انواع سوکت و کیستون شبکه

معرفی انواع سوکت شبکه و کیستون شبکه

کیستون شبکه یا پریز شبکه، همانطور که از نامش پیداست، وظیفه برقراری ارتباط سیستم شبکه با تجهیزات اکتیو و پسیو را دارد. در صورتی که سوکت شبکه که به همان سوکت RJ45 معروف است، برای ارتباط بین کابل و تجهیزات پسیو شبکه استفاده می شود. در حقیقت دو سر کابل های شبکه سوکت دار می شوند و به تجهیزات متصل می گردند، درست شبیه به عملکرد پچ کورد شبکه!

به طور مثال، زمانی که یک سیستم کامپیوتر و یا لپتاپ، شبکه می شوند، می بایست از طریق یک پچ کورد به یک پریز شبکه اتصال یابند. در این مقاله به معرفی تخصصی انواع کیستون شبکه و سوکت شبکه می پردازیم. برای خرید سوکت شبکه می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انوع کیستون شبکه

کیستون های شبکه از نظر مکانیزم عملکرد انواع متفاوتی دارند. کیستون شبکه پچ پنلی و کیستون شبکه دیواری (ترانکی) مغزی یکسانی دارند اما از نظر ظاهر متفاوت هستند. کیستون ترانکی یک قاب بر روی خود دارد و به اصطلاح به این کیستون، کیستون شبکه روکار گفته می شود.

کیستون شبکه بر اساس گروه کابل شبکه به دسته های زیر تقسیم می شود:

 • کیستون شبکه CAT5
 • کیستون شبکه CAT6
 • کیستون شبکه CAT6a
 • کیستون شبکه CAT7

طبق این دسته بندی، کابل مورد نظر می بایست با کیستون انتخابی همخوانی داشته باشد.

کیستون های شبکه از نظر روکش کابل مصرفی نیز به انواع زیر تقسیم می شوند:

 • پریز شبکه UTP
 • پریز شبکه SFTP

 پریز شبکه UTP

در این کیستون می بایست کابل UTP (بدون شیلد و فویل) اتصال داده شود. البته این اتصال توسط سوکت ها امکان پذیر است. معمولاً برای این کار از پچ کورد آماده استفاده می شود.

پریز شبکه SFTP

این نوع کیستون شبکه پذیرای کابل های SFTP (شیلددار و فویلدار) می باشد. سوکت این کابل ها می بایست فلزی و مخصوص کیستون SFTP باشد.  کیستون های SFTP نسبت به نوع UTP قیمت بالاتری دارند.

انواع دیگری از کیستون ها نیز وجود دارد. کیستون شبکه FTP و STP از این دسته کیستون ها هستند. کاربرد این کیستون ها نسبت به دو نوع قبل کمتر است.

کیستون های شبکه از نظر ابعاد به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

 • کیستون شبکه باریک (تک ماژول)
 • کیستون شبکه پهن (دو ماژول)

معمولاً فضایی که بر روی یک قاب بر روی دیوار یا ترانک شبکه در نظر گرفته می شود، به صورت استاندارد و دو ماژول است. از این رو برای استفاده از کیستون پهن فضای خالی باقی نمی ماند اما در زمانی که افراد از کیستون باریک استفاده می کنند، برای پر کردن جای خالی می بایست از بلنک شبکه استفاده کنند.

کیستون شبکه CAT6

راهنمای خرید کیستون شبکه

خرید کیستون شبکه می بایست با نهایت دقت انجام شود. انتخاب نوع کیستون شبکه بسیار حائز اهمیت است. افراد در هنگام خرید کیستون با سؤالات زیر روبرو می شوند:

 • کیستون شبکه UTP باشد یا SFTP؟
 • کیستون شبکه در چه گروهی باشد؟

سیستم کابل کشی شبکه از هر گروهی که باشد، می بایست متناسب با آن، کیستون مورد نظر انتخاب شود. به صورت مثال، اگر از کابل CAT6a استفاده شود، می بایست کیستون CAT6a در مجموعه به کار رود. همچنین اگر در سیستم شبکه یک مجموعه از ترانک شبکه استفاده شود، می بایست برای کیستون ها کادر و حلقه همان ترانک نیز لحاظ شود.

اگر سیستم شبکه بدون داکت کشی باشد و کیستون ها از نوع دیواری باشند، می بایست یک قاب روکار به همراه چنگکی و فیس مناسب برای کیستون ها لحاظ شود.

خرید کیستون شبکه

بهترین قیمت کیستون شبکه

قیمت کیستون شبکه با توجه به نوع آن متفاوت است. معمولاً کیستون های SFTP  نسبت به نوع UTP قیمت بالاتری دارند. همچنین کیستون های پهن ماژولار نسبت به باریک از قیمت بالاتری برخوردار هستند. هرچه نسل کیستون ها و گروه آنها بالاتر باشد، قیمت تمام شده آن نیز بیشتر می شود.

کیستون شبکه لگراند، نگزانس، بلدن، رپیتون، آر اند ام (R&M)، سوپیتا و … از بهترین برندهای موجود در ایران هستند. کاربران در صورت نیاز می توانند به سایت راندنو مراجعه کرده و ضمن مشاهده قیمت انواع پریز شبکه، با نمایندگان و فروشندگان اصلی این محصول ارتباط مستقیم برقرار کنند.

نحوه نصب کیستون شبکه

کیستون های شبکه برای نصب، نیاز به متعلقاتی از دیگر تجهیزات شبکه دارند و به طور کلی، نصب کیستون به روش های زیر امکان پذیر است:

نصب کیستون شبکه بر روی ترانک شبکه: معمولاً ترانک ها در سیستم های شبکه نقش مهمی دارند. تمامی ملزومات شبکه مانند پریزهای برق، پریز شبکه، پریز UPS و … در طول مسیر داکت کشی بر روی ترانک ها نصب می شوند. برای نصب کیستون بر روی ترانک شبکه می بایست یک حلقه یا همان چنگکی و یک کادر در نظر گرفته شود.

کادرها دارای تعداد ماژول متفاوت هستند. کادرهای تک خانه (دو ماژول)، کادر 2 خانه (چهار ماژول)، کادر 3 خانه (شش ماژول) و کادر 4 خانه (هشت ماژول) معمولاً در برندهای مختلف موجود هستند.

اگر بخواهیم کیستون ها را بر روی دیوار نصب کنیم، دو حالت به وجود می آید:

کیستون شبکه روکار: در این حالت می بایست یک قاب روکار برای کیستون ها نصب شود. این قاب بر روی دیوار پیچ می شود. سپس می بایست یک چنگکی برای نگهداری کیستون ها داخل قاب رود. پس از آن، یک فیس یا کادر بر روی کیستون می نشیند و ظاهر کیستون شبکه مانند یک پریز روکار به نمایش در می آید.

کیستون شبکه توکار: در این حالت داخل دیوار یک قوطی توکار در نظر گرفته شده است و نیازی به قاب روکار نمی باشد و تنها با یک فیس و چنگکی، کیستون داخل دیوار جا می رود.

انواع سوکت شبکه

سوکت شبکه از مهمترین تجهیزات شبکه محسوب می شود. این سوکت ها بر روی کابل شبکه نصب می شوند تا اتصال کابل شبکه به تجهیزاتی مانند پریز شبکه، پچ پنل شبکه و تجهیزات پسیو و اکتیو دیگر امکان پذیر باشد.

سوکت ها دارای پین های مسی هستند که تعداد و قطر آن ها، انواع سوکت را به وجود می آورد:

 • سوکت RJ11
 • سوکت RJ45
 • سوکت RJ48

سوکت RJ11

این سوکت ها از نسل های اولیه سوکت محسوب می شوند. این نوع سوکت معمولاً دارای 2، 4 یا 6 پین می باشد و استفاده از این نوع سوکت در شبکه مخابرات است. سوکت RJ11 کابل های مخابراتی تا 4 زوج را ساپورت می کند. همچنین در به کارگیری این سوکت محدودیت رنگی وجود ندارد.

سوکت RJ45

این سوکت 8 پین مسی دارد. سوکت RJ45 برای کابل های شبکه استفاده می شود و رنگ بندی داخل این سوکت حائز اهمیت است. این نوع سوکت در دو نوع  UTP و  SFTP تولید می شود. سوکت SFTP دارای بدنه فلزی است و کابل های شیلد دار و فویل دار در داخل آن قرار می گیرد. اما سوکت UTP دارای بدنه پلاستیکی است که کابل های شبکه بدون فویل و شیلد در آن جای می گیرند.

سوکت RJ48

این سوکت شباهت زیادی به سوکت RJ45 دارد ولی دارای 10 پین مسی می باشد. این نوع سوکت رنگ بندی متفاوتی دارد و تنوع کاربرد آن بیشتر است.

سوکت شبکه RJ45

رنگ بندی سوکت شبکه

برای این که کابل های شبکه سوکت زده شوند، می بایست از استاندارد رنگ کابل های زوج به هم تابیده در سوکت استفاده نماییم.

دو نوع استاندارد برای ترتیب رنگ بندی کابل های شبکه در سوکت وجود دارد:

 • استاندارد T-568A: این استاندارد تا سال 2000 مورد استفاده کاربران قرار می گرفت. طبق این استاندارد، به ترتیب از سمت راست رنگ بندی به صورت زیر است:

قهوه ای قهوه ای-سفید، نارنجی آبی-سفید، آبی نارنجی-سفید، سبز سبز-سفید

 • استاندارد T-568B: این استاندارد در سال 2002 تنظیم شده که کمی متفاوت تر از استاندارد قبلی است. ترتیب رنگ ها به صورت زیر می باشد:

قهوه ای قهوه ای-سفید، سبز آبی-سفید، آبی سبز-سفید، نارنجی نارنجی-سفید

استاندارد T568A و T568B

تجهیزات لازم برای سوکت زدن کابل شبکه

 1. کابل شبکه
 2. سوکت RG45
 3. آچار شبکه
 4. استریپر (Stripper)
 5. روکش سوکت یا کاور کابل
 6. تستر شبکه
 7. روکش سوکت

تفاوت کابل پچ کورد و کابل شبکه

هر آنچه که در قسمت بالا و در سوکت زدن کابل های شبکه گفته شد، مربوط به کابل های شبکه ای است که به صورت مفتولی هستند. کابل های شبکه زوج به هم تابیده شده به صورت مفتول های مسی می باشند، در صورتی که کابل پچ کوردهای شبکه که به صورت استاندارد پچ کورد 30 سانتی، نیم متری، 1 متری، 3 متری، 5 متری، 10 متری و بالاتر در بازار هستند، به صورت افشان است. از این رو پچ کوردها انعطاف زیادی دارند.