جوشکاری تیگ یا جوش آرگون چیست؟

جوشکاری تیگ (TIG) یا همان جوش قوس گاز بی اثر تنگستن تحت پوشش گاز محافظ، نوعی از روش های جوشکاری است که در ایران با نام جوش آرگون نیز شناخته می شود. در این روش بر خلاف فرآیندهای دیگر جوشکاری، الکترود در حین عمل جوشکاری مصرف نمی شود.
جوشکاری با گاز آرگون به کمک قوس الکتریکی صورت می گیرد. هنگام جوشکاری، گاز خنثی، هوا را از منطقه جوشکاری بیرون می کند و از اکسید شدن الکترود جلوگیری به عمل می آید. در این جوشکاری، الکترود فقط برای ایجاد قوس بکار می رود و خود الکترود در جوش مصرف نمی شود. این امر یکی از تفاوت های اصلی میان این نوع جوشکاری و جوشکاری های دیگر به شمار می رود. دراین مدل جوشکاری، از سیم جوش (Filler metal) نیز به عنوان فلز پرکننده استفاده می شود.
از جوشکاری آرگون می توان برای جوشکاری فلزات آهنی، غیرآهنی، سخت و غیر سخت در تمامی ضخامت ها، فلزات رنگین همچون آلومینیوم، مس و …، جوشکاري پاس ريشه در لوله ها، مخازن و ورق های نازک زیر 1 میلی متر استفاده کرد. جوش آرگون یکی از مشاغل پردرآمد به شمار می رود، به نحوی که حتی در اروپا نیز یکی از مشاغل سخت و پر درآمد به حساب می آید.
از مزایای جوش آرگون می توان به بهره بری بالای آن اشاره کرد، زیرا در این روش، تزريق فلز پرکننده از خارج قوس صورت می گيرد و اغتشاش در جريان قوس پديد نمي آيد. علاوه بر آن، از کیفیت بالایی نیز برخوردار است. در جوش آرگون خبری از سرباره، جرقه و دود نیست و جرقه های متداول در جوشکاری های معمولی نیز در جوش آرگون وجود ندارد. به وسیله این روش می توانیم انواع صفحات نازک، صفحات صاف و قوس ها را به طور دقیق جوشکاری نماییم.
تجهیزات جوشکاری تخصصی در جوش آرگون عبارتند از: منبع تغذیه، سیلندر گاز محافظ، رگولاتور، شیلنگ و بست گاز، تورچ جوشکاری آرگون، کابل اتصال، الکترود تنگستن، سیم جوش یا فیلر جوشکاری و … .
الکترود های قابل استفاده در جوش آرگون عبارتند از:

1.الکترود تنگستن خالص (سبز رنگ) که برای جوش آلومينيوم استفاده مي شود.
2. الکترود تنگستن توريم (1% قرمز رنگ و 2% زرد رنگ).
3.الکترود تنگستن زيرکونيم دار که مشخصه آن رنگ سفيد است.
4. الکترود تنگستن لانتان دار که مشکی رنگ است.
5.الکترود تنگستن سزيم دار که طلايی رنگ است.

عوارض جوش آرگون

کسانی که به مدت طولانی با جوش آرگون کار می کنند، در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی به برخی از بیماری ها مانند مشکلات ریوی،حنجره، مجاری ادرار و … دچار می شوند. سوختگی و ضایعات چشمی نیز از عوارضی است که به دلیل ایجاد گرمای زیاد در معرض الکترود داغ ایجاد می شود. حتی امکان گرمازدگی جوشکار در اثر کار طولانی مدت جوشکاری نیز وجود دارد. جوشکاران بایستی از علائمی همچون خستگی، سرگیجه، کم اشتهایی، تهوع، درد ناحیه شکمی و بی حوصلگی آگاهی داشته باشند. تهویه، جداسازی و ایجاد فاصله مناسب با منبع حرارتی، رعایت زمان های استراحت و نوشیدن مایعات مناسب می تواند افراد را در برابر خطرات مرتبط با گرما محافظت نماید. به همین دلیل است که این نوع جوشکاری به تبحر و تجربه بالایی نیاز دارد.

برای اگاهی از قیمت انواع دستگاه های جوش به لیست قیمت دستگاه جوش در سایت مراجعه کرده و با فروشندگان آن ارتباط برقرار نمایید.