کابل شبکه نگزنس

معرفی کامل کابل شبکه نگزنس

کابل شبکه نگزنس یکی از بهترین برندهای کابل شبکه در زمینه تجهیزات شبکه است و از کیفیت بسیار خوبی نیز بهره مند شده است. نگزنس یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده انواع محصولات شبکه است.

کابل های شبکه نگزنس دارای تنوع بسیار بالایی هستند و در انواع مختلف و گروه های گوناگون به بازار عرضه می شوند. نگزنس در ساخت کابل های شبکه خود از روکش های با کیفیت و مقاومی استفاده کرده است به همین دلیل دارای کمترین اثر در مقابل جذب نویز و اختلالات الکترومغناطیسی هستند.

استفاده از کابل شبکه نگزنس اصلی و با کیفیت سبب افزایش کارایی و بهبود عملکرد شبکه می شود. در این مقاله به بررسی انواع کابل شبکه نگزنس، گروه ها و استانداردهای آن، نحوه تشخیص کابل نگزنس اورجینال از تقلبی و عوامل مهم در خرید آن می پردازیم. با مجله راندنو همراه باشید.

از پرطرفدار ترین کابل های نگزنس در ایران می توان به موترد زیر اشاره کرد :

کابل شبکه نگزنس cat6 sftp

این نوع کابل از گروه cat6 بوده و دارای روکش pvc و همچنین یک لایه فویل آلومینیومی و یک لایه شیلد می باشد. این کابل دارای قرقره های 500 متری می باشد.

کابل شبکه نگزنس cat6 utp

این نوع کابل LAN نگزنس بدون روکش و فویل بوده و معمولا ضخامت مس هر رشته آن 0/55 تا 0/58 میلی متر می باشد. این کابل دارای قرقره های 305 متری می باشد.

کابل شبکه نگزنس cat6 sftp outdoor

این نوع کابل می بایست با روکشی متفاوت از pvc باشد. معمولا روکشی لاستیکی و مشکی دارد تا در اثر مجاورت با هوا آسیب نبیند.

کابل نگزنس تست فلوک

همان طور که پیش تر اشاره کردیم به کمک آزمایش هایی مانند تست فلوک می توان صحت عملکرد کابل ها در شبکه را بررسی کرد. تست فلوک یکی از مهم ترین ابزارهایی است که کارشناسان از آن استفاده می کنند و به دو روش چنل و پرمننت انجام می گیرد.

 • تست چنل: در این نوع از تست دو سر کابل کیستون زده شده و به دستگاه متصل می شود. البته باید توجه داشته باشید که کابل متراژی برابر با 90 متر داشته باشد.
 • تست پرمننت: در این تست نیز دو سر کابل به متراژ 90 متر کیستون زده شده و سپس به دستگاه وارد می شود و مورد ارزیابی قرار می گیرد. تست پرمننت پیشرفته تر و تخصصی تر از تست چنل است و کابلی که تست پرمننت را پاس کند تست چنل را نیز می گذراند.

انواع کابل LAN نگزانس

کابل های شبکه نگزنس دارای تنوع بسیاری است. Nexans محصولات خود را در گروه های مختلف به بازار عرضه کرده است تا مصرف کنندگان بتوانند بر اساس نیازشان و توپولوژی شبکه خود هر یک را انتخاب کنند. در ادامه به پرکاربردترین انواع کابل با برند نگزنس اشاره خواهیم کرد.

 1. کابل شبکه نگرنس Cat5: کابل هایی که دارای این گروه از استانداردهای سرعت هستند، می توانند اطلاعات و داده ها را با سرعت 150 مگابیت در ثانیه انتقال دهند.
 2. کابل نگرنسCat5e: واژه e قرار گرفته شده در مقابل Cat5 نشان دهنده بهتر بودن کیفیت کابل نسبت نسل قبلی خود می باشد. از کابل هایی با گروه Cat5e می توان در شبکه هایی که به سرعت 1000 مگابیت در ثانیه نیاز داریم استفاده کرد.
 3. کابل شبکه Cat6نگزنس: امروزه کابل های شبکه با این استاندارد و گروه بیشترین کاربرد را در ایران دارند. کابل های Cat6 می توانند داده ها را با سرعت 1000 مگابیت در ثانیه جا به جا کنند.
 4. کابل Cat6a نگزنس: این کابل دارای سرعت انتقال داده 10000 مگابیت در ثانیه است و در مقایسه با نسل قبلی خود یعنی Cat6 از پهنای باند و کیفیت بیشتری برخوردار است.
 5. کابل نگزنس شبکه Cat7: کابل Cat7 با قابلیت انتقال داده با سرعت 1000 مگابیت در ثانیه به یکی از کابل های پرطرفدار تبدیل شده است.
 6. کابل Cat8 شبکه نگزنس: جدیدترین نسل کابل های شبکه در این گروه قرار می گیرند. این کابل ها سرعت شگفت انگیزی دارند. پهنای باند 2 گیگاهرتزی کابل های Cat8 سرعت شبکه را بسیار بالا می برد.

ساختار کابل های شبکه می تواند بدون فویل، شیلد دار و یا از هر دو شکل باشد. هرچه کابل شیلد و فویل بیشتری داشته باشد نویز کمتری دریافت می کند در نتیجه شبکه عملکرد بهتری ارائه می کند. در ادامه به دو ساختار مهم از کابل های شبکه نگزنس اشاره خواهیم کرد.

کابل هایی از نوع FTP و STP نیز وجود دارد که نوع اول تنها دارای فویل و نوع دوم تنها دارای شیلد در ساختار کابل است.

کابل شبکه نگزنس Outdoor

کابل های نگزنس اغلب با رنگ های نارنجی به بازار عرضه می شوند و بر اساس ساختاری که دارند می توانند از نوع Indoor و یا  Outdoor باشند. کابل هایی که از نوع Indoor هستند برای مصارف داخلی از آن ها استفاده می شوند. اما کابل شبکه نگزنس Outdoor با روکشی لاستیکی مقاوم ساخته شده است و می تواند در محیط های بیرونی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این کابل ها معمولا رنگ مشکی دارند.

روکش کابل شبکه نگزانس

تمامی کابل های شبکه دارای یکی از دو نوع روکش زیر هستند:

 • روکش LSZH: این کلمه مخفف عبارتLow Smoke Zero Halogen می باشد به این معنا که در ساختار آن از هیچگونه هالوژنی استفاده نشده است و در هنگام آتش سوزی از خود دود سمی تولید نمی کند.
 • روکش PVC: این کلمه مخفف عبارت Polyvinyl chloride است. PVC دارای انعطاف پذیری مناسبی بوده و نسبت به کابل با روکش LSZH دارای قیمت پایین تری است.

پچ کورد نگزنس و پچ پنل نگزنس

کابل شبکه نگزنس به صورت کلاف به بازار عرضه می شود و مصرف کنندگان می توانند مطابق با نیازشان متراژ مورد نظر خود را بریده و سوکت بزنند. البته پچ کورد نگزانس با مغزی های افشان و با متراژ های مختلف نیز به بازار عرضه می شود. همچنین پچ پنل های نگزنس به دو صورت Loaded و un-loaded ارائه می شود. البته پچ پنل نگزنس نیز به صورت utp و sftp در بازار موجود می باشند. از پرطرفدار ترین این کابل ها می توان به متراژهای زیر اشاره کرد.

 • کابل شبکه 5 متری
 • کابل شبکه 10 متری
 • کابل شبکه 20 متری

کابل شبکه وارداتی

کابل های نگزنس موجود در بازار می توانند وارداتی و یا داخلی باشند. کابل شبکه نگزنس وارداتی، توسط مرکز فروش کابل نگزنس به ایران وارد می شود و مصرف کنندگان می توانند از آن استفاده کنند اما کابل شبکه نگزانس داخلی توسط برخی از تولیدکنندگان کابل در ایران ساخته و به بازار عرضه می شود. لازم به ذکر است که پیش از خرید انواع کابل به خصوص در حوزه شبکه می بایست از اصلی بودن آن و کیفیت کابل اطمینان پیدا کرد. در ادامه به روش های تشخیص کابل ها و نحوه انجام تست کابل شبکه خواهیم پرداخت.

تفاوت کابل نگزنس اصلی با تقلبی

احتمال دارد کابل های شبکه اصلی و تقلبی نگزنس در ظاهر با یکدیگر تفاوت چندانی نداشته باشند، اما عملکرد و کارایی هر یک با یکدیگر متفاوت است. برای تشخیص اصلی یا تقلبی بودن کابل شبکه راه های بسیاری وجود دارد در ادامه به معرفی برخی از این راه ها خواهیم پرداخت.

 1. کابل های شبکه اصلی دارای مغزی ازجنس آلومینیوم بوده و تنها روکش آن ها مسی می باشد. به این کابل ها به اصطلاح CCA می گویند. سرعت و پهنای باند کابل های CCA نسبت به نوع اصلی بسیار کمتر است و دریافت نویز بیشتری نیز دارند. جهت تشخیص کابل CCA از اصل می توان روی مغزی و هادی کابل به طور مستقیم حرارت گرفت. مس در اثر حرارت تغییر رنگ داده و سیاه می شود. اما هادی آلومینیومی در اثر حرارت مستقیم از بین می رود.
 2. سرعت انتقال داده و پهنای باند در شبکه هایی که با کابل LAN تقلبی بسته شده اند بسیار پایین تر از شبکه هایی است که در آن از کابل LAN اصلی استفاده شده است.
 3. یکی از راه های تشخیص کابل های شبکه تقلبی و اصلی توجه به نوع بسته بندی کابل ها است که کارشناسان شبکه آن را تشخیص می دهند. زیرا نیازمند دقت و توجه بالا است.
 4. متخصصان شبکه به کمک آزمایش هایی مانند تست فلوک، عملکرد کابل شبکه را آنالیز می کنند و به کمک ارقام به دست آمده از اصلی یا تقلبی بودن آن آگاه می شوند. کابل شبکه اصلی می تواند تست های پرمننت و چنل را با هدروم بالای 5 در متراژ 90 متر پاس کند.

نمایندگی فروش کابل نگزنس

امروزه کابل های نگزنس به دو شکل وارداتی و مونتاژ شده در ایران ارائه می شود. نمایندگان فروش این کابل در بازار ایران متعدد بوده که بیشتر آن ها در خیابان لاله زار فعالیت دارند. شما در سایت راندنو می توانید ضمن مشاهده قیمت انواع کابل نگزنس نیز با فروشندگان این محصول به صورت مستقیم در ارتباط باشد.

قیمت کابل نگزنس

قیمت کابل شبکه نگزنس با توجه به کارایی آن، گروه، نوع کابل، نوع روکش، استاندارد و … تعیین می شود. با مراجعه به سایت راندنو می توانید با مرکز فروش و نمایندگی کابل شبکه نگزنس به طور مستقیم در ارتباط باشید و کالای مورد نیاز خود را تهیه نمایید. راندنو یک مرجع مناسب جهت آگاهی از قیمت کابل شبکه Cat6 SFTP نگزنس و مقایسه آن با سایر کابل های شبکه است.

کابل شبکه نگزنس و لگراند

نگزنس و لگرند دو شرکت بزرگ فرانسوی در زمنیه تولید انواع تجهیزات شبکه هستند. هر دو شرکت قابلیت تولید تمامی تجهیزات شبکه مانند پچ کورد، پچ پنل، کیستون، کابل، ترانکینگ و … را دارا می باشند. هر دو این شرکت محصولات با کیفیتی به بازار عرضه می کنند و در میان کاربران طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده اند.

شرکت نگزنس

نگزنس (Nexans) تولید کننده انواع محصولات پسیو شبکه، اکتیو شبکه و هم چنین فیبر نوری است که مقر آن در فرانسه واقع شده است. این شرکت طیف وسیعی از محصولات شبکه و مخابرات هم چون، پچ پنل، پچ کورد، کابل شبکه، کیستون، سوکت و… را نیز به تولید می رساند. این شرکت در سال 2000 تاسیس و در طول سال های متوالی توسعه و گسترش یافت.آ