انواع عینک و گاگل ایمنی

بررسی و مقایسه انواع عینک ایمنی

تا وقتی می توانید از عینک ایمنی استفاده کنید، چرا سلامت چشمان خود را به خطر می اندازید؟ این سؤالیست که همواره متوجه کسانی است که اهمیت استفاده از عینک ایمنی در شرایط خطر را نادیده می گیرند.

تحقیقات نشان می دهد که احتمال آسیب به چشم در بسیاری از محیط ها و مشاغل وجود دارد. با این حال، در برخی از محیط های کاری، احتمال این خطر به مراتب بیشتر می شود.

طبق بررسی های صورت گرفته، نیمی از این آسیب ها در صنعت و در فرآیند تولید اتفاق می افتد. علاوه بر این، لوله کش ها، مکانیک ها، مونتاژکارها و افراد شاغل در صنعت ساخت و ساز نیز در معرض خطر  آسیب های چشمی قرار می گیرند. اغلب این آسیب ها بدلیل برخورد اشیا به چشم و بخشی از آن نیز بدلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و مایعات خطرناک اتفاق می افتد. البته علاوه بر این، احتمال آسیب به چشم در محیط خانه و هنگام کار با ابزار برقی، مواد شیمیایی و … نیز وجود دارد.

طی تحقیقات صورت گرفته، استفاده از عینک محافظ چشم مناسب، تا میزان 90 درصد می تواند از آسیب های چشمی جلوگیری کند.

استفاده از عینک ایمنی یا عینک محافظ، علاوه بر اینکه از چشم شما محافظت می کند، در هزینه های مربوط به درمان آسیب های چشمی نیز به شدت صرفه جویی می نماید. در این مقاله می توانید با انواع عینک ایمنی آشنا شده و تصمیم بگیرید که در میان انبوهی از محصولات موجود در بازار، کدامیک را انتخاب کنید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع تجهیزات محافظت از چشم

انواع ابزار ایمنی جهت محافظت از چشم وجود دارد که عبارتند از:

 • عینک ایمنی
 • عینک ایمنی فتوکرومیک
 • عینک ایمنی warden
 • عینک ایمنی پزشکی
 • عینک محافظ چشم یا گاگل ایمنی
 • ویزور ایمنی
 • شیلد محافظ صورت

عینک ایمنی

عینک ایمنی برای کاربردهای عمومی و محافظت از چشم در مقابل برخورد اشیا، مایعات و مواد شیمیایی و یا محافظت از چشم در مقابل اشعه های مضر بکار می رود.

عینک ایمنی فتوکرومیک

این عینک برای محافظت از چشم در مقابل اشعه ماوراءبنفش طراحی شده است و رنگ لنز آن با توجه به شرایط نوری محیط تغییر میابد. یعنی در روشنایی، رنگ لنز تیره و در محیط تاریک، رنگ لنز به صورت خودکار روشن می شود. پس بدین ترتیب، برای جابجا شدن از محیط داخلی به فضای بیرون لازم به تغییر لنز عینک نخواهد بود.

عینک ایمنی warden

این نوع عینک کاربرد عمومی در صنایع، ساخت و ساز، باغبانی و … دارد. لنز این عینک، طیف وسیعی از رنگ ها را شامل می شود. این عینک از جنس پلی کربنات ساخته شده و از این لحاظ وزن سبکی دارد. علاوه بر این، یک پد فومی وجود دارد که بر روی بینی قرار می گیرد و استفاده از آن را راحت تر می کند.

عینک ایمنی پزشکی

پزشکان در آزمایشگاه ها و محل های فعالیت خود، در معرض اشعه های خطرناک همچون اشعه ماوراءبنفش قرار می گیرند. بنابراین استفاده از عینک ایمنی برای آنها ضروری خواهد بود. این عینک ها قابی از جنس پلی کربنات دارند، از دوام خوبی برخوردار هستند و تابش خیره کننده را نیز کاهش می دهند. جهت خرید عینک محافظ جراحی و یا عینک ایمنی آزمایشگاهی نیز می توان یک عینک پزشکی مناسب را انتخاب و استفاده نمود.

در پزشکی قانونی نیز پزشکان گاهی برای بررسی دقیق تر سوژه و حذف نورهای اضافی که مانع بررسی دقیق می شود، از عینک ایمنی مخصوص استفاده می کنند. قاب این عینک ها باید راحت باشد و لازم است این عینک ها پد بینی نیز داشته باشند.

عینک محافظ چشم یا گاگل ایمنی

گاگل ها از تجهیزات محافظت از شخص محسوب می شوند که می توانند توسط همه افراد در محیط های کار مورد استفاد قرار بگیرند. این نوع ابزار ایمنی می تواند از لنزهای رنگی قطبی و … تشکیل شده باشند. این نوع عینک در نجاری، ساخت و ساز، انجام کارهای برقی، لوله کشی، مراقبت های پزشکی، تعمیرات و … بکار می رود. گاگل ایمنی به عنوان عینک ایمنی جوشکاری نیز کاربرد دارد.

عینک گاگل ایمنی محافظت بسیار خوبی در برابر ضربه دارد و کل چشم را محافظت می کند. این عینک ها در اندازه های مختلفی عرضه می شوند و کاملاً روی صورت چفت می شوند و از این نظر، ایمنی بیشتری را فراهم می کنند.

انواع گاگل ایمنی

ویزور ایمنی

ویزور ایمنی نوعی تجهیزات ایمنی به خصوص برای ورزشکاران محسوب می شود. معمولاً به صورت روکش منحنی شکل به کلاه افراد متصل می شود و علاوه بر حفاظت از چشم بازیکن در حین بازی، در مقابل اشعه خورشید نیز محافظت خوبی از خود نشان می دهد و دید بازیکن را در حین بازی وضوح می بخشد.

شیلد محافظ صورت

شیلد محافظ صورت علاوه بر آنکه از چشم محافظت می کند، محافظت خوبی برای کل صورت ایجاد می کند. البته برخی از شیلدها همراه با عینک ارائه می شوند. برخی از شیلدها یک محافظ پلاستیکی برای پوشاندن سر نیز دارند.

یکی از موارد استفاده شیلد، در حین فرآیند جوشکاری و کار با فلزات است زیرا صورت فرد جوشکار را در مقابل گرمای زیاد، جرقه یا تابش های مضر محافظت می کند. طیف گسترده ای از شیلد محافظ صورت از جنس های گوناگون و میزان محافظت متفاوت در بازار موجود است. برای آشنایی کامل با انواع ماسک و شیلد محافظ صورت می توانید مقاله معرفی کامل انواع ماسک و شیلد محافظ صورت و کاربرد آنها را مطالعه نمایید.

انواع لنز عینک ایمنی

عینک های ایمنی از لنزهای متفاوتی استفاده می کنند. جنس لنز بکاررفته در عینک، رنگ و قابلیت های آن از موارد مهمی است که عینک های محافظ چشم را از یکدیگر متمایز کرده و لازم است به هنگام خرید عینک ایمنی مورد توجه قرار بگیرد.

اغلب لنزها از پلاستیک و پلی کربنات ساخته شده اند و برخی از آن ها نیز از جنس شیشه بکار گرفته می شوند. انواع لنز عینک عبارتند از:

 • لنز شفاف
 • لنز قطبی
 • لنز کهربایی یا قهوه ای
 • لنز آبی
 • لنز آیینه ای
 • لنز نارنجی
 • لنز سبز

لنز شفاف

لنز شفاف رایج ترین نوع لنز است که برای مصارف عمومی و در مواقعی که فرد در محیط های پرخطر و با تجهیزات سنگین کار نمی کند، بهترین نوع لنز محسوب می شود. لنز شفاف به افزایش دید فرد در محیط نیز کمک می کند.

استفاده از این لنز برخلاف لنزهای رنگی، موجب تشخیص رنگ های واقعی اشیا در محیط می شود. علاوه بر این، این لنز از قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به لنزهای دیگر برخوردار است. جنس لنز شفاف از موادی با مقاومت بالا همچون پلی کربنات است که نسبت به شیشه در مقابل ضربات مقاوم تر می باشد. این لنز بیشترین میزان انتقال نور را دارد و در محیط های کم نور انتخاب مناسبی محسوب می شود.

لنز قطبی

زمانیکه نور به سطحی برخورد می کند، انعکاس نور به چشم موجب بینایی فرد می گردد. ناصاف بودن سطوح موجب پراکنده شدن نور می شود اما گاهی برخورد نور با سطح صافی همچون فلز، آب یا برف، نور را بدون پراکنده شدن و به صورت مستقیم به چشم رسانده و موجب آسیب به چشم می شود.

نوعی ماده شیمیایی خاص در لنزهای قطبی بکار رفته که مشابه یک فیلتر عمل کرده و بخشی از نور را قبل از رسیدن به چشم انسان حذف می کند.

لنز قطبی برای افرادی که مدت زمان زیادی در فضای بیرون از خانه هستند و در معرض تابش زیاد نور خورشید قرار می گیرند، انتخاب مناسبی است. این نوع لنز میزان اشعه مستقیم حاصل از خورشید، آب یا برف را کاهش می دهد. همانطور که لازم است پوست انسان در مجاورت تابش زیاد نور خورشید محافظت شود، حفاظت از چشم در مقابل خورشید نیز لازم و ضروری است.

لنزهای قطبی به دلیل ویژگی که دارند، برای استفاده در عینک های آفتابی گزینه مناسبی هستند اما پوشش بکاررفته در این لنز، رنگ ها را تیره تر می کند و استفاده از این لنز برخلاف لنز شفاف، موجب می شود فرد در تشخیص رنگ های واقعی محیط دچار مشکل شود.

لنز قطبی با کاهش میزان تابش مستقیم و انعکاس نور، از خستگی چشم جلوگیری می کند. این لنز جهت رانندگی و استفاده در نور کم مناسب نمی باشد. علاوه بر این، افرادی که بینایی آنها به تغییر رنگ نور حساس است، استفاده از این نوع لنز برای آنها مناسب نخواهد بود. عینک هایی با این لنز، برای مطالعه و یا نگاه به صفحه نمایش مناسب نیستند.

لنز کهربایی یا قهوه ای

این نوع لنز تابش نور از سمت صفحه نمایش را کاهش می دهد و برای افرادی که مدت زمان طولانی با لپتاپ، کامپوتر و یا گوشی تلفن همراه کار می کنند، مناسب است.

از آنجاییکه نور منعکس شده از صفحه نمایش آبی رنگ است و برای چشم انسان مضر می باشد، لنز کهربایی موجب فیلتر کردن این نور شده و فشار واردشده به چشم را کاهش می دهد. استفاده از این لنز در شرایط مه آلود و هوای ابری نیز مفید است و به طور کلی در محیط های کم نور، با افزایش کنتراست، دید را افزایش می دهد.

این لنز در هنگام مطالعه در نور کم نیز مناسب است. استفاده از عینک با لنز کهربایی در محیط هایی با نور زیاد و یا هنگام رانندگی توصیه نمی شود.

لنز آبی

از آنجاییکه رنگ آبی، می تواند در مقابل رنگ زرد مقاومت خوبی داشته باشد، لنزهای آبی در مکان هایی که نور زرد زیادی وجود دارد و یا در مجاورت میزان زیادی بخار سدیم قرار گرفته است، انتخاب مناسبی می باشد.

لنز آبی نور ناشی از بخار سدیم را خنثی می کند و مانع آسیب به چشم می شود. معمولاً افرادی که در کارخانه های فرآوری مواد غذایی کار می کنند، از این عینک استفاده می کنند. بازیکنان تنیس نیز در مقابل تابش نور خورشید می توانند از این لنز برای عینک خود استفاده کنند.

لنز آیینه ای

در این لنز یک پوشش آیینه ای سطح بیرونی را پوشش می دهد و اغلب موجب می شود افراد رنگ محیط را به رنگ قهوه ای یا خاکستری ببینند. این پوشش آیینه ای معمولاً عبور نور از لنز را به میزان 10 تا 60 درصد کاهش می دهد. استفاده از این عینک در محیط هایی با شن و ماسه یا در مجاورت آب یا در ارتفاعات مفید خواهد بود.

پوشش آیینه ای نور بیش از حد را انعکاس داده و بدین ترتیب تابش خیره کننده را کاهش می دهد و از خستگی چشم جلوگیری می کند.

لنز نارنجی

این نوع لنز همچون لنز زرد یا کهربایی در محیط های کم نورتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به روشن تر دیده شدن محیط کمک می کند و موجب وضوح بیشتر اجسام می شود. همچنین این لنز در فیلتر کردن رنگ نور آبی نیز کاربرد دارد.

معمولاً برای انجام فعالیت هایی همچون شکار که به دقت بالایی نیاز است، از عینک هایی با این لنز استفاده می شود.

لنز سبز

این رنگ لنز اغلب برای ایجاد وضوح بیشتر و محافظت از چشم در برابر اشعه ماوراءبنفش، مادون قرمز و گرما بکار می رود و از آسیب رسیدن به چشم در مقابل این اشعه ها جلوگیری می کند.

انواع لنز عینک ایمنی

با توجه به اطلاعاتی که در بالا مورد بررسی قرار گرفت، برای خرید عینک ایمنی لازم است، لنز مناسب را با توجه به کاربرد مورد نظرتان انتخاب کرده و علاوه بر آن با در نظر گرفتن نوع خطرات موجود در محیط کار، میزان مقاومت عینک ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

در سایت راندنو می توانید مشخصات عینک ایمنی و قیمت انواع عینک ایمنی را مشاهده کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.