10 مورد از انواع آچارها و کاربرد آنها

آچار به عنوان ابزاری برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها شناخته می شود. دسته این ابزار اهرمی، جهت افزایش گشتاور آن تعبیه شده است. بهترین نوع آچارها از جنس کروم-وانادیم ساخته می شوند. کروم-وانادیم آلیاژی است که در برابر زنگ زدگی، حرارت، ضربه و … بسیار مقاوم می باشد. آچارها در دو نوع تخت و رینگ تولید می شوند.
در این مقاله به معرفی 10 نوع آچار پرکاربرد می پردازیم:

آچار آلن

آچار آلن دارای سری فلزی شش ضلعی است. به این آچار، کلید شش گوشه نیز گفته می شود. این نوع آچار می تواند به صورت L شکل و یا U شکل باشد. این آچارها می توانند پیچ هایی که دارای شکاف شش ضلعی هستند را باز کنند.

آچار فرانسه

آچار فرانسه یکی از محبوب ترین آچارهای موجود در بازار است. این آچار دارای قابلیت تنظیم شدن داشته و به همین دلیل بسیار پرکاربرد می باشد. این آچار در سایزها و اندازه های مختلفی در بازار موجود است.

آچار دو سر رینگ

در هر دو انتهای این نوع آچار، دو حلقه بسته به کار رفته است. این حلقه ها گاهی اوقات بالاتر یا پایین تر از دسته به کار می روند. انتهای دسته این آچارها به گونه ای طراحی شده است که برای باز کردن پیچ های شش ضلعی و مربعی و در اندازه های متفاوت مناسب می باشد. این آچارها معمولاً در قالب مجموعه فروخته می شوند.

آچار لوله گیر

آچار لوله گیر، برادر بزرگ آچارهای قابل تنظیم به شمار می رود. این آچار بسیار محکم بوده و به صورت F شکل می باشد. این آچارها توسط پیمانکارها برای گرفتن فلز و توسط لوله کش ها برای گرفتن لوله های پلاستیکی و فلزی استفاده می شوند. فک های دندانه دار این ابزار سنگین می تواند خراش هایی روی آن به جای بگذارد.

آچار چرخ

همان گونه که از اسم این آچار مشخص است، برای باز و بسته کردن چرخ های ماشین مورد استفاده قرار می گیرد. این آچار به شکل X می باشد. به این آچار، آچار عنکبوتی نیز می گویند. این نوع آچار دارای چهار سر بوده و هر کدام در اندازه های مختلفی ساخته می شود که معمولا ً در چهار سایز 17، 19، 21 و 22 موجود هستند.

آچار چکشی

این آچار یک آچار کوتاه و ضخیم است و دارای یک بلوک انتهایی می باشد که جهت ضربه زدن با چکش و یا سورتمه ای، برای انتقال نیروی زیاد استفاده می شود. در سر این آچار، یک آچار تخت یا رینگ قرار گرفته است. از این آچار برای اتصالات بزرگ و یا در مواردی که لازم است پیچ یا مهره به شکل قابل توجهی سفت شود و یا زمانی که امکان استفاده از آچارهای بزرگ وجود ندارد، استفاده می شود.

آچار بکس

از آچار بکس در زمانی که امکان استفاده از آچارهای تخت وجود نداشته باشد و یا مکان های باریکی که دست، امکان چرخاندن آچار را به راحتی ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد. در قسمت انتهایی این آچار نیز یک قسمت استوانه ای قرار گرفته است که سرها با اندازه و شکل های مختلف داخل این قسمت وارد می شوند.

آچار مهره

این آچار به آچار استخوان سگ مشهور است. این آچار دو سر رینگی دارد که اندازه های آنها با هم متفاوت می باشد. این نوع آچارها منحصراً برای دوچرخه تولید می شوند، هر چند که ظاهر کوچک آنها باعث می شود که گاهی در جاهای دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

آچار پین

از این نوع آچار برای باز کردن نوعی پیچ به نام Spanner که از دو سوراخ تشکیل شده است، استفاده می شود. این پیچ ها به این دلیل طراحی می شوند که هر کسی توانایی باز کردن آنها را ندارد.

آچار دسته حدیده ماده

از این آچار برای باز کردن ابزارهای بزرگ استفاده می شود. با استفاده از این آچار می توان لوله ها، ابزارهای بزرگ و پیچ های روی لوله ها را باز و بسته کرد. دندانه هایی که روی این آچار به کار رفته است، باعث می شود که به خوبی وسیله نگهداشته شود.