جوشکاری در زیر آب چیست و چه کاربردی دارد؟

جوشکاری در زیر آب از زمان جنگ جهانی دوم به وجود آمد. این نوع جوشکاری یکی از خطرناک ترین مشاغل دنیا شناخته می شود و در بسیاری از نقاط جهان، جهت نگهداری و ترمیم زیرساخت های دریایی مانند کشتی ها، تأسیسات دریایی، خطوط لوله، سکوهای نفتی و … که در آب غوطه ور هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.
جوشکاری در داخل آب، تقریباً همانند جوشکاری در خشکی است، با این تفاوت که برای جوشکاری در خشکی، هوا یونیده شده و برای جوشکاری در آب، بخار آب یونیده می شود.

روش های متفاوت جوشکاری در زیر آب

به طور کلی، دو روش جوشکاری در زیر آب وجود دارد:

  • جوشکاری خشک (Dry Welding)
  • جوشکاری مرطوب (Wet Welding)

جوشکاری خشک

این مدل جوشکاری در زیر آب به جوشکاری تحت فشاری معادل فشار هیدرواستاتیک آب و جوشکاری تحت فشار اتمسفری تقسیم می شود. در این جوشکاری، محل مورد نظر برای جوشکاری باید با محفظه مناسبی آب بند شود. جوشکاری خشک در یک اتاقک در داخل آب انجام می ‌گیرد و داخل اتاقک نیز هوای فشرده وجود دارد که فشار داخل و خارج اتاقک را بالانس می‌ کند. اتاقک‌ها را دو تکه می ‌سازند و داخل آب، بر روی قطعه مورد نظر، دو تکه را به هم وصل می‌ کنند. یک لوله رابط نیز بین کشتی و اتاقک قرار می گیرد که وسایل مورد نیاز را به وسیله این لوله به اتاقک می‌ فرستند. زمانی از این نوع جوش استفاده می شود که کیفیت جوش مهم باشد.
از مزایای جوشکاری خشک می توان به سطح ایمنی بالای جوشکار، کیفیت بالای جوشکاری، کنترل سطح و آزمون غیر مخرب اشاره کرد، اما بزرگترین مشکل این نوع جوشکاری در زیر آب، هزینه و پیچیدگی بالای آن است.

جوشکاری مرطوب

همانگونه که از اسم این نوع روش جوشکاری در زیر آب مشخص است، این جوشکاری مستقیماً در زیر آب و در رطوبت انجام می شود. در این روش از یک الکترود ویژه استفاده می شود و عملیات جوشکاری دقیقاً مشابه فضای بیرون آب انجام می پذیرد. روش جوشکاری زیر آب مرطوب، معمولاً نوعی از روش جوشکاری قوسی با الکترود فلزی و گاز نجیب یا SMAW  است که از الکترودهای ضد آب استفاده می‌ کند. فرایندهای جوشکاری دیگری که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، شامل جوشکاری قوسی با الکترود پوشش‌ دار ‌و جوشکاری اصطکاکی است. در هر یک از موارد‌، منبع تغذیه جوشکاری به وسیله کابل و شیلنگ به تجهیزات جوشکاری متصل است. این فرایند به دلیل ترک خوردگی ناشی از هیدروژن به ویژه در عمق بیشتر، محدود به فولادهای کم کربن است. در این روش، منبع تغذیه روی سطح مستقرشده، به وسیله کابل ها و شیلنگ هایی به جوشکار متصل می شود.
در این نوع جوش، از جریان مستقیم همراه با الکترود منفی و نیز از نگهدارنده الکترود خاص که در برابر آب عایق است، استفاده می‌ شود. نگهدارنده‌ های الکترود جوشکاری که در زیر آب به کار گرفته می‌ شوند، دارای یک سر خمیده برای گرفتن الکترود و نگه داشتن آن هستند و ظرفیت پذیرش دو نوع الکترود را نیز دارند. از مزایای جوشکاری مرطوب، می توان به عدم نیاز به وسایل جوشکاری زیاد، هزینه کمتر و سرعت بیشتر جوشکاری نسبت به جوشکاری خشک اشاره کرد. تجهیزات لازم برای جوشکاری در زیر آب، همان وسایل جوشکاری هستند که در حالت عادی در خشکی مورد استفاده می گیرند، با این تفاوت که فرد جوشکار باید لوازم غواصی نیز به همراه داشته باشد.

قیمت انواع دستگاه جوش را در نمایندگی ها و فروشگاه های مختلف عضو راندنو مشاهده کرده و بهترین دستگاه جوش را تهیه نمائید.


بیشتر بخوانید: تفاوت اینورتر با دستگاه جوش | تفاوت دستگاه جوش قدیمی و دستگاه جوش اینورتر