تفاوت لامپ متال هالید و بخار سدیم

تفاوت لامپ بخار سدیم، متال هالید و بخار جیوه

تفاوت لامپ متال هالید و بخار سدیم یکی از اساسی ترین سوالات کاربران در زمینه لامپ های گازی می باشد. لامپ گازی معمولا به سه دسته لامپ بخار سدیم، لامپ گازی بخار جیوه و لامپ گازی متال هالید تقسیم می شوند. این سه نوع از نظر کارایی و نحوه ساخت تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در اینجا قصد داریم ابتدا شما را با آن ها آشنا کنیم و سپس تفاوت هر کدام را بیان کنیم تا بتوانید لامپ مورد نیاز خود را به آسانی خریداری نمایید:

لامپ گازی چیست؟

لامپ های گازی در اثر گازی که درون آن ها تولید می شود و بخاری که درون آن ها نیز وجود دارد، نور تولید می شود. این نوع لامپ ها همیشه درون چراغ قرار گرفته می شوند و برای روشن کردن این چراغ های گازی معمولا به یک ترانس و یا یک استارتر نیاز دارید.

مصرف این محصولات بسیار بالا می باشد. کاربرد لامپ های بخار سدیم و بخار جیوه بیشتر در نورپردازی خیابان ها به عنوان پروژکتور می باشد. این لامپ ها مصرف بالایی دارند. لامپ متال هالید امروزه کاربرد کمی در بین مشتریان دارد زیرا علاوه بر مصرف بالا، حرارت زیادی نیز از خود تولید می کند.

لامپ بخار جیوه

این لامپ به دلیل تخلیه الکتریکی در گاز بخار جیوه، به لامپ بخار جیوه معروف شده است. گاز بخار جیوه در این لامپ از آرگون و جیوه تشکیل شده است و رنگ نور آن سفید مایل به آبی می باشد. طول عمر و بازدهی بالای این لامپ ها یکی از بارزترین ویژگی آن ها به شمار می رود. از لامپ های بخار جیوه می توان برای تامین روشنایی فضاهای بیرونی مانند زمین های ورزشی، پیاده روها، پارک ها و … استفاده کرد.

با یافتن تفتوت لامپ متال هالید و بخار سدیم به تفاوت با بخار جیوه نیز می رسیم، زیرا عملکرد لامپ بخارجیوه بسیار شبیه به متال هالید می باشد با فرق اینکه نمک های هالوژنی را ندارد.

تولید این لامپ ها در بیشتر کشورها از جمله اروپا به دلیل خطراتی که برای محیط زیست دارد و همچنین نمود رنگ خیلی پایین، بسیار کاهش یافته است. لازم به ذکر است در صورت رفتن برق لامپ خاموش می شود و با اتصال دوباره 5 تا 7 دقیقه طول می کشد تا فشار گاز کم شود و لامپ دوباره روشن شود. این لامپ در توان های 125، 250 و 500 وات تولید و به بازار عرضه می شود.

لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم شباهت زیادی به لامپ بخار جیوه دارد و تنها تفاوت آن ها این است که در آن به جای جیوه از سدیم و به جای گاز آرگون از نئون استفاده شده است. این لامپ ها در دو دسته فشار پایین و فشار بالا عمل می کند و رنگ آن نیز در محدوده زرد است.

طول عمر و بهره نوری این لامپ بسیار بالا می باشد اما به دلیل رنگ نور نامطلوب، بیشتر در معابر شهری، بنادر و مکان هایی که شلوغ و پرتردد نیستند، مورد استفاده قرار می گیرد. این لامپ در توان های 35، 50، 70، 150، 250، 400، 600 و 1000 تولید و به بازار عرضه می شود.

 • لامپ سدیم کم فشار: حباب این نوع لامپ سدیم U شکل است و برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی، حباب آن ها را دو جداره تولید و به بازار عرضه می کنند. به دلیل پایین بودن فشار گاز در داخل لامپ، حجم آن بیشتر نیز می باشد.
 • لامپ سدیم پر فشار: در این نوع از لامپ بخار سدیم، گاز آن را با فشار زیاد داخل لوله ای سرامیکی محبوس کرده اند. برای روشن شدن لامپ، لازم است ولتاژ به دو الکترود آن اعمال شود تا گاز داخل لامپ یونیزه شده و باعث روشن شدن آن گردد. همچنین این لامپ ها برای راه اندازی نیز به مدار جانبی نیاز دارند.

لامپ متال هالید

لامپ متال هالید یا خیاری بسیار شبیه به لامپ بخار جیوه است تنها تفاوت آن ها در بخار درون لامپ متال هالید است که علاوه بر جیوه کمی نمک هالوژنی نیز دارد. یک لامپ متال هالید 150 وات برابر با یک لامپ بخار جیوه 250 وات است و می توان آن ها را با هم برابر دانست و برای صرفه جویی در مصرف انرژی از متال هالید استفاده کرد.

برای راه اندازی این لامپ ها و لامپ های بخار سدیم به وسیله ای به نام ایگنیتور نیاز است. این لامپ در توان های 250، 400، 1000 و 2000 وات تولید و به بازار عرضه می شود.

تفاوت لامپ متال هالید و بخار سدیم

 1. تفاوت در رنگ نور آن ها که متال هالید نوری تولید می کند که در طیف سفید و آبی (سفید رنگ) و بخار سدیم نوری تولید می کند که در طیف های زرد، نارنجی و قرمز (زرد رنگ) است.
 2. تعویض لامپ های بخار سدیم نسبت به لامپ های متال هالید ارزان تر است.
 3. استفاده از لامپ های بخار سدیم نیز در مقایسه با لامپ های متال هالید خطر جیوه و اشعه یو وی کمتری دارند.
 4. لامپ های متال هالید طول عمر کمتری نسبت به لامپ های بخار سدیم دارند.
 5. لامپ بخار سدیم کارآیی بیشتری نسبت به متال هالید دارد.
 6. جیوه داخل لامپ متال هالید نسبت به لامپ بخار سدیم درخشندگی بیشتری دارد.

تفاوت لامپ بخار جیوه و بخار سدیم

 1. لامپ بخار سدیم باتخلیه الکتریکی نور خود را تولید می کند ولی لامپ بخار جیوه با اثر ترکیبی تخلیه الکتریکی در بخارهای جیوه و همچنین با کمک ماده فلوئورسنت نور را تولید می کند.
 2. لامپ بخار سدیم بازده نوری بیشتری دارد.
 3. لامپ بخار جیوه می تواند تمام طیف نور مرئی در سیستم بینایی انسان را تولید کند.
 4. لامپ بخار جیوه نیازمند زمان بیشتری برای گرم شدن، روشن شدن و در نهایت رسیدن به نور نهایی می باشد.
 5. لامپ های بخار جیوه به دلیل نور مرئی که تولید می کنند برای استفاده در معابر شهری مناسب تر هستند. لامپ های بخار سدیم نیز به دلیل داشتن رنگ زرد برای استفاده در جاده های بین شهری و مناطق مه آلود مناسب تر است.

قیمت لامپ گازی

درست مانند تفاوت لامپ متال هالید و بخار سدیم و بخارجیوه قیمت این کالا دارای تفاوت های زیادی می باشد. البته امروزه لامپ ال ای دی جایگزین مناسبی برای لامپ های گازی می باشد. امروزه لامپ های گازی بسیاری توسط شرکت های مختلف تولید می شوند که از معروف ترین آن ها می توان به لامپ گازی اسرام اشاره کرد. کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت لامپ متال هالید و یا آشنایی با نحوه خرید لامپ بخار جیوه به سایت راندنو مراجعه کنند و به صورت مستقیم با فروشندگان کالای مورد نیاز خود در ارتباط باشند.