تفاوت سیم فاز و نول

تفاوت سیم فاز و نول چیست؟

تفاوت سیم فاز و نول یکی از موارد مهمی است که برقکاران باید به آن توجه کنند. برای این که بتوانیم یک وسیله الکتریکی را روشن کنیم، باید یک مدار بسته در داخل ساختار آن داشته باشیم و یا آن دستگاه را بین دو نقطه با اختلاف پتانسیل مختلف قرار دهیم. در این مدار، سه سیم ارت، نول و فاز قرار می گیرد. برای خرید سیم و کابل می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

خرید سیم برق

اغلب افراد از یک فازمتر جهت تشخیص سیم فاز و نول از یکدیگر استفاده می کنند. سیم فاز و سیم نول تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به معرفی این سیم ها و مقایسه آن دو خواهیم پرداخت. هم چنین به روش های شناسایی دو سیم فاز و نول نیز اشاره می کنیم. با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

سیم فاز چیست؟

برای یافتن تفاوت سیم فاز و نول ابتدا سیم فاز را شرح می دهیم. سیم فاز یک سیم مثبت و حامل بار الکتریکی است. در نتیجه هنگامی که به اجزای رسانای موجود در مدار متصل می شود، جریان را به آن ها انتقال می دهد. سیم های فاز، توان ورودی به مدار را کنترل می کنند. به این سیم ها، سیم حامل جریان نیز گفته می شود.

رنگ سیم فاز

سیم فاز اغلب با روکش مشکی رنگ به بازار عرضه می شود اما در رنگ های دیگر نیز قابل تولید است. البته سیم کشی برق سلیقه ای است و برقکاران می توانند سیم های رنگی دیگر را نیز در فاز قرار دهند.

برای مشاهده قیمت سیم مسی با مراجعه به سایت راندنو می توانید با ده ها فروشنده اصلی در بازار در ارتباط باشید.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید سیم برق

سیم نول چیست؟

تفاوت سیم فاز و نول را با درک کامل از سیم نول متوجه خواهیم شد.  برای برقراری جریان الکتریکی، به فاز و نول به صورت همزمان نیاز خواهیم داشت. سیم نول در واقع سیم هادی زمین است که از لحاظ ساختار و کاربرد به سیم فاز شباهت دارد. جریان الکتریکی در مدار تنها در صورتی برقرار می شود که مسیر بازگشت به مدار نیز وجود داشته باشد. به کمک سیم نول می توان یک مسیر بازگشت تعیین کرد.

رنگ سیم نول

در واقع برق در مدارهای باز، جریان پیدا نمی کند. سیم نول قسمتی از مدار است که توسط این سیم مدار بسته می شود. رنگ سیم های نول معمولاً آبی است. البته باز هم سلیقه ای می باشد. معمولاً در کابل های چند رشته، برای سیم نول، سیمی با سطح مقطع پایین تر و رنگی متفاوت در نظر می گیرند.

مهم ترین شباهت این سیم به سیم فاز در این است که در یک شبکه تک فاز، سیم فاز و نول جریان مشابهی را از خود عبور می دهند. لازم به ذکر است که وجود سیم نول اجباری است. برای خرید کابل برق می توانید همین الان اقدام نمایید.

اغلب 5 رشته سیم مسی در هر کوچه وجود دارد که سه رشته آن سیم فاز است و دو رشته دیگر را سیم نول تشکیل می دهد. یک رشته نول به منازل مسکونی می رود و رشته پنجم نیز مخصوص روشن کردن لامپ و چراغ های معابر است.

انواع سیم

تفاوت سیم فاز و نول

برای آنکه بتوانیم به زبان ساده به تفاوت سیم فاز و نول بپردازیم، به یک مثال در این خصوص اشاره می کنیم:

در این مثال فرض می کنیم سیم فاز پایانه منفی باتری و سیم نول پایانه مثبت باتری است. برای برقراری اتصال به هر دو پایانه نیاز است تا جریان راه پیدا کند. البته لازم به ذکر است که این مثال با اتفاقی که در واقعیت می افتد، متفاوت است زیرا در مدار های مستقیم، جریان تنها از مثبت به سمت منفی حرکت می کند اما در مدارهای متناوب، جریان از هر دو طرف حرکت می کند.

به طور کلی، فاز یک نوع منبع تغذیه جامع است و نول همانند یک مسیر بازگشتی عمل می کند.

سیم فاز، نول و ارت

استفاده از فازمتر برای تشخیص سیم فاز از سیم نول

یکی از پرکاربردترین روش های تشخیص سیم فاز و نول از یکدیگر، استفاده از تسترهای مربوط به این کار است. یکی از مهم ترین این تسترها فازمتر نام دارد. فازمتر دارای چراغ های کوچکی است که بر روی بدنه آن تعبیه شده است. برای خرید فازمتر می توانید همین حالا اقدام نمایید.

همچنین بخوانید: سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟

تشخیص فاز با فازمتر

روشن شدن چراغ فازمتر به وجود الکتریسیته جاری در سیم بستگی دارد. اگر پس از چسباندن سر فلزی فازمتر به سیم، چراغ روشن شد، آن سیم از نوع فاز است. همین تستر سیم، هنگامی که در نزدیکی کنتاکتور، سیم و اجزای نول قرار می گیرد، هیچ عکس العملی را از خود نشان نمی دهد.

در نتیجه نقاطی از مدار که نزدیک کردن فازمتر به آن ها سبب روشن شدن چراغ آن شده است، خطرناک بوده و دارای جریان برق هستند. در نتیجه لمس آن ها احتمال برق گرفتگی را افزایش می دهد.

جریان سه فاز

پیش از تشخیص سیم فاز، باید به نوع مدار برق نیز توجه شود زیرا در شبکه های سه فازی در مدار AC، در صورت قطع فاز اول، مدار هم چنان دو فاز دیگر دارد و جریان برق از آن عبور می کند.

سیم نول موجود در این مدار سبب برقراری جریان در آن می شود. این سیم بارها را تخلیه می کند و در نتیجه مدار متعادل می شود. در واقع وجود سیم نول و اتصال آن به زمین، سه جریان فاز را فعال می کند.

برای خرید فازمتر می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. از برترین برندهای این محصولات می توان به فازمتر رونیکس، واستر، توسن و نووا اشاره کرد.

تسخیص سیم فاز و نول با استفاده از فازمتر

سخن پایانی

دانستن تفاوت سیم فاز و نول نه تنها در زندگی روزانه بلکه در صنعت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. درک این موضوع، می تواند از وقوع حوادث زیادی مانند آتش سوزی، برق گرفتگی و … جلوگیری کند. با مطالعه مقاله سیم کشی ساختمان نیز می توانید با اصول سیم کشی یک ساختمان آشنا شوید.

جهت خرید سیم برق می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و به طور مستقیم با نمایندگان فروش آن در ارتباط باشید. از برترین برندهای تولیدکننده این محصول می توان به سیم البرز الکتریک، دامغان، سیمیا، راد افشان، خراسان افشارنژاد، سیمیا، کمان، پرتو الکتریک و … اشاره کرد.