انواع کابل شبکه و پچ کورد

هرآنچه لازم است درباره کابل شبکه و پچ کورد بدانید

کابل شبکه و پچ کورد از تجهیزات پسیو شبکه به شمار می آیند. امروزه با وجود این که در بسیاری از سیستم ها و وسیله های ارتباطی از تکنولوژی بیسیم استفاده می شود، اما همچنان انتقال داده و اطلاعات در شبکه توسط این تجهیزات صورت می گیرد. این نوع محصولات همانند یک رابط میان تجهیزات در شبکه عمل می کنند و ارتباط میان آن ها را فراهم می سازند.

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه یا کابل LAN از نوع کابل هایی با زوج به هم تابیده شده است و یکی از مهم ترین تجهیزات پسیو شبکه به شمار می آید که وظیفه برقراری ارتباط میان سایر دستگاه های شبکه همچون سرور، سوئیچ، مودم، دوربین مداربسته و … را برعهده دارد.

انواع کابل شبکه

این کابل ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به اندازه شبکه و ساختار آن انتخاب می شوند:

 • کابل کواکسیال
 • کابل شبکه فیبر نوری
 • کابل هایی با زوج سیم های به هم تابیده شده

انتخاب یک کابل مناسب برای شبکه یک نکته بسیار مهم است که می بایست به آن توجه شود زیرا این موضوع بر روی سرعت و پهنای باند شبکه تأثیر مستقیمی دارد.

گروه کابل شبکه

این کابل ها براساس سرعت انتقال داده و پهنای باند، به کابل های Cat1 الی Cat8 تقسیم می شوند. امروزه از کابل های شبکه زیر در اغلب شبکه ها استفاده می شود.

 1. کابل شبکه Cat5
 2. کابل شبکه Cat5e
 3. کابل شبکه Cat6
 4. کابل شبکه Cat6a
 5. کابل شبکه Cat7
 6. کابل شبکه Cat8

عبارت Cat مخفف کلمه Category به معنای گروه و رده است. A قرار گرفته شده در مقابل عدد هر گروه نیز مخفف کلمه Augmented است که نشان دهنده بالاتر بودن سرعت و پهنای باند هر کابل شبکه نسبت به نسل قبلی خود می باشد.

بهترین کابل شبکه

از بهترین برند کابل شبکه ایرانی می توان به کابل شبکه رفسنجان، اراک، رپیتون، سیمیا و … اشاره کرد. از دیگر برندهای خوب و معروف غیر ایرانی نیز می توان کابل شبکه لگراند، کابل شبکه نگزنس، اشنایدر و بلدن را مثال زد.

ساختار کابل شبکه

این نوع از کابل ها براساس نوع ساختارشان به چند دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 1. کابل شبکه UTP: در ساختار کابل UTP، هیچگونه فویل و شیلدی استفاده نشده است. زوج های به هم تابیده شده بدون محافظ در برابر نویز، کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
 2. کابل شبکه FTP: در ساختار این نوع کابل ها تنها یک فویل به کار رفته است.
 3. کابل شبکه STP: این نوع کابل تنها به یک شیلد مجهز شده است.
 4. کابل شبکه SFTP: این نوع کابل یکی از برترین کابل ها در مقایسه با انواع دیگر کابل است. در ساختار آن برای زوج سیم های به هم تابیده شده، هم یک فویل و هم یک شیلد به کار رفته است.

کابل شبکه UTP و STP

روکش کابل شبکه

 • کابل شبکه با روکش PVC: این کابل ها دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و نسبت به کابل های با روکش LSZH، قیمت مقرون به صرفه تری دارند.
 • کابل شبکه با روکش LSZH: در ساختار روکش این کابل هیچ هالوژنی به کار نرفته است، در نتیجه در هنگام آتش سوزی از خود دود سمی تولید نمی کند.
همچنین بخوانید: انواع کابل شبکه و کاربرد آنها

سوکت کابل شبکه

ین کابل ها بدون روکش به بازار عرضه می شوند که مصرف کنندگان می توانند متراژ مورد نظر از آن را تهیه کرده و توسط افراد متخصص، آن ها را به سوکت مجهز کنند. کانکتور و یا سوکت این کابل ها از نوع RJ-45 می باشد. کابل های شبکه از لحاظ نحوه اتصال، به دو نوع زیر تقسیم می شوند:

 • کابل شبکه Straight: این نوع کابل جهت ارتباط دو وسیله غیر مشابه به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد، مانند سوئیچ و کامپیوتر.
 • کابل شبکه کراس Cross: این نوع کابل جهت اتصال دو دستگاه مشابه مناسب است، مانند دو کامپیوتر.

سوکت RJ45

نحوه سوکت زدن کابل شبکه

سوکت زدن این نوع کابل، یک فرایند حساس است و نیاز به دقت و ظریف کاری دارد زیرا در صورت این که حتی یک سیم به اشتباه وارد سوکت شود، تمامی شبکه با مشکل مواجه خواهد شد. برای سوکت زدن به ابزارهایی مانند سوکت RJ-45، آچار شبکه، روکش سوکت یا کاور کابل، استریپر، تستر کابل شبکه و کاور سوکت شبکه نیاز خواهید داشت.

به کمک آچر شبکه می توان سوکت را به کابل پانچ کرد و به کمک استریپر می توان روکش کابل را جدا کرده و به اصطلاح آن را لخت کرد. استفاده از کاور نیز سبب افزایش دوام و زیبایی کابل می شود.

همچنین بخوانید: معرفی انواع سوکت شبکه و کیستون شبکه

تستر کابل شبکه

تسترهای کابل شبکه تجهیزاتی هستند که به کمک آن ها می توان از صحت عملکرد و اتصال کابل های شبکه اطمینان پیدا کرد.

این کابل ها به کمک تست فلوک آنالیز می شوند. پس از اتمام کابل کشی، به کمک ابزارهای آنالیز می توان صحت و عملکرد شبکه را بررسی کرد. یکی از مهم ترین و معروف ترین این ابزارها تست فلوک است.

تست فلوک به دو صورت زیر انجام می پذیرد:

 • تست فلوک چنل
 • تست فلوک پرمننت

لیست قیمت کابل شبکه

قیمت کابل شبکه براساس نوع ساختار، نوع روکش، نوع گروه و عوامل دیگری مانند برند متفاوت است. به عنوان مثال، کابل هایی که دارای سرعت و پهنای باند بیشتری هستند، از قیمت بالاتری نیز برخوردارند و یا کابل شبکه LSZH به دلیل این که در ساختار آن از هالوژن و مواد سمی استفاده نشده است، نسبت به کابل PVC گران قیمت تر است.

کابل هایی که دارای شیلد و فویل در ساختار خود هستند، به دلیل این که در برابر نویز و اختلالات الکترومغناطیسی از خود مقاومت نشان می دهند، طبیعتاً قیمت بالاتری نیز دارند. سایت راندنو با معرفی فروشندگان در حوزه شبکه سعی بر این دارد تا مصرف کنندگان بتوانند با مقایسه قیمت، برای خرید کابل شبکه از نمایندگی های معتبر و مرکز فروش کابل شبکه در سایت راندنو اقدام کنند.

پچ کورد چیست؟

پچ کورد شبکه یکی از تجهیزات پسیو در شبکه است و عملکردی مشابه کابل شبکه دارد. پچ کورد برای اتصال سرور و یا کامپیوتر به پچ پنل و پریز شبکه بکار می رود.

انواع پچ کورد

 • پچ کورد مسی: این پچ کوردها دارای کانکتور از نوع سوکت های RJ-45 هستند و هادی آن ها از مس تشکیل شده است.
 • پچ کورد فیبرنوری: پچ کورد فیبر نوری دارای کابل از نوع فیبر است که کانکتورهای فیبرنوری برای آن در نظر گرفته شده اند. از این پچ کوردها در اتصال تجهیزات در شبکه های فیبرنوری استفاده می شود که به آن ها پچ کیبل نیز گفته می شود. پچ کوردهای فیبر نوری با کانکتورهای مختلف و اندازه های گوناگون مانند کانکتورهای LC ،FC ،SC ،ST ،MU ،MTRJ و E2000 عرضه می شوند. به عنوان مثال، پچ کورد فیبرنوری LC-LC به پچ کورد هایی گفته می شود که دو سر آن با کانکتورهای LC خاتمه یافته اند. لازم به ذکر است که پچ کوردهای فیبرنوری دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و شکننده نیستند.

انواع پچ کورد شبکه

گروه پچ کورد

پچ کوردها همانند کابل های شبکه می توانند در گروه های Cat1 الی Cat8 قرار بگیرند و هرکدام دارای پهنای باند و سرعت متفاوتی هستند. علاوه بر این، روکش پچ کوردها نیز در دو نوع PVC و LSZH عرضه می شود. پچ کوردهای LZSH دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش هستند.

پچ کورد می تواند در انواع UTP ،SFTP و … تولید شود. این پچ کوردها ویژگی هایی مشابه به کابل های شبکه از همین نوع دارند.

تفاوت کابل شبکه و پچ کورد

 1. پچ کوردها دارای متراژهای متفاوتی هستند. اما کابل های شبکه به صورت کلاف عرضه می شوند که مصرف کنندگان می توانند مقدار دلخواه از آن را مورد استفاده قرار دهند. پچ کوردها اغلب در اندازه های زیر به بازار عرضه می شوند:
 • پچ کورد 30 سانتی متری
 • پچ کورد نیم متری
 • پچ کورد 1 متری
 • پچ کورد 2 متری
 • پچ کورد 3 متری
 • پچ کورد 5 متری
 • پچ کورد 10 متری
 • پچ کورد 15 متری
 • بیشتر از 15 متر که به صورت سفارشی ساخته می شود.
 1. پچ کوردها در دو طرف دارای سوکت شبکه هستند اما کابل های شبکه در ابتدا به هیچ گونه سوکتی مجهز نشده اند. استفاده از پچ کورد باعث صرفه جویی در زمان می شود زیرا سوکت زدن کابل های شبکه کاری بسیار زمان بر است. مخصوصاً اگر اندازه شبکه بزرگ باشد.
 2. استفاده از پچ کورد در مواردی بهتر از کابل شبکه است زیرا پچ کورد میزان خطای شبکه را کاهش می دهد. در زمان سوکت زدن، امکان به وجود آمدن خطا در کابل های شبکه وحود دارد اما پچ کوردها در کارخانه و توسط افراد متخصص سوکت زده می شوند و سپس توسط تست های مختلف عملکرد آن مورد بررسی قرار می گیرد.
 3. پچ کوردها دارای تنوع بسیاری در رنگ بندی هستند.
 4. پچ کوردها از زوج سیم های مسی و افشان ساخته شده اند. در صورتی که کابل های شبکه دارای هادی از نوع مفتول هستند.

بهترین پچ کورد

از بهترین برندهای پچ کورد می توان به پچ کورد لگراند، نگزنس، رپیتون، اشنایدر، بلدن و … اشاره کرد. قیمت پچ کوردها براساس نوع گروه، روکش و جنس هادی آن متفاوت است که باید براساس ساختار شبکه و اندازه آن مشخص شود.

نکات مهم در خرید پچ کورد و کابل شبکه

 1. با توجه به نوع و توپولوژی شبکه، باید به سرعت و پهنای باند کابل و پچ کورد انتخابی توجه کرد. امروزه اغلب از پچ کوردهای Cat6 در شبکه استفاده می شود.
 2. Indoor بودن و یا Outdoor بودن روکش کابل ها یک امر مهم در انتخاب و خرید این گونه تجهیزات به شمار می آید. کابل شبکه Indoor دارای روکشی از نوع PVC است و اغلب در فضاهای داخلی ساختمان مانند داکت و ترانک شبکه، سینی کابل ها و … استفاده می شود. اما کابل ها و پچ کوردهایی از نوع Outdoor، به روکشی از جنس PE مجهز شده اند. روکش های پلی اتیلن دارای مقاومت بسیار بالایی هستند به گونه ای که می توان در مقابل نور خورشید نیز از آن ها استفاده کرد. اما لازم به ذکر است که کابل Outdoor دارای انعطاف پذیری کمتری نسبت به کابل Indoor است.
 3. گذراندن تست های فلوک بسیار مهم است زیرا پس از اتمام شبکه، بازکردن و اصلاح کردن آن امری بسیار پرهزینه و زمان بر است. هدروم بالا به اصطلاح، میزان کیفیت یک کابل را توصیف می کند و بر اساس دسی بل بیان می شود. این عدد نشان دهنده اختلاف حالت قابل انتظار و حالت واقعی کابل است.