فیلتر ماسک چیست؟

فیلتر ماسک چیست؟

فیلتر ماسک چیست و چه کاربردی دارد؟ فیلتر ماسک یکی از تجهیزات اصلی ماسک های تنفسی است. این محصول وظیفه جذب مواد شیمیایی و آلاینده های مضر موجود در محیط را برعهده دارد. کاربرد اصلی این تجهیزات مراقبت از سیستم تنفسی افراد است. این تجهیزات براساس میزان جذب و کارکردی که دارند، در انواع مختلفی تولید و عرضه شده اند.

همانطور که می دانید استفاده از ماسک ها در برابر آلاینده های موجود در هوا بسیار اهمیت دارد. از این رو کسانی که به طور مداوم با گازهای سمی و گرد و غبار در ارتباط هستند، باید از ماسک های مجهز به فیلتر استفاده نمایند. به این نکته توجه داشته باشید هر ماسک تنها برای استفاده در مدت زمان مشخصی قابل استفاده است.

در این مقاله قصد داریم به معرفی فیلتر ماسک و انواع آن بپردازیم. پس تا انتهای مطلب فیلتر ماسک چیست با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

ماسک تنفسی فیلتردار چیست؟

در ابتدای بخش فیلتر ماسک چیست بهتر است به آشنایی با ماسک های تنفسی فیلتردار بپردازیم. ماسک های فیلتر دار نوعی پوشش هستند که از مجراهای تنفسی افراد مانند دهان و بینی مراقبت می کنند. مهم ترین و اصلی ترین کابرد این ماسک ها محافظت از تنفس افراد در برابر ناخالصی ها و مواد شیمیایی است. با استفاده از ماسک های تنفسی فیلتردار می توان از ابتلا به بیماری های تنفسی پیشگیری نمود.

ماسک تنفسی با سیستم هوادهی بسته مجهز به کپسول هوا یکی از رایج ترین انواع ماسک های تنفسی پرقدرت است. به طور کلی می توان گفت ماسک تنفسی مجهز به فیلتر از ورود گرد و غبار و سموم شیمیایی به بدن افراد جلوگیری می کند.

فیلتر ماسک چیست
فیلتر ماسک چیست

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فیلتر ماسک


انواع فیلتر ماسک

در ابتدا بهتر است بدانید که انواع ماسک های تنفسی برای مواد شیمیایی در گستره وسیعی قرار میی گیرند. به عبارتی در هر ماسک، باید از فیلتر مخصوص به ماسک مورد نظر استفاده شود. همچنین هر یک از انواع فیلترهای ماسک باتوجه به میزان جذب آلاینده ها، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. در این بخش از مطلب فیلتر ماسک چیست به آشنایی با انواع این تجهیزات می پردازیم.

نوعی از ماسک ها وجود دارند که در برابر آیروسل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در لیست زیر به آشنایی با میزان راندمان فیلترهای ماسک پرداخته شده است:

 • FFP1: این نمونه از ماسک ها در برابر آیروسل هایی با ساختار جامد و مایع اما غیرسمی، مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است این نوع از فیلترها در برابر موادی با تراکم 25 برابر حد مجاز مقاومت دارند. لازم به ذکر است که این نمونه 80 درصصد راندمان دارد.
 • FFP2: طبقه بندی این ماسک های فیلتر دار به گونه است که جهت استفاده در برابر ذرات آئروسل مایع و جامد با میزان سمیت کم تا متوسط استفاده می  شود. همچنین در برابر ذرات گرد و غبار معلق در هوا با تراکم 12 برابر حد مجاز، کاربرد دارند. این نوع از فیلترها نیز 94 درصد راندمان دارند.
 • FFP3: حفاظت در برابر آئروسل هایی با تراکم 50 برابر حد مجاز، برعهده این نوع از ماسک ها است. این نمونه از فیلتراسیون تا 99 درصد جذب و راندمان دارند.
انواع فیلتر ماسک
انواع فیلتر ماسک

بیشتر بخوانید: ماسک مناسب آلودگی هوا چه ویژگی هایی دارد؟


طبقه بندی حفاظت ماسک تنفسی فیلتر دار

طبقه بندی انواع ماسک ها براساس قدرت جذب و مادده مورد نظر، از یکدیگر متمایز می شوند. در این بخش ازمطلب فیلتر ماسک چیست به بررسی طبقه بندی این تجهیزات ایمنی می پردازیم.

 • N95: ماسک فیلتر دار n95 بسیار رایج و پرمصرف است. این فیلتر در برابر روغن مقاومتی ندارد. همچنین قابلیت فیلتر کردن 99 درصد از ذرات معلق را به صورت حداقلی برعهده دارد.
 • N99: این فیلتر قابلیت جذب حداقل 99 درصد از مواد را به عهده دارد. توجه نمایید این فیلترها در برابر روغن مقاومتی ندارند.
 • N100: این نوع از فیلترها در برابر روغن مقاومتی ندارند و 99.97 درصد از ذرات معلق را فیلتر می کنند.
 • R95: فیلترهای R95 همانطور که از نامشان مشخص است، 95 درصد از ذرات را فیلتر می کنند. لازم به ذکر است که در برابر روغن مقومت چندانی ندارند.
 • P95: این فیلترها مانند نمونه قبلی 95 درصد از ذرات معلق موجود در هوا را جذب می کنند. با این تفاوت که مقاومت بالاتری نسبت به نوع قبلی در برابر روغن دارند.
 • P99: این نوع فیلتراسیون حداقل 99 درصد از ذرات موجود در محیط را فیلتر می کند و در برابر روغن مقاومت دارند.
 • P100: این نوع از ماسک های تنفسی فیلتردار، قدرت فیلتر کردن تا ذرات معلق در هوا را تا 99.97 درصد دارند. همچنین این نمونه از ماسک ها در برابر روغن از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ماسک تنفسی


نکات مهم در خرید فیلتر ماسک

هنگام تهیه و خرید این تجهیزات ایمنی باید باتوجه به نوع ماسک و میزان کارایی که از این محصول توقع دارید، اقدام نمایید. در این بخش از مطلب فیلتر ماسک چیست به آشنایی با راهنمای خرید این تجهیزات می پرزدازیم.

 • همانطور که می دانید هر فیلتر، متناسب با نوع ماسک مخصوص خود، استفاده می شود. از این رو هنگام تهیه فیلترهای ماسک باید براساس نوع و مدل ماسک، مناسب ترین نوع آن را خریداری نمایید.
 • به کارگیری از استانداردهای جهانی در تولید فیلترهای ماسک، از دیگر عوامل مهمی است که هنگام خرید باید به آنها توجه داشته باشید. لازم به ذکر است استفاده از تأییدیه های سازمان های بین المللی در ساختار این فیلترها تأثیر به سزایی در کیفیت آن دارد.
 • برخورداری از قابلیت شست و شو از دیگر نکات مهم در انتخاب این تجهیزات به شمار می آید. فیلترهایی که قابل شست و شو هستند، امکان استفاده مجدد از آنها وجود دارد.
 • انتخاب از برندها و شرکت های ارائه دهنده معتبر این محصول، از دیگر عوامل حائز اهیمت در خرید این تجهیزات است.
نکات مهم در خرید فیلتر ماسک
نکات مهم در خرید فیلتر ماسک

بیشتر بخوانید: تشخیص ماسک تنفسی سه لایه استاندارد از تقلبی


بهترین تولیدکنندگان فیلتر ماسک

شرکت های بسیاری به تولید فیلترهای ماسک پرداخته اند. در این بخش از موضوع فیلتر ماسک چیست به معرفی برترین شرکت های تولیدکننده این تجهیزات می پردازیم.

 • فیلترز ماسک 3m
 • فیلتر ماسک اخوان
 • هانیول
 • جی اس پی
 • فیلتر ماسک شیائومی
 • تری ام پلتور
 • فیلتر ماسک دراگر و دیگر برندها
بهترین تولیدکنندگان فیلتر ماسک
بهترین تولیدکنندگان فیلتر ماسک

بیشتر بخوانید: ماسک های تنفسی و مقابله با آلودگی هوا


امیدواریم که مقاله فیلتر ماسک چیست برای شما مفید واقع شده باشد. در این مقاله از مجله راندنو به طور مفصل به آشنایی با انواع فیلتر ماسک پرداخته شده است. راندنو امکان مشاهده قیمت ماسک فیلتر دار و برقراری ارتباط بی واسطه با فروشندگان این محصول را برای شما فراهم نموده است.

همچنین خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید. تیم فنی راندنو آماده پاسخگویی و راهنمایی شما کاربران عزیز درخصوص هرگونه سؤالات رایج در زمینه ابزار و یراق است.