پیچ گوشتی برقی چیست و چه کاربردی دارد

پیچ گوشتی برقی چیست و چه کاربردی دارد؟

پیچ گوشتی برقی چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله به بررسی این وسیله خواهیم پرداخت. امروزه انجام کارهای نیمه صنعتی و صنعتی به لطف تجهیزات الکتریکی بسیار ساده تر شده است.

خرید انواع پیچ گوشتی برقی
خرید انواع پیچ گوشتی برقی

پیچ گوشتی برقی به دلیل کاربرد و قدرت بالایی که دارد، به شما کمک می کند تا با صرف زمان و انرژی کمتر، به باز و بسته کردن انواع پیچ بپردازید. این وسیله بسته به ابعاد و نوع طراحی، در محیط های کارگاهی کاربرد زیادی دارد. این دریل ها به دلیل طراحی و قدرت بالایی که دارند، می توانند در هر جایی مورد استفاده قرار بگیرند.

آنچه در ادامه می خوانیم:

کاربرد پیچ گوشتی برقی

برای پاسخ به این سؤال که پیچ گوشتی برقی چیست بهتر است ابتدا با کاربرد آن آشنا شویم. در اصل، پیچ گوشتی برقی همانند یک پیچ گوشتی معمولی برای باز و بسته کردن پیچ بکار می رود و تفاوت آنها در سیستم تأمین انرژی است.

در این تجهیزات، موتور با دریافت انرژی الکتریکی باعث ایجاد یک قدرت حرکتی می شود. شما می توانید به کمک این نیرو، هر نوع پیچی را محکم ببندید و یا آن را باز کنید. این موضوع در بخش صنعت و برای آسان تر شدن کارها اهمیت زیادی دارد. این محصول در حوزه هایی همچون خودروسازی، تعمیرات، تولید و نصب انواع تجهیزات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پیچ گوشتی برقی
کاربرد پیچ گوشتی برقی

بیشتر بخوانید: انواع پیچ گوشتی و کاربردی ترین مدل های آن کدام است؟


انواع پیچ گوشتی برقی

در این بخش از مقاله پیچ گوشتی برقی چیست به بررسی انواع مختلف آن می پردازیم. این کالا براساس پارامترهای مختلف به انواع مختلفی تقسیم می شود:

منبع تغذیه

پیچ گوشتی های برقی از نظر منبع تغذیه به دو حالت شارژی و برقی دسته بندی می شوند. کاربرد پیچ گوشتی شارژی به مراتب ساده تر و کمتر است، زیرا این محصولات دارای عملکرد محدودتر و کمتری هستند. پیچ گوشتی شارژی اغلب برای بخش های نیمه صنعتی و محیط هایی که امکان استفاده از جریان برق در آنجا وجود ندارد، کاربرد دارد. یکی از کاربردهای ویژه این مدل در صنعت کابینت سازی است.

پیچ گوشتی برقی به کمک نیری برق شهری کار می کند. این مدل به دلیل متصل شدن به برق شهری، به شما این امکان را می دهد تا در کارهای صنعتی و حتی باز کردن انواع پیچ های خودرو نیز از آن استفاده کنید. این مدل از وزن کمتری برخوردار است و قدرت بیشتری دارد.

انواع پیچ گوشتی برقی
انواع پیچ گوشتی برقی

بیشتر بخوانید: تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی


کارکرد

دریل های پیچ گوشتی از نظر نوع کارکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند. این محصول به دو دسته دریل پیچ گوشتی و پیچ گوشتی برقی تقسیم می شود. دریل پیچ گوشتی با داشتن موتور قوی تر، همانند یک دستگاه دو منظوره عمل می کند. دریل پیچ گوشتی می تواند حتی به کمک سری ها و پیچ های مختلف، امکان سوراخکاری را نیز در اختیار شما قرار دهد. این نوع ابزار کاربرد زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد و به عنوان یک ابزار دوکاره شناخته می شود.

پیچ گوشتی برقی ضربه ای با ایجاد انرژی، سبب می شود بتوانید انواع پیچ ها را به کمک سری های مختلف بسته یا باز کنید. این تجهیزات تنها با قدرت بالایی که دارند، برای باز و بسته کردن پیچ ها بکار می روند. این مدل به علت حالت ضربه ای که دارد، امکان سوراخ کاری را به شما نمی دهد. از این ابزار در محیط های تک کاره استفاده می شود.

سه نظام

این محصول براساس داشتن و یا عدم داشتن سه نظام، به دو نوع سه نظام دار و کلاچی تقسیم بندی می شود.

پیچ گوشتی برقی سه نظام به دلیل قدرت موتور بسیار زیاد، برای سوراخ کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار برقی قدرت بسیار زیادی دارد. گشتاور بالای موتور این کالا سبب می شود تا بتوانید براساس ابعاد و وزن، سوراخ های مختلفی را بر روی سطوح چوبی یا فلزی ایجاد کنید. در اصل پیچ گوشتی برقی سه نظام دار، شباهت زیادی به انواع دریل دارد و از آن در کارهای مختلفی استفاده می شود.

پیچ گوشتی برقی کلاچی برای باز و بسته کردن پیچ ها ساخته شده است. این وسیله به گونه ای طراحی شده که به شما این امکان را می دهد تا در صورت بسته شدن کامل پیچ، از ایجاد فشار و شکستن آن جلوگیری کنید. این ویژگی برای محیط هایی که بستن دقیق پیچ اهمیت زیادی دارد، کاربرد دارد. این فرایند تا حدودی شبیه به عملکرد ترکمتر در پیچ گوشتی های شارژی است. تنها تفاوت این پیچ گوشتی ها نسبت به محصولات سه نظام دار، در اتصال تجهیزات و ابزارهای مختلف است.

راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی

حال که به سؤال پیچ گوشتی برقی چیست پاسخ داده شد، برای خرید یک پیچ گوشتی برقی باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید:

نوع پیچ گوشتی برقی

همان طور که گفته شد این محصول در دو نوع سه نظام دار و کلاچی تولید شده است. در حالت کلی، پیچ گوشتی های دریلی از سری سه نظام دار استفاده می کنند که به شما این امکان را می دهد تا در صورت نیاز، انواع مته ها و تجهیزات دیگر را بتوانید به آن متصل کنید. اما در مدل های چکشی (کلاچی)، شما فقط می توانید از سری های مربوط به پیچ گوشتی استفاده کنید.

قدرت و توان

قدرت و توان دستگاه از اهمیت بالایی در خرید این دستگاه برخوردار است. توان دستگاه در نوع برقی برحسب وات و در نوع شارژی برحسب ولت سنجیده می شود. هرچه توان و قدرت دستگاه بالاتر باشد، از آن برای کارهای سنگین تر استفاده می شود.

وزن و ابعاد

وزن و ابعاد این محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وزن دستگاه باید مناسب و سبک باشد. این امر باعث می شود تا در استفاده طولانی مدت، دست شما دچار خستگی نشود. یکی از پارامترهای مهم در وزن دستگاه، توان آن است. هرچه توان بیشتر باشد، وزن کالا نیز بیشتر است.

راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی
راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی

گشتاور

گشتاور دستگاه نشان دهنده مقدار نیروی چرخشی است. این پارامتر که از اهمیت بالایی برخوردار است، براساس نیوتون بر متر سنجیده می شود. هرچه گشتاور بیشتر باشد، دستگاه راحت تر قادر به باز و بسته کردن پیچ های مختلف است.

نوع و ظرفیت باتری

یکی دیگر از پارمترهای مهم در هنگام خرید پیچ گوشتی شارژی، باتری دستگاه است. باتری این دستگاه می تواند از نوع لیتویم یون و نیکل کادمیوم باشد. باتری های لیتیوم یون نسل جدیدی از باتری های موجود در ابزارهای شارژی هستند. این باتری ها هیچ خطری برای محیط زیست ندارند و اثر خود تخلیه گی در آن ها کمتر است.

نحوه نگهداری پیچ گوشتی برقی

برای اینکه بتوانید از یک پیچ گوشتی برقی به درستی استفاده کنید، باید نکات کلیدی آن را یاد بگیرید. این تجهیزات از قسمت های مختلفی ساخته شده اند که باید در هنگام استفاده حتماً به نکات مربوط به آنها توجه کنید. این نکات عبارتند از:

  • رطوبت می تواند باعث ایجاد زنگ آهن بر روی برد اصلی این تجهیزات و خرابی دستگاه شود. به همین دلیل باید پیچ گوشتی برقی را در یک جای خشک و بدون رطوبت قرار دهید.
  • پیچ گوشتی برقی سیم حساسی دارد و باید مراقب استفاده از آن باشید.
  • مدل های دریلی پیچ گوشتی برقی برای سطوح سبک ساخته شده اند. از این محصولات نباید بر روی سطوح بتنی استفاده شود، زیرا فشار زیاد و داغ شدن موتور سبب خرابی آنها می شود.
  • در محیط هایی که گرد و خاک زیاد است، نباید از این دستگاه استفاده کرد. چرا که ممکن است در فن و سیستم تهویه آن مشکلاتی به وجود بیاید.
پیچ گوشتی برقی چیست
پیچ گوشتی برقی چیست

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه استفاده از پیچ گوشتی شارژی


بهترین پیچ گوشتی برقی

در این بخش از مقاله پیچ گوشتی برقی چیست به معرفی شرکت های مهمی که در این حوزه فعالیت می کنند، می پردازیم:

پیچ گوشتی برقی رابین

برند رابین شاید یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین شرکت ها در حوزه تولید پیچ گوشتی برقی سه نظام دار باشد. این شرکت دارای موتورهای اختصاصی و بهینه است. پیچ گوشتی برقی رابین به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در پروژه های نیمه صنعتی خود به خوبی از این کالا استفاده کنید. برخی از مدل های جدید برند رابین، از نوع شارژی هستند و از وزن کم و کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.

پیچ گوشتی برقی رابین
پیچ گوشتی برقی رابین

پیچ گوشتی برقی ماکیتا

برند ژاپنی ماکیتا از سال 1915 بر روی تولید موتورهای الکتریکی کار کرده است و اکنون توانسته پیچ گوشتی های برقی فوق العاده ای را عرضه کند. هدف این شرکت، تولید محصولات باکیفیت و پرقدرت است. شرکت ماکیتا در بخش صنعتی، محصولات برقی فوق العاده ای را عرضه کرده است. این برند در ایران نیز طرفداران زیادی دارد و به عنوان یکی از برترین برندها شناخته می شود.

پیچ گوشتی برقی ماکیتا
پیچ گوشتی برقی ماکیتا

پیچ گوشتی برقی دی سی تولز

برند دی سی تولز همواره به ساخت لوازم باکیفیت و چند منظوره شهرت دارد. ساخت پرفروش ترین پیچ گوشتی برقی دریلی، تنها از دست این شرکت بر خواهد آمد.

تمام محصولات دی سی تولز به همراه یک جعبه با امکانات اضافه عرضه می شوند. این برند در چین فعالیت می کند و محصولات آن ارزان قیمت و کاربردی هستند. اگر برای انجام کارهای خود نیاز به یک پیچ گوشتی برقی ساده یا نظام دار دارید، محصولات این شرکت می توانند به دلیل قیمت و کیفیت مناسب، انتخاب خوبی برای شما باشند.

پیچ گوشتی برقی دی سی تولز
پیچ گوشتی برقی دی سی تولز

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع دریل


قیمت پیچ گوشتی برقی

قیمت پیچ گوشتی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. از مهم ترین پارامترها در قیمت این محصول، نوع دستگاه است. به عنوان مثال، نوع دریلی قیمت بیشتری نسبت به نوع کلاچی این محصول دارد. دومین نکته تأثیرگذار در قیمت این دستگاه، توان آن است. هرچه توان و قدرت دستگاه بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است.

کاربران می توانند سؤالات خود را در رابطه با پیچ گوشتی برقی چیست جهت آگاهی بیشتر خود و دیگران در زیر این مقاله درج نمایند.