روشنایی معابر

روشنایی معابر و نورپردازی بزرگراه ها

روشنایی معابر و نورپردازی بزرگراه ها بسیار حائز اهمیت است. همواره موضوع روشنایی، به دلیل ایجاد امنیت و کاهش حوادث، مسئله ای حائز اهمیت بوده است. نورپردازی خوب، دید بهتری را ایجاد کرده و شرایط مطلوب تری را برای رانندگان و دیگر شهروندان فراهم می کند.

خرید انواع چراغ خیابانی

در این مقاله قصد داریم به بررسی سه موضوع زیر بپردازیم:

 • نورپردازی اتوبان ها و بزرگراه ها
 • روشنایی معابر
 • نورپردازی باند فرودگاه ها

آنچه در ادامه می خوانیم:

نورپردازی معابر و خیابان ها

نورپردازی بزرگراه ها و اتوبان ها به صورت دو طرفه و یک طرفه صورت می گیرد. در اتوبان های دو طرفه پهن، معمولاً از چراغ های دو طرفه استفاده می شود. تجهیزات لازم برای نورپردازی خیابان ها عبارتند از:

 1. پایه چراغ خیابانی
 2. دستک های آویز
 3. چراغ ضد آب
 4. انوع لامپ
 5. کابل و تابلو برق

پایه چراغ خیابانی

پایه چراغ خیابانی به صورت لوله ای و چند وجهی تولید می شود و دارای ارتفاع 3، 6، 12 متر و در مواردی 14 متر می باشد. بدنه چراغ خیابانی ظاهری ساده همراه با پوشش رنگ و گالوانیزه دارد. جنس پایه چراغ ها معمولاً از آهن است. این چراغ ها دارای قطرهای گوناگونی هستند. رنگ پایه های اتوبان ها و معابر براساس استاندارد تعیین شده راه سازی و اداره برق در نظر گرفته می شود.

پایه چراغ خیابانی

دستک های آویز یا براکت

دستک های آویز یا براکت بر روی بدنه چراغ های خیابانی نصب می شوند و پروژکتور یا انواع چراغ های لاک پشتی بر روی آن نصب می گردد. براکت ها از نظر قطر لوله و طول در انواع مختلفی تولید می شوند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. یک طرفه
 2. دو طرفه
 3. سه طرفه
 4. چهار طرفه

براکت چراغ خیابانی

پروژکتور

چراغ ها از اصلی ترین عوامل در نورپردازی خیابان ها به شمار می آیند. انتخاب چراغ ها بر اساس نوع نورپردازی و محل نصب چراغ ها می باشد. چراغ های تیپ قدیم به چراغ های لاک پشتی معروف هستند که این چراغ ها دارای یک زیره چراغ فلزی و یک شیشه به شکل لاک پشت بودند. درون این چراغ ها معمولاً لامپ متال هالید، لامپ بخار سدیم و لامپ بخار جیوه قرار می گرفت.

نورافکن یا پروژکتور خیابانی نسل جدید، معمولاً پروژکتور ال ای دی، پروژکتور اس ام دی (SMD) و یا پروژکتور سی او بی (COB) می باشد. معمولاً در روشنایی معابر از نورهای سفید، آفتابی و یخی استفاده می شود.

این چراغ ها می بایست IP64 به بالا بوده و خاصیت ضد آبی داشته باشند. چراغ خیابانی لاک پشتی نیز، از انواع چراغ خیابانی می باشد و از آن جهت روشنایی بزرگراه ها، معابر داخل شهری و خیابان ها استفاده می شود. انواع لامپ ها قابلیت نصب بر روی این نوع چراغ خیابانی را دارد. بدنه این چراغ از آلومینیوم است و ضد آب و ضد گرد و غبار می باشد. 

نسل جدید چراغ های خیابانی چراغ خورشیدی هستند. این چراغ ها توسط باتری های خورشیدی، نور را در روز ذخیره کرده و سپس در شب منعکس می کنند.

انواع لامپ

در پروژکتورهایی که جای لامپ آن خالی است، می توان انواع لامپ LED، لامپ گازی، کم مصرف و هالوژنی را نصب کرد. این موضوع بستگی به نوع سرپیچ این چراغ ها دارد. لامپ های زرد رنگ موجود در بزرگراه ها، از نوع بخار سدیم و لامپ های سفید رنگ از نوع بخار جیوه هستند.

کابل کشی و نصب تابلو

امروزه برای روشنایی معابر بیشتر از کابل خودنگهدار استفاده می شود. در جاهایی که نیاز به برق  3فاز است، از کابل خودنگهدار سه فاز و در غیر این صورت از کابل تک فاز استفاده می شود. کابل خودنگهدار از چند رشته به هم تشکیل شده است که می تواند روشنایی منازل و همچنین روشنایی معابر را تأمین کند.

تیرهای چراغ برق یا پایه چراغ

کابل های خودنگهدار معمولاً از طریق تیرهای بتونی به یکدیگر متصل می شوند. همچنین توسط انواع کلمپ به یکدیگر متصل می شوند اما در جاهایی مانند اتوبان های بزرگ که در وسط آنها چراغ خیابانی نصب می شود، کابل کشی از داخل لوله چراغ انجام می شود. چراغ ها از طریق کابل زمینی به یکدیگر وصل شده و در داخل یک تابلو کنترل می شوند.

چراغ خطی، چراغ بارانی، وال واشر و چراغ دفنی

تجهیزات نام برده شده نقش زیادی در روشنایی معابر و اتوبان ها ندارند. اغلب در نمای ساختمان ها از انواع وال واشر و چراغ های خطی استفاده می شود. البته گاهی در پیاده رو ها نیز از چراغ های دفنی کوچک جهت زیباسازی فضا استفاده می شود. از انواع ریسه و چراغ بارانی نیز گاهی داخل درختان و گاهی در جاهایی که نیاز به نور مخفی وجود دارد، استفاده می شود.

 نور پردازی داخل شهری

معمولاً نورپردازی در روشنایی معابر، با در نظر گرفتن موارد زیر صورت می پذیرد. این نورپردازی در پیاده روها، میدان ها، پارک ها و جنگل ها، خیابان ها و اتوبان ها انجام می شود.

 1. بر اساس معماری و فضای مرکزی شهر
 2. بر اساس نقشه های شهرداری و شرکت توزیع برق
 3. عرض پیاده رو و فاصله چراغ ها با یکدیگر
 4. یک طرفه یا دو طرفه بودن خیابان ها و ارتفاع نسبت به زمین
 5. بررسی تپه و دره های شهری (ارتفاعات و پستی ها)
 6. تاریخچه معماری شهر
 7. روشنایی در شب توسط ساکنین

نورپردازی شهری

هدف از روشنایی معابر و نورپردازی شهر

 • زیباسازی فضای شهر
 • امنیت در شب
 • نمایان شدن معماری و تاریخچه شهر
 • ایجاد حس بهتر برای شهروندان
 • حل مشکل خطای دید در شب
 • بهبود فضای کسب و کار در شب

نورپردازی باند فرودگاه

چراغ های باند سبب می شوند تا در تاریکی، مسیر کاملاً مشخص شود. فرودگاه ها دارای چرخی گردان به نام بیکن هستند. چراغ های باند موجب می شوند تا خلبان به راحتی بتواند فرودگاه را پیدا کند. این چراغ گردان از 1 الی 10 درجه بالای افق و همچنین 10 مایلی فرودگاه در شرایط آب و هوایی مناسب قابل رؤیت است.

لازم به ذکر است که چراغ های باند در فرودگاه های غیر نظامی، سفید و سبز رنگ است و به طور متناوب 24 الی 30 مرتبه در دقیقه چشمک می زند.

نورپردازی باند فرودگاه

انواع چراغ های باند هواپیما

 • Runway Edge: فاصله هر چراغ تا چراغ بعدی 60 متر است. رنگ نور چراغ ها تا 600 متر مانده به انتهای باند سفید رنگ و 600 متر انتهای باند، زرد رنگ  است.
 • Runway Centerline: این نوع چراغ کفی می باشد و در محور مرکزی باند، 15 الی 30 متر است.
 • Runway Touchdown: این نوع چراغ نیز کفی بوده و دارای طول 900 متر در قسمت ابتدایی باند می باشد.
 • Runway threshold light (آستانه باند): چراغ آستانه باند در ابتدای باند و عمود بر محور مرکزی باند می باشد.
 • Wing bar: این چراغ به صورت تک جهته و به رنگ سبز می باشد.
 • Runway End Light: این چراغ به رنگ قرمز است و انتهای باند را به خلبان نشان می دهد.
 • Stop Way: این نوع چراغ به صورت یک جهته و به طرف داخل باند می باشد. فاصله هر چراغ نیز 60 متر است.
 • Simple Approach Lighting system: این چراغ خلبان را به سمت خط مرکزی باند هدایت می کند. چراغ ها به صورت یک جهته و سفید رنگ هستند و تعداد آنها 17 عدد می باشد.
 • Precision Approach Lighting system: چراغی سفید و یک جهته با تعداد 120 عدد و در نوع ایستاده و کفی می باشد.
 • Precision Approach Lighting system CAT II/III: این چراغ در فاصله 300 متری تا ابتدای باند به رنگ قرمز قرار دارد.
 • PAPI: این چراغ ها نشان دهنده شیب صحیح زاویه فرود به خلبان هستند.
 • Taxiway Edge: این چراغ، چراغی آبی و همه جهته و دارای دو نوع ایستاده و کفی می باشد.
 • Taxiway centreline: این نوع چراغ به صورت کفی و از داخل باند شروع می شود و خلبان را به داخل تاکسی مربوطه هدایت می کند.
 • Stop Bar: چراغی قرمز و یک جهته است و در هنگام روشن بودن، خلبان نمی تواند از این چراغ ها و ورود به باند عملیات عبور کند.
 • Runway Guard Light: این چراغ زرد رنگ در دو نوع ایستاده و کفی می باشد و به خلبان، اخطار نزدیک شدن به باند عملیاتی را می دهد.
 • Runway Turn Pad Light: این چراغ آبی رنگ است و محدوده turn pad را برای خلبان مشخص می کند.
 • Rotating Beacon (بیکن گردان): این چراغ در بالای برج مراقبت قرار دارد و موقعیت فرودگاه را به خلبان نشان می دهد.
 • Sequence Flashing Lighting System: این سیستم نیز برای ایجاد دید بهتر خلبان ها در شرایط نامناسب مورد استفاده قرار می گیرد.