لامپ ال ای دی چیست

لامپ ال ای دی چیست و انواع لامپ LED کدام است؟

لامپ ال ای دی چیست و انواع لامپ ال ای دی کدام است؟ این سؤالات متعدد کاربران در صنعت روشنایی و برق می باشد:

لامپ ال ای دی (LED Lamp) مخفف عبارت Light Emitting Diode به معنای دیود ساطع کننده نور می باشد. با پیشرفت تکنولوژی، صنعت روشنایی نیز دچار تغییرات بسیار زیادی شده است.

خرید انواع لامپ ال ای دی

در گذشته، اغلب از لامپ های رشته ای پرمصرف استفاده می شد اما امروزه این لامپ ها جای خود را به لامپ های کم مصرف ال ای دی داده اند. پیش تر از لامپ های ال ای دی به عنوان چراغ های کوچک در دستگاه های الکترونیکی استفاده می شد. برای بهتر شدن فرآیند خرید لامپ ال ای دی می بایست نکات مهم برای خرید این کالا را خوب مطالعه کنید. در ادامه به معرفی بیشتر این محصول خواهیم پرداخت.

آنچه در ادامه می خوانیم:

لامپ LED چیست؟

لامپ LED نوعی لامپ است که برای ایجاد نور از دیودهایی به نام دیود نور افشان استفاده می کند. دیودهایی که از خود نور ساطع می کنند. در واقع این دیودها نوعی نیمه هادی محسوب می شوند. خاصیت دیودهای نیمه افشان که در لامپ ال ای دی به کار می روند این است که تمامی جریان الکتریکی از آنها عبور نمی کند و بخشی از آن به صورت نور بازتاب می شود. لامپ ال ای دی با عبور جریان الکتریکی، از خود نور مرئی منتشر می کند.

علت تولید لامپ ال ای دی

 • همان طور که پیش تر گفته شد، لامپ هایی با این تکنولوژی جایگزین لامپ های رشته ای و پر مصرف شده اند.
 • داخل لامپ های رشته ای سیم باریکی به نام تنگستن وجود دارد. این فلز هنگامی که جریان برق از آن عبور می کند، از خود مقاومت نشان می دهد. در اثر این مقاومت، تنگستن موجود در لامپ گرم شده و به همین دلیل از خود نور منتشر می کند. پس یکی از مهم ترین دلایل تولید لامپ ال ای دی، اساس کار لامپ های رشته ای است.
 • این لامپ ها به مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا گرم شوند و از خود نور تولید کنند. بنابراین مصرف انرژی بیشتری دارند.
 • علاوه بر این، لامپ های رشته ای کارکردی مشابه با بخاری های المنتی دارند!!! 95 درصد انرژی که توسط لامپ رشته ای دریافت می شود به گرما و تنها 5 درصد آن به نور تبدیل می شود. در نتیجه اتلاف انرژی آن ها بسیار زیاد است.
 • این لامپ دوستدار محیط زیست می باشد و در تولید آن تلفات انرژی کمتر می باشد.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ رشته ای

کاربرد لامپ LED

 • این تجهیزات در ابتدا به عنوان چراغ های کوچک نشان دهنده روشن و خاموش بودن و یا هشدار در دستگاه های الکترونیکی کاربرد داشتند و اغلب به رنگ های قرمز و سبز تولید می شدند. اما امروزه کاربرد گسترده تری دارند زیرا شرکت های تولیدکننده این گونه لامپ ها توانستند آن ها را در ابعاد بزرگ تری تولید کنند. این محصولات می توانند نور را در جهت های خاصی انتشار دهند.
 • علاوه بر این، مشکل رنگ نور این نوع لامپ ها که یکی از معایب آنها محسوب می شود نیز، برطرف شده است. امروزه این لامپ ها در ابعاد، رنگ، توان و شکل های ظاهری مختلف به بازار عرضه می شوند. در حال حاضر از لامپ ال ای دی سقفی در اغلب مجموعه ها به عنوان منبع اصلی نور استفاده می شود. لامپ ال ای دی مهتابی نیز در اغلب مکان ها جایگزین لامپ فلورسنت مهتابی شده اند.
 • لامپ های LED امروزه در تولید انواع چراغ خیابانی، وال واشرهای نمای ساختمان، پروژکتورها و انواع نورافکن، چراغ دفنی و استخری، چراغ راهنمایی و رانندگی، تولید لامپ های حبابی و ال ای دی هالوژنی، لامپ مهتابی ال ای دی، لامپ ال ای دی خودرو و … کاربرد دارد.

انواع لامپ LED براساس شکل ظاهری

لامپ LED سقفی قابلیت تولید در اشکال مختلف را دارد اما امروزه لامپ های زیر بیشترین کاربرد را دارند:

 1. لامپ ال ای دی گرد
 2. لامپ ال ای دی فیلامنتی
 3. لامپ طرح گل
 4. لامپ قارچی (سفینه ای)
 5. لامپ استوانه ای
 6. لامپ ال ای دی شمعی و شمعی اشکی
 7. لامپ ال ای دی هالوژنی
 8. لامپ مهتابی ال ای دی

شکل ظاهری لامپ led

اجزای تشکیل دهنده لامپ LED

LEDها از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

 • دیودهای بازتاب دهنده نور
 • درایو لامپ ال ای دی
 • هیت سینک و یا انتقال دهنده حرارت

دیودها جریان برق مستقیم را از درایو دریافت کرده و سپس آن را به نور تبدیل می کنند. هیت سینک نیز گرمای ناچیز تولیدشده را به خارج سیستم هدایت می کند.

اجزای لامپ ال ای دی

انواع لامپ LED براساس تکنولوژی ساخت

 • لامپ ال ای دی دیپ: استفاده از لامپ هایی از این نوع، از ابتدای دهه 1060 رواج یافت. این لامپ ها تنها قابلیت تولید در یک رنگ داشتند و بهره نوری آن ها بسیار پایین تر از لامپ های امروزی بود. تراشه های این نوع لامپ ها دایره ای و یا گلوله ای شکل هستند.
 • لامپ ال ای دی SMD: اس ام دی تکنولوژی پیشرفته تر از ال ای دی می باشد. لامپ LED SMD از سه بخش بدنه، درایو و بورد تشکیل شده است. این بدنه می تواند دارای اشکال مختلف حبابی، نواری، شمعی و … باشد.

یکی از پرکاربردترین این لامپ ها شکل ادیسونی آن است که یادآور لامپ های قدیمی می باشد. درایو یکسوکننده این لامپ، برق شهری را به برق مناسب برای مدار تبدیل می کند. بورد لامپ اس ام دی صفحه ای از جنس آلومینیوم، پلاستیک و یا سرامیک است که تراشه ها بر روی این صفحه لحیم کاری شده اند. تراشه های اس ام دی دارای ساختاری مسطح شکل هستند و نسبت به تراشه های ال ای دی دیپ بسیار کوچک تر می باشند. این لامپ ها هیچ گونه بورد واحدی ندارند و دیودها بر روی یک پنل لحیم شده اند.

طول عمر این محصولات از نوع ال ای دی خود بیشتر است زیرا حرارت کمتری تولید می کند.

 • لامپ ال ای دی COB: این محصولات از تعدادی دیود تشکیل شده اند که بر روی یک بورد واحد قرار گرفته اند. معمولاً یک لامپ سی او بی از 9 دیود تشکیل شده است. لامپ COB نسبت به لامپ SMD قابلیت تولید رنگ های محدودتری دارد. دیودهای به کار رفته در این محصول بیشتر از لامپ اس ام دی است. در نتیحه میزان نور تولیدشده توسط آن نیز بیشتر می باشد. تعداد دیود بیشتر، سبب افزایش حرارت تولید شده می شود. در نتیجه هیت سینک آلومینیومی برای لامپ COB در نظر گرفته می شود.
 • لامپ ال ای دی رشد گیاه: امروزه در صنعت گلخانه ای و رشد گیاه نیاز مبرم به انواع لامپ ال ای دی با رنگ های مختلف وجود دارد. از آنجایی که لامپ ال ای دی نوری بسیار نزدیک به نور طبیعی را می دهد، امروزه لامپ ال ای دی رشد گیاه بسیار پرطرفدار می باشد.
همچنین بخوانید: تفاوت لامپ SMD و COB چیست؟

مزایای لامپ ال ای دی

 1. بهره نوری بالا: این لامپ ها تقریباً 90 درصد انرژی دریافتی خود را به نور تبدیل می کنند. در نتیجه هدر رفت انرژی ندارند و استفاده از این گونه لامپ ها سبب صرفه جویی در انرژی می شود.
 2. مصرف کم: این گونه لامپ ها بسیار کم مصرف هستند. در نتیجه می توانند در هزینه های مربوط به مصرف برق تا حد قابل توجهی صرفه جویی کنند.
 3. کیفیت نور مناسب: نوری که این لامپ ها تولید می کنند بدون لرزش و به اصطلاح سوسو است و با گذشت زمان شدت آن تغییری نمی کند. علاوه بر این، تمامی رنگ ها زیر این نور به وضوح دیده می شوند.
 4. طول عمر بالا: لامپ هایی که دارای تکنولوژی ال ای دی هستند، دارای طول عمر بالایی می باشند. طول عمر این گونه لامپ ها به دو صورت زیر محاسبه می شود.
 • تعداد دفعات خاموش و روشن شدن لامپ
 • طول عمر براساس میزان ساعت روشن بودن لامپ
 1. سالم بودن نور: نوری که لامپ های LED تولید می کنند، به نور طبیعی شباهت بسیاری دارد. به همین دلیل برای چشم ضرری ندارد.
 2. روشن شدن آنی: این محصولات به محض کلیدزنی روشن می شوند و نیاز به مدت زمان جهت گرم شدن ندارند. هم چنین از چشمک زدن در لامپ ال ای دی خبری نیست.
 3. تولید نکردن گرما: گرمایی که توسط این محصولات تولید می شود، بسیار کم است و همان میزان هم توسط هیت سینک های داخلی خنک می شود. همین امر سبب کمتر آسیب دیدن لامپ می شود.
 4. ساختار بدنه قوی: حباب و تیوپ این گونه لامپ ها دارای استحکام بیشتری است. واحدهای نوری این لامپ ها برخلاف لامپ های رشته ای قدیمی، در اثر جابه جایی دچار اشکال نمی شوند. حتی در زمان شکستگی تیوپ نیز، ال ای دی های لامپ از خود نور ساطع می کنند. تیوپ آن ها به گونه ای طراحی شده که می تواند نور را 180 درجه انتشار دهند.
 5. سازگار با محیط زیست: در ساختار این محصولات از هیچ گونه ماده سمی و مضری مانند جیوه استفاده نشده است. به همین دلیل با محیط زیست و سلامت انسان ها سازگاری دارد.
 6. تنوع در تولید: به دلیل اینکه چیپ و صفحه ال ای دی دارای ابعاد بسیار کوچکی است، می توان به راحتی در اشکال مختلف آن را تولید کرد. به عنوان مثال، امروزه لامپ LED نواری کاربرد بسیاری در صنعت روشنایی دارد.
 7. عدم تأثیرپذیری از دمای هوا: یکی از بزرگ ترین مزایای لامپ هایی که با تکنولوژی LED به بازار عرضه می شوند این است که می توانند در دمای منفی نیز به عملکرد خود ادامه دهند.

مزایای لامپ ال ای دی

تفاوت لامپ کم مصرف و ال ای دی

 • میزان مصرف برق لامپ هایی که با تکنولوژی ال ای دی عرضه می شوند، کمتر از لامپ های کم مصرف است.
 • طول عمر لامپ LED نسبت به کم مصرف در حالت عادی بیشتر است.
 • ساختار لامپ ال ای دی سالم تر است زیرا در مواد سازنده آن برخلاف لامپ کم مصرف از جیوه استفاده نشده است.
 • لامپ کم مصرف در زمان خاموشی حالتی چشمک زن دارد که در سایر لامپ ها این ویژگی وجود ندارد.
همچنین بخوانید: لامپ کم مصرف چیست؟ مزایا و معایب لامپ کم مصرف

شاخص های مهم در خرید لامپ ال ای دی

برای آنکه بهتر بدانیم لامپ ال ای دی چیست بهتر است شاخص های مهم آن را بشناسیم:

 • لومن: لومن مقدار نوری است که از یک لامپ ساطع می شود. هرچه این عدد بیشتر باشد، روشنایی لامپ نیز بیشتر خواهد بود. در واقع لومن میزان درخشدگی این گونه لامپ ها را نشان می دهد.
 • توان: به کمک این شاخص می توانید یک لامپ مناسب با نوردهی بالا تهیه کنید. توان بالای لامپ، قدرت نوردهی آن را نیز بالا می برد.
 • رنگ نور لامپ: این گونه لامپ ها دارای رنگ نور طبیعی یخی، آفتابی و مهتابی می باشند. لازم به ذکر است که امروزه لامپ ال ای دی رنگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این لامپ ها می توانند تنها دارای تیوپ رنگی باشند اما در بسیاری از مواقع، از تکنولوژی RGB در ساخت لامپ LED رنگی استفاده شده است.
 • سرپیچ: این محصولات با تمامی سرپیچ های موجود در بازار سازگاری دارند. به عنوان مثال، می توان لامپ های ال ای دی را با سرپیچ های E27 (معمولی)، E40 (بزرگ)، E14 (شمعی و اشکی) و MR16 (سرپیچ سوزنی و یا استارتی مخصوص لامپ هالوژنی) خریداری کرد.

تعمیر لامپ ال ای دی

این گونه لامپ ها براساس نوع برد و چیپشان به سه نوع زیر تقسیم می شوند:

 • لامپ خازنی
 • لامپ با درایو خطی
 • لامپ با درایو بر مبنای آی سی

پیش از اینکه بخواهیم درباره تعمیر این گونه لامپ ها صحبت کنیم، باید دلیل خرابی و یا سوختگی آن ها را بدانیم:

حرارت یکی از عوامل مهمی است که سبب از بین رفتن این لامپ ها می شود. حرارت سبب از بین رفتن یک یا چند دیود نوری می گردد. لازم به ذکر است که دیودهای نوری غیرقابل تعمیر هستند و باید تعویض شوند. اما اگر اشکالی در مدار لامپ به وجود آمده باشد، ابتدا باید به کمک دستگاه هایی مانند اسیلوسکوپ و … قطعات را عیب یابی کرد و سپس به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمود.

خرابی در لامپ های ال ای دی می تواند به دلیل شکسته شدن حباب آن ها نیز باشد. روش تعمیر لامپ ال ای دی متفاوت است و برای تعمیر این تجهیزات باید به متخصص آن مراجعه کرد.

تعمیر لامپ ال ای دی

ساخت لامپ ال ای دی

قیمت لامپ ال ای دی به عوامل بسیاری مانند نوع تکنولوژی، توان، شار نوری، نوع سرپیچ، شکل بدنه، طول عمر و … بستگی دارد. از برترین برند های تولید کننده و سازنده این تجهیزات می توان به لامپ ال ای دی بروکس، پارس شهاب، نور، افراتاب، پارس شعاع، خزرشید، نور صرام پویا، افق، ZFR و … اشاره کرد. جهت خرید لامپ ال ای دی از نمایندگی ها و فروشنده ها می توانند به سایت راندنو مراجعه کرده و به طور مستقیم با آن ها در ارتباط باشند.

قیمت لامپ ال ای دی بروکس

شرکت بروکس کار خود را در سال 93 شروع کرد و انواع لامپ ال ای دی را تولید و ارائه می کند. امروز لامپ ال ای دی بروکس بسیار مورد توجه کاربران قرار دارد و نمایندگان آن در سرتاسر ایران فعال می باشند. دفتر مرکزی لامپ بروکس بزرگراه شهید قاسم سلیمانی، نرسیده به صیاد شیرازی، پلاک 1312 می باشد.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید انواع پروژکتور