روغن کمپرسور باد چیست

روغن کمپرسور باد چیست؟ روغن کمپرسور باد پیستونی را چه زمانی تعویض کنیم؟

کمپرسور باد در واقع یک دستگاه متراکم کننده هوا می باشد که در صنعت و امور کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع کمپرسور باد نیاز به روغن ندارند کمپرسورهایی که نیاز به روغن دارند شامل کمپرسور رفت و برگشتی، پیستونی، مارپیچی یا اسکرو، روتاری، اسکرو و تیغه ای هستند. روغن کمپرسور، زمان تعویض آن و نوع روغن از جمله عوامل مهم و موثر در افزایش طول عمر مفید و افزایش راندمان دستگاه می باشند.

روغن نقش اساسی در عملکرد کمپرسور هوا دارد. روغن کمپرسور هوا کارایی دستگاه را افزایش می دهد و باعث می شود کمپرسور بتواند ساعت ها بدون وقفه کار کند. روغن باعث به حداقل رساندن سایش قطعات و کاهش دمای قطعات می شود. همچنین با افزایش راندمان دستگاه مصرف انرژی به حداقل می رسد.

روغن کمپرسور باد چیست ؟

روغن کمپرسور باد باعث روان کارکردن تیغه های کمپرسور می شود و هم چنین از سایش آن جلوگیری می کند. این روغن هم به صورت وارداتی و هم به صورت تولید داخل ارائه می شود. البته گاهی از این نوع روغن در روانکاری اره زنجیری نیز استفاده می شود. از خصوصیات کارکردن دستگاه با روغن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. روانکاوی مطلوب
 2. حفظ دمای معین و جلوگیری از افزایش حرارت در اثر سایش
 3. جلوگیری از خوردگی قطعات
 4. خنک کننده دستگاه
 5. از بین بردن و تعدیل رطوبت دستگاه

قیمت روغن کمپرسور باد

عوامل بسیار زیادی در قیمت روغن کمپرسور باد موثر هستند از گرانروی یا ویسکوزیته گرفته تا برند تولید کننده، به همین دلیل است که قیمت های متفاوتی از آن را در بازار عرضه شده است. از جمله نکات دیگر می توان به نوع کمپرسور نیز اشاره کرد برای مثال روغن اسکرو باید گرید 68 باشد.

کمپرسور پیستونی باید گرانروی کمتری نسبت به دیگر روغن های موجود در بازار داشته باشد. روغن های معدنی یا استاندارد قیمت پایین تری نسبت به روغن های مصنوعی دارد. از جمله برندهای روغن کمپرسور باد می توان به روغن کمپرسور باد رونیکس و Shell و Totall اشاره کرد.

روغن کمپرسور باد ایرانی

روغن پمپ باد ایرانی خب مانند روغن بهسان و هواسان نیز در داخل کشور تواید شده و دارای کیفیت بالایی می باشند. پر فروش موجود در بازار می باشند.

چرا نمی توان روغن موتور خودرو را برای کمپرسور باد استفاده نمود؟

 • میزان رطوبت در روغن کمپرسور باد متفاوت از روغن موتور است.
 • خاصیت روانکاوی در این دو روغن متفاوت است.
 • ویسکوزیته روغن موتور و روغن پمپ باد در درجات متفاوتی قرار دارد.
 • روغن موتور باعث افزایش کربن به دلیل وجود ترکیباتی که برای احتراق خودرو دارد شده و تخریب قطعات کمپرسور باد را به همراه دارد.

انواع روغن های متداول برای انواع کمپرسور باد

 1. روغن کمپرسورسنتیک: این روغن محافظت بالایی به کاربر ارائه می دهد و به روغن مصنوعی نیز معروف است. این روغن برای کاربرانی که 3 بار در هفته روغن دستگاه را عوض می کنند مناسب است. این روغن بسیار قطعات ساینده دستگاه را نرم می کند.
 2. روغن کمپرسور باد استاندارد: این روغن دارای ویسکوزیته و رطوبت کافی است و بیشتر برای مصارف عمومی و خانگی به دستگاه اضافه می شود و اثر بخشی متوسطی دارد.
 3. روغن کمپرسور اسکرو: این روغن مخصوص با گرید 68 مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن از جمله مرغوب ترین روغن های موجود در بازار می باشد و خاصیت ضد کف کردن دارد. این روغن فضای مابین موتور را پر می کند و از سایش قطعات جلوگیری می نماید. کمپرسور اسکرو به روغن کاری قطعات متحرک به طور مداوم نیازمند است و روغن اسکرو نیز عمر مفید کوتاهی دارد و می بایست مرتب شارژ شود.

از محبوب ترین های این صنعت در ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن کمپرسور باد رونیکس

شرکت رونیکس یک شرکت بین المللی می باشد که در صنعت تولید ابزار آلات فعالیت دارد. یکی از پر کاربرد ترین محصولات این شرکت در ایران روغن پمپ باد آن می باشد.

 • روغن کمپرسور باد پیستونی

روغن پمپ باد پیستونی از مهمترین عوامل کارکرد این دستگاه می باشد. در کمپرسور پیستونی به علت جا به جایی پیستون ها در سیلند با دفعات زیاد حرارت بالا رفته و سایش ایجاد می شود. برای جلوگیری از بالا رفتن حرارت و سایش وجود این روغن الزامی می باشد.

کمپرسور پیستونی نیاز به روغن برای روانکاری حرکت پیستون ها دارد.این روغن قیمت بالایی دارد و به سختی پیدا می شود این روغن با نام VDL100 شناخته می شود. میزان روغن در کمپرسور پیستونی با مشاهده سطح روغن در روغن نما اندازه گیری می شود. روغن نباید از حد مجاز بیشتر ریخته شود زیرا باعث سرریز شدن می شود.

چه زمانی باید روغن کمپرسور باد را تعویض کنیم؟

هر چیزی که با موتور کار کند به روغن احتیاج دارد که با گذشت زمان کیفیت و ویسکوزیته آن کاهش می یابد به مرور زمان ذرات گرد و غبار حاصل از فرسایش رینگ ها کیفیت روغن را پایین آورده و حالت ساینده به قطعات کمپرسور می دهد.

زمان تعویض روغن پمپ باد

بهترین زمان برای تعویض روغن هرسه تا شش ماه یک بار است. روغن کمپرسور معکوس را عموماً هر سه ماه یک بار تعویض می کنند. برای مدل های دیگر نیز به ازای 300 الی 500 ساعت استفاده تعویض می شود. همچنین می توان از دفترچه راهنمای دستگاه برای اطلاعات بیشتر استفاده نمود.

چگونه روغن کمپرسور باد را تعویض نماییم؟

روغن نیز به فرسایش حساس است که روی اجزای مختلف کمپرسور هوا تأثیر می گذارد. با گذشت زمان ویسکوزیته خود را از دست می دهد ، به این معنی که ضخیم می شود و دیگر نمی تواند خود را به طور مساوی در اجزای کمپرسور هوا توزیع کند. برای همین منظور روغن نیز می بایست تعویض شود برای این کار ابتدا دستگاه را روشن کرده تا حدودی گرم شود تا روان و نرم شد و به راحتی تخلیه شود. سپس درپوش مخزن روغن را برداشته و پیچ قسمت تخلیه روغن را باز نمایید روغن را به طور کامل تخلیه نمایید و بعد با روغن جدید جایگزین کنید.

مقدار استاندارد ریختن کمپرسور

اندازه ریختن روغن توسط نشانگر دستگاه قابل مشاهده است. در اتمام کار درپوش روغن را گذاشته پیچ را سفت نمایید و مطمئن شوید روغن نشتی نداشته باشد. توجه داشته باشید سطح روغن کمپرسور می بایست تا نصف شیشه روغن نما باشد و اگر کم تر باشد به سیلندر آسیب میرسد و اگر بیشتر باشد نشت می کند.

ویسکوزیته روغن کمپرسور باد باید چه مشخصه ای داشته باشد؟

ویسکوزیته یا گرانروی مقاومت مایع در برابر جاری شدن را نشان می دهد و در واقع مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی است. بهترین ویسکوزیته حدود 30 می باشد و در هوای سرد توصیه می شود روغنی با ویسکوزیته 20 مورد استفاده قرار بگیرد. پایداری در برابر اکسیداسیون به حفظ ویسکوزیته کمک شایانی می کند. همچنین ویسکوزیته مناسب دستگاه را در برابر خوردگی محافظت می نماید.

نکات مهم در خصوص روغن کمپرسور

 • گرانروی خوبی دارد
 • دستگاه را در برابر خوردگی و سایش حفظ می نماید.
 • گرانروی مناسبی دارد.
 • در دماهای پایین و بالا روان کنندگی خود را حفظ می نماید.
 • نقش خود را در فشارهای بالای دستگاه حفظ می نماید.

در مقاله فوق سعی بر این شد تا شما کاربران گرامی را با انواع روغن های مناسب کمپرسور باد، نکات خرید روغن کمپرسور و معایب و مزایای این محصول آشناشده تا بهترین انتخاب را داشته باشید. با مراجعه به سایت راندنو می توانید انواع کمپرسور باد و  را مشاهده کرده و آن هارا باهم مقایسه کنید و با فروشندگان بی واسطه در ارتباط باشید.