انواع رولپلاک

رولپلاک ها چند نوع دارند و کاربرد انواع رولپلاک کدام است؟

انواع رولپلاک و انواع پیچ برای نصب قطعات مختلف همچون قاب عکس، تابلو، تخته و … بر روی دیوار بکار می روند. علاوه بر این، از این محصول در نصب کابینت، نصب داکت، کارهای مربوط به شبکه  و … نیز استفاده می شود. در این مقاله سعی داریم تا با انواع رولپلاک و کاربرد آن ها آشنا شویم.

در این مقاله به سؤال رولپلاک ها چند نوع دارند و کاربرد انواع رولپلاک کدام است؟ پاسخ خواهیم داد.

آنچه در ادامه می خوانیم:

رولپلاک چیست؟

برای اتصال وسایل شکننده و یا زمانی که پیچ به تنهایی قادر به تحمل وزن قطعات نیست، معمولاً از رولپلاک به همراه پیچ استفاده می شود. رولپلاک ها در انواع مختلف و در جنس های متنوع به بازار عرضه می شوند. این کالا می تواند فلزی، پلاستیکی و یا فیبری باشد.

به طور کلی این کالا باعث افزایش استحکام اتصال و راحتی کاربر می شود. همان طور که گفته شد، این محصول انواع مختلفی دارد که براساس جنس و نوع کاربرد تقسیم بندی می شوند. رول پلاک ها می توانند در سطوح چوبی (رولپلاک چوب)، سطوح فلزی، سطوح بتنی و … فرو روند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

برای مشاهده قیمت پیچ و انواع رولپلاک می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

انواع رولپلاک
انواع رولپلاک

انواع رولپلاک و کاربرد آنها

رولپلاک ساده (معمولی)

این نوع از انواع رولپلاک از ابتدایی ترین و پرکاربردترین مدل این محصول به شمار می آید که فاقد شاخک و لبه است.

رولپلاک لبه دار

این ابزار شبیه به نوع ساده است، با این تفاوت که مدل لبه دار به دلیل داشتن لبه، باعث می شود که پس از نصب، لبه این وسیله با قرار گرفتن بر روی نما و دیوار فیکس شود. این لورپلاک ها با نام یونیورسال نیز شهرت دارند.

رولپلاک شاخک دار

یکی از انواع رولپلاک است که بر روی بدنه خود دارای شاخک هایی است که باعث استحکام بالاتر اتصال می شود.

رولپلاک لبه دار شاخک دار

این محصول ترکیبی از دو نمونه شاخک دار و لبه دار است.

رولپلاک پروانه ای یا رولپلاک سقفی

این محصول دو بال بر روی بدنه خود دارد که پس از نصب، در پشت سطح گیر می کند و در جای خود ثابت می شود. یکی از پرکاربردترین و رایج ترین انواع رورپلاک این محصول است که دو بال بر روی بدنه خود دارد و پس از نصب، در پشت سطح گیر می کند و در جای خود ثابت می ماند.

این مدل کاربرد زیادی در نصب وسایلی مثل تابلو، پنل ال ای دی و آینه بر روی دیوارهای تو خالی و سقف های کاذب دارد.

رولپلاک کناف

این محصول به محض پیچ شدن در دیوار یا سطوح مختلف، جمع و مانند چتر خمیده می شود و یک بخش ضخیم ایجاد می کند. این ویژگی باعث افزایش قدرت اتصال می شود. از این نوع از انواع رولپلاک می توان برای نصب وسایل و اشیا بر روی سقف استفاده کرد.

انکر بولت

این محصول برای نصب قطعات و وسایل سنگین مناسب است و می تواند تا وزن ۲۰۰ کیلوگرم را نیز تحمل کند. هنگام بستن این رولپلاک، قسمت مخروطی شکل آن به سمت داخل کشیده می شود و باعث می شود این ابزار به متریال داخل، فشار بیشتری وارد کند.

رولپلاک فیشر

جنس این مدل رولپلاك از پلاستیک مرغوب است. برای نصب این نوع مدل لازم است سوراخ بزرگ تری ایجاد شود. این نوع محصول اکثراً برای دیوارهای سنگی، بتنی و سیمانی مناسب تر است. بعد از نصب در دیوار، حجم این محصول افزایش می یابد. این محصول به دلیل نام شرکت سازنده آن، فیشر نامیده شده است.

رولپلاک فلزی

این مدل همان گونه که از نامش مشخص است، از فلز تشکیل شده است و از آن برای دیوارهای قطور و اجسام سنگین تر استفاده می شود. این محصول انتخاب مناسبی است و برای پیچ های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. عده ای این مدل را به نام انکر بولت نیز می شناسند.

رولپلاک HUD

این مدل از قیمت بالاتری نسب به انواع دیگر برخوردار است. این محصول بسیار خاص است و برای کسانی که مصارف عادی دارند، مناسب نخواهد بود. این محصول برای مصارفی که نیاز به استفاده از دریل هیلتی دارند نیز، مناسب است.

رولپلاک شیمیایی

این مدل از انواع رولپلاک برای کاشت و میلگرد و پیج در بتن کاربرد دارد. این رول پلاک از سایز M8 تا M16 موجود است. در نصب رولپلاک شیمیایی از چسب و رزین که عموماً به شکل کپسول است، برای تحمل وزن بیش تر استفاده می شود.

نصب رولپلاک شیمیایی

 • در ابتدا به کمک دریل سوراخ مورد نظر برای رول پلاگ را ایجاد می کنیم. (باید توجه داشت که قطر سوراخ ایجاد شده از قطر کپسول مورد استفاده بیش تر باشد.)
 • بعد از تمیز کردن حفره، کپسول را داخل حفره قرار می دهیم.
 • بعد از قرار دادن کپسول، میلگرد را داخل سوراخ فرو کرده و کپسول را باز می کنیم.
 • در انتها میلگرد را تنظیم می کنیم و اجازه می دهیم تا به طور کامل خشک شود.
انواع رولپلاک
انواع رولپلاک

نکات مهم در خرید انواع رولپلاک

 • Rawlplug ها در سایزهای مختلفی تولید می شوند. از مهم ترین و رایج ترین سایزهای این محصول می توان به رولپلاک ۳ سانتی متری، ۴ سانتی متری، ۵ سانتی متری و ۷ سانتی متری اشاره کرد. قطر مته نیز مشابه قطر رولپلاك است.
 • یکی دیگر از کاربردهای این محصول در نمای ساختمان ها است که به آن ها رولپلاک سنگ نما می گویند. این محصول باعث عدم سقوط سنگ نمای ساختمان می شود.
 • نوع متریال دیوار نیز در انتخاب رولپلاک تأثیرگذار است. برای دیوارهای گچی، بتن، چوب، سنگ، سیمان و … انواع مختلفی از مدل ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در حال حاضر شرکت های زیادی به تولید انواع رولپلاک می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به رولپلاک تک، یاسر، کاسپین و … اشاره کرد.
 • رنگ این محصول غالباً به رنگ قرمز است. اما در رنگ های زرد، آبی و خاکستری نیز موجود است.
 • در هنگام خرید این محصول لازم است آستانه تحمل رولپلاک در نظر گرفته شود.
 • در هنگام خرید، جنس این کالا مورد توجه قرار بگیرد.
 • از سالم بودن کالا اطمینان حاصل شود.
نکات مهم در خرید انواع رولپلاک
نکات مهم در خرید انواع رولپلاک

قیمت انواع رولپلاک

رولپلاک مانند بسیاری از محصولات قیمت متفاوتی دارد. پارامترهای مختلفی در قیمت این محصول تأثیرگذار است که به آن ها می پردازیم:

 • سایز این محصول در قیمت آن تأثیر زیادی دارد. هر چه سایز بزرگ تر باشد، از قیمت بالاتری برخوردار است.
 • نوع این ابزار از دیگر نکات مهم و تأثیرگذار در قیمت آن است. روپلاک های HUD قیمت بیشتری نسبت به بقیه دارند و مدل ساده یا معمولی نیز نسبت به انواع دیگر این محصول، از قیمت کمتری برخوردار است.
 • جنس این کالا نیز در قیمت آن مؤثر است. نمونه فلزی قیمت بیشتری نسبت به نوع پلاستیکی و فیبری آن دارد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع میخ نجاری، فولادی، میخ میخکوب و انواع دیگر


آموزش نصب رولپلاک

آموزش نصب رولپلاک فلزی و انواع رولپلاک را توضیح مختصری خواهیم داد:

به منظور نصب رولپلاک ابتدا باید به وسیله دریل یک حفره بر روی سطحی که می خواهیم رل پلاک را در آن قرار دهیم، ایجاد کنیم. در این مرحله باید توجه داشته باشیم که مته ای که برای این کار استفاده می کنیم، متناسب با سایز رولپلاک باشد. مته می بایست کمی کوچک تر از نوک رولپلاک باشد.


بیشتر بخوانید: آموزش تعویض مته دریل با انواع سه نظام


یک نکته مهم در ایجاد حفره، تنظیم عمق آن است. این کار به صورت تخصصی به کمک عمق سنج انجام می شود. در صورت عدم وجود عمق سنج، باید از رینگ اسپیسر مته استفاده کرد و در صورت عدم وجود آن، می توان با نوار چسب و یا علامت گذاری بر روی مته این کار را انجام داد.

پس از ایجاد حفره باید به وسیله باد یا وسایل دیگر داخل آن را تمیز کنیم. بعد از تمیز کردن، باید به کمک دست رول پلاک را تا جایی که امکان دارد به داخل فشار دهیم.

بعد از قرار دادن رولپلاک در داخل حفره، باید به کمک چکش چند ضربه (به گونه ای که آسیبی به سطح نرسد) به رل پلاک جهت هم سطح شدن با سطح اصلی وارد نماییم و در مرحله آخر، پیچ را داخل رولپلاک قرار دهیم و آن را ببندیم.

لازم به ذکر است در صورتی که رولپلاک بیش از یک مقدار خاصی در داخل دیوار یا سطح مورد نظر فرو نرفت، می توان اضافه آن را به کمک چاقو یا کاتر برش داد و یا آن را به کمک انبردست به طور کلی بیرون کشید.


بیشتر بخوانید: کدام دریل برای شما بهتر است؟


در آوردن رولپلاک از دیوار

بسیاری از اوقات برای درآوردن انواع رولپلاک از دیوار نیاز به یک انبردست یا دم باریک است. در صورتی که موفق به بیرون آوردن رول پلاک از دیوار نشدیم، می توان با چکش کمی به آن ضربه بزنیم و آن را به طور کامل در دیوار فرو ببریم. یا اینکه به کمک گچ و  بتونه، روی آن را بپوشانیم.


بیشتر بخوانید: ۶ روش برای خارج کردن پیچ شکسته


برای اطلاع از قیمت انواع رولپلاک می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با فروشندگان آن ارتباط برقرار نمایید. هم چنین کاربران می توانند در صورت استفاده از انواع رول پلاک، تجریبات، نظرات و سؤالات خود را به منظور اشتراک با کاربران دیگر، در زیر این مقاله درج نمایند.