راهنمای خرید لامپ رشد گیاه ، لامپ رشد گیاه ارزان را از کجا بخریم؟

راهنما خرید لامپ رشد گیاه، لامپ رشد گیاه ارزان

راهنمای خرید لامپ رشد گیاه به شما کمک می کند تا بتوانید مناسب ترین لامپ را برای رشد گیاهان خود انتخاب کنید. در این مقاله به معرفی لامپ برای رشد گیاه خواهیم پرداخت.

لامپ مخصوص رشد گیاه امروزه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. خورشید منبع اصلی انرژی کره زمین به شمار می رود اما همیشه دسترسی به نور خورشید مقدور نیست. همانطور که انسان گلخانه ها را به وجود آورده است تا به صورت مصنوعی، دمای مورد نیاز گیاهان را فراهم کند و فصل های مصنوعی را شبیه سازی نماید.

این محصولات انواع مختلفی دارند؛ لامپ رشد گیاه LED یکی از انواع این لامپ ها به شمار می آید. برای خرید لامپ رشد گیاه از سایت راندنو می توانید اقدام نمایید. این محصول بیشتر برای شبیه سازی نور طراحی شده است. در اینجا به تمام سؤالاتی که در ذهن شما راجع به این محصول ایجاد شده است، پاسخ خواهیم داد. هم چنین راهنمای خرید لامپ رشد گیاه را با جزئیات مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خرید انواع لامپ رشد گیاه
خرید انواع لامپ رشد گیاه

آنچه در ادامه می خوانیم:

لامپ رشد گیاه چیست؟

لامپ مخصوص گیاه یک منبع نور مصنوعی و یکی از انواع لامپ به شمار می رود که با استفاده از تجهیزات الکتریکی و با انتشار نور مناسب برای فتوسنتز، برای تحریک رشد گیاهان بکار می رود. لامپ رشد گیاه یا چراغ رشد گیاه محصولی است که به عنوان نور مصنوعی برای رشد گیاهان در نظر گرفته می‌شود. لامپ فتوسنتز یک فناوری جدید نوری است که هدف آن جایگزین کردن نور خورشید برای گیاهان و کمک به رشد و نمو آن‌ها است. در شرایطی که نور کافی برای گیاهان وجود ندارد، می‌توان از این محصولات استفاده کرد. چراغ‌ها رشد گیاه را می‌توان داخل منازل، ساختمان‌ها، گلخانه‌ها و دیگر  مکان‌ها به کار گرفت. متداول‌ترین تکنولوژی که در ساخت این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد، ال ای دی و اس ام دی است. البته لامپ رشد گیاه با دیگر تکنولوژی‌ها نیز به بازار به عرضه می‌شود.

لامپ معمولی برای رشد گیاه چندان مناسب نیست و بهتر است از لامپ های مخصوص استفاده شود. لامپ مخصوص گیاه در واقع یک نوع شبیه سازی نور خورشید برای گیاهان محسوب می شود. برای مشاهده قیمت انواع لامپ می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

لامپ رشد گیاه چیست؟
لامپ رشد گیاه چیست؟

چراغ رشد گیاه

چراغ رشد گیاه برای محیط هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نور طبیعی برای رشد گیاهان وجود ندارد و یا منبع نور موجود، برای پرورش گیاه کفایت نمی کند. اگر شما قصد دارید گیاهی را داخل اتاق خود پرورش دهید، بعد از مدتی متوجه می شوید که گیاه شما رنگ پریده و بی طراوت شده است. دلیل اصلی این اتفاق، عدم تأمین نیازهای نوری گیاه، به میزان کافی است.

برای پاسخ گویی به نیازهای گیاه، لازم است از منابع نور مصنوعی استفاده شود. طرز کار این محصول به این صورت است که این لامپ طیف نوری شبیه به نور خورشید ایجاد می کند و یا روی طیف مورد نیاز گیاه تنظیم می شود. این نوع چراغ در انواع مختلف و با توان های متفاوت برای انواع گیاهان تولید و عرضه می شود.

چراغ های رشد گیاه خود به منابع نوری مجهز هستند و در صورت خرابی می توانید از لامپ های مخصوص و متناسب با سرپیچ چراغ استفاده کنید. این چراغ ها می توانند از نوع آویز، مهتابی رشد گیاه، چراغ دیواری، پروژکتور رشد گیاه، وال واشر رشد گیاه و … باشند.

برای خرید محصولات روشنایی و مشاهده قیمت چراغ دکوراتیو می توانید با مراجعه به سایت، با فروشندگان به صورت مستقیم در ارتباط باشید.

راهنمای خرید لامپ رشد گیاه
راهنمای خرید لامپ رشد گیاه

راهنمای خرید لامپ رشد گیاه

راهنمای خرید لامپ رشد گیاه چیست و چه لامپی برای رشد گیاه مناسب است؟ پیش از پاسخ به این سؤال بهتر است ویژگی های هر لامپ را بررسی کنید و به پارامترهای مهم آن توجه کنید. توجه به عوامل زیر در انتخاب لامپ برای گیاه بسیار مهم است. یش از خرید این لامپ، می‌بایست به نکاتی همچون ناحیه‌ای که تحت پوشش نور لامپ و چراغ قرار می‌گیرد توجه کرد. به عنوان مثال چراغ‌های کوچک 100 واتی می‌توانند مساحتی معادل 4 فوت مربع را پوشش دهند.

یکی دیگر از عوامل مهم و قابل توجه در خرید لامپ پرورش گل و گیاه، توجه به زاویه پرتو است. زاویه پرتو باید متناسب با مدت زمان رشد گیاه انتخاب شود. زاویه کوچک پرتو اغلب 30 درجه و زاویه‌های بزرگ اغلب 65 درجه در نظر گرفته می‌شود. سیستم خنک کننده در چراغ‌های رشد گیاه نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. زیرا گرما باعث آسیب رساندن به گیاه می شود علاوه بر این، وجود سیستم خنک کننده در لامپ موجب افزایش طول عمر خود لامپ نیز می شود. در نتیجه پیش از خرید انواع لامپ برای گیاهان به سیستم خنک کننده آن توجه کنید.

از دیگر موارد مهم پیش از خرید لامپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قابل تنظیم بودن چراغ و لامپ پرورش گیاه
 2. نوع لامپ و کارکرد آن
 3. تکنولوژی ساخت
 4. طیف نوری
 5. توان و منطقه پوشش دهی لامپ
 6. زاویه پرتو
 7. وجود خنک کننده و هیت سینک

لازم به ذکر است که در خصوص سوال کاربران که آیا لامپ رشد گیاه برای انسان ضرر دارد؟ می‌توان گفت که استفاده از این محصول در منزل امکان پذیر بوده و هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد.


بیشتر بخوانید: رنگ نور لامپ رشد گیاه


قابل تنظیم بودن چراغ و لامپ پرورش گیاه

برخی از گیاهان در طول زندگی خود به مقادیر مختلفی از آفتاب و نور خورشید نیازمند هستند. به کمک بعضی از لامپ ها و چراغ های رشد گیاه، می توان چگالی PAR و شدت تابش نور را تنظیم کرد. در نتیجه می توانید میزان نور متناسب برای رشد گیاه را انتخاب کنید.

به کمک چراغ های رشد گیاه می توانید همانند شرایط طبیعی در تمامی فصول سال نور را کم و یا زیاد کنید. برخی از گیاهان نیز در تمامی طول عمر خود به یک میزان نور احتیاج دارند. با این حال استفاده از چراغ های قابل تنظیم گزینه بسیار مناسب تری است. هم چنین برخی از لامپ ها می توانند نورهایی در طیف های مختلف ارائه دهند. به عنوان مثال، چراغ هایی با طیف رنگی آبی یا ینفش و قرمز به بازار عرضه می شوند که مطابق با نوع گیاه خود می توانید آن ها را انتخاب کنید.

انواع لامپ مخصوص گیاه از نظر نحوه کارکرد

 • نور قرمز برای رشد گل و میوه
 • نور آبی برای رشد شاخ و برگ
 • نور سبز به رشد بهتر گیاه کمک می کند و به واسطه رنگ این نور، گیاه جلوه بهتری پیدا می کند.
 • نور و لامپ بنفش برای رشد گیاه و پرورش برخی از گیاهان خانگی
 • لامپ رشد گیاه سفید

انواع لامپ رشد گل و گیاه از نظر شکل

لامپ‌های رشد گیاه از نظر تکنولوژی و ساختمانی که دارند، به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند. از پرکاربردترین انواع لامپ‌ها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

لامپ LED رشد گیاه

لامپ ال ای دی رشد گیاه حرارتی تولید نمی کند و کم مصرف است. این لامپ مخصوص رشد گیاه است و قابلیت شبیه سازی 5700 کلوین دمای رنگ از نور خورشید را دارد. این محصول با تولید نور آبی و قرمز، می تواند به رشد و گل دهی گیاهان کمک کند.

قیمت لامپ های ال ای دی نسبت به انواع دیگر این نوع لامپ ها گران تر است اما با پیشرفت فناوری و تولید انبوه این لامپ ها، احتمال کاهش قیمت این کالا نیز وجود خواهد داشت.

لامپ رشته ای رشد گیاه

نور این لامپ ها در ترکیب با نور طبیعی خورشید، برای چندین گیاه مؤثر است. لامپ های رشته ای از خود حرارت تولید می کنند. به همین علت، برای جلوگیری از سوختن گل و گیاهان، لازم است آن ها را در فاصله حداقل 60 سانتی متری از لامپ ها قرار دهید.

نور تولیدشده توسط این لامپ ها، عمدتاً قرمز است و بهتر است با لامپ هایی که متمرکز بر تولید نور آبی هستند، استفاده شوند (مانند لامپ های فلورسنت). این لامپ ها قیمت چندان بالایی نیز ندارند.

لامپ باغبانی رشد گیاه

لامپ های باغبانی طیف رنگی کاملی برای پرورش گیاه در مراحل مختلف دارند. برخی از باغبان ها از لامپ پرورش گیاه برای ترویج و تکثیر گیاهان پیوندی استفاده می کنند.

لامپ فلورسنت رشد گیاه

لامپ فلورسنت برای گیاهان مشهورترین نوع این لامپ به شمار می رود. نمونه سنتی این لامپ فقط برای رویش و پرورش مناسب است و به فرآیند گل دهی کمکی نمی کند. اما نمونه جدیدتر این محصول، طیف نوری برای رشد گیاه در بخش های متنوع چرخه رشد را تولید می کند.

لامپ های فلورسنت حرارت زیادی تولید نمی کنند. به همین علت، استفاده از آن ها برای گیاهان بی خطر است. این لامپ ها قیمت اقتصادی دارند و به شکل میله ای و حبابی تولید می شوند که بهتر است در فاصله 30 سانتی متری از گیاه مورد استفاده قرار بگیرند.


بیشتر بخوانید: لامپ کم مصرف برای رشد گیاه


لامپ هالوژنی رشد گیاه

لامپ های هالوژنی تمام طیف نوری و طول موج لازم برای رشد گیاه را دارند اما حرارت زیادی تولید می کنند و باعث اتلاف انرژی می شوند. قیمت لامپ هالوژنی ساده را می توانید از صفح اختصاصی آن مشاهده کنید.

لامپ تخلیه گازی رشد گیاه

از جمله این لامپ ها می توان به لامپ های متال هالید و لامپ های بخار سدیم اشاره کرد. این نوع لامپ ها برای رشد گیاه بسیار مناسب و مفید هستند اما نسبت به دیگر انواع این لامپ، از قیمت نسبتاً بالایی برخوردارند. لامپ های متال هالید با تخلیه انرژی زیاد و تولید نور آبی، باعث افزایش رویش و رشد گیاهان می شوند.

لامپ های بخار سدیم با طیف نوری قرمز و نارنجی، به رویش گل ها و گل دهی نیز کمک می کنند. گیاهانی که تحت تابش نور لامپ های بخار سدیم هستند، چندان بزرگ نمی شوند. به همین علت لازم است برای رشد کامل گیاه و بزرگ شدن شاخ و برگ ها، قبل از لامپ های بخار سدیم، از لامپ های متال هالید استفاده شود تا گیاهان گل بدهند.

انواع لامپ رشد گیاه
انواع لامپ رشد گیاه

بیشتر بخوانید: لامپ فلورسنت برای گیاهان


تفاوت های لامپ ال ای دی رشد گیاه و لامپ ال ای دی معمولی

 1. تفاوت در عملکرد: لامپ های ال ای دی معمولی فقط برای روشن نگه داشتن فضا مورد استفاده قرار می گیرند و در رنگ های سفید و زرد تولید می شوند. ولی لامپ های رشد گیاه برای تأمین نور کافی برای گیاهان طراحی و تولید شده اند.
 2. تفاوت در طیف رنگی: لامپ های معمولی رنگ سفید و زرد دارند که تنها برای انعکاس نور در گیاهان می توان از آن ها استفاده کرد اما گیاهان برای رشد، نیاز به انجام فعالیت فتوسنتز دارند و طیف رنگی که برای فتوسنتز مورد استفاده قرار می گیرد، خاص است. طیف مورد نیاز برای فتوسنتز گیاهان، رنگ آبی و قرمز است. به همین دلیل بهتر است در صورت عدم وجود نور، از لامپ مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده شود.
 1. تفاوت در نحوه ساخت: ال ای دی های تعبیه شده در لامپ پرورش گیاه کنار هم قرار گرفته اند و همچنین طیف نوری و دمایی استفاده شده در این لامپ ها نیز به گونه ای تعبیه شده است که پاسخ گوی نیازهای گیاه می باشد.
 2. تفاوت در قیمت: قیمت لامپ های رشد گیاه به علت استفاده از ال ای دی های مخصوص رشد در آن، بالاتر از لامپ های معمولی است.

منطقه پوشش دهی لامپ رشد گیاه

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب لامپ برای گیاهان، توجه به منطقه پوشش دهی چراغ است. ناحیه ای که تحت پوشش نور لامپ و چراغ قرار می گیرد، نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. به عنوان مثال، چراغ های کوچک 100 واتی می توانند مساحتی معادل 4 فوت مربع را پوشش دهند.

زاویه پرتو لامپ رشد گیاه

یکی دیگر از عوامل مهم و قابل توجه در خرید لامپ پرورش گل و گیاه، توجه به زاویه پرتو است. زاویه پرتوهای کوچکتر سطح پوشش دهی نوری را محدودتر می کنند اما PAR برای آن ها بیشتر است.

زاویه پرتو چراغ باید متناسب با دوره رشد گیاه انتخاب شود. زاویه کوچک پرتو اغلب 30 درجه و زاویه های بزرگ اغلب 65 درجه در نظر گرفته می شود. چراغ هایی با زاویه نور بزرگ تر می توانند در نزدیکی گیاه نصب شوند. با این حال فاصله لامپ رشد تا گیاه به نوع و میزان نور مورد نیاز گیاه بستگی دارد.

خنک کننده در لامپ و چراغ شد گیاه

سیستم خنک کننده در چراغ های ال ای دی رشد گیاه نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. این امر بر روی عواملی هم چون بازده انرژی نور و بازده گرما تأثیرگذار است.

بسیاری از لامپ ها مدارهای چاپی و هسته فلزی دارند به همین دلیل وجود هیت سینگ در آن ها الزامی است زیرا پایه فلزی این محصولات گرما را پخش می کند و مقدار زیاد این گرما ممکن است به گیاه آسیب وارد کند. علاوه بر این، وجود سیستم خنک کننده در لامپ ها سبب افزایش طول عمر آن ها نیز می شود.

قیمت و خرید لامپ رشد گل و گیاه

پس از بررسی راهنمای خرید لامپ رشد گیاه باید بگوییم امروزه شرکت های زیادی درصدد تولید این لامپ برآمده اند. به عنوان بهترین مارک لامپ رشد گیاه می توان به اسرام و ناروا اشاره کرد. دیگر فروشندگان نیز می توانند با ثبت نام رایگان در سایت راندنو و قیمت گذاری کالاها، به صورت مستقیم با خریداران این محصولات در ارتباط باشند.

همچنین کاربران نیز می توانند برای اطلاع از قیمت این لامپ و یا آشنایی با نحوه خرید لامپ رشد گل ها و گیاهان، به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند. قیمت لامپ فتوسنتز و رشد گیاه به عوامل زیادی هم چون برند، نوع، تکنولوژی و … بستگی دارد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت لامپ رشد گیاه

لامپ‌های رشد گیاه در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. قیمت این محصولات به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. تکنولوژی لامپ: لامپ‌های ال ای دی و SMD نسبت به لامپ‌های فتوسنتز قدیمی قیمت بیشتری دارند.
 2. طول عمر: طول عمر لامپ فول اسپکتروم براساس ساعت کارکرد محاسبه می‌شود. طبیعی است که هرچه طول عمر لامپ بیشتر باشد، قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند.
 3. نوع چراغ رشد گیاه: چراغ‌های رشد گیاه در انواع گوناگونی به بازار عرضه می‌شوند. برخی از آن‌ها به صورت وال واشر رشد گیاه، مولتی چیپ رشد گیاه، پروژکتور رشد گیاه، لامپ ساده ال ای دی و اس ام دی و یا لامپ‌های بخار سدیم و متال‌هالید به بازار ارائه می‌شوند. قیمت هر یک از این لامپ‌ها با هم تفاوت دارد.
 4. برند و شرکت سازنده: برخی از شرکت‌های تولیدکننده لامپ موفق به کسب استانداردها و گواهینامه‌های ملی و بین‌المللی شده‌اند. طبیعتاً قیمت این لامپ‌ها بیشتر از سایر لامپ‌ها است.

بهترین برندهای لامپ رشد گیاه

امروزه لامپ‌های رشد گیاه در بسیاری از گلخانه‌ها، ساختمان‌ها، حیاط‌های خلوت و دیگر مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها تولیدکننده لامپ، انواع لامپ رشد گیاه نیز به بازار عرضه می‌کنند. بهترین برند لامپ رشد گیاه، برندی است که استانداردهای لازم را دریافت کرده باشد و محصولی با کیفیت به بازار عرضه کرد ه باشد. در ادامه به معرفی برخی از بهترین برندهای لامپ رشد گیاه می‌پردازیم.

لامپ ناروا

شرکت ناروا یک برند آلمانی بوده و تولیدکننده انواع لامپ‎های خودرو، رشد گیاه و دیگر موارد است. این شرکت با بیش از 65 سال سابقه در زمینه تولید تجهیزات روشنایی توانسته است گواهینامه استاندارد بین‌المللی ISO TS را دریافت نماید. از محبوب‌ترین لامپ تولید شده توسط این شرکت می‌توان به لامپ بخار سدیم رشد گیاه 400 وات ناروا و دیگر موارد اشاره کرد.

لامپ اسرام

شرکت لامپ رشد گیاه اسرام در سال 1919 در شهر مونیخ کشور آلمان تأسیس شد. این برند تولیدکننده تجهیزات روشنایی آلمانی و چند ملیتی بوده و پس از شرکت فیلیپس دومین شرکت تولیدکننده تجهیزات روشنایی در جهان است. این برند نیز به تولید انواع لامپ‌ها از جمله رشد گیاه در توان‌های مختلف و سرپیچ‌های گوناگون می‌پردازد. از محبوب‌ترین لامپ تولید شده توسط این شرکت می‌توان از لامپ متال هالید رشد گیاه 400 وات اسرام نام برد.

لامپ نور

یکی دیگر از شرکت‌های مطرح در زمینه تولید لامپ رشد گیاه، شرکت لامپ نور است. این شرکت سابقه زیادی در زمینه تولید انواع لامپ به خصوص لامپ رشد گیاه دارد. محصولات نور کیفیت بالایی دارند و با گذشت زمان دچار خرابی نمی‌شوند.

 • برندهای دیگری نیز تولیدکننده این محصولات هستند و با کیفیتی مطلوب کالاهای خود را به بازار عرضه می‌کنند.

سؤالات متداول

 • آیا تابش نور این نوع لامپ برای سلامتی انسان مضر است؟

مضرات لامپ رشد گیاه برای انسان به یک دغدغه بزرگ برای دوستداران گیاه در منازل تبدیل شده است. استفاده از این لامپ ها در محیط منزل امکان پذیر است.

این لامپ ها نه تنها هیچ ضرری برای سلامتی انسان ندارند، بلکه می توانند موجب رشد بیشتر سبزیجات در منزل و سلامت گیاهان آپارتمانی نیز بشوند. با این حال پیشنهاد می شود در هنگام کار با لامپ های بنفش، از عینک ایمنی و یو وی مخصوص استفاده کنید.

 • آیا این لامپ برای هر نوع گیاهی قابل استفاده است؟

تمام لامپ ها براساس نوع و دسته بندی گیاهان، دارای توان و طیف نوری خاصی هستند. به جز سری لامپ های مولتی چیپ که بیشتر برای گیاهان گلده استفاده می شود، بقیه آنها، مختص گیاه خاصی نیستند.

 • تفاوت سری مولتی چیپ با سری پروژکتور در لامپ رشد گیاه چیست؟

سری های مولتی چیپ از 9 باند نوری تشکیل شده اند که بهترین طیف نوری را برای گیاهان گلده فراهم می کنند. سری پروژکتورها از پاورهای ال ای دی تشکیل شده اند که بسته به نوع گیاه، در طیف های مختلف چیده می شوند و به صورت پروژکتور با لنزهای 60 و 90 عرضه می گردند.

 • آیا می توان از نور مصنوعی در فضاهایی که میزان نور طبیعی برای رشد گیاه کافی نیست، استفاده کرد؟

بله. این نورها می توانند به عنوان نور مکمل برای فرآیند فتوسنتز در محیط های خانگی مورد استفاده قرار بگیرند و کامل کننده نور طبیعی کم و اصطلاحاً نور پشت پنجره ای در محیط باشند.

 • عمر مفید لامپ مخصوص رشد گیاه چقدر است؟

عمر مفید این محصولات معمولاً 50 هزار ساعت است.

 • آیا هر لامپی با نور آبی و قرمز برای رشد گیاه مناسب است؟

خیر. بازه طیف نورهای مرئی 380 تا 730 نانومتر است. از این بازه، 100 نانومتر مربوط به نور آبی و 100 نانومتر مربوط به نور قرمز است و تنها بعضی از این نانومترها روی رشد گیاه تأثیر می گذارند.

 • فاصله گیاه تا لامپ باید به چه میزان باشد؟

در محصولاتی با توان کم مانند واشرها، فاصله میانگین بین 60-40 سانتی متر برای گیاه مناسب است و در محصولاتی با توان بالا مانند توان های 1200-720 وات، فاصله ی میانگین 120-80 سانتی متر برای گیاهان مناسب است.

 • لامپ گیاه در طول شبانه روز چند ساعت باید روشن باشد؟

این لامپ ها می توانند به صورت 24 ساعته و مداوم روشن باشند. اما بهتر است در دوران رویشی گیاه، 16 تا 18 ساعت و در دوران گلدهی و میوه دهی، به مدت 12 ساعت روشن باشند. در نظر داشته باشید که برای گیاهان آپارتمانی، 6 تا 8 ساعت نوردهی کافی است.

 • آیا دستگاهی برای نمایش طیف نوری جهت اطمینان از خرید لامپ های رشد گل و گیاه وجود دارد؟

با استفاده از دستگاه طیف سنج، می توانید تست ریپورت این محصولات را مشاهده کنید و نانومترهای نوری ال ای دی را به صورت دقیق اندازگیری نمایید.

 • آیا استفاده از لامپ های فلورسنت یا مهتابی در کنار لامپ های مخصوص رشد گیاه، برای رشد گیاهان تأثیرگذار هستند؟

استفاده از این لامپ ها نه تنها تأثیر مثبتی روی رشد گیاهان ندارد، بلکه سبب تخریب روند رویشی گیاهان نیز می شود.

 • نور طبیعی با مصنوعی؟

نور طبیعی اثر فوق العاده ای دارد و برای تمامی گیاهان متناسب است اما به کمک لامپ های مخصوص رشد گیاه نیز می توان نور خورشید را برای گیاهان شبیه سازی کرد.

 • لامپ رشد گیاه از کجا بخرم؟

برای خرید این لامپ می توانید به الکتریکی های سراسر کشور هم چون لاله زار تهران مراجعه کنید و یا از طریق سایت راندنو بدون واسطه از نمایندگان فروش، لامپ رشد گیاه مناسب خود را انتخاب کنید.

 • بعد از چه مدت باید لامپ رشد گیاه تعویض شود؟

بهتر است پیش از این که لامپ دچار سوختگی شود آن را تعویض کنید. برخی از لامپ ها با گذشت زمان و با نزدیک شدن به اواخر عمر، نورشان کم می شود. به همین دلیل بهتر است پس از گذشت طول عمر مفید لامپ، آن را تعویض کنید. اغلب لامپ ها تقریباً 2 الی 3 سال عمر می کنند.