علائم اختصاصی کفش کار

آشنایی کامل با علایم تخصصی کفش کار یا کفش ایمنی

علایم تخصصی کفش کار یا کفش ایمنی کدامند؟ این علائم و نشانه های اختصاری هرکدام به چه معناست؟ این سؤالیست که در ادامه مطلب به صورت مفصل به آن پرداخته ایم.

تعداد زیادی از کاربران با علائم تخصصی به کار رفته بر روی کفش های ایمنی آشنا نیستند و در هنگام خرید کفش ایمنی با مشکل مواجه می شوند. به همین دلیل در این مقاله سعی بر این داریم تا با علامت های اختصاری به کار رفته بر روی کفش های کار بیشتر آشنا شویم.

همچنین بخوانید: چه نوع کفش ایمنی بخریم؟

برای خرید کفش ایمنی همین حالا اقدام نمایید.

خرید انواع کفش ایمنی
خرید انواع کفش ایمنی

کفش ایمنی یکی از مهم ترین ابزارآلات ایمنی برای انجام کارهای مختلف به شمار می آید. کفش کار از پا و انگشتان پا در برابر ضربات، فشار و مواد مختلف محافظت می کند.

آنچه در ادامه می خوانیم:

ظاهر کفش ایمنی

این کفش ظاهری سخت تر و وزنی سنگین تر نسبت به کفش های معمولی دارد و از رویه ای مقاوم همراه با زیره ای با اصطکاک و گریپ بالا برخوردار است.

ظاهر کفش ایمنی
ظاهر کفش ایمنی

کاربرد کفش کار

از کفش کار می توان در هنگام کار با ابزارهای مختلف از جمله دریل، فرز، چکش تخریب و بسیاری از ابزارآلات دیگر استفاده کرد. علاوه بر آن، این محصول کاربرد زیادی در فعالیت های عمرانی و ساختمانی، کارخانه ها، کارگاه ها، معدن، برق کاری و بسیاری از مشاغل دیگر دارد.

برای مشاهده قیمت کفش ایمنی مهندسی با مراجعه به سایت، با نماینده اصلی در ارتباط باشید. در ادامه علائم تخصصی به کار رفته بر روی کفش ایمنی را معرفی و بررسی خواهیم کرد. با آشنایی با این علایم، کفش ایمنی خود را هدفمندتر تهیه کنید.

همچنین بخوانید: ویژگی کفش ایمنی استاندارد کدام است؟
کاربرد کفش کار
کاربرد کفش کار

علامت CP کفش

این علامت به معنای این است که کفش ایمنی مورد نظر عایق جریان برق است و در برابر آن مقاومت دارد. این علامت برای کسانی که در صنعت برق مشغول به کار هستند، اهمیت بالایی دارد.

علامت SD

این علامت بر روی کفش های ایمنی به این معناست که این کفش در برابر انفجار، از پا و انگشتان مراقبت می کند. کفش های دارای این علامت، اکثراً عایق برق هستند.

نشانه PU کفش

PU مخفف واژه پلی اورتان است که در زیره بسیاری از کفش های ایمنی به کار رفته است. این زیره از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این زیره عایق حرارتی است و اصطکاک و گریپ بالایی دارد.

علامت RR کفش کار

این علامت به معنای مقاوم بودن کفش در برابر اجسام تیز و برنده است.

TPU کفش ایمنی

TPU به معنای تروموپلاستیک است که در زیره کفش های ایمنی به کاربر می رود. این زیره کاملاً شفاف است و خاصیت الاستیکی بالایی دارد. علاوه بر این سایش کمی دارد و از اصطکاک و مقاومت بالایی برخوردار است.

عموماً کفش کار مطابق با استانداردهای اروپایی طراحی و تولید می شود. در ادامه با استاندارد EN20345 : 2011 اروپا که مبنای استاندارد 1136 ایران است، آشنا می شوید.


بیشتر بخوانید: انواع زیره کفش ایمنی و ویژگی های آنها


SB کفش ایمنی

SB مخفف واژه Safety Basic است که نشان استاندارد کفش کار است. طبق این استاندارد، کفش ایمنی باید مجهز به سرپنجه فلزی با مقاوت ضربه گیری و فشار 200 ژول باشد.

علامت S1 کفش

این علامت نشان دهنده این است که کفش ایمنی علاوه بر داشتن موارد SB، دارای خاصیت آنتی استاتیک و جذب انرژی در ناحیه پاشنه پا است. کفش هایی که دارای این علامت هستند، در برابر نفت کوره، مواد روغنی و مازوت مقاوم و مستحکم هستند.

علامت S2 کفش

کفش هایی که مجهز به علامت S2 هستند، علاوه بر داشتن خصوصیات S1، در برابر آب نیز مقاوم هستند و به اصلاح واتر پروف یا ضد آب هستند.

علامت S3

کفش های ایمنی با این نشان دارای تمام خصوصیات کفش های S2 هستند. علاوه بر این، کفش های دارای نشان S3 در برای نفوذ اجسام برنده و تیز مقاوم و مستحکم هستند و به اصطلاح دارای کفی مقاوم هستند.

علامت S4

این علامت به معنای این است که کفش ایمنی مورد نظر قابلیت جذب انرژی در قسمت پاشنه پا را دارد و سرپنجه به کار رفته در آن نیز، قابلیت تحمل 200 ژول را دارد.

این کفش ایمنی در برابر نفت کوره، مازوت و مواد روغنی نیز مقاوم است و از خاصیت آنتی استاتیک بالایی برخوردار است.

نشانه S5 کفش ایمنی

علامت اختصاری S5 در کفش های ایمنی به معنای این است که این کفش تمام موارد S4 را دارد و علاوه بر آن، در برابر نفوذ اجسام تیز و برنده نیز مقاوم است.

علائم به کار رفته در کفش ایمنی مقاوم در برابر لغزش

SRA

این علامت، تست کفش ایمنی کار بر روی یک کاشی سرامیک مرطوب با محلول صابون رقیق شده همچون سولورید سولفات را نشان می دهد.

SRB

این نشان، تست لغزش کفش ایمنی را بر روی فولاد گلیسرول نشان می دهد.

SRC

این علامت نشان می دهد که کفش ایمنی مورد نظر علاوه بر خصوصیات SRA، استاندارد SRB را نیز دارد.


بیشتر بخوانید: انواع سرپنجه کفش ایمنی و ویژگی آنها


بهترین کفش ایمنی یا کفش کار

امروزه شرکت های داخلی و خارجی زیادی به تولید کفش ایمنی می پردازند. کفشی مناسب است که در ساخت آن تمام استانداردها و اصول ارگونومیکی شغل مورد نظر رعایت شده باشد. از برترین و بهترین کفش کار می توان به کفش ایمنی کاترپیلار و یحیی، ملی، کلار، تبریز، بهشتیان، ارک، شیما، سیفتی جاگر و … اشاره کرد.