفاده از این مولدها همواره با صدا و بعضاً دود همراه است، باید دقت داشته باشید که همواره موتور برق حدود 20 متر از خانه یا محل کار فاصله داشته باشد و از آن به هیچ عنوان در فضای در بسته استفاده نشود. تا حد امکان از قرار دادن موتور برق در فضا و محیط های مرطوب یا محیط هایی که امکان ورود رطوبت را دارد، خودداری کنید و برای مصارف خانگی از موتور برق بی صدا استفاده نمایید.

چک کردن مخزن سوخت

قبل از روشن کردن موتور برق باید میزان سوخت موجود در مخزن سوخت دستگاه را چک کرده و در صورت نداشتن سوخت آن را پر کنید.

چک کردن مخزن روغن

وجود روغن در موتور بسیار ضروری و لازم است و نبودن روغن، موجب خرابی موتور دستگاه می شود که هزینه زیادی را برای تعمیر به دنبال دارد. به همین دلیل حتماً لازم است که مخزن روغن دستگاه را قبل از شروع کار بررسی نمایید.

بهتر است در هنگام خرید موتور برق، دستگاهی را خریداری نمایید که در صورت نداشتن روغن خاموش شده و قادر به کار کردن نباشد.

بررسی فیلتر هوا

به طور کلی فیلترهای هوا در تمام وسایل الکتریکی نقش مهمی دارند و هوای مورد نیاز برای موتور دستگاه را از گرد و غبار و مواد ضائد پاک می کنند. باید قبل از روشن کردن ژنراتور این فیلترها را چک کرده و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید.

خاموش کردن قطع کننده مدار

در بسیاری از موتور برق ها کلیدی به نام قطع کننده مدار وجود دارد که وظیفه آن خاموش کردن دستگاه در حین نداشتن سوخت است تا از روشن شدن آن به صورت ناخواسته جلوگیری شود.

پس از رعایت مراحل بالا می بایست به صورت زیر عمل کنیم:

 1. شیر سوخت را باز کنید تا سوخت مصرفی به موتور برسد.
 2. در این مرحله باید با استفاده از کلید استارت یا هندل های دستی به کار رفته در آن، دستگاه را روشن نمایید.
 3. بسیاری از ژنراتورهای این امکان را دارند که به صورت مستقیم لوازم الکترونیکی به آن ها متصل شود. در ژنراتورهایی که این امکان وجود ندارد، معمولاً از یک سیم استفاده می کنند.
 4. در مرحله آخر بعد از انجام کار باید دستگاه را خاموش نمایید. در این مرحله باید توجه داشته باشید که منتظر مانده تا دستگاه خاموش شود. تا جایی که ممکن است سوخت دستگاه را خالی نمایید.

علت روشن نشدن موتور برق

روشن نشدن مولد ها3 می تواند علل مختلفی داشته باشد. در صورتی که ژنراتور برق مشکل تخصصی نداشته باشد، مشکل پیش آمده می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • نبود سوخت کافی در مخزن سوخت
 • نداشتن روغن کافی در مخزن روغن دستگاه
 • بسته بودن شیر سوخت
 • شمع دستگاه وظیفه برق رسانی دستگاه را دارد و ممکن است که دستگاه نیاز به تعویض شمع داشته باشد.
 • شلنگ شیر بنزین را چک کرده تا مطمئن شوید که سوخت از آن بیرون می ریزد یا خیر.
 • پایین بودن سطح آب رادیاتور دستگاه
 • وجود هوا در سوخت دستگاه که در اثر استفاده نکردن طولانی مدت مولد بوجود می آید.

نمایندگی موتور برق

امروزه شرکت های زیادی در سراسر جهان به تولید این محصول پرکاربرد می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به موتور برق هیوندای، هوندا، کاما، رونیکس، نویگیتور، دیانا و … اشاره کرد. در سایت راندنو می توانید با نمایندگان این محصول در ارتیاط باشید.

کاربران می توانند در سایت راندنو لیست قیمت بهترین موتور برق های مختلف را از نمایندگان آن دریافت کرده و از آن ها خرید نمایند.