لامپ رشد گیاه

راهنمای خرید لامپ رشد گیاه، لامپ رشد گیاه ارزان را از کجا بخریم؟

لامپ رشد گیاه امروزه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. خورشید منبع اصلی انرژی کره زمین به شمار می رود اما همیشه دسترسی به نور خورشید مقدور نیست. همانطور که انسان گلخانه ها را به وجود آورده است تا به صورت مصنوعی، دمای مورد نیاز گیاهان را فراهم کند و فصل های مصنوعی را شبیه سازی نماید.

برای خرید لامپ رشد گیاه از سایت راندنو می توانید اقدام نمایید. این محصول بیشتر برای شبیه سازی نور طراحی شده است. در اینجا به تمام سؤالاتی که در ذهن شما راجع به این محصول ایجاد شده است، پاسخ خواهیم داد.

آنچه در ادامه می خوانیم:

لامپ رشد گیاه چیست؟

لامپ مخصوص گیاه یک منبع نور مصنوعی و یکی از انواع لامپ به شمار می رود که با استفاده از تجهیزات الکتریکی و با انتشار نور مناسب برای فتوسنتز، برای تحریک رشد گیاهان بکار می رود. برای مشاهده قیمت انواع لامپ می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

چراغ رشد گیاه

چراغ رشد گیاه برای محیط هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نور طبیعی برای رشد گیاهان وجود ندارد و یا منبع نور موجود، برای پرورش گیاه کفایت نمی کند. اگر شما قصد دارید گیاهی را داخل اتاق خود پرورش دهید، بعد از مدتی متوجه می شوید که گیاه شما رنگ پریده و بی طراوت شده است. دلیل اصلی این اتفاق، عدم تأمین نیازهای نوری گیاه، به میزان کافی است.

برای پاسخ گویی به نیازهای گیاه، لازم است از منابع نور مصنوعی استفاده شود. طرز کار این محصول به این صورت است که این لامپ طیف نوری شبیه به نور خورشید ایجاد می کند و یا روی طیف مورد نیاز گیاه تنظیم می شود که در انواع مختلف و با توان های متفاوت برای انواع گیاه ها تولید می شود.

برای خرید محصولات روشنایی و مشاهده قیمت چراغ دکوراتیو می توانید با مراجعه به سایت، با فروشندگان به صورت مستقیم در ارتباط باشید.

لامپ رشد گیاه چیست؟

انواع لامپ مخصوص گیاه از نظر نحوه کارکرد

 • نور قرمز برای رشد گل و میوه
 • نور آبی برای رشد شاخ و برگ ها
 • نور سبز به رشد بهتر گیاه کمک می کند و به واسطه رنگ این نور، گیاه جلوه بهتری پیدا می کند.
 • نور بنفش برای پرورش برخی از گیاهان خانگی
همچنین بخوانید: نور لامپ و تأثیر آن بر بدن انسان

انواع لامپ رشد گل و گیاه از نظر شکل

لامپ LED رشد گیاه

لامپ ال ای دی رشد گیاه حرارتی تولید نمی کند و کم مصرف است. این لامپ مخصوص رشد گیاه است و قابلیت شبیه سازی 5700 کلوین دمای رنگ از نور خورشید را دارد. این محصول با تولید نور آبی و قرمز، می تواند به رشد و گل دهی گیاهان کمک کند.

قیمت لامپ های ال ای دی نسبت به انواع دیگر این نوع لامپ ها گران تر است اما با پیشرفت فناوری و تولید انبوه این لامپ ها، احتمال کاهش قیمت این کالا نیز وجود خواهد داشت.

لامپ رشته ای رشد گیاه

نور این لامپ ها در ترکیب با نور طبیعی خورشید، برای چندین گیاه مؤثر است. لامپ های رشته ای از خود حرارت تولید می کنند. به همین علت، برای جلوگیری از سوختگی گل و گیاهان، لازم است آن ها را در فاصله حداقل 60 سانتی متری از لامپ ها قرار دهید.

نور تولیدشده توسط این لامپ ها، عمدتاً قرمز است و بهتر است با لامپ هایی که متمرکز بر تولید نور آبی هستند، استفاده شود (مانند لامپ های فلورسنس). این لامپ ها قیمت چندان بالایی نیز ندارند.

لامپ باغبانی رشد گیاه

لامپ های باغبانی طیف رنگی کاملی برای پرورش گیاه در مراحل مختلف دارند. برخی از باغبان ها از این لامپ برای ترویج و تکثیر گیاهان پیوندی استفاده می کنند.

لامپ فلورسنس رشد گیاه

لامپ فلورسنس رشد گیاه مشهورترین نوع این لامپ به شمار می رود. نمونه سنتی این لامپ فقط برای رویش و پرورش مناسب است و به فرآیند گل دهی کمکی نمی کند. اما نمونه جدیدتر این محصول، طیف نوری برای رشد گیاه در بخش های متنوع چرخه رشد، تولید می کند.

لامپ های فلورسنس حرارت زیادی تولید نمی کنند. به همین علت، استفاده از آن ها برای گیاهان بی خطر است. این لامپ ها قیمت اقتصادی دارند و به شکل میله ای و حبابی تولید می شوند که بهتر است در فاصله 30 سانتی متری از گیاه مورد استفاده قرار بگیرند.

لامپ هالوژنی رشد گیاه

لامپ های هالوژنی تمام طیف نوری و طول موج لازم برای رشد گیاه را دارند اما حرارت زیادی تولید می کنند و باعث اتلاف انرژی می شوند. قیمت لامپ هالوژنی ساده را می توانید مشاهده کنید.

لامپ تخلیه گازی رشد گیاه

از جمله این لامپ ها می توان به لامپ های متال هالید و لامپ های بخار سدیم اشاره کرد. این نوع لامپ ها برای رشد گیاه بسیار مناسب و مفید هستند اما دارای قیمت نسبتاً بالایی نسبت به دیگر انواع این لامپ می باشند. لامپ های متال هالید با تخلیه انرژی زیاد و تولید نور آبی، باعث افزایش رویش و رشد گیاهان می شوند.

لامپ های بخار سدیم با طیف نوری قرمز و نارنجی، به رویش گل ها و گل دهی نیز کمک می کنند. گیاهانی که تحت تابش نور لامپ های بخار سدیم هستند، چندان بزرگ نمی شوند. به همین علت لازم است برای رشد کامل گیاه و بزرگ شدن شاخ و برگ ها، قبل از لامپ های بخار سدیم، از لامپ های متال هالید استفاده شود تا گیاهان گل بدهند.

انواع لامپ رشد گیاه

تفاوت های لامپ ال ای دی رشد گیاه و لامپ ال ای دی معمولی

 1. تفاوت در عملکرد: لامپ های ال ای دی معمولی فقط برای روشن نگه داشتن فضا مورد استفاده قرار می گیرند و در رنگ های سفید و زرد تولید می شوند. ولی لامپ های رشد گیاه برای تأمین نور کافی برای گیاهان طراحی و تولید شده اند.
 2. تفاوت در طیف رنگی: لامپ های معمولی رنگ سفید و زرد دارند که تنها برای انعکاس نوری در گیاهان می توان از آن ها استفاده کرد اما گیاهان برای رشد، نیاز به انجام فعالیت فتوسنتز دارند و طیف رنگی که برای فتوسنتز مورد استفاده قرار می گیرد، خاص است. طیف مورد نیاز برای فتوسنتز گیاهان، رنگ آبی و قرمز است.
 3. تفاوت در نحوه ساخت: ال ای دی های تعبیه شده در لامپ رشد گیاه کنار هم قرار گرفته اند و همچنین طیف نوری و دمایی استفاده شده در این لامپ ها نیز به گونه ای تعبیه شده است که پاسخ گوی نیازهای گیاه می باشد.
 4. تفاوت در قیمت: قیمت لامپ های رشد گیاه به علت استفاده از ال ای دی های مخصوص رشد در آن، بالاتر از لامپ های معمولی است.
همچنین بخوانید: لامپ ال ای دی چیست و انواع لامپ LED کدام است؟

قیمت و خرید لامپ رشد گل و گیاه

امروزه شرکت های زیادی درصدد تولید این لامپ برآمده اند که از معروف ترین آن ها می توان به اسرام و ناروا اشاره کرد. دیگر فروشندگان نیز می توانند با ثبت نام رایگان در سایت راندنو و قیمت گذاری کالاها، به صورت مستقیم با خریداران این محصولات در ارتباط باشند.

همچنین کاربران نیز می توانند برای اطلاع از قیمت این لامپ و یا آشنایی با نحوه خرید لامپ رشد گل ها و گیاهان، به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

سؤالات متداول

 • آیا تابش نور این نوع لامپ برای سلامتی انسان مضر است؟

استفاده از این لامپ ها در محیط منزل امکان پذیر است. این لامپ ها نه تنها هیچ ضرری برای سلامتی انسان ندارند، بلکه می توانند موجب رشد بیشتر سبزیجات در منزل و سلامت گیاهان آپارتمانی نیز بشوند.

 • آیا این لامپ برای هر نوع گیاهی قابل استفاده است؟

تمام لامپ ها براساس نوع و دسته بندی گیاهان، دارای توان و طیف نوری خاصی هستند. به جز سری لامپ های مولتی چیپ که بیشتر برای گیاهان گلده استفاده می شود، بقیه آنها، مختص گیاه خاصی نیستند.

 • تفاوت سری مولتی چیپ با سری پروژکتور در لامپ رشد گیاه چیست؟

سری های مولتی چیپ از 9 باند نوری تشکیل شده اند که بهترین طیف نوری را برای گیاهان گلده فراهم می کنند. سری پروژکتورها از پاورهای ال ای دی تشکیل شده اند که بسته به نوع گیاه، طیف های مختلف چیده می شوند و به صورت پروژکتور با لنزهای 60 و 90 عرضه می گردند.

 • آیا می توان از نور مصنوعی در فضاهایی که میزان نور طبیعی برای رشد گیاه کافی نیست، استفاده کرد؟

بله. این نورها می توانند به عنوان نور مکمل برای فرآیند فتوسنتز در محیط های خانگی مورد استفاده قرار بگیرند و کامل کننده نور طبیعی کم و اصطلاحاً نور پشت پنجره ای در محیط باشند.

 • عمر مفید لامپ مخصوص رشد گیاه چقدر است؟

عمر مفید این محصولات معمولاً 50 هزار ساعت است.

 • آیا هر لامپی با نور آبی و قرمز برای رشد گیاه مناسب است؟

خیر. بازه طیف نورهای مرئی 380 تا 730 نانومتر است. از این بازه، 100 نانومتر مربوط به نور آبی و 100 نانومتر مربوط به نور قرمز است و تنها بعضی از این نانومترها روی رشد گیاه تأثیر می گذارند.

 • فاصله گیاه تا لامپ باید به چه میزان باشد؟

در محصولاتی با توان کم مانند واشرها، فاصله میانگین بین 60-40 سانتی متر برای گیاه مناسب است و در محصولاتی با توان بالا مانند توان های 1200-720 وات، فاصله ی میانگین 120-80 سانتی متر برای گیاهان مناسب است.

 • لامپ گیاه در طول شبانه روز چند ساعت باید روشن باشد؟

این لامپ ها می توانند به صورت 24 ساعته و مداوم روشن باشند. اما بهتر است در دوران رویشی گیاه، 16 تا 18 ساعت و در دوران گلدهی و میوه دهی، به مدت 12 ساعت روشن باشند. در نظر داشته باشید که برای گیاهان آپارتمانی، 6 تا 8 ساعت نوردهی کافی است.

 • آیا دستگاهی برای نمایش طیف نوری جهت اطمینان از خرید لامپ های رشد گل و گیاه وجود دارد؟

با استفاده از دستگاه طیف سنج، می توانید تست ریپورت این محصولات را مشاهده کنید و نانومترهای نوری ال ای دی را به صورت دقیق اندازگیری نمایید.

 • آیا استفاده از لامپ های فلورسنت یا مهتابی در کنار لامپ های مخصوص رشد گیاه، برای رشد گیاهان تأثیرگذار هستند؟

استفاده از این لامپ ها نه تنها تأثیر مثبتی روی رشد گیاهان ندارد، بلکه سبب تخریب روند رویشی گیاهان نیز می شود.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید لامپ مناسب برای منزل