آچار فرانسه

آچار فرانسه چیست و چگونه کار می کند؟

آچار فرانسه وسیله ای است که به کمک آن می توان انواع مهره ها و پیچ های چند گوش را باز و بسته کرد. این وسیله بسیار پرکاربرد است و در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس این وسیله عموماً از آلیاژ کروم-وانادیوم است که از مقاومت بالایی برخوردار است. همچنین آلیاژ به کار رفته در ساخت این آچار، به گونه ای است که مانع از زنگ زدگی این ابزار در شرایط آب و هوایی مرطوب می شود.

برای خرید آچار فرانسه همین حالا اقدام نمایید.

خرید انواع آچار

ساخت این آچار به گونه ای است که یکی از فک های آن ثابت و دیگری متحرک است.

آنچه در ادامه می خوانیم:

تاریخچه آچار فرانسه

جالب است بدانید که تاریخچه ساخت این آچار ارتباطی به ساخت این ابزار توسط کشور فرانسه ندارد و حتی کشورهای دیگر این آچار را با نام آچار فرانسه نمی شناسند. در واقع ساخت این آچار اولین بار در انگلیس، توسط ریچارد برن، صورت گرفت. سال ها بعد در سوئد، جان پتر جانسون در سال 1891، تکمیل شده این ابزار را ساخت.

در کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و کشور همسایه همچون ترکیه، این ابزار را با نام کشور سازنده آن یعنی انگلیس می شناسند و آن را آچار انگلیسی می نامند. همچنین در بعضی کشورهای دیگر مانند اسرائیل و دانمارک، این ابزار را آچار سوئدی می نامند.

اما در ایران این ابزار با نام آچار france شناخته می شود و علت آن نیز ورود این ابزار به ایران توسط فرانسوی ها است. در کشورهایی همچون مجارستان، لهستان و رومانی نیز این ابزار را با همین نام می شناسند.

در چین این آچار با نام هیچ کشوری شناخته نمی شود. یعنی آن را آچار سوئدی، آچار انگلیسی و حتی آچار فرانسوی نمی نامند و به آن آچار قابل تنظیم می گویند. پس بدین ترتیب بود بود که تغییر نام آچار فرانسه در ایران صورت گرفت.

برای مشاهده قیمت آچار به سایت راندنو مراجعه کنید و با فروشندگان اصلی در ارتباط باشید.

تاریخچه آچار فرانسه

انواع آچار فرانسه

این آچارها براساس اندازه دهانه فک و دستگیره به سایزهای مختلفی تقسیم می شوند.

ساخت این نوع آچار در سایزهای 2، 4، 6، 8، 10، 12، 15 و 18 صورت می گیرد. همچنین دهانه فک این آچار در سایزهای 13، 19، 27، 30، 33، 43، 54 و 62 میلی متر باز می شود. به این معنا که آچارها برای انواع پیچ و مهره در این سایزها مورد استفاده قرار می گیرند. ساخت این آچار به گونه ای است که هرچقدر دهانه آچار بزرگ تر باشد، ضخامت و طول آن نیز بیش تر می شود.

انواع آچار فرانسه

کاربرد آچار فرانسه

این وسیله در صنایع گوناگونی همچون خودروسازی، لوله کشی، تعمیرات، تجهیزات و فعالیت های ساختمانی و عمرانی کاربرد دارد. این نوع آچار این امکان را به ما می دهد تا جهت باز و بسته نمودن پیچ و مهره های مختلف، بتوانیم آن را تنظیم کنیم. بدین ترتیب دیگر نیازی به حمل آچارهای مختلف نخواهد بود.

اجزای این آچار به گونه ای است که معمولاً بر روی دسته آن، حفره ای به کار رفته و به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم آن را از نقاط مختلف آویزان کنیم.

نحوه کار آچار

در هنگام استفاده از این آچار، به فیکس بودن آن توجه کنید. زیرا فیکس نبودن آن، سبب لغزش و آسیب به پیچ و مهره می شود. این نوع آچار دارای پیچ تنظیم است و شیارهای موجود در آن، موجب می شوند که از لیز خوردن دست بر روی پیچ جلوگیری شود.

فک آچار نیز باید بدون لقی، در مسیر مستقیم حرکت کند و این امر سبب می شود تا آچار عمر بیشتری داشته باشد. از برندهای ایرانی و اروپایی تولیدکننده این نوع آچار می توان به شرکت های آیرون مکس، توسن، رونیکس، نووا و … اشاره کرد.

قیمت آچار فرانسه

قیمت این آچار با توجه به نوع، اندازه، برند و وزن آن متفاوت است. معمولاً آچارهای بزرگ قیمت بیشتری دارند و کاربرد آنها نیز اغلب در کارهای صنعتی بزرگ است. آچار فرانسه آیرون مکس، نووا، ایران پتک و برندهای وارداتی دیگر در بازار موجود است.