سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان چگونه است؟ مراحل و اصول سیم کشی ساختمان کدام است؟

سیم کشی ساختمان یکی از پراهمیت ترین مراحل در انجام یک فرآیند عمرانی است. رعایت اصول و استانداردهای سیم کشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا در صورت وقوع اشتباه، سیستم های برق و روشنایی مجموعه از کار می افتند و خسارت های مالی و جانی بسیاری به وجود می آورند.

سیم کشی به دو صورت روکار و توکار انجام می گیرد.

سیم کشی روکار در ساختمان به گونه ای است که تمامی سیم های مورد نیاز از روی دیوار می گذرند و به کمک انواع داکت ساده، شیاردار و … پوشانده می شوند. اما سیم کشی توکار به گونه ای است که تمامی سیم های برق از داخل لوله و در زیر گچ عبور می کنند. در این روش هیچ نوع سیمی دیده نمی شود. برای خرید سیم برق می توانید از سایت راندنو اقدام نمایید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

آموزش سیم کشی ساختمان

سیم کشی در یک مجموعه دارای مراحل و استانداردهایی است که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

مرحله اول: اولین مرحله کشیدن نقشه سیم کشی ساختمان است. در این نقشه، محل قرارگیری لوله ها، سیم و کابل، سیستم های صوتی، سیستم اعلام حریق و اطفای آن، سیستم روشنایی، سوکت تلفن، آنتن، برق اضطراری، فن و … مشخص می شود. سپس این نقشه بر روی کار اجرا خواهد شد.

مرحله دوم: لوله گذاری داخل دیوارها و در زیر گچ، مرحله بعدی در سیم کشی ساختمان مسکونی و غیر مسکونی است. لوله گذاری به چند دلیل انجام می شود:

  • سیم برق در زیر گچ و یا دیوار به تنهایی مقاومت زیادی ندارد و به مرور دچار پوسیدگی می شود و از بین می رود.
  • ممکن است در اثر برخورد مته و یا دریل، سیم های خارج لوله از بین رفته و یا دچار پارگی شوند.
  • سیم هایی که در زیر گچ به تنهایی به کار می روند، انعطاف کمتری داشته و قدرت کشیدگی ندارند. زیرا این سیم ها به گچ چسبیده اند و در جای خود ثابت می شوند.
  • سیم کشی ساختمان به وسیله فنر داخل لوله ها بسیار راحت تر انجام می شود.
همچنین بخوانید: راهنمای خرید سیم برق

لوله کشی ساختمان

در زمان نصب لوله باید به ابعاد مورد نیاز آن توجه کرد. زانو لوله باید به کمک نوار چسب های پهن به لوله اصلی متصل شود تا در هنگام وارد شدن فشار و ضربه از آن جدا نشود. به کمک یک دستگاه هیلتی چرخشی و یا شیار زن می توان حفره داخل گچ ایجاد کرد.

این تجهیزات با ایجاد سوراخ منظم جایگاه مناسبی برای قرارگیری لوله ها ایجاد می کنند. اندازه و قطر حفره ها باید با قطر لوله سازگاری داشته باشد. اغلب قطر داخلی لوله به قطر دسته سیم ها، از نسبت 3 به 1 پیروی می کند. لوله ها در هنگام نصب باید خالی باشند. این لوله های برق می توانند از نوع لوله PVC و لوله خم شو گرم و سرد باشند.

مرحله سوم: در هنگام نصب لوله ها همزمان باید محل قرارگیری روشنایی سقفی و محل قرارگیری کلیدها مانند کلید برق، کولر، زنگ، پریز برق و … نیز تعبیه شود.

همچنین بخوانید: آموزش نصب کلید پریز

مرحله چهارم: پس از ایجاد حفره برای تمام تجهیزات، قوطی گذاری شود. زیرا تمام کلید و پریزهای مورد استفاده ساختمان از نوع توکار هستند.

مرحله پنجم: در ورودی و خروجی لوله ها، جعبه فیوز، ماهواره، آنتن، تلفن و … قرار می گیرد. این لوله ها در محل ورود به جعبه کاملاً فیکس و ثابت می شوند.

مرحله ششم: پس از انجام موارد بالا مرحله بعدی، اجرا و تأمین سیستم ارتینگ در ساختمان است. در این مرحله چاه ارت ایجاد شده و پلیت مسی در آن نصب می شود، کابل مسی به آن راه پیدا می کند و به صفحه مسی جوش داده می شود. در نهایت چاه با بنتولیت، زغال و نمک پوشیده می شود و تمام ارت ساختمان به آن وصل می شود. در صورت اتصال کوتاه و برق گرفتی، محافظ جان و سیستم ارت از وارد شدن خسارت مالی و جانی به افراد جلوگیری می کنند.

مرحله هفتم: در مراحل بعد، سیم گذاری داخل لوله ها انجام می شود. رنگ و قطر سیم استاندارد است و مطابق نظر کارشناس برق انتخاب می شود. سیم ها از داخل لوله ها عبور می کنند و تا داخل قوطی ها نیز کشیده می شوند.

مرحله هشتم: پس از انجام عملیات بالا، مکانیزم کلید پریز نصب می شود. از داخل لوله ها سیم ها به بیرون کشیده شده است. مصرف کنندگان می توانند مطابق با نیازشان، از انواع چراغ سقفی، چراغ آویز، پنل ال ای دی و … استفاده کنند. قاب و فریم نهایی کلید و پریز در انتهای کار نصب می شود.

اصول سیم کشی ساختمان

در سیم کشی های ساختمان از چه سیمی استفاده می شود؟

در سیم کشی ساختمان اغلب از سیم مسی افشان و یا سیم آلومینیوم با سطح مقطع 1.5، 2.5، 4 و 6 استفاده می شود.

در برخی موارد مانند سیم کشی کولر، از سیم هایی با سطح مقطع 6 استفاده می شود. سیم های فاز و نول با رنگ بندی های مختلف به کار می روند. معمولاً تمام سیم های نول یک ساختمان در یک نقطه به همدیگر وصل می شوند.

سیم ارت چه رنگی است و دلیل استفاده از آن چیست ؟

امروزه استفاده از سیم ارت در تمامی سیم کشی ها امری ضروری محسوب می شود. سیم ارت معمولاً دارای رنگ سبز و زرد است. سیم کشی تا فیوز مینیاتوری نیز کشیده می شود تا به کمک فیوزها بتوانند جریان برق را کنترل و قطع و وصل کنند.

اگر ساختمان دارای آرک باشد، باید سیم کشی داخل آن نیز انجام شود تا متخصصان نورپرداز بتوانند از انواع هالوژن، ریسه ال ای دی و نور مخفی داخل آن استفاده کنند.

همچنین بخوانید: سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟

برق ساختمان از کجا تأمین می شود؟

ورودی برق ساختمان از برق شهری است که اداره برق آن را توزیع کرده است. برق شهر به یک فیوز و سپس به کنتور ساختمان وارد شده و پس از آن مجدداً به فیوز وارد می شود. این فیوز وظیفه دادن انشعاب به سایر فیوزهای ساختمان را برعهده دارد.

تابلو برق های ورودی ساختمان دارای دو طرف فیوز هستند. یک طرف فیورهای فشنگی یا مینیاتوری ساختمان هستند. طرف دیگر، فضای تقسیم برق به طبقات و برق ورودی هر واحد است.

نکات مهم در کابل کشی ساختمان

  • استفاده از تجهیزات باکیفیت سبب می شود تا سیم کشی به نحو احسن صورت گرفته و در آینده هزینه های ناشی از تعویض سیم، لوله و … وجود نداشته باشد.
  • استفاده از استاندارد نحوه قرارگیری و فواصل کلید و پریزها با یکدیگر الزامی است.
  • سیم کشی ساختمان نیازمند دقت و تمرکز بسیار بالایی است. زیرا در صورت اشتباه بستن سیم ها، اتصالات به درستی برقرار نشده و جریان برق نیز برقرار نمی شود.
  • نصب سیستم ارتینگ از ضرورت بسیار زیادی برخوردار است زیرا به کمک آن می توان ایمنی را تا حد بسیار زیادی افزایش داد.
  • نوع، تعداد و سایز سیم های به کار رفته شده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و با توجه به نوع استفاده تعیین می شود. برای هر کدام از سیستم های روشنایی، صوتی، آنتن، کولر، ارت و … از یک نوع سیم خاص استفاده می شود.

تجهیزات سیم کشی را از کجا بخرم؟

سایت راندنو یک مرجع بسیار خوب برای خرید تجهیزات برق ساختمان است. با مراجعه به آن می توانید انواع لوله های برق، انواع سیم جهت سیم کشی، انواع تجهیزات روشنایی، فیوز مینیاتوری، ابزارهای مورد نیاز سیم کشی مانند شیارزن و … را مشاهده کنید.

همچنین می توانید به طور مستقیم با فروشندگان کالا در ارتباط باشید. راندنو بهترین فروشندگان و نمایندگان کالاهای برق و ابزار را به شما معرفی خواهد کرد. با مجله راندنو همراه باشید…