راهنمای خرید مولتی

راهنمای خرید مولتی متر

راهنمای خرید مولتی متر به شما کمک می کند تا بتوانید مناسب ترین مولتی متر را انتخاب نمایید. مولتی متر (Multimeter) یا آوومتر (AVOmeter) جزء ابزار دقیق محسوب می شود که می تواند کمیت های الکتریکی مختلفی نظیر ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی و … را اندازه گیری کند. مولتی مترها انواع مختلفی دارند؛ بنابراین در هنگام خرید مولتی متر باید به نوع آن، کیفیت ساخت، دقت اندازه گیری، وزن، درجه حفاظت و سایر ویژگی های آن توجه داشته باشید.

اگر قصد دارید تا مولتی متر خریداری کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به راهنمای خرید مولتی متر می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

مولتی متر چیست

برای راهنمای خرید مولتی متر ابتدا بهتر است با مفهوم این ابزار آشنا شوید. مولتی متر (Multimeter) یا آوومتر قادر به اندازه گیری کمیت هایی مانند ولتاژ، جریان و مقاومت الکتریکی است به همین دلیل این دستگاه نوعی آمپرمتر، ولت متر و اهم متر محسوب می شود. مولتی مترها از چهار بخش مهم که شامل صفحه نمایشگر، سلکتور (دستگیره انتخاب)، پورت و پراب می شوند تشکیل شده اند. این دستگاه ابزاری برای مهندسین و تعمیرکارهای برق محسوب می شود. همچنین مولتی متر می تواند جریان ها و ولتاژهای مستقیم و متناوب را به صورت مجزا اندازه گیری کند.

مولتی متر چیست
مولتی متر چیست

بیشتر بخوانید: مولتی متر چیست و چه اجزایی دارد | آشنایی با آوومتر


انواع مولتی متر

در این بخش از راهنمای خرید مولتی متر به معرفی انواع مولتی مترها می پردازیم. مولتی مترها براساس نحوه نمایش مقادیر اندازه گیری شده به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند که به شرح زیر هستند:

مولتی متر آنالوگ

مولتی متر عقربه ای (مولتی متر آنالوگ) ابزاری برای محاسبه پتانسیل و جریان است که بواسطه یک عقربه مقدار اندازه گیری شده را نشان می دهد. امروزه استفاده از این دستگاه به دلیل داشتن محدودیت هایی مانند دقت اندازه گیری پایین کاربرد زیادی ندارد.

مولتی متر دیجیتال

این نوع مولتی متر خروجی را به صورت دیجیتال و عددی (رقمی) نمایش می دهد. کار با این مولتی متر آسان تر است و اندازه گیری با آن دقیق تر از مولتی متر آنالوگ است از این رو محبوب ترین نوع مولتی متر محسوب می شود. انواع مولتی متر به شرح زیر هستند:

 • مولتی متر رومیزی: مولتی متر رومیزی دقت بالایی دارد و مقادیر اندازه گیری شده را به صورت ارقام دیجیتالی نمایش می دهد. این دستگاه در آزمایشگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مولتی متر انبری یا کلمپی: مولتی متر انبری یا کلمپی شباهت زیادی به انبردست دارد از این رو با نام مولتی متر انبری شناخته شده است. این نوع مولتی متر دیجیتالی بسیار پرطرفدار حاوی سر انبری شکل است که بواسطه آن می توان جریان در مدار را اندازه گیری کرد. اندازه گیری با این دستگاه با تشخیص میدان مغناطیسی اطراف یک سیم انجام می شود.
انواع مولتی متر
انواع مولتی متر

دقت اندازه گیری مولتی متر

دقت اندازه گیری مولتی مترهای آنالوگ در حدود 3 درصد و دقت مولتی مترهای دیجیتال 0.5 درصد است.

حساسیت و امپدانس ورودی مولتی­ متر

برای اندازه­ گیری ولتاژ با مولتی متر باید امپدانس ورودی دستگاه نسبت به امپدانس مدار اندازه­ گیری شونده زیاد باشد در غیراین­صورت احتمال تغییر عملکرد مدار وجود دارد در نتیجه اندازه­ گیری دقیق نخواهد بود. بنابراین یک مولتی متر خوب باید دقت و امپدانس ورودی بالایی داشته باشد. همچنین بهتر است بدانید که مقدار امپدانس ورودی مولتی متر بین 1 تا 10 مگا اهم است.

حساسیت مولتی­ متر نیز به­ صورت کمترین مقدار ولتاژ، جریان و مقاومت درنظر گرفته می شود.

راهنمای خرید مولتی متر
راهنمای خرید مولتی متر

بیشتر بخوانید: انواع مولتی متر | مزایا و معایب آن


ویژگی های یک مولتی متر

 1. قابلیت ذخیره سازی مقادیر اندازه گیری شده
 2. نمایش اتوماتیک خروجی
 3. اندازه گیری و نمایش کمیت های مختلف
 4. دقت و امپدانس ورودی بالا
 5. عدم نیاز به استفاده از برق از منبع تغذیه ثابت در حین اندازه گیری جریان و ولتاژ
 6. مشاهده سطح سیگنال
 7. کاهش خطا کاربر
 8. کالیبراسیون آسان
 9. خواندن واضح صفحه نمایشگر در فواصل دید بیشتر
ویژگی های یک مولتی متر
ویژگی های یک مولتی متر

نکات مهم در هنگام خرید مولتی متر

در این بخش از راهنمای خرید مولتی متر به موارد مهمی که باید در هنگام انتخاب مولتی متر به آنها توجه داشت می پردازیم.

 1. کیفیت ساخت
 2. دقت اندازه گیری
 3. بهره مندی دستگاه از استانداردها
 4. نوع مولتی متر
 5. دسته بندی ایمنی مولتی متر
 6. وزن
 7. ابعاد
 8. ایمنی دستگاه
 9. ظرفیت تحمل انرژی
 10. درجه حفاظت
 11. دامنه جریان و ولتاژ
 12. مقاومت
 13. قیمت
 14. برند و شرکت تولیدکننده
نکات مهم در هنگام خرید مولتی متر
نکات مهم در هنگام خرید مولتی متر

برند مولتی متر

یکی از مواردی که در راهنمای خرید مولتی متر باید به آن اشاره کرد، برند و شرکت سازنده این ابزار اندازه گیری است که در بخش قبل نیز به آن اشاره کوتاهی شد. امروزه شرکت های بسیاری به تولید و ساخت مولتی متر می پردازند. از بهترین مولتی مترهای این برندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مولتی متر یونیتی
 • مولتی متر هیوکی
 • مولتی متر شیوا امواج
 • مولتی متر فلوک
 • مولتی متر زویی
 • مولتی متر ویکتور
 • مولتی متر برنا الکتریک

بیشتر بخوانید: آموزش کار با مولتی متر


در مقاله راهنمای خرید مولتی متر بطور مفصل مولتی متر را بررسی و معرفی کردیم. جهت خرید مولتی متر با مراجعه به سایت راندنو با فروشندگان این محصول ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مولتی متر و برقراری ارتباط بی واسطه با فروشندگان این محصول را برای شما فراهم نموده است. همچنین خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید.