انواع پیچ گوشتی

انواع پیچ گوشتی و کاربردی ترین مدل های آن کدام است؟

پیچ گوشتی از کاربردی ترین و بزرگ ترین اختراعات بشر به شمار می رود. به گفته بسیاری از مورخان تاریخچه پیدایش پیچ گوشتی به قرن 15 میلادی بر می گردد. امروزه که در قرن 2 هستیم به طور معمول مدل های مختلفی از این کالا در هر جعبه ابزاری پیدا می شود.

برای خرید ابزار دستی می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

انواع پیچ گوشتی

اگر تا کنون به یک فروشگاه ابزار رفته باشید شاید صدها مدل از این ابزار در رنگ، شکل، اندازه و گونه های مختلف دیده اید. نوع پیچ گوشتی بسته به نوع درایو و نوع فرورفتگی متفاوت است.

  • درایو پیچ

به فرورفتگی موجود در سر پیچ ها که به صورت اشکال یا شیارهایی برای روی آن وجود دارد درایو پیچ میگویند. درایو به این ابزار این اجازه را میدهد تا گشتاور را روی پیچ اعمال نماید.

  • ساختمان پیچ گوشتی ساده

پیچ گوشتی ساده دارای یک دسته و یک میله ساخته شده است که در انتهای میله شیارهایی وجود دارد که در داخل درایو پیچ قرار گرفته و آن را به داخل سطح یا قطعه مورد نظر سوق می دهد.

در ادامه انواع پیچ گوشتی و 6 مدل کاربردی آن را معرفی می کنیم:

 دوسو

این مدل از قدیمی ترین و پر کاربردترین پیچ گوشتی ها موجود به شمار می رود. این ابزار دارای یک نوک تخت است. این نوع فقط با پیچ های شیاردار درگیر می شود.

مدل های دوسو دو نوع دارند. در نوع اول نوک ابزار بزرگ تر از میله است و در نوع دیگر نوک آن کوچک تر از میله است.

اگر گشتاور وارد شده بر روی پیچ بیش تر از حد معینی باشد و یا نوک ابزار بر روی درایو پیچ قرار نگیرد(عدم مرکزیت) باعث آسیب رسیدن و خراب شدن انتهای پیچ می شود.

چهارسو

این ابزار دستی اولین قدم برای دستیابی به پیچ گوشتی های برقی بود. این محصول در قرن نوزدهم توسط هنری فیلیپس با هدف معرفی پیچ گوشتی های برقی در صنایع اختراع شد.

وقتی این مدل پیچ گوشتی را از جلو می بینید نوک آن مانند یک علامت ضربدر به نظر می رسد. پیچ گوشتی چهار سو برای بستن نیاز به گشتاور کمتری دارند که همین امر باعث افزایش طول عمر ابزار می شود.

 چهارسو پوزی درایور (Pozidriver)

این ابزار دستی شباهت زیادی به پیچ گوشتی های فیلپس دارند و حتی نمونه تکامل یافته آن به شمار می رود. این نوع بر خلاف مدل فیلیپس دارای دو علامت ضربدر نیز می باشد که با زاویه 45 درجه جدا می شوند. این مدل در اروپا طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند.

این مدل به دلیل وجوه مختلف باعث کاهش سرخوردن ابزار و راحتی در چرخاندن آن می شود.

 ستاره ای (تورکس)

این پیچ گوشتی بسیار رایج است و اکثراً توسط تکنسین های خودرو استفاده می شود. این محصول دارای یک سر گرد با شش وجه دایره است. پیچ ها و پیچ گوشتی های ستاره ای به دلیل شکل هندسی که دارند باعث افزایش عمر آن ها می شود و لیز خوردن در آن کمتر از پیچ ها دیگر اتفاق می افتد.

این محصوب مانند سایر دیگر دارای سایز و اندازه های مختلف است و برای اندازه نوک آن از واحدی به نام T مثلاً T8، T10، T15، T25 و… استفاده می شود.

 آلن یا شش گوش

این محصول یکی پر کاربردترین ابزار برای باز و بسته کردن پیچ های شش گوش می باشد. این ابزار برای کار با گشتاور بالا مناسب است. از این محصول بیشتر از پیچ برای باز کردن مهره به کار می رود.

به طوری کلی از این مدل برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های شش گوشه استفاده می شود و استفاده از آن ها بسیار راحت است و خطر کمتری نیز دارد.

مربعی (چهارگوش)

این ابزار به پیچ گوشتی رابرتسون نیز معروف است که به افتخار مخترع کانادایی به این اسم نامگذاری شده است.

این ابزار دستی به علت ظاهر مربعی شکلی که دارد، برای باز و بسته کردن پیچ های مربعی مورد استفاده قرار می گیرد و افزایش گشتاور مانع لیز خوردن و بیرون آمدن آن در حین کار می شود.

این محصول نخستین بار توسط شرکت Ford Motor برای اهداف صنعتی مورد استفاده قرار گرفت که استفاده از آن موجب سهولت کار و کاهش خسارت ها شد.

این نوع ابزار دستی در آمریکا و کانادا شهرت زیادی دارد، اما در اروپا کابرد زیادی ندارد.

خرید ابزار آنلاین

برای خرید آنلاین ابزار می توانید با مراجعه به سایت راندنو محصولات صدها فروشگاه را در کنار قیمت، مشاهده نمایید. همچنین می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان ارتباط برقرار نمایید.

ابزار فروشی

در سایت راندنو صدها فروشگاه ابزار و یراق در بازار عضو می باشندو این فروشگاه ها علاوه بر قیمت گذاری محصولات خود به صورت آنلاین با خریداران در ارتباط هستند. راندنو پل ارتباطی میان خریداران و فروشندگان می باشد.