انواع کمپرسور هوا

آشنایی با انواع کمپرسور باد و کاربردهای آن

آشنایی با انواع کمپرسور باد و کاربردهای آن عنوان این مطلب از بلاگ راندنو است. کمپرسور باد یا کمپرسور هوا از انواع ابزارآلات بادی به شمار می آید. کمپرسور هوا یک ابزار بسیار مفید و کاربردی در صنایع مختلف است که حجم باد را کم کرده و آن را به صورت متراکم و فشرده در می آورد. این هوای فشرده، حرکت مکانیکی تولید می کند.

این دستگاه در انواع و ابعاد مختلف تولید می شود. در این مقاله می توانید با انواع کمپرسور باد و کاربردهای آنها آشنا شوید.

آنچه می خوانیم:

انواع کمپرسور باد

کمپرسور یا پمپ باد از دیدگاه های گوناگون، به انواع مختلفی تقسیم می شود که مهم ترین آنها عبارتند از:

کمپرسور باد پیستونی (رفت و برگشتی)

یکی از انواع رایج این ابزار بادی، کمپرسور پیستونی است. این دستگاه از نوع کمپرسور با جابجایی مثبت به شمار می آید. کوچک ترین و کم حجم ترین این کمپرسورها، حجمی معادل 25 یا 50 لیتر و توانی معادل 5 تا 30 اسب بخار را دارند و در صنایع خدماتی بکار گرفته می شوند.

کمپرسور جابجایی مثبت به کمپرسوری گفته می شود که حجم مشخصی از هوا یا گاز را محصور می کند و پس از آن، با کاهش فضای گاز محصور شده، فشار را افزایش می دهد.

درصورت نیاز فرد به باد بیشتر، نیازی به افزایش فشار نیست. کافی است فقط مخزن و سرعت دستگاه را افزایش داد.

کمپرسور پیستونی

 

کمپرسور باد اسکرو (پیچ دوار)

این دستگاه از نوع کمپرسور جابجایی مثبت و دورانی است. اگر میزان مصرف باد از 1000 لیتر بالاتر باشد، از این کمپرسور استفاده می شود.

موتور مارپیچی به کار رفته در این کمپرسور، فشرده سازی هوا را انجام می دهد. این نوع کمپرسور از نظر ایجاد فشار هوا، همانند کمپرسور پیستونی است و فشاری معادل 8 تا 10 بار تولید می کند. حجم هوای تولیدی کمپرسور اسکرو، نسبت به پیستونی بیشتر است و صدای آن حین انجام کار کمتر می باشد.

کمپرسور دورانی دارای پره های فلزی است که هوا یا گاز محبوس شده، در داخل این پره ها متراکم می شوند.

کمپرسور دورانی اسکرو

کمپرسور باد فشار قوی

این کمپرسور فشار خروجی بسیار بالاتری نسبت به دو نوع قبل دارد و فشار آن به 30 تا 40 بار نیز می رسد. این دستگاه ساختار سیلندر و پیستونی دارد و از آن در کارخانه های بسته بندی و کارخانه های بطری سازی که نیاز به فشار بالا دارند، استفاده می شود.

کمپرسور باد فشار قوی

 

کمپرسور هوا بدون روغن (Oil Free)

در دستگاه های کمپرسور باد، از روغن به عنوان خنک کننده هوای فشرده شده (حفظ دما)، جلوگیری از خردگی، روانکاری قطعات داخلی و کاهش سایش استفاده می شود.

وجود روغن در هوای فشرده شده، برای صنایع خاص همچون دندان پزشکی، صنایع دارویی و صنایع غذایی، به هیچ عنوان قابل قبول نیست. به همین علت، در این صنایع از کمپرسور اویل فری استفاده می شود.

این نوع وسیله به دلیل عدم وجود روغن، هوا را در دو یا چند مرحله فشرده می کند و نسبت به نوع روغنی، خیلی زودتر داغ می شود. از این کمپرسور در صنایع ابزار دقیق، تولید کاغذ، دندان سازی، بیمارستان، صنایع PET و حتی برای کپسول های اکسیژن در غواصی استفاده می شود.

کمپرسور اویل فری

 

کمپرسور هوای روغنی

در این دستگاه از روغن به عنوان خنک کننده هوای فشرده و کاهش سایش استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت کمپرسور روغنی کاربرد بیشتری نسبت به کمپرسور بدون روغن دارد.

این دستگاه به دلیل وجود روغن، طول عمر بالاتری نسبت به کمپرسور بدون روغن دارد و دیرتر داغ می شود. کمپرسور پیستونی، مارپیچی (اسکرو)، یخچالی، تیغه ای و روتاری نیاز به روغن برای کار کردن دارند.

کمپرسور باد فندکی (مینی کمپرسور)

مینی کمپرسور یا پمپ باد فندکی یکی دیگر از انواع کمپرسورها هستند که برای انواع خودرو مناسب می باشند. در واقع، مینی کمپرسور سایز کوچکی از کمپرسور معمولی است که قابلیت اتصال به باتری ماشین و درگاه فندکی را دارد.

این دستگاه با برق 12 ولت کار می کند و از این جهت، برای انجام کارهایی همچون باد کردن لاستیک اتومبیل، باد کردن قطعات بادی کوچک مثل توپ و تشک های بادی، باد کردن چرخ های دوچرخه و باد کردن لاستیک های وسایل نیمه سنگین بکار می رود.

برخی از کمپرسورهای فندکی دوکاره هستند و قابلیت وصل شدن به سر باتری را نیز دارند. این نوع دستگاه می تواند در مواقع گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از بزرگ ترین مشکلات استفاده از پمپ فندکی، فیش فندکی آن است که در صورت عیب داشتن، باعث آسیب رساندن به موتور و سیم کشی خودرو می شود.

پمپ فندکی


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پمپ باد فندکی یا کمپرسور باد خودرو


کمپرسور هوا بی صدا (سایلنت)

به طور کلی کمپرسور هوا سایلنت به هنگام خروج فشار هوا، از خود صدای کمتری نسبت به کمپرسور معمولی تولید می کند. این نوع دستگاه به دو نوع کمپرسور باد یخچالی و بدون روغن تقسیم می شود.

این دستگاه نیاز به روغن کاری مداوم ندارد و به دلیل تولید صدای کم، برای کارهایی همچون نجاری، جواهرسازی، دندان پزشکی و کارهای خانگی مناسب می باشد.


بیشتر بخوانید: کمپرسور هوا بی صدا چیست و انواع کمپرسور باد سایلنت کدام است؟


کمپرسور باد تک مرحله ای

در این نوع کمپرسور از یک نوع گاز استفاده می شود و این دستگاه معمولاً‌ از یک یا چند سیلندر تشکیل شده است.

کمپرسور باد دو مرحله ای

این دستگاه از حداقل دو سیلندر تشکیل می شود و از آن برای کارکرد چندین ابزار بدون افت فشار و فشار بالا برای کارهای سنگین استفاده می شود.


بیشتر بخوانید: تفاوت کمپرسور هوای روغنی و بدون روغن | مزایا و معایب کمپرسور باد روغنی و اویل فری


انواع کمپرسور باد براساس ظرفیت

کمپرسورها بر اساس ظرفیت به انواع مختلفی تقسیم می شوند که ظرفیت های کوچک آن با نام کمپرسور باد خانگی و ظرفیت های بالاتر آن با نام کمپرسور هوا صنعتی شناخته می شود.

از متداول ترین کمپرسورها می توان به کمپرسور هوا 50 لیتری، 25 لیتری، 250 لیتری، 200 لیتری، 500 لیتری و 1000 لیتری اشاره کرد.

کاربرد کمپرسور هوا

همان طور که گفته شد، کمپرسورها انواع مختلفی دارند و برای کارهای مختلفی استفاده می شوند. برخی از کاربردهای این محصول عبارتند از:

 • این دستگاه به عنوان منبع تغذیه جهت استفاده در وسایل بادی همچون منگنه کوب بادی، دریل بادی، فرز بادی، میخکوب بادی و … بکار می رود.
 • باد کردن لاستیک و چرخ ها
 • استفاده در یخچال جهت گردش سرما
 • تهویه هوا برای غواصی در زیر آب
 • باد کردن وسایل بادی کوچک همچون توپ، وسایل بازی بادی و …
 • صنایع نفتی، پتروشیمی و نیروگاه های گاز
 • سمپاشی مزرعه و مکان های دیگر
 • نقاشی ساختمان و خودرو
 • تمیز کردن وسایل مختلف صنعتی و خانگی
 • ساخت برف در پیست های اسکی
 • جهت تهویه اماکن مختلف با استفاده از سیستم های قدیمی و یا سیستم HVAC
 • استفاده در پزشکی و دندان پزشکی
 • تأمین فشار در صنعت هوا و فضا
 • تأمین فشار در صنایع دریایی
 • برای توربو شارژرها و سوپر شارژر‌ها در صنایع ماشین سازی
 • فشرده سازی گازهای آزمایشگاهی
 • پردازش مواد غذایی و آشامیدنی
 • تجهیزات برودتی و حرارتی
 • موتور جت
 • نیروگاه تولید برق
 • سیستم های بالابر مختلف

نکات مهم و ایمنی در استفاده از کمپرسور باد

 1. قبل از استفاده از کمپرسور، حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده و طرز استفاده از آن را یاد بگیریم.
 2. همواره تمام نکات ایمنی را رعایت کنیم و از سالم بودن دستگاه اطمینان حاصل کنیم.
 3. کمپرسورهایی که با روغن کار می کنند، در فواصل زمانی معین نیاز به سرویس و یا تعویض روغن دارند.
 4. کمپرسورها را در دمای معین و ایده آل (دمای 25 درجه) نگه داری نماییم و از قرار دادن آن ها در محیط های گرم خودداری کنیم.
 5. حتماً از سلامت شلنگ و لوله های کمپرسور اطمینان حاصل نماییم.
 6. هواکش کمپرسور باید هر سه تا چهار هفته تمیز شود. (جهت طول عمر بالا)
 7. دکمه EMG به کار رفته در کمپرسور به معنای امرجنسی است و فقط باید در شرایط اضطراری مورد استفاده قرار بگیرد.
 8. از روشن کردن کمپرسور هوا در محیط های خیس و مرطوب خودداری کنیم.
 9. پیش از استارت کمپرسور، از باز بودن شیر خروجی اطمینان حاصل نماییم.
 10. فیلتر هوای کمپرسور (در صورت وجود) هر 300 ساعت یک بار تعویض شود.

بیشتر بخوانید: کار با کمپرسور باد چگونه است؟ راهنمای جامع نصب و راه اندازی کمپرسور باد


خرید کمپرسور باد

نکات مهم که لازم است به هنگام خرید پمپ باد مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

 1. متناسب با کاری که می خواهیم انجام دهیم کمپرسور خود را انتخاب کنیم. به عنوان مثال، از کمپرسور خانگی برای کارهای سبک و از کمپرسور صنعتی جهت انجام کارهای سنگین تر استفاده کنیم.
 2. شرکت تولیدکننده کمپرسور از مهم ترین مسائل به هنگام خرید آن می باشد. امرزوه شرکت های ایرانی و خارجی زیادی به تولید و عرضه این محصولات می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به کمپرسور مفید، کمپرسور هوا رونیکس،‌ ماکیتا، دیوالت، هیوندای، ادون، آیرون مکس و … اشاره کرد.
 3. بسیاری از کمپرسورها هنگام خارج کردن هوای فشرده، از خود صدای زیادی را تولید می کنند. بهتر است از کمپرسورهایی که صدای کمتری تولید می کنند (کمپرسور هوا سایلنت) استفاده شود.
 4. قابلیت حمل کمپرسور از دیگر مسائلی است که کاربران باید به آن دقت داشته باشند. هرچه ظرفیت مخزن یک کمپرسور بالاتر باشد، قابلیت حمل سخت تری دارد. هم چنین وزن بسیاری از کمپرسورهایی که کاربرد صنعتی دارند، بسیار بالا است و این دستگاه ها گاهاً توسط ماشین های سنگین جابجا می شوند.
 5. کمپرسورها در اندازه های مختلفی تولید می شوند. یکی دیگر از مسائلی که کاربران برای خرید این دستگاه باید در نظر داشته باشند، مقدار فضایی است که برای دستگاه در نظر گرفته اند.
 6. باید توجه داشته باشیم که اگر برای مدت زمان طولانی می خواهیم از این دستگاه استفاده کنیم، از کمپرسور با مخزن و ظرفیت بالا استفاده کنیم.
 7. منبع تغذیه به کار رفته در کمپرسور از موارد مهم دیگر به هنگام خرید است. کمپرسورها می توانند برقی و یا شارژی باشند و یا به وسیله برق خودرو کار کنند.

بیشتر بخوانید: کاهش صدای کمپرسور هوا


قیمت کمپرسور باد

کمپرسورها در انواع مختلف و با کاربردهای گوناگون و هم چنین مخازن مختلف تولید شده اند و متناسب با حجم مخزن، نوع کاربرد و شرکت تولیدکننده، دارای قیمت های مختلفd می باشند.

هرچه کمپرسور مخزن بزرگ تری داشته باشد، قیمت آن بالاتر است. معمولاً‌ کمپرسورهای صنعتی قیمت بسیار بالاتری نسبت به کمپرسورهای خانگی و نیمه صنعتی دارند.


بیشتر بخوانید: بهترین مارک کمپرسور باد خانگی و صنعتی