کابل کواکسیال

کابل کواکسیال و سیم آنتن چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل کواکسیال و سیم آنتن وظیفه انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر را برعهده دارند. این محصولات دارای هادی رسانا هستند که به وسیله یک عایق انعطاف پذیر پوشانده شده اند. سیم های آنتن حامل اطلاعات صوتی، تصویری و … هستند.

برای مشاهده قیمت کابل کواکسیال می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

خرید انواع کابل کواکسیال

این محصولات انواع مختلفی دارند. در ادامه به معرفی بیشتر این نوع تجهیزات خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید:

آنچه در ادامه می خوانیم:

کابل کواکسیال چیست؟

کابل Coaxial، یک نوع کابل هم محور است که از یک رشته رسانای مسی و داخلی تشکیل شده است. هادی مسی می تواند به صورت مفتولی و یا به صورت تابیده شده باشد. این رسانا به کمک یک لایه عایق پوشانده شده است. این عایق اغلب از جنس پلی اتیلن است.

کابل کواکسیال چیست؟

همچنین بخوانید: مقایسه کابل مسی و آلومینیومی

کابل شیلددار

برای افزایش انعطاف پذیری، یک لایه رسانای باریک یا همان شیلد نیز روی این عایق بافته شده است که علاوه بر افزایش انعطاف پذیری، میزان دریافت نویز کابل را تا حد زیادی کاهش می دهد. این لایه مشبک و بافته شده از جنس مس و یا فلز رسانای دیگری است.

در مجموع تمامی این اجزا داخل یک عایق دیگر و روکش خارجی قرار گرفته اند. این روکش اغلب از جنس پی وی سی است تا در برابر حرارت و افزایش دما از کابل محافظت کند. این کابل ها اغلب دارای روکش نهایی به رنگ سفید، مشکی، طوسی و قهوه ای هستند.

کابل های کواکس در سال 1880 اختراع شده اند و ابتدا در شبکه های اترنت با سرعت 10 Mbps مورد استفاده قرار گرفتند.

کاربرد کابل کواکسیال

در برخی مواقع، به این کابل ها، کابل آنتن و یا سیم آنتن نیز گفته می شود. امروزه از کابل کواکسیال آنتن، جهت انتقال اطلاعات در تلویزیون، ماهواره ها و … استفاده می شود. کاربرد این نوع کابل تنها به مصارف خانگی محدود نمی شود. این کابل علاوه بر کاربردهای خانگی، کاربردهای تجاری زیادی نیز دارد. در صنعت مخابرات، برای برقراری ارتباط میان دفاتر مرکزی و دکل های تلفن از این کابل استفاده می شود.

همچنین بخوانید: معرفی انواع کابل انتقال داده به صورت جامع و کاربردی

کابل آنتن می تواند به دستگاه هایی هم چون ریپیتر متصل شود. این دستگاه می تواند اطلاعات صوتی و تصویری را حتی در فواصل بسیار طولانی منتقل کند. برای خرید کابل آنتن همین حالا اقدام نمایید.

در گذشته از کابل های Coaxial در انترپرایزها و دیتاسنترها نیز استفاده می شد که امروزه کابل شبکه جایگزین آن ها شده است. کابل Coaxial در صنایعی هم چون اتومبیل سازی، اتصال دیش های ماهواره، اتصال گیرنده های تلویزیونی، صنایع نظامی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین بخوانید: هرآنچه لازم است درباره کابل شبکه و پچ کورد بدانید

مزایا کابل Coaxial

استفاده از کابل های کواکسیال مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. سیم کشی این کابل ها ارزان است.
 2. راه اندازی، پیکربندی و نصب کابل کواکسیال نیاز به دانش خاصی ندارد.
 3. گسترش و توسعه این سیستم ها کار سختی نیست.
 4. در برابر اختلالات الکترومغناطیسی و نویز از خود مقاومت نشان می دهند.
 5. در برابر عوامل محیطی و … دوام بالایی دارند.

معایب کابل Coaxial

این کابل ها علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارند که امکان استفاده از آن ها را در بسیاری از مجموعه ها محدود می کند. این معایب عبارتند از:

 1. این تجهیزات، ضخامت و وزن زیادی دارند. به همین دلیل ممکن است حمل و نقل آن ها دشوار باشد.
 2. از هادی مسی در ساختار این تجهیزات استفاده شده است. به همین دلیل سرعت انتقال آن از دیگر کابل ها مانند کابل فیبر نوری کمتر است.
 3. با خرابی و معیوب شدن یک بخش از کابل های کواکسیال، عملکرد کلی شبکه با اشکال مواجه می شود.

ساختار کابل آنتن

این محصولات براساس نوع ساختارشان به چند دسته تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

هارد لاین (Hard line coaxial cable)

این کابل ها از یک هسته مسی گرد تشکیل شده اند که یک لایه عایق و محافظ فلزی از جنس مس یا آلومینیوم آن را پوشانده است.

هارد لاین

تریاکسیال (Triaxial cable)

این نوع کابل ها سه لایه محافظ دارند. ابتدا هسته مسی، سپس عایق پلاستیکی، یک لایه آلومینیوم بافته شده، یک لایه شیلد پلاستیکی و مجدد یک لایه مس بافته شده برای حفاظت از این کابل در نظر گرفته شده است. مجموعه آن ها داخل یک روکش قرار می گیرد. این محصولات هیچ گونه نویزی دریافت نمی کنند.

تریاکسیال

ریجید لاین (Rigid-line coaxial cable):

این کابل دارای دو کانال مسی است. از این کابل در میان ترانسمیتورهای قوی و برای انتقال فرکانس رادیویی با برد بالا استفاده می شود.

ریجید لاین

کابل کواکسیال Radiating cable

این کابل ها به کابل های هارد لاین شباهت دارند اما طول موج و فرکانس انتقالی آن ها متفاوت است. از این کابل ها اغلب در تونل های زیر زمینی، صنایع نظامی و … استفاده می شود.

انواع کابل Coaxial

این کابل ها از لحاظ پارامترهای گوناگون تقسیم بندی می شوند. در نامگذاری این کابل ها، از دو حرف R و G استفاده می شود که حروف ابتدایی عبارت Radio Guide به معنای هدایت رادیویی هستند. عدد قرار گرفته شده در مقابل کلمه RG، به اندازه هسته کابل مربوط می شود. هرچه این عدد بیشتر باشد، کابل برای انتقال داده در فاصله های بیشتر مناسب تر است.

کابل های کواکس دارای دو نوع امپدانس و مقاومت 75 اهمی و 50 اهمی هستند. از کابل کواکسیال 75 اهم اغلب در انتقال اطلاعات ویدئویی استفاده می شود.

در ادامه به معرفی برخی از پرکاربردترین کابل های کواکسیال اشاره خواهیم کرد:

کابل کواکسیال RG-6 (کابل کواکسال صوتی)

این کابل مقاومتی معادل 75 اهم دارد و برای انتقال داده در وسایلی هم چون تلویزیون، ماهواره و … یک گزینه بسیار مناسب است. کیفیت پایین کابل های آنتن سبب می شود تا کار انتقال به درستی صورت نگیرد. این کابل رسانای مسی بزرگی دارد. به همین دلیل کیفیت آن مناسب است.

گاهی از کابل های RG6 کواکسیال، جهت انتقال سیگنال های اینترنتی نیز استفاده می شود. به این کابل ها، کابل کواکسیال صوتی گفته می شود زیرا در انتقال داده های صوتی عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند. بهترین کابل کواکسیال برای ماهواره و تلویزیون این نوع کابل است.

کابل کواکسیال RG-11

درگاه و پورت خروجی کابل های RG-11 بزرگتر از کابل های RG-6 است. به همین دلیل در انتقال داده های تصویری از نوع HD، بهتر عمل می کنند. این کابل می تواند ارتفاع و مسافت های طولانی را نیز پوشش دهد.

کابل کواکسیال RG-59

در سیستم های حفاظتی و نظارتی همچون دوربین های مداربسته، از این کابل ها استفاده می شود. کابل کواکسیال RG59 می تواند در مسافت های طولانی نیز اطلاعات را منتقل کند بدون این که سیگنالی از بین برود. به همین دلیل در سیستم های امنیتی از این نوع کابل استفاده می شود.

کابل کواکسیال RG-60

این کابل ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و می توانند اطلاعات صوتی و تصویری را با کیفیت بسیار زیادی انتقال دهند. این کابل ها اغلب در تجهیزات تصویری مانند تلویزیون های بزرگ و باکیفیت، مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های RG8،RG58 ،RG142 ،RG174 ،RG223 و … نیز به بازار عرضه می شوند.

کابل کواکسیال ترکیبی

این کابل ها یکی از پرکاربردترین انواع کابل های کواکسیال هستند که می توانند به صورت موازی در کنار هم قرار بگیرند و تمامی اطلاعات صوتی، تصویری و حتی برق را منتقل کنند بدون این که سیگنال و کیفیت آن ها تحت تاثیر قرار بگیرد.

بیشترین کاربرد این کابل ها مربوط به سیستم های دوربین مداربسته است. این کابل ها ظرفیت انتقال و کیفیت بالایی دارند و استفاده از آن ها هزینه های جانبی را کاهش می دهد. برای خرید انواع کابل برق همین حالا اقدام نمایید.

گروه کابل Coaxial

این کابل ها براساس ساختمان و نوع ساختارشان به دو گروه زیر تقسیم بندی می شوند.

 1. Thin Net: کابل کواکسیال نازک از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و قطری معادل 0.25 اینچ دارد. کابل های Thin net، نرم و نازک هستند و کار کردن با آن ها بسیار راحت است. این کابل ها قابلیت ارسال سیگنال تا مسافت 185 متری دارند.
 2. Thick Net: این کابل ها نیز منعطف هستند و قطر آن ها 0.5 اینچ است. به این تجهیزات کابل اترنت استاندارد نیز گفته می شود. هسته مسی این کابل ها از مدل قبلی ضخیم تر است. این کابل ها امروزه کاربرد بسیار کمی دارند. این تجهیزات دارای قابلیت انتقال اطلاعات در فاصله های بیشتر هستند زیرا هسته رسانای آن ها ضخیم تر است. این کابل می تواند تا 500 متر اطلاعات را بدون هیچ مشکلی انتقال دهد.

تعمیر کابل RG

پیش از آن که بخواهیم با نحوه تعمیر کابل کواکسیال آشنا شویم، می بایست دلایل خرابی آن را بررسی کنیم. این خرابی ممکن است در اثر معیوب شدن کانکتور باشد و یا به عوامل داخلی کابل مرتبط باشد. برای تعمیر این کابل به تجهیزاتی هم چون چسب حرارتی، اتصال دهنده کابل، قلمو و یک کاتر نیاز داریم.

ترمیم کابل coaxial

 1. در ابتدا قسمت هایی از کابل که دارای شکاف هستند را به کمک چسب حرارتی می پوشانیم.
 2. در مرحله بعدی به وسیله کاتر، بخش آسیب دیده کابل را از هم جدا می کنیم.
 3. در مرحله سوم باید بخش های انتهایی کابل را پس از جدا کردن ناحیه آسیب دیده به یکدیگر متصل کنیم. پوشش سیاه رنگ کابل را به سمت پشت می پیچانیم. حال قسمت نقره ای کابل را روی عایق و روکش خارجی تا می کنیم.
 4. به کمک یک قلمو، مقداری چسب مایع روی لایه جدید میریزیم تا از این طریق یک عایق جدید به وجود آید.
 5. پس از آن که چسب کاملاً خشک شد، لایه ها را به حالت اولیه برمی گردانیم و از یک اتصال دهنده کابل حرارتی استفاده می کنیم تا دو سر کابل در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: کابل هوایی چیست ، آشنایی با انواع کابل هوایی و کاربردهای آن


قیمت کابل کواکسیال

پیش از خرید کابل کواکسیال، به مواردی هم چون امپدانس آن، مقدار تضعیف، کاپاسیتانس، نوع آن، کانکتور و … توجه کنید.

برای مشاهده قیمت و ارتباط با مراکز فروش کابل کواکسیال می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نمایندگان آن به طور مستقیم در ارتباط باشید.

از برترین شرکت های تولید کننده این محصول می توان به کابل آنتن کرمان، سیمیا، زیمنس و … اشاره کرد.