علت کم نور شدن لامپ ال ای دی

علت کم نور شدن لامپ ال ای دی و روش های جلوگیری از آن

کم نور شدن لامپ های ال ای دی ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. دوام لامپ های LED یکی از ویژگی هایی است که سبب شده تا طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. این محصولات دارای طول عمر بسیار بالا، اغلب معادل 50 الی 60 هزار ساعت هستند؛ اما برخی از موارد سبب کاهش نور لامپ های ال ای دی می شود.

در ادامه به بررسی این موارد و روش های جلوگیری از کم شدن نور لامپ های ال ای دی خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید.

علت کم نور شدن لامپ های LED

شدت نور تمامی لامپ ها با گذشت زمان کاهش پیدا می کند. در لامپ های رشته ای و فیلامنتی افزایش دما سبب تبخیر مواد اولیه می شود و یا تنگستن موجود در لامپ ها از بین می رود.

در لامپ های فلورسنت، لامپ کم مصرف و یا لامپ مهتابی، با گذشت زمان لایه فسفر موجود در لامپ از بین می رود و میزان نور مرئی کاهش پیدا می کند. اغلب لامپ های ال ای دی که به اواخر طول عمر خود نزدیک می شوند، به صورت ناگهانی دچار سوختگی نمی شوند و از کار نمی افتند. بلکه بیشتر این لامپ ها کم نور می شوند و میزان نوری که از آن ها بازتاب می کند، به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

هنگامی که یک لامپ در شرایط بهینه قرار نگیرد، عملکرد آن با مشکل مواجه می شود و بازده آن کاهش پیدا می کند. به همین دلیل می بایست متناسب با محیط مورد نظر لامپ های خود را خریداری کنید.

عوامل زیر بر روی نور ساطع شده از لامپ اثرگذار است:

افت کارایی

یکی از مهم ترین عواملی که سبب کاهش نور لامپ هایی هم چون ال ای دی می شود، افت کارایی، کاهش عملکرد و بازدهی آن ها است. هر بار که لامپ ال ای دی کلید زده می شود و به اصطلاح خاموش روشن می شود، جریان الکتریکی در آن راه پیدا می کند. در نتیجه با هر دفعه عبور جریان از لامپ، چند درصد از دخشش آن از دست می رود. به همین دلیل به مرور زمان درخشندگی و شدت کلی نور این لامپ ها نیز کم می شود.

نوسانات دما

یکی از مهم ترین عواملی که سبب کم شدن نور این گونه لامپ ها می شود، تغیرات آب و هوایی است. تغییرات دما سبب می شود تا قبل از تمام شدن طول عمر لامپ های ال ای دی، شدت نور آن ها تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

در محیط های گرم در صورتی که هیچ گونه خنک کننده و یا هیت سینکی وجود نداشته باشد، نور لامپ در اثر افزایش دما کم می شود و به مرور کامل از کار می افتد. به همین دلیل در صورتی که به فن و خنک کننده نیاز است، حتماً از آن ها استفاده کنید.

در مقابل دمای کم نیز می تواند بر روی لامپ ها اثرگذار باشد. این محصولات به گونه ای ساخته می شوند که در دماهای کم نیز می توان از آن ها استفاده کرد. اما دمای بسیار کم بر روی چیپ های ال ای دی اثرگذار است و از بازتاب زیاد نور جلوگیری می کند.

مشکلات ساختاری

لامپ کم مصرف، لامپ LED، لامپ اس ام دی و … ساختاری دارند که از قطعات مختلفی تشکیل شده است. کیفیت این قطعات و کارکرد آن ها با شدت نور رابطه مستقیم دارد.

اگر در ساختار، قطعات و یا نحوه اتصال تجهیزات داخلی یک لامپ LED مشکلی وجود داشته باشد، نور لامپ نیز کم می شود. یکی از دلایلی که سبب شده است تا برخی از لامپ های ال ای دی قیمت بالاتری داشته باشند، کیفیت ساخت و قطعات داخلی آن است.

سخن پایانی

کم شدن نور لامپ های ال ای دی امری طبیعی است. اما به کمک روش هایی هم چون کنترل دما و شرایط آب و هوا، کنترل نوسانات برق، بررسی کردن قطعات، ولتاژ و فرکانس قابل پشتیبانی و … می توان سرعت کم شدن نور این لامپ ها را کاهش داد.

لامپ هایی که دارای نشان استاندارد در طراحی و تولید هستند، کیفیت بالاتری نسبت به سایر لامپ ها دارند. در نتیجه نور آن ها نیز دارای کیفیت و شدت بیشتری است و با سرعت بسیار کمتری افت می کند.

از برترین برندهای تولید کننده انواع لامپ ال ای دی سقفی و … می توان به لامپ نور، پارس شعاع توس، نور صرام پویا، پارس شهاب، افق، خزرشید، دلتا، آفتاب و … اشاره کرد.