آشنایی با لوازم جوشکاری

آشنایی با انواع ابزار جوشکاری

 جوشکاری یکی از سخت ترین و پرکاربردترین مشاغل در صنعت می باشد. در این عملیات به وسیله دستگاه جوش می توان بین دو نقطه یا سطوح مختلف اتصال ایجاد کرد.

دستگاه جوش به تنهایی برای این کار کافی نیست و نیاز به یک سری لوازم جانبی دارد که بدون آن ها عملیات جوش و برش مکان پذیر نمی باشد. در این مقاله سعی داریم تا با انواع لوازم جوشکاری شویم.

الکترود

الکترود یک ماده رسانا است که در مدار از یک طرف به بخش فلزی و از طرف دیگر به بخش غیر فلزی متصل می شود. این ماده رسانا با ایجاد قوس الکتریکی بین دستگاه و سطح مورد باعث ایجاد جوش و اتصال آن ها می شود.

الکترودهای انواع مختلفی دارند که بر اساس جنس مفتول، پوشش فلاکس، ضخامت پوشش و ساخت به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. علاوه ر این سایزهای به کار رفته برای الکترودهای مختلف نیز متفاوت است.

از الکترودهایی با ضخامت بالا برای صفحات ضخیم تر و کارهای صنعتی و از الکترودهای نازک تر برای ورق های نازک و مصارف خانگی استفاده می شود. به طور کلی الکترودها با توجه با‌ آلیاژ مورد جوشکاری نیز استفاده می شود.

انبر اتصال (گیره)

انبر اتصال ابزاری است برای اتصال منفی به قطعه مورد جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار نقش گیره را دارد. فنر به کار رفته این انبر دو نوع است، فنر قوی و فنر ضعیف، هرچه فنر مورد استفاده در انبر قوی تر باشد استفاده از آن راحت تر است.

انبر اتصال باید از جنس قوی و مستحکم باشد. جنس بدنه مرغوب ترین انبرهای اتصال از استیل آبکاری شده می باشد و در برابر حرارت مقاوم می باشند. این انبر دارای شکافی برای رد شدن کابل، پیچ نگهدارنده کابل و سیم برقراری اتصال درون انبر است. معمولا انبر اتصال مرغوب می تواند به تمام دستگاه جوش هایی با محدوده شدت جریان 300 ،350، 500 آمپر و… اتصال یابد.

انبر جوش و برش

انبر جوشکاری یکی از مهم ترین ابزارآلات جوشکاری به شمار می رود که بدون آن این عملیات امکان پذیر نمی باشد. وظیفه این وسیله نگه داشتن الکترود و هم چنین ایجاد اتصال منفی بین کابل و الکترود می باشد.

دسته نگه دارنده این کالا عایق می باشد و دربعضی از این انبرها دارای قابلیت قفل شوندگی می باشند. این محصول دارای تحمل جریان مشخص است و می بایست متناسب با نوع دستگاه جوش انتخاب شود. در صورتی که جریان دستگاه بیش تر از حد تحمل انبر باشد باعث سوختن آن می شود. عموماً هر چه تحمل جریان این کالا بیشتر باشد وزن آن نیز بیشت تر است به همین دلیل توصیه می شود متناسب با نوع جریان دستگاه انبر آن را انتخاب نماییم.

ماسک جوشکاری

یکی از مهم ترین ابزار ایمنی در عملیات جوش و برش، ماسک های جوشکاری می باشند. این ماسک ها از چشم در برابر نور حاصل از فرآیند جوش و برش محافظت می کند. بدون این محصول یا عینک های جوشکاری تقریبا انجام عملیات جوش غیر ممکن و در اصطلاح چشم دچار برق زدگی می شود.

ماسک جوشکاری دارای یک طلق است که در برابر چشم قرار گرفته و فیلتر کننده اشعه های UV و IR می باشد.

این محصول در انواع مختلفی تولید شده است که از میان آن ها می توان به ماسک جوشکاری دستی، کلاه ماسک جوشکاری و ماسک جوشکاری اتوماتیک اشاره کرد.

عینک ایمنی

این عینک ها  معمولاً دارای شیشه های دودی و سوپاپ ( برای جلوگیری از بخار) می باشند. وظیفه این محصول همانند ماسک جوش جلوگیری از بر خوردر نور حاصل از فرآیند جوشکاری می باشد. عینک ایمنی در هنگام جوشکاری از مهمترین ملزومات نیز می باشد.

بهتراست از عینک هایی که دارای شیشه های متحرک هستند استفاده نماییم.

کابل جوش

به طور کلی از این کابل در مدارهای جوشکاری و هم چنین انتقال جریان الکتریکی به الکترود استفاده می شود. این محصول از یک رسانای استاندارد در سایز 8 AWG تا 500 kcmil است.

لایه  EPDM یا عایق حرارتی نئوپرن به کار رفته در این کابل ها باعث افزایش مقاومت آن ها بین 90 تا 150 درجه سانتی گراد می شود.

این کابل ها در کیفیت جوش تاثیر به سزایی دارند به همین دلیل توصیه می شود که در خرید آن ها نهایت دقت را به خرج دهید .

دستکش ایمنی جوشکاری و لباس کار

رعایت نکات ایمنی و استفاده از ابزارآلات ایمنی از مهم ترین نکات در انجام هر کاری می باشد. عملیات جوش دادن همواره با پرتاب جرقه و پلیسه همراه است به همین علت باید از دستکش ایمنی و لباس کار در حین انجام این عملیات استفاده کرد.

دستکش ایمنی جوشکاری معمولاً‌ از جنس چرم تولید شده اند و از دست در برابر حرارت و جرقه های ناشی از جوشکاری محافظت می کند.

لباس کار نیز به دلیل محافظت از بدن در برابر جرقه و پلیسه های ناشی از عملیات استفاده می شود.

فرچه سیمی

این وسیله جهت تمیز کردن سطوح مورد نظر قبل از جوشکاری و هم چنین تمیز کردن محل جوشکاری بعد از انجام جوش استفاده می شود.

این محصول دارای سیم های مفتولی است که به صورت رشته ای می باشند تولید شده است و قابلیت این را دارد که محل جوشکاری را از پلیسه و مواد اضافی پاک سازی نماید.