تست فلوک چیست

تست فلوک چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر می خواهید با خیالی آسوده و مطمئن، از سالم بودن و استاندارد بودن کابل شبکه خود مطمئن شوید و یا گزارشی کامل و بدون خطا به کارفرمای خود ارائه دهید، ما تست فلوک را به شما پیشنهاد می کنیم. در این مقاله انواع روش های این نوع تست را مورد بررسی قرار داده ایم.

آنچه می خوانیم:

تست فلوک چیست؟

پس از کابل کشی شبکه، تسترهای متفاوتی جهت ارزیابی عملکرد، سرعت و اطمینان از قطع نبودن کابل شبکه وجود دارد که هر کدام از این تسترها، اطلاعات مختلفی را در اختیار ما قرار می دهند. تست فلوک یکی از بهترین و مشهورترین روش های تست است که از آن جهت عیب یابی و اندازه گیری کیفیت کابل کشی استفاده می شود. البته بهتر است که قبل از خرید کابل شبکه، تست فلوک را بر روی کابل انجام داد.

شرکت فلوک، زیرمجموعه کمپانی عظیم Danaher است که به تولید انواع تجهیزات اندازه گیری می پردازد. این شرکت امروزه برای تست کابل های شبکه از دو دستگاه تست کابل Fluke cable analyzer استفاده می کند. دستگاه DTX-1800 و DSX-8000 از پرکاربردترین این دستگاه ها به شمار می آیند.

لازم به ذکر است که این تست به دلیل در اختیار گذاشتن اطلاعات و خروجی های زیاد نسبت به سایر تسترها، از برتری ویژه ای برخوردار است. به عنوان مثال، این تست علاوه بر ارزیابی و تجزیه و تحلیل کابل شبکه، می تواند اطلاعات مفیدی در خصوص ارزیابی تجهیزات و اتصالات در طول مسیر کابل کشی و پیوستگی های مسیر را نیز تهیه و در دستگاه ذخیره کند. برای خرید انواع کابل شبکه تست دار می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

این دستگاه بسته به نوع عملکرد و کاربرد دارای قیمت متفاوتی می باشد.

همچنین بخوانید: تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی

چه کابل هایی تست فلوک را پاس می کنند؟

از این تست می توان در ارزیابی عملکرد پچ کورد شبکه، پچ پنل شبکه، کابل شبکه و پریز شبکه استفاده کرد. در این تست می توان عوامل زیر را مورد بررسی قرار داد:

 • میزان کشش و خمش کابل
 • متراژ کابل به کار رفته
 • کیفیت اتصالات در کابل و گزارش وجود یا عدم وجود قطعی در کابل
 • میزان نویز به همراه نشان دادن محل دقیق وقوع آن
 • میزان مقاومت و رسانایی کابل
 • میزان خلوص مس به کار رفته در کابل
 • تأیید اصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه با تست پرمننت و نمودار پاس کردن تست

این تست در انواع دسته کابل های Cat7 ،Cat6a ،Cat6 ،Cat5e و Cat8 قابل استفاده می باشد.

خرید کابل شبکه

انواع تست فلوک

به طور کلی تست فلوک به دو روش تست چنل (Channel) و تست پرمننت (Permanent) انجام می گیرد.

 • تست چنل: این تست به این صورت انجام می شود که دو سر کابل شبکه را به کیستون متصل می کنیم و سپس کابل را به کمک پچ کورد به دستگاه تست فلوک متصل می نماییم. تست چنل به اصطلاح تست آزمایشگاهی می باشد.
 • تست پرمننت: این تست که تستی کامل تر از تست چنل است، بدین صورت انجام می شود که پس از آن که کابل را به کیستون متصل کردیم، کابل را به کمک ماژول های پرمننت به دستگاه وصل کرده و تست را انجام می دهیم.

لازم به ذکر است که اگر کابلی تست پرمننت را پاس کند، حتماً تست چنل را نیز پاس خواهد کرد، اما برعکس آن صادق نیست. در زمان سوکت زدن یا کیستون زدن برای تست پرمننت، می بایست به سالم و اصلی بودن آن ها اطمینان داشته باشیم. در مواردی ممکن است کابل شبکه دارای استاندارد بالا باشد اما در هنگام تست فلوک، کیستون شبکه یا پچ کورد استاندارد نبوده و جواب تست، گمراه کننده باشد.

تست چنل (Channel) و تست پرمننت (Permanent)

Headroom چیست؟ هدروم کابل شبکه چیست؟

در تست Fluke با دو واژه NEXT و Headroom آشنا می شویم:

 • Next: نکست (Next) بزرگ ترین عامل نویز در ساختمان کابل های شبکه می باشد که براساس واحد دسیبل (dB) مشخص می شود. در نمودارهای تست فلوک، هرچه مقدار Next بیشتر باشد، کابل از کیفیت بالاتری برخوردار است.
 • Headroom (هدروم): فرمول محاسبه Next در این تست (vi*vn)log20 می باشد. vi و vn در تست مشخص هستند و مقدار next را تعیین می کنند. کمترین مقدار این محاسبه را هدروم می نامند. معمولاً کابل هایی که تست پرمننت را با هدروم بالای 6 پاس می کنند، استاندارد به حساب می آیند.

نکات مهم در تست فلوک

نحوه تست فلوک به این صورت است که ابتدا باید مشخص کنیم، آیا کابل مورد نظر شیلد دار است یا بدون شیلد و این کابل در چه دسته ای قرار دارد؟ (CAT6a ،CAT6 یا CAT7). بعد از انجام یک سری تنظیمات بر روی دستگاه، نوع استاندارد تعیین می شود و گزارشات ذخیره شده را پس از تجزیه و تحلیل در نرم افزار، در قالب پی دی اف و یا XML ارائه می دهند.

اگر قصد دارید کابل شبکه را در محلی بکار ببرید که میزان حجم، سرعت و دقت انتقال اطلاعات برایتان حائز اهمیت است، باید از کابل شبکه ای استفاده شود که تست پرمننت را پاس می کند. معیار تست فلوک در دو نوع تست فوق، باید برای پاس کردن تست کابل بالای 90 متر در نظر گرفته شود. همچنین این تست قابلیت آزمایش در متراژهای مختلف را نیز دارد.

انواع پارامترهای تست فلوک

تست فلوک دارای پارامترهای فیزیکی است که در ادامه به مهم ترین آنها می پردازیم:

 • Wiremap: این پارامتر جهت شناسایی اشکالات فیزیکی استفاده می شود.
 • Propagation delay: این پارامتر نشان دهنده مدت زمانی است که یک سیگنال به کابل فرستاده می شود.
 • Delay skew: این پارامتر نشان دهنده سریع ترین و کندترین زمانی است که یک سیگنال فرستاده می شود و معمولاً بین 30-25 ثانیه قرار دارد.
 • Cable length: به کمک این پارامتر این اطمینان حاصل می شود که طول کابل از حالت استاندارد (100 متر) تجاوز نکند.
همچنین بخوانید: هرآنچه لازم است درباره کابل شبکه و پچ کورد بدانید