تفاوت DVR و NVR

تفاوت DVR و NVR چیست؟

 تفاوت DVR و NVR یک سوال مهم و اساسی کاربران دوربین و تجهیزات حفاظتی است. برای پاسخ به آن لازم است ابتدا با مفهوم هر یک از این دستگاه ها آشنا شویم.

برای خرید و مشاهده قیمت دستگاه nvr می توانید همین حالا اقدام نمایید.

DVR چیست؟

دستگاه DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder یا ضبط کننده ویدئویی دیجیتال  است که برای سوییچ دوربین های HD استفاده می شود.

برای بررسی قیمت dvr نیز می توانید به سایت راندنو مراجعه کرده و با نماینده اصلی در ارتباط باشید.

NVR چیست؟

دستگاه NVR مخفف عبارت Network Video Recorder یا ضبط کننده ویدئویی شبکه است و به عنوان سوییچ دوربین های IP استفاده می شود.

این دو دستگاه ضلع های مقابل یکدیگر هستند. برای بررسی و مقایسه دقیق این دو دستگاه با مجله راندنو همراه باشید.

تفاوت دستگاه DVR و NVR

تفاوت DVR و NVR را می توان سازگار بودن دستگاه NVR با انواع شبکه دانست. اما قیمت این دو دستگاه نیز دومین تفاوتی است که به چشم کاربران می آید. قیمت دستگاه NVR با توجه به دوربین مداربسته ای که به آن متصل می شود، بالاتر از دستگاه DVR است.

قیمت بالای این دستگاه به دلیل تکنولوژی پیشرفته تر، وجود پردازنده های قوی تر، کاربردهای تخصصی تر و قابلیت های هوشمند آن است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با دیگر تفاوت های این دو دستگاه از جنبه های گوناگون آشنا کنیم:

تکنولوژی دستگاه DVR و NVR

در دستگاه DVR شما می توانید تمامی دوربین های مداربسته را متصل کنید. به دو صورت این امکان مهیا است:

مستقیم با اتصال فیش دوربین به کانال ورودی تصویر دستگاه و غیر مستقیم توسط رابط سوئیچ POE شبکه بین دستگاه، دوربین و اتصال به پورت اترنت دستگاه. اما در دستگاه های NVR امکان اتصال دوربین های مداربسته CVBs ،AHD ،HDCVI ،HDTVI وجود ندارد و فقط از دوربین های تحت شبکه پشتیبانی می کند.

کیفیت DVR و NVR

تفاوت DVR و NVR در کیفیت پردازش آن ها هم است. در نگاه اول، دی وی آر ها به دلیل پشتیبانی از تمامی دوربین ها، بسیار ایده آل به چشم می آیند. اما به دلیل داشتن محدودیت در کیفیت ضبط تصاویر، اگر کیفیت دوربین مداربسته تحت شبکه شما خیلی بالا باشد، این دستگاه نمی تواند کیفیت واقعی تصویر با همان رزولوشن اصلی را نمایش دهد. این اتفاق در ضبط تصاویر دوربین نیز رخ می دهد و در این مواقع تنها با دستگاه های NVR به این تنظیمات دسترسی دارید.

همچنین برای استفاده از تمامی قابلیت های دوربین مداربسته تحت شبکه، تنها دستگاه NVR پاسخ گوی نیاز شما است. هردو این دستگاه ها از 4 کانال، 8 کانال، 16 کانال و 32 کانال پشتیبانی می کنند.

 NVR چیست؟

تفاوت DVR و NVR بیشتر در حالت اتصال آن است.

دستگاه NVR قابلیت قرار گرفتن در شبکه را دارد. زیرا این دستگاه از قابلیت های Network همچون HTTP ،HTTPS ،TCP/IP ،IPV4/IPV6 ،UPNP RTSP ،UDP ،SMTP ،NTP ،DHCP ،DNS ،IP FILTER ،PPPOE ،DDNS ،FTP و Alarm Server را به طور کامل پشتیبانی می کند.

کاربر می تواند به راحتی چه به صورت داخلی و چه در بستر اینترنت، تصاویر دوربین مداربسته خود را دریافت کند. به این صورت که لازم است شناسه IP دوربین مداربسته تحت شبکه و دستگاه NVR تصاویر را داشته باشد.

لازم به ذکر است که این حالت در دستگاه های دی وی آر، صرفاً برای دسترسی به ضبط است و نمی توان از طریق آن، به تصاویر دوربین مداربسسته دسترسی داشت.

رزولوشن تصویر و قابلیت های هوشمند دوربین مدار بسته

این دو دستگاه دارای قابلیت های هوشمند تصویری هستند. اما دستگاه ان وی آر قابلیت های هوشمند قوی تر و حرفه ای تری نسبت به دستگاه دی وی آر دارد.

در بیشتر برندهای معتبر تولیدکننده دستگاه ان وی آر، دوربین هایی با تنوع مگاپیکسل بالا از 2 مگاپیکسل تا 12 مگاپیکسل و حتی با کیفیت 4K در دسترس است. ولی دی وی آرها نهایتاً از تصویرهایی با رزولوشن 5 مگاپیکسل پشتیبانی می کنند.

سیستم اجرایی

سیستم اجرایی دستگاه در تفاوت DVR و NVR نقش به سزایی دارد. در دستگاه های دی وی آر، اجرای سیستم و پیاده سازی دوربین مدار بسته، به صورت اتصال مستقیم دوربین با استفاده از کابل کواکسیال به کانال ورودی تصویر پنل پشت صورت می گیرد. اما در دستگاه های ان وی آر، این کار به صورت غیر مستقیم انجام می شود. به این صورت که ابتدا شما باید با استفاده از کابل شبکه، دوربین را به یک سوئیچ شبکه متصل کنید و سپس، از سوئیچ یک کابل به پورت شبکه ان وی آر وصل نمایید.

در دستگاه های NVR نیز مانند DVR، برای هر دوربین یک کانال تصویر مجزا به صورت فیش یا سوکت وجود ندارد و در مجموع یک پورت شبکه تعبیه شده است. با استفاده از این پورت می توانید تمام دوربین های خود را به سوئیچ شبکه متصل کنید و سپس از خروجی سوئیچ شبکه یک کابل به ان وی آر وصل نمایید.

برای خرید فیش BNC می توانید همین حالا اقدام نمایید.

فضای ذخیره سازی سوییچ ها

دستگاه های ان وی آر می توانند روی هارد دیسک، شبکه و تجهیزات جانبی ذخیره سازی همچون هارد پرتابل، عملیات ذخیره سازی را انجام دهند. هر دستگاه نیز از ظرفیت های متفاوت هارد دیسک پشتیبانی می کند.

به عنوان مثال، دی وی آرها حداکثر از هارد دیسک با ظرفیت 6 ترابایت پشتیبانی می کنند ولی دستگاه های NVR، از ظرفیت های 10 و 12 ترابایت در سری های جدید خود نیز پشتیبانی می کنند. هر دوی این دستگاه ها نسبت به تعداد کانال های ورودی تصویر، از هارد دیسک های متفاوتی پشتیبانی می کنند.

مزایای دستگاه NVR

 1. کیفیت ضبط بالا
 2. جا به جایی آسان
 3. اتصال از راه دور
 4. اتصال کابل آسان

مزایای دستگاه DVR

 1. عدم نگرانی در رابطه با ضعیف بودن سیگنال
 2. هزینه کم
 3. سهولت در استفاده

معایب دستگاه ان وی آر

 1. سیگنال ناپایدار
 2. توانایی پایین در سازگاری

معایب دستگاه دی وی آر

 1. کیفیت پایین تصویر
 2. عدم امکان اتصال از راه دور
 3. مقدار زیاد کابل کشی

DVR یا NVR؟

تفاوت DVR و NVR از مهمترین سوالبات کاربران این شاخه می باشد.

باتوجه به اطلاعاتی که درباره این دو دستگاه داده شد، نتیجه می گیریم که سیستم های شبکه بسیار هوشمند و انعطاف پذیر هستند ولی در عین حال، قیمت بسیار بالایی دارند. پس در وهله اول، لازم است به نوع کاربری خود توجه کنید.

اگر سیستمی برای یک محیط و فضای کوچک نیاز دارید، دستگاه آنالوگ یا DVR پاسخ گوی نیاز شما خواهد بود. اما اگر به یک سیستم نظارتی در کارخانه ها، سازمان های اداری و فروشگاه های بزرگ نیاز دارید، سیستم های تحت شبکه به دلیل انعطاف پذیری بیشتر در ارتقا، گزینه مناسب تری برای شما به شمار می آیند.

ایکس وی آر چیست و XVR مخفف چیست؟

پس از یافتن تفاوت DVR و NVR شاید شناخت دستگاه ایکس وی آر کمک شایانی به کاربران بکند.

دستگاه XVR یکی از بهترین فناوری های سوییچ ها در زمینه دوربین مدار بسته است. این دستگاه قابلیت سوییچ دوربین های HD، آنالوگ و تحت شبکه را به صورت همزمان دارد. در حقیقت این دستگاه بهینه شده دستگاه های ان وی آر و دی وی آر است که دارای قابلیت های بیشتر و کیفیت بالات می باشد.

به این دستگاه ها هیبرید هم می گویند که قابلیت انتخاب و تنظیم کانال را دارا است.

در انتها توصیه می کنیم قبل از خرید، مشاوره لازم را در این زمینه انجام دهید تا پس از آن، دچار ضررهای مالی نشوید.