ثبت فروشگاه

ماسک و فیلتر ماسک

ماسک و فیلتر ماسک یکی از تجهیزات ایمنی پرکاربرد هستند که در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. انواع ماسک به منظور مراقبت از اجزای تنفسی افراد، مانند دهان و بینی مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارتی ماسک ها یک پوشش تمام صورت و نیم صورت هستند که به صورت آزاد و آسان، می توان از آنها استفاده نمود. همچنین محافظت از افراد در برابر تنفس مواد آلاینده و ناخالصی ها، یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای این محصولات به شمار می آید.
فیلتر ماسک نیز از تجهیزات جانبی ماسک ها و از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده آنها است. فیلتر ماسک تمام صورت و فیارت ماسک نیم صورت از انواع فیلترهای ماسک هستند که برخی از آنها از قابلیت تعویض برخوردار هستند. استفاده از فیلتر ماسک، به منظور محافظت از افراد در برابر مواد شیمیایی و آلودگی ها بسیار مؤثر است. توجه داشته باشید که زمان تعویض فیلتر ماسک شیمیایی از اهمیت به سزایی برخوردار است و باید به تاریخ مصرف آنها توجه داشته باشید. زیرا در صورت منقضی شدن تاریخ مصرف آنها، اثرات جبران ناپذیری بر روی دستگاه تنفسی شما خواهد گذاشت.

ماسک و فیلتر ماسک

انواع ماسک

ماسک ها باتوجه به کاربردهایی که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. امروزه با شیوع ویروس همه گیر کرونا، استفاده از ماسک های جراحی و ماسک های سه لایه، بسیار افزایش داشته است. همچنین افرادی که به مشاغل جوشکاری و کار در کارگاه های صنعتی مشغول هستند، مستلزم استفاده از ماسک صورت هستند. در ادامه این بخش شما را با انواع رایج و کاربردی انواع ماسک ها و کاربرد آنها آشنا خواهیم نمود.

ماسک تنفسی

ماسک های پزشکی که با نام ماسک های جراحی شناخته شده هستند، محافظ خوبی در برابر ذرات معلق در فضا، به خصوص ذرات عفونی به شمار می آیند. انواع ماسک های تنفسی پوشش مناسبی برای محافظت از دهان و بینی پزشکان هستند. به طور کلی ماسک های تنفسی پزشکی، در برابر شیوع بیماری های عفونی، ویروس ها و ... که در هوا وجود دارند، از مجراهای تنفسی افراد محافظت می نماید. ماسک های سه لایه جراحی نیز از دیگر انواع ماسک های تنفسی هستند که باتوجه به افزایش لایه هایی که به نسبت دیگر ماسک های جراحی دارند، به عنوان محافظ قوی تری مورد استفاده قرار می گیرند.

ماسک فیلتر دار

ماسک های فیلتر دار از دیگر انواع ماسک های صورت هستند و آنتی باکتریال مقاومی در برابر ذرات معلق در هوا هستند. پیش از ارائه و تولید ماسک های جراحی و فیلتردار N95، ماسک های فیلتر دار تمام صورت مورد استفاده مردم قرار می گرفته است. ماسک های فیلتر دار نیز از کاربردهای به سزایی در صنایع گوناگون برخوردار هستند و در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

 • ماسک های محافظ سیستم تنفسی
 • ماسک هوا رسان اتمسفری و شلنگی
 • ماسک های با مخازن کپسول سرخود
 • ماسک فیلترکننده هوا
 • ماسک فیلتر کننده ذرات

ماسک ضد شیمیایی

ماسک ضد گاز شیمیایی از دیگر انواع ماسک های محافظتی است که به منظور محافظت از استنشاق آلاینده های موجود در هوا مورد استفاده قرار می گیرد.با استفاده از این ماسک های محافظتی می توان در برابر گازهای خردل، کلر و ... هستند. همچنین لازم به ذکر است که در بیشترین استفاده از ماسک های ضد شیمیایی، به زمان جنگ جهانی اول مربوط می شود.

انواع ماسک

انواع فیلتر ماسک

همانطور که در ابتدا گفته شد، فرآیند فیلتراسیون جهت کاهش استنشاق آلاینده های موجود در هوا و آلودگی های محیطی، استفاده می شود. همچنین انواع فیلترهای ماسک باتوجه به آلاینده های محیطی به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 • FFTP1: این نوع از فیلترهای ماسک در برابر آیروسل یا گازهای جامد و مایع غیرسمی با تراکم 25 برابر از حد مجاز، مقاومت دارند.
 • FFTP2: این نوع از فیلتر ماسک ها نیز در برابر آیروسل های جامد و مایع که مقدار سمی بودن آنها کمتر است، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین لازم به ذکر است که با تراکم 12 برابر حد مجاز مقاوم هستند.
 • FFTP3: این فیلتر ماسک ها نیز مانند دو نمونه قبلی، در برابر گازهای جامد و مایع غیرسمی با سمیت های زیاد و کم، با تراکم 50 برابر حد مجاز مقاومت دارند.

توجه داشته باشید که فیلتر ماسک ها در انواع گازی وجود دارند که عمر آنها بسته به حجم ماده جذب کننده و میزان تنفس فرد مصرف کننده، متغیر است. از این رو انواع فیلترهای ماسک به چند گروه تقسیم می شوند که در لیست زیر به معرفی آنها پرداخته شده است:

 • AX: این نوع از فیلتر ماسک ها جهت جذب بخارها و گازهای آلی با نقطه جوش کمتر از 65 درجه سانتی گراد، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین توجه داشته باشید که برچسب این نوع از فیلتر ماسک، قهوه ای رنگ است.
 • B: این نوع فیلتر ماسک ها به منظور جذب گازهای غیر آلی مانند دی اکسید کربن و منواکسید کربن استفاده می شود. برچسب این نوع فیلترها نیز به رنگ خاکستری است.
 • E: این نوع فیلتر ماسک در برابر جذب گازها و بخارات اسیدی، مقاومت دارند. برچسب این فیلترها با رنگ زرد مشخص می شود.
 • K: استفاده از این نوع فیلترها به منظور جذب آمونیوم و گازهای مشتقات آن، گزینه مناسبی هستند. این نوع فیلتر ماسک ها با برچسب سبز رنگ مشخص می شوند.
 • CO: به منظور جذب مونواکسید کربن می توان از این فیلترها استفاده نمود. برچسب فیلتر ماسک های CO به رنگ مشکی است.

لازم به ذکر است که در برخی از مواقع به دلیل وجود گازهای موجود در محیط مورد نظر، فیلترهای گرد و غبار به صورت ترکیبی با فیلترهای گازی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع فیلتر ماسک

نکات مهم و کاربردی هنگام استفاده از ماسک

امروزه با وجود ویروس همه گیر کرونا، تمامی افراد جامعه مستلزم استفاده از ماسک های تنفسی هستند. در ادامه شما را با نکات مهمی که هنگام استفاده از این محصول باید در نظر داشته باشید، آشنا خواهیم نمود.

 • همانطور که می دانید هدف اصلی استفاده از ماسک صورت، جلوگیری از انتقال ذرات آلوده تنفسی بیماران به افراد سالم است. در نتیجه استفاده از ماسک تنفسی برای افرادی که دچار علائم سرفه، تب، آبریزش بینی و ... هستند، ضروری است.
 • توجه داشته باشید که نحوه استفاده از این ماسک ها به گونه ای است که باید از بالای بینی تا زیر چانه شما، توسط ماسک کاملاً پوشانده شود.
 • پرسنل مراکز درمانی و بهداشتی باید از نوع فیلتر دار این محصول استفاده نمایند.
 • همانطور که می دانید استفاده از ماسک های فیلتر دار، مؤثرتر از ماسک های جراحی یا معمولی هستند.
 • توجه داشته باشید که اگر از ماسک های پارچه ای یا دست دوز خانگی استفاده می کنید، بهتر است پس از 2 الی 3 ساعت استفاده، آن را طبق اصول بهداشتی و با آب داغ بشویید و از ماسک جدیدی استفاده نمایید تا خشک شود.

نکات مهم و کاربردی هنگام استفاده از ماسک

بهترین برند ماسک و فیلتر ماسک

همانطور که می دانید ماسک و فیلترهای ماسک، باتوجه به کاربردی که دارند در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. همچنین شرکت های بسیاری به تولید انواع ماسک و فیلتر ماسک پرداخته اند که در ادامه به معرفی بهترین مارک های تولیدکننده این نوع از تجهیزات محافظتی خواهیم پرداخت.

فیلتر ماسک اخوان

شرکت اخوان یکی از محبوب ترین برندهای تولیدکننده انواع تجهیزات ایمنی و آتش نشانی است. این شرکت در سال 1389 تأسیس شد و هم اکنون نماینده رسمی برندهای معتبر در ایران مانند Steelpro Safety و Marca Pl اسپانیا در زمینه تجهیزات ایمنی است. لازم به ذکر است که این برند از گواهینامه NEBOSCH و فوق لیسانس مدیریت HSE برخوردار است. ماسک اخوان مدل 320، ماسک دو فیلتر اخوان و ... از محبوب ترین محصولات تولیدشده توسط این برند هستند.

فیلتر ماسک دراگر

برند دراگر از دیگر تأمین کنندگان انواع تجهیزات ایمنی از جمله ماسک و فیلتر ماسک در جهان است. همچنین دراگر یک برند آلمانی است که به تولید و پخش انواع ست های تنفسی نیز پرداخته است. ماسک و فیلتر ماسک دراگر از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند که در میان مصرف کنندگان خود بسیار محبوب واقع شده است.

فیلتر ماسک تری ام

شرکت تری ام یک برند آمریکایی چند ملیتی است که بیش از 76000 کارمند در این حوزه به فعالیت مشغول هستند. این برند در بیش از 60 کشور جهان با 29 شرکت بین المللی، محصولات خود را تولید و ارائه می نماید. لازم به ذکر است که این برند با بیش از 100 سال سابقه فعالیت در زمینه تولیدات محصولات دندان، مواد الکترونیکی، محصولات پزشکی و ... توانسته است جایگاه عظیمی از تولید تجهیزات ایمنی را نیز به خود اختصاص دهد. فیلتر ماسک 3M مدل 6003 از محبوب ترین محصولات ارائه شده توسط این برند است.
ماسک پزشکی، ماسک N95 و ... از انواع رایج ماسک ها هستند که شرکت های بسیاری به تولید این محصولات پرداخته اند.  

قیمت ماسک و فیلتر ماسک

قیمت ماسک و قیمت فیلتر ماسک باتوجه به عوامل مختلف در تولید آنها متغیر است. برند تولیدکننده این محصولات، لایه های استفاده شده در انواع ماسک و نوع فیلتر ماسک از جمله عوامل تأثیرگذار بر قیمت این محصولات هستند. جهت اطلاع از قیمت فیلتر ماسک 3M با مراجعه به سایت راندنو می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصولاات در ارتباط باشید.

خرید ماسک و فیلتر ماسک

برای خرید فیلتر ماسک شیمیایی و خرید فیلتر ماسک می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ماسک رادیوتراپی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند