آموز تعمیر لامپ ال ای دی

آموزش تعمیر لامپ ال ای دی

برای آموزش تعمیر لامپ ال ای دی خواندن این مقاله را از دست ندهید. تعمیر این لامپ ها ساده است و در چند مرحله انجام می شود. طول عمر این لامپ ها بسیار زیاد است اما در برخی از مواقع ممکن است لامپ LED دچار سوختگی شود. پیش از تعمیر لامپ LED لازم است با برخی از اجزای آن آشنایی داشته باشید.

رایج ترین دلیل سوختگی این محصولات مربوط به سوختن دیودهای نوری آن است. عوامل دیگری نیز سبب سوختگی و نیم سوز شدن لامپ ها می شود.

در این مقاله به دلایل سوختگی لامپ، اجزای لامپ LED و تعمیر لامپ LED خواهیم پرداخت.

با مجله راندنو همراه باشید.

علت سوختن لامپ LED

لامپ ها ال ای دی دارای طول عمر بالا و معادل 20 هزار ساعت هستند. اما عوامل بسیار زیادی وجود دارد که سبب سوختگی آن ها و کاهش طول عمرشان می شود. علت سوختگی می تواند به دو عامل کیفیت و استفاده نادرست از محصول مربوط باشد.


بیشتر بخوانید: علت کم نور شدن لامپ ال ای دی و روش های جلوگیری از آن


در ادامه به برخی از دلایل سوختگی لامپ اشاره خواهیم کرد.

کیفیت پایین لامپ ال ای دی

 1. حذف مدار چاپی در لامپ هایی با تکنولوژی DOB
 2. بی کیفیت بودن چیپ، مدار چاپی و یا PCP
 3. استفاده از آی سی های تقلبی و درجه 3
 4. استفاده از خارن به جای آی سی در مدارهای لامپ
 5. حذف هیت سینک از اجزای لامپ
 6. کاهش میزان آلومینیوم در بدنه و تجهیزات لامپ
 7. کاهش ضخامت چیپ ست
 8. کاهش مقدار چسب انتقال حرارت

استفاده نادرست از لامپ ال ای دی

 1. آسیب های فیزیکی وارد شده به لامپ هم چون فشار و ضربه
 2. استفاده از دیمر برای کنترل میزان نور
 3. استفاده در محیط های مرطوب و یا استفاده در زیر باران
 4. استفاده در محیط های بیش از حد گرم و بیش از حد سرد
 5. ولتاژ خروجی بسیار کم و یا بسیار زیاد
 6. استفاده از لامپ در محیط های بسته که هوا در آن جریان ندارد.

بیشتر بخوانید: دیمر چیست و چگونه کار می کند؟ معرفی انواع دیمر و کاربرد آن


اجزای لامپ LED

ساختار لامپ ال ای دی به گونه ای است که بر روی یک مدار و یا چیپ ست، تعداد زیادی دیود نورافشان قرار گرفته است. این دیودها بر روی یک مدار به شکل سری واقع شده اند. به همین دلیل سوختن یکی از این دیودها سبب از کار افتادگی کل لامپ می شود. به همین دلیل مهم ترین بخش در تعمیر لامپ بررسی برد آن است.

به طور کلی لامپ های ال ای دی از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

 • فریم لامپ: تمامی اجزای تشکیل دهنده یک لامپ داخل فریم لامپ قرار می گیرد. حباب لامپ و هیت سینک نیز جزئی از فریم محسوب می شود.
 • برد مدار چاپی: تمامی دیودها و ال ای دی هایی که در یک لامپ به کار می روند بر روی مدار چاپی نصب می شوند.
 • درایو: این تجهیزات برق فشار قوی را به میزان برق مورد نیاز برای ال ای دی ها تبدیل می کند.

معمولاً عیب لامپ ها به دو بخش اصلی زیر تقسیم می شود:

 • سوختن یا قطع شدن قطعات ال ای دی
 • مشکل در درایو ال ای دی

طرز تعمیر لامپ ال ای دی

اغلب مواقع سوختن لامپ ال ای دی مربوط به خراب شدن دیودهای نوری می شود. از کار افتادن دیودها سبب کم نور شدن لامپ و یا سوختگی آن می شود. برخی از مشکل های موجود در لامپ هم چون چشمک زدن به دلیل وجود نقص در مدار لامپ رخ می دهد.

وسایل مورد نیاز برای تعمیر لامپ ال ای دی

 • مولتی متر
 • هویه
 • انبرک یا پنس
 • نوار چیپ ال ای دی
 • سیم لحیم

مراحل تعمیر برد لامپ ال ای دی

تعمیر برد این لامپ ها کار دشواری نیست در ادامه به آموزش آن خواهیم پرداخت.

 • مرحله اول: جدا کردن حباب لامپ

اولین مرحله در تعمیر این لامپ ها به جدا کردن حباب از روی لامپ اختصاص یافته است. حباب لامپ های ال ای دی به بدنه با چسبی مخصوص متصل می شود. برای باز کردن این حباب کافی است آن را بپیچانید.

 • مرحله دوم: بررسی دیودها و مدارها

در این مرحله باید دیودها و مدارها را بررسی کنید. دیدودهای نوری بر روی ردیف هایی در چیپ ست قرار گرفته اند. رنگ این چیپ ست ها به رنگ نور لامپ بستگی دارد. چیپ ست های سالم زرد کم رنگ و پر رنگ هستند. چیپ ست هایی که سوختند و یا خراب شده اند، تغییر رنگ می دهند و یا لک های سیاه کوچکی بر روی آن ها ایجاد می شود. برای تشخص دیودهای سوخته می توانید از یک دیودسنج مولتی متر نیز استفاده کنید.

 • مرحله سوم: جدا کردن دیود سوخته

پس از این که دیود سوخته و از کار افتاده شده را تشخیص دادید، به کمک یک فازمتر و یا دم باریک، لایه رویی و زرد رنگ دیود را جدا کنید. می توانید به کمک یک هویه، دو طرف ال ای دی معیوب را حرارت دهید تا از بورد جدا شود. در این مرحله توجه کنید که به خود بورد اصلی آسیب وارد نشود.

 • مرحله چهارم: حذف دیود سوخته از مدار لامپ

پس از جدا کردن این لایه به کمک لحیم، روی دیود را لحیم کاری کنید. با این کار دیود سوخته از مدار لامپ خارج شده و سایر دیودها به عملکرد صحیح خود ادامه می دهند. اگر قصد ندارید دیود جدیدی جایگزین دیود سوخته کنید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که ولتاژ و فشار روی سایر دیودها بیشتر شده و ممکن است به سایر آن ها آسیب وارد شود.

می توانید به کمک یک پنس دیود ال ای دی جدید را در محل دیود سوخته قرار دهید و دو سر آن را به کمک هویه بر روی برد لحیم کنید. در این مرحله توجه کنید که دو سر مثبت و منفی به درستی جایگذاری شوند.

 • مرحله پنجم: بستن حباب لامپ

در مرحله آخر باید بورد لامپ را در جای مخصوص قرار داد و حباب لامپ را محکم بست. اگر سوختگی لامپ به این موضوع مربوط باشد، پس از جداسازی دیود خراب از مدار، لامپ روشن می شود.

اگر لامپ روشن نشد، سرپیچ آن را بررسی کنید. در صورت اشکال در سرپیچ می بایست این قطعه تعویض شود. نکته مهم در این بخش این است که تعویض سرپیچ امر تخصصی تری است و امکان برق گرفتگی در آن وجود دارد.

تست و عیب یابی درایو LED

به کمک متصل کردن درایو به جریان برق شهری و اندازه گیری میزان ولتاژ خروجی می توان وضعیت سالم بودن آن را بررسی کرد. به عنوان مثال درایوهای پنل ال ای دی را می توان به یک پنل سالم متصل کرد و از این طریق آن را بررسی کرد.

سوختن لامپ های ال ای دی کمتر به سوختن درایو مربوط می شود. درایوهایی که مدارات محافظ دارند، در صورتی که ال ای دی ها آسیب ببینند، درایو سالم می ماند.

درایوهایی که ولتاژ خروجی آن ها نوسان دارد و یا به طور کامل قطع شده بود، امکان دارد خارن های آن آسیب دیده یاشد. مشکل خازن در درایو، از زوی شکل ظاهری آن نیز دیده می شود.


بیشتر بخوانید: آیا لامپ های ال ای دی سرطان زا است


سخن پایانی

قیمت تعمیر لامپ ال ای دی به عوامل بسیاری بستگی دارد. مواد مصرفی، سختی کار، دستمزد، نوع تکنولوژی  و … عواملی هستند که بر روی هزینه تعمیر لامپ ال ای دی اثرگذار هستند. برای تعمیر این محصولات می توانید به نمایندگی ها و مراکز تعمیر لامپ ال ای دی در لاله زار تهران و دیگر نقاط ایران مراجعه کنید. تعمیر لامپ ال ای دی استوانه ای، حبابی، بزرگ و … با هم مشابه است.

برای خرید لامپ ال ای دی و مشاهده لیست قیمت آن می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با فروشنده ها و نمایندگی های آن در ارتباط باشید.