آچار فرانسه چیست و چگونه کار می کند؟

آچار فرانسه چیست و چگونه کار می کند؟

آچار فرانسه وسیله ای است که به کمک آن می توان انواع مهره ها و پیچ های چند گوش را باز و بسته کرد. این وسیله بسیار پرکاربرد است و در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که آچار فرانسه چیست و چگونه کار می کند؟

جنس این وسیله عموماً از آلیاژ کروم-وانادیوم است که از مقاومت بالایی برخوردار است.اما مدل های دیگری هم از جنس تیتانیوم موجود هستند که هم وزن کمتر و مقاومت بیشتری دارند. همچنین آلیاژ به کار رفته در ساخت این آچار، به گونه ای است که مانع از زنگ زدگی این ابزار در شرایط آب و هوایی مرطوب می شود.

برای خرید آچار فرانسه همین حالا اقدام نمایید.

خرید انواع آچار

ساخت این آچار به گونه ای است که یکی از فک های آن ثابت و دیگری متحرک است.

آنچه در ادامه می خوانیم:

تاریخچه آچار فرانسه

برای درک بهتر موضوع آچار فرانسه چیست بهتر است تاریخچه آن را بدانید. جالب است بدانید که تاریخچه ساخت این آچار ارتباطی به ساخت این ابزار توسط کشور فرانسه ندارد. حتی کشورهای دیگر این آچار را با نام آچار فرانسه نمی شناسند. در واقع ساخت این آچار اولین بار سال 1842 در انگلیس، توسط ریچارد کلابرن، صورت گرفت. سال ها بعد در سوئد، جان پتر جانسون در سال 1891، تکمیل شده این ابزار را ساخت.

در کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و کشور همسایه همچون ترکیه، این ابزار را با نام کشور سازنده آن یعنی انگلیس می شناسند و آن را آچار انگلیسی می نامند. همچنین در بعضی کشورهای دیگر مانند دانمارک، این ابزار را آچار سوئدی می نامند.

اما در ایران این ابزار با نام آچار france شناخته می شود. علت این نام گذاری نیز ورود این ابزار به ایران توسط فرانسوی ها است. در کشورهایی همچون مجارستان، لهستان و رومانی نیز این ابزار را با همین نام می شناسند.

در چین این آچار با نام هیچ کشوری شناخته نمی شود. یعنی آن را آچار سوئدی، آچار انگلیسی و حتی آچار فرانسوی نمی نامند و به آن آچار قابل تنظیم می گویند. پس بدین ترتیب بود بود که تغییر نام آچار فرانسه در ایران صورت گرفت.

برای مشاهده قیمت آچار به سایت راندنو مراجعه کنید و با فروشندگان اصلی در ارتباط باشید.

تاریخچه آچار فرانسه
تاریخچه آچار فرانسه

انواع آچار فرانسه از نظر جنس

مبحث بعدی در آچار فرانسه چیست انواع آن است. این آچارها از نظر کاربرد به دو نوع صنعتی و عمومی تقسیم می شوند. آچار فرانسه ای که مختص مصارف عمومی هستند از جنس کروم ساخته شده اند. نوع دیگر آن ها برای مصارف صنعتی کاربرد دارند و از جنس فولاد با مقاومت بالا ساخته شده اند.

انواع آچار فرانسه از نظر سایز

این آچارها بر اساس اندازه دهانه فک و دستگیره به سایزهای مختلفی تقسیم می شوند.

ساخت این نوع آچار در سایزهای 2، 4، 6، 8، 10، 12، 15 و 18 صورت می گیرد. همچنین دهانه فک این آچار در سایزهای 13، 19، 27، 30، 33، 43، 54 و 62 میلی متر باز می شود. به این معنا که آچارها برای انواع پیچ و مهره در این مورد استفاده قرار می گیرند. ساخت این آچار به گونه ای است که هرچقدر دهانه آچار بزرگ تر باشد، ضخامت و طول آن نیز بیش تر می شود.

انواع آچار فرانسه از نظر شکل ظاهری

این آچارها در انواع گوناگونی از نظر شکل ظاهری تولید می شوند که در ادامه به توضیح اشکال مختلف این آچار می پردازیم:

آچار فرانسه انحنا دار یا S شکل

همان طور که از نام این آچار پیداست دارای انحنا است. آچار فرانسه انحنا دار برای انجام کارهایی که فضای کافی برای باز و بسته کردن پیچ وجود و استفاده از آچارهای بلند امکان پذیر نیست استفاده می شود.

آچار فرانسه انحنا دار یا S شکل
آچار فرانسه انحنا دار یا S شکل

آچار فرانسه دوسر

آچار فرانسه دوسر مناسب برای باز و بسته کردن پیچ هایی است که اندازه پیچ ها گسترده بوده و سایز مختلفی دارند. به صورتی که یک طرف این آچار به اندازه معینی باز می شود و سپس سر دیگر آن این امکان را فراهم می کند تا در اندازه های مختلف برای انواع پیچ ها باز شود.

آچار فرانسه دوسر
آچار فرانسه دوسر

بیشتر بخوانید: روش تعویض سه نظام دریل


آچار فرانسه جغجغه ای

آچار فرانسه جغجغه ای از انواع جدید این آچار محسوب می شود. این مدل آچار به دلیل سرعت بالا و راحت در دست گرفتن از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و کاربرد زیادی دارد.

آچار فرانسه جغجغه ای
آچار فرانسه جغجغه ای

آچار فرانسه قفلی

زمانی که از آچار فرانسه به طور مداوم و طولانی استفاده شود، امکان ضربه به آچار وجود دارد. به همین دلیل ممکن است چند رزوه آن شل شده و باز شود. آچار فرانسه قفلی همانطور که از نامش مشخص است، گزینه مناسبی برای از بین نرفتن رزوه است. به طوریکه پس از انجام کار با آچار و تنطیم کردن دهانه آن، می توان آن را قفل کرد و از باز شدن رزوه جلوگیری کرد. از مزیت های دیگر این مدل می توان به عدم تغییر در اندازه دهانه آچار اشاره کرد.

آچار فرانسه قفلی
آچار فرانسه قفلی

آچار فرانسه عایق برق

این آچار همانطور که از نامش مشخص است به وسیله یک روکش پلاستیکی عایق شده است. این روکش باعث می شود تا صدمه ای به افراد به هنگام استفاده وارد نشود. این مدل معمولأ برای کارکنان شبکه های توزیع برق و برق صنعتی کاربرد دارد.

آچار فرانسه عایق برق
آچار فرانسه عایق برق

آچار فرانسه مدرج

بر روی این آچار از یک خطکش مدرج به کارگیری شده است. به کمک این محصول می توان دهانه آچار را برای باز و بسته کردن انواع پیچ ها از روی سایز آنها تنظیم کرد.

آچار فرانسه مدرج
آچار فرانسه مدرج

آچار فرانسه لبه باریک

این نوع آچار برای باز و بسته کردن انواع پیچ ها کاربرد دارد. این آچار  بخ صورت ارگونومیکی طراحی شده و دسته آن قابل تعویض است. جنس بدنه این مدل از کروم وانادیوم بوده که خاصیت ضد زنگ و ضد ضربه به این وسیله می دهد.

آچار فرانسه لبه باریک
آچار فرانسه لبه باریک

آچار فرانسه صنعتی

این نوع از آچار فرانسه مانند آچارهای لبه باریک، به صورت ارگونومیکی طراحی شده است و به کاربر امکان استفاده راحت تر را می دهد. جنس بدنه این آچار از جنس کروم وانادیوم بوده و از مقاومت بالایی برخوردار است.

آچار فرانسه صنعتی
آچار فرانسه صنعتی

آچار فرانسه فشار قوی

این نوع آچار و از لبه های مدرج از جنس کروم وانادیوم برخوردار است. این مدل مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و می توان در محیط های مختلف از آن استفاده کرد.

آچار فرانسه فشار قوی
آچار فرانسه فشار قوی

کاربرد آچار فرانسه

مبحث بعدی در موضوع آچار فرانسه چیست کاربرد آن است. انواع پیچ و مهره ها در اندازه های گوناگونی تولید شده اند. برای باز و بسته کردن هر یک از پیچ  باید از آچار مناسبی استفاده کرد. هرچه دهانه یا فک آچار بیشتر باز شود برای پیچ و مهره هایی که ضخامت بیشتری دارند، مناسب تر هستند.

این وسیله کاربردهای زیادی در صنایع گوناگونی همچون خودروسازی، لوله کشی، تعمیرات، تجهیزات و فعالیت های ساختمانی و عمرانی کاربرد دارد. این مدل قابلیت تنظیم دارد و به شما می دهد تا پیچ و مهره های مختلف را باز کرد. بدین ترتیب دیگر نیازی به حمل آچارهای مختلف نخواهد بود.

طراحی این آچار به گونه ای است که معمولاً بر روی دسته آن، حفره ای به کار رفته و به شما این امکان را می دهد تا بتوانید آن را از نقاط مختلف آویزان کنید.

کاربرد آچار فرانسه
کاربرد آچار فرانسه

نحوه کار آچار

 1. ابتدا دهانه یا فک متحرک آچار را به اندازه پیچ یا مهره خود باز کنید. سپس اچار را منطبق با اندازه پیچ کمی تست کرده و آن را باز و بسته کنید تا در صورت نیاز اندازه آن تغییر کند. این کار باعث می شود تا از آسیب به لبه های قطعه جلوگیری شود.
 2. آچار فرانسه برای بسته شدن در جهت عقربه های ساعت و برای باز شدن خلاف جهت عقربه های ساعت باید بچرخد.
 3. در نتیجه پیچ حلزونی شل شده و پیچ و مهره را از جای خود بردارید.
 4. بهتر است حداقل هر 3 ماه یکبار آچار خود را روغن کاری کنید تا روان تر کار کند.
 5. به سایز پیچ و سایز آچار دقت داشته باشید. زیرا سایز آچار بزرگتر نسبت به پیچ ممکن است موجب بریدن پیچ در اثر نیروی وارده شود.

نکات مهم در خرید آچار فرانسه

 • اندازه دهانه ثابت یا متحرک در آچار فرانسه های گوناگون متفاوت است. هنگام خرید می توانید باتوجه به اندازه بزرگترین مهره یا پیچی که قرار است از ان استفاده کنید، آچار خود را انتخاب کنید.
 • از دیگر نکاتی که حین خرید آچار باید به آن توجه کنید جنس بدنه آچار است. آچارهایی با کیفیت مطلوب و جنس خوب بدنه، طول عمر بیشتری دارند و در نتیجه کار با آنها راحت تر است. آچار فرانسه ای که کیفیت مطلوبی داشته باشد اصولا جنس بدنه آن از فولاد ضد ضربه و ضد زنگ است.
 • نکته دیگری که در خرید آچار فرانسه حائز اهمیت است، جنس دسته آن است. بهتر است جنس دسته از روکش ضد لغزش و ضد تعریق باشد. همچنین دسته اچار باید از اندازه و پهنای مناسبی برخوردار باشد که در دست گرفتن و استفاده از آن آسان باشد.
 • اندازه دسته آچار نکته مهم دیگر است.از دسته بلند برای اهرم کردن و ایجاد نیروی بیشتر و از دسته های کوتاه برای باز کردن انواع پیچ های زنگ زده به کارگیری می شود.
 • از دیگر نکاتی که هنگام خرید آچار فرانسه باید به آن دقت کنید، چک کردن میزان لق بودن دهانه آچار است. این لقی نباید زیاد باشد و باید در یک مسیر مستقیم حرکت کند.
 • از دیگر نکته هایی که در خرید آچار فرانسه باید به آن دقت کنید، پیچ مرکزی آن است. پیچ مرکزی باعث می شود که بتوانید دهانه اچار را به راحتی باز و بسته کنید. پس در نتیجه پیچ مرکزی نباید خیلی سفت و خیلی راحت بچرخد.
آچار فرانسه چیست
آچار فرانسه چیست

قیمت آچار فرانسه

قیمت این آچار با توجه به نوع آن یعنی جنس بدنه، اندازه، برند و وزن آن متفاوت است. معمولأ آچارهایی که اندازه آنها کوچکتر است، از جنس کروم وانادیوم هستند و قیمت پایین تری برخوردارند. در مقابل آچارهای بزرگتر از جنس کروم و روکش پلاستیکی دارند و قیمت آن ها بیش تر است. همچنین آچارهای بزرگ قیمت بیشتری دارند و کاربرد آنها نیز اغلب در کارهای صنعتی بزرگ است. آچار فرانسه آیرون مکس، نووا، ایران پتک و برندهای وارداتی دیگر در بازار موجود است.

کاربران می توانند سوالات و نظرات خود را در رابطه با آچار فرانسه چیست ، جهت آگاهی خود و کاربران دیگر در زیر این مقاله درج نمایند.