جوشکاری تیگ یا جوش آرگون چیست؟

جوشکاری تیگ یا جوش آرگون چیست؟

جوشکاری آرگون چیست جوشکاری آرگون، جوشکاری تیگ (TIG) یا همان جوش قوس گاز بی اثر تنگستن تحت پوشش گاز محافظ، نوعی روش جوشکاری است که در ایران با نام جوش آرگون نیز شناخته می شود. در این مقاله سعی داریم به این سؤال که جوشکاری تیگ یا جوش آرگون چیست؟ پاسخ کامل و جامع دهیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

جوش آرگون چیست

در پاسخ به سؤال جوشکاری آرگون چیست باید بگوییم در جوشکاری آرگون برخلاف فرآیندهای دیگر جوشکاری، الکترود در حین عمل جوشکاری مصرف نمی شود. جوشکاری با گاز آرگون به کمک قوس الکتریکی صورت می گیرد.

هنگام جوشکاری، گاز خنثی، هوا را از منطقه جوشکاری بیرون می کند و از اکسید شدن الکترود جلوگیری به عمل می آید.

در این جوشکاری، الکترود فقط برای ایجاد قوس بکار می رود و خود الکترود در جوش مصرف نمی شود. این امر یکی از تفاوت های اصلی میان این نوع جوشکاری و جوشکاری های دیگر به شمار می رود. دراین مدل جوشکاری، از سیم جوش (Filler metal) نیز به عنوان فلز پرکننده استفاده می شود.

جوشکاری آرگون چیست
جوشکاری آرگون چیست

تجهیزات جوشکاری آرگون

مدت زمان جوشکاری تیگ بسیار کم است و به علت دمای زیاد، عموماً از خنک کننده های بادی و آبی برای کاهش دما استفاده می شود. این فرآیند جوشکاری نسبت به مدل ها و فرآیندهای دیگر نیاز به تجهیزات بیشتری دارد. برخی از لوازم جوش آرگون عبارتند از:

 • سیلندر گاز محافظ
 • تورچ جوشکاری ارگون
 • منبع تغذیه
 • فیلر یا سیم جوش
 • الکترود تنگستن
 • کابل اتصال
 • رگولاتور
 • شیلنگ و بست های گاز

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ابزار جوشکاری


کاربرد جوشکاری آرگون (تیگ)

از جوشکاری آرگون می توان برای جوشکاری فلزات آهنی، غیرآهنی، سخت و غیر سخت در تمامی ضخامت ها، فلزات رنگین همچون آلومینیوم، مس و …، جوشکاري پاس ريشه در لوله ها، مخازن و ورق های نازک زیر ۱ میلی متر استفاده کرد.

از این جوش می توان در صنایع پتروشیمی، صنایع دریایی، خودروسازی، ساخت تجهیرات نظامی، جوشکاری مس، آلومینیوم و … استفاده کرد.

جوش ارگن یکی از مشاغل پردرآمد به شمار می رود، به نحوی که حتی در اروپا نیز به عنوان یکی از مشاغل سخت و پردرآمد شناخته می شود.

کاربرد جوشکاری آرگون (تیگ)
کاربرد جوشکاری آرگون (تیگ)

مزایای جوش آرگون

 • جوش tig دارای بهره وری بسیار بالایی است زیرا در این روش، تزريق فلز پرکننده از خارج قوس صورت می گيرد و اغتشاش در جريان قوس پديد نمی آيد. علاوه بر آن، از کیفیت بالایی نیز برخوردار است.
 • در جوش آرگون خبری از سرباره، جرقه و دود نیست و جرقه های متداول در جوشکاری های معمولی نیز در جوش ارگون وجود ندارد.
 • به وسیله این روش می توانیم انواع صفحات نازک، صفحات صاف و قوس ها را به طور دقیق جوشکاری نماییم.
 • این مدل جوشکاری از سرعت پایین و تمیزی بسیار بالایی برخوردار است.
 • فرآیند جوشکاری TIG به صورت رسوبلی انجام می شود و از کیفیت بالایی برخوردار است.
 • این روش جوشکاری برای انجام کارهای ظریف و کارهای زینتی مناسب است.
 • قابلیت انجام جوشکاری طولانی مدت
مزایای جوش آرگون
مزایای جوش آرگون

بیشتر بخوانید: تفاوت جوشکاری آرگون با CO۲


انواع الکترود جوشکاری آرگون

پس از آنکه دانستیم جوشکاری آرگون چیست لازم به ذکر است که الکترود های قابل استفاده در جوش ارگن عبارتند از:

1.الکترود تنگستن خالص (سبز رنگ) که برای جوش آلومينيوم استفاده می شود.
2. الکترود تنگستن توريم (1% قرمز رنگ و 2% زرد رنگ)
3.الکترود تنگستن زيرکونيم دار که مشخصه آن رنگ سفيد است.
4. الکترود تنگستن لانتان دار که مشکی رنگ است.
5.الکترود تنگستن سزيم دار که طلايی رنگ است.

انواع الکترود جوشکاری آرگون
انواع الکترود جوشکاری آرگون

بیشتر بخوانید: جوشکاری در زیر آب چیست و چه کاربردی دارد؟


آیا جوش آلومینیوم همان جوش آرگون است؟

همان طور که در بخش جوشکاری آرگون چیست گفته شد، جوش آرگون از رایج ترین و پرکاربردترین روش های جوشکاری در جهان به شمار می رود. در بین صنعتگران جهان در بعضی از مواقع، نوع دستگاه را بجای نوع جوش به کار می برند. به عنوان مثال، جوش هلی آرک یا هلی ولد از نام های تجاری ماشین های جوش آرگون هستند.

این عادت در میان صنعتگران ایرانی نیز وجود دارد و به جوش آلومینیوم با گاز آرگون، جوش آلومینیوم می گویند.

مزایای تنگستن

 • افزایش طول عمر الکترود
 • استارت قوس راحت تر صورت می گیرد.
 • افزایش ثبات و پایداری قوس
 • راحتی در خروج الکترون ها در جریان DC

بیشتر بخوانید: جوشکاری با امواج مافوق صوت چیست و چه کاربردی دارد؟


عوارض جوش آرگون

پس از آنکه دانستیم جوشکاری آرگون چیست لازم است بدانیم کسانی که به مدت طولانی با جوش آرگون کار می کنند، در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی به برخی از بیماری ها مانند مشکلات ریوی، حنجره، مجاری ادرار و … دچار می شوند.

سوختگی و ضایعات چشمی نیز از عوارضی است که به دلیل ایجاد گرمای زیاد در معرض الکترود داغ ایجاد می شود. حتی امکان گرمازدگی جوشکار در اثر کار طولانی مدت جوشکاری نیز وجود دارد.

جوشکاران بایستی از علائمی همچون خستگی، سرگیجه، کم اشتهایی، تهوع، درد ناحیه شکمی و بی حوصلگی آگاهی داشته باشند. تهویه، جداسازی و ایجاد فاصله مناسب با منبع حرارتی، رعایت زمان های استراحت و نوشیدن مایعات مناسب می تواند افراد را در برابر خطرات مرتبط با گرما محافظت نماید.

کار با دستگاه جوش tig با سر و صدای بسیار زیادی همراه است و باعث صدمه زدن به پرده گوش و ایجاد مشکلات شنوایی، مشکلات عصبی، فشار خون و بیماریی های قلبی می شود.

انجام این جوشکاری با نور شدید و اشعه های مادون قرمز و فرابنفش همراه است. این نور ضرر زیادی برای شبکیه چشم دارد، به گونه ای که در صورت برخورد با چشم، چشم دچار برق زدگی می شود. به همین دلیل است که این نوع جوشکاری به تبحر و تجربه بالایی نیاز دارد و در کشورهای دیگر جزو مشاغل سخت به شمار می رود.


بیشتر بخوانید: نکات مهم ایمنی جوشکاری


برای آگاهی از قیمت انواع دستگاه های جوش به لیست قیمت دستگاه جوش در سایت مراجعه کنید و با فروشندگان آن ارتباط برقرار نمایید. هم چنین کاربران می توانند در صورت استفاده از دستگاه جوش آرگون، نظرات و تجربیات خود را جهت اطلاع و آگاهی کاربران دیگر در زیر این مقاله درج نمایند.


بیشتر بخوانید: جوشکاری CO۲ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟