انواع لباس کار

آشنایی با انواع لباس کار و کاربردهای آن، لباس کار ارزان و با کیفیت

لباس کار یکی از انواع تجهیزات ایمنی فردی به شمار می رود. نوع و جنس این لباس با توجه به فعالیت شغلی و دلیل استفاده از آن، متفاوت است.   لباس ایمنی به حفظ جان فرد کمک می کند و  از آسیب های احتمالی در هنگام کار جلوگیری می نماید.

برای خرید لباس کار می توانید به سایت راندنو مراجعه کرده و با فروشندگان در ارتباط باشید.

بهترین لباس ایمنی

در سال های اخیر، به علت رشد صنعت نساجی، لباس های کار با شکل و پارچه های متنوع به بازار عرضه شده اند. به گونه ای که  هر سازمانی می تواند متناسب با نیاز خود، یک رنگ و یک نوع پارچه متفاوت را انتخاب کند.

لباس ایمنی باید هم اندازه سایز فرد بوده و گشاد و تنگ نباشد. زیرا این ویژگی باعث می شود که فرد نتواند به درستی از این ابزار ایمنی استفاده کند و برایش خطرساز شود.

انواع لباس کار

لباس یکسره

این لباس به نام لباس کار سرهمی نیز شناخته می شود. این لباس ایمنی به طور کامل بدن را پوشش می دهد. به این پوشش، کاورال نیز گفته می شود. این لباس کار برای مشاغلی که تحرک زیادی در آنجا وجود دارد، انتخاب مناسبی می باشد. این مدل لباس خود به سه نوع خلبانی، دو بنده و سرهمی نسوز تقسیم بندی می شود. برای مشاهده قیمت ابزار ایمنی می توانید با مراجعه به سایت، با فروشندگان در ارتباط باشید.

لباس دو تکه

این لباس کار شامل یک کت و یک شلوار یا به عبارت دیگر یک کاپشن و شلوار است که می تواند جنس های متفاوتی داشته باشد. لباس کار کاپشن و شلوار در مدل های مختلف شامل لباس ایران خودرویی، لباس کار معدن، لباس کار سیلوری و لباس دو تکه نوار شبرنگ دار دسته بندی می شود. شلوار این لباس کار می تواند از نوع کمر کش و یا دکمه ای به بازار عرضه شود.

لباس کار دو بندی

این لباس به صورت دو بندی به یک شلوار متصل می شود و آستین ندارد. بنابراین توجه داشته باشید که این پوشش، حفاظت کمی ایجاد می کند. این لباس برای مشاغلی همچون نجاری و تعویض روغنی کاربرد دارد. این لباس می تواند از جنس پلی استر پنبه و فلامنت تولید شود.

روپوش کار

این لباس یکی از پرمصرف ترین لباس های کار به شمار می رود که در درمانگاه ها و بیمارستان ها، نمونه سفید آن بارها دیده شده است. روپوش، ایمنی بالایی ایجاد نمی کند و بیشتر به نظافت فردی کمک می کند. تفاوت در سایز و جیب در انواع روپوش های ایمنی دیده می شود.

جلیقه کار

جلیقه های کار در دسته بندی شبرنگ و خبرنگاری دسته بندی می شوند. جلیقه شبرنگ برای مأمورین انتظامی و شهرداری و کسانی که در شب کار می کنند، استفاده می شود. جلیقه خبرنگاری نیز باعث نظم بخشیدن می شود.

انواع لباس ایمنی کار براساس کاربرد

لباس نقاشی

این نوع لباس کار معمولاً یکسره است و از پاشش رنگ بر روی لباس جلوگیری می کند. همچنین باعث می شود که بهتر و راحت تر، بتوان کار نقاشی و رنگ کاری را انجام داد. این لباس های کار به صورت یک بار مصرف سفید نیز عرضه می شوند.

لباس جوشکاری و یا لباس نسوز

در محیط هایی که اشتعال و حرارت زیادی وجود دارد، لازم است از لباس ضد حرارت و نسوز استفاده شود. این نوع لباس ها که قبلاً در مورد جنس و پارچه آن در همین مقاله صحبت شد، بهتر است دارای مقدار زیادی ظریف کاری، نخ و جیب نباشد، زیرا این ویژگی ها خطر اشتعال را بالاتر می برد.

جنس لباس های نسوز می تواند لی و کتان نیز باشد. همین طور اگر از لباس های نسوز با قیمت بیشتر بخواهید استفاده کنید، می توانید جنس های فلامنت و کجراه را نیز تهیه نمایید.

لباس ضد رادیواکتیو و محیط های اسیدی

لباس های ضد رادیواکتیو از جنسی تهیه شده اند که می توانند اشعه را برگشت دهند. همچنین لباس ایمنی محیط اسیدی نیز باید از جنس نسوز بدون هیچ گونه پارگی باشند. به دلیل مواد خطرناک اسیدی، استفاده از دستکش ضد اسیدی و عینک نیز ضرورت دارد.

لباس کار مهندسی

لباس مهندسی بهتر است از جنسی تهیه شود که موجب حرکت جریان هوا بشود. لباس های مهندسی مرغوب از جنس الیاف طبیعی تولید می شوند. رنگ لباس ایمنی مهندسی به رنگ های مشکی، طوسی، سرمه ای و قرمز است. این مدل لباس، یکسره و یا کاپشن و شلوار می باشد.

لباس خدماتی یا کارگری

این لباس ها به صورت ساده و دارای رنگ های خنثی هستند. این نوع لباس به صورت یک تکه و یا دوتکه به بازار عرضه می شوند. در صورت لزوم، نوع چند لایه این لبتس نیز وجود دارد. لباس کارگری در دو دسته بندی بلوز و شلوار دکمه ای و کاپشن شلوار زیپی عرضه می شود.

لباس با قابلیت دید بالا

این لباس ایمنی برای کارگران راهسازی و جاده، خطوط لوله، جرثقیل، نگهبانان شب و رانندگام لیفتراک مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه لباس کار

لباس کارها برای کاربردهای گوناگونی استفاده می شوند. لباس کار می تواند عایق سرما و گرما باشد. لباس کارهای نسوز و ضد حرارت باید از پارچه های مخصوص استفاده کنند. لباس کاری که در محیط های گرم و با حرارت استفاده می شود، معمولاً با پوشش آلومینیوم است و تا 90 درصد اشعه مادون قرمز را برگشت می دهد.

تفاوت در لباس های ایمنی

فلامنت، کتان و پلی استر از انواع پترچه های بکاررفته در لباس های کار به شمار می آیند. درصد پنبه و کتان در انواع کار می تواند به صورت 35 درصد، 65 درصد، 70 درصد و یا حتی 100 درصد متغیر باشد.

لباس ایمنی نسوز

در لباس های نسوز و ضد آتش در گذشته، بیشتر از آزبست با روکش فسفات استفاده می شد ولی امروزه به دلیل معایب این پارچه، از آلومینیوم و PVC نیز استفاده می شود.

پارچه های لباس کار صنایع نفت و گاز، معمولاً از درصد پنبه زیاد (بین 75 تا 100 درصد پنبه) استفاده می کنند. همین طور در لباس کارهای نفتی، پلی استر نیز طرفدار زیادی دارد. در واحدهای فنی، 65 درصد پلی استر و بین 30 تا 35 درصد ویسکوز استفاده می شود.

کاربرد و ضرورت استفاده از لباس ایمنی کار

  1. حفاظت از جان و مال انسان ها
  2. جلوگیری از بروز حادثه
  3. ایجاد نظم و آراستگی
  4. متحد الشکل کردن نیروی کار
  5. شناسایی افراد در محیط کار

نکات ایمنی در حین استفاده از لباس ایمنی

  • لباس ایمنی می بایست کاملاً قالب بدن فرد باشد، آستین های بلندی نداشته باشد و تنه ها و دست ها را پوشش دهد.
  • لباس ایمنی کار نباید به همراه هرگونه زیورآلات و کلید در داخل جیب، مورد استفاده قرار بگیرد.
  • کارکنانی که در محیط های پرخطر و با مواد مضر کار می کنند، باید لباس هایی با پارچه های ضد آب و ضد سموم بپوشند تا دچار مسمومیت پوستی نشوند.
  • لباس ایمنی های سوز بهتر است یک تکه باشند چون مواد اشتعال زا به سرعت پخش و شعله ور می شوند.

در سایت راندنو می تواند با مرکز فروش لباس کار در تهران به صورت مستقیم در ارتباط باشید. لباس کار مهندسی شیک و لباس کار خارجی اصل را از نمایندگی های معتبر دریافت نمایید.

خرید اینترنتی ابزار

سایت راندنو مرکز خرید تجهیزات ابزار و برق می باشد. در سایت راندنو فروشندگان کالاهای خود را قیمت گذاری کرده و با خزیداران به صورت آنلاین در ارتباط می باشند. برای خرید ابزار آنلاین می توانید اقدام نمایید.