تجهیزات آتش نشانی

معرفی انواع تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق

تجهیزات آتش نشانی از مهم ترین ابزارآلات ایمنی به شمار می روند که به کمک آن ها می توان آتش را مهار کرد. تجهیزات زیادی برای آتش نشانان و اطفاء حریق وجود دارد که در این مقاله به تعدادی از آن ها اشاره شده است.

شلنگ آتش نشانی

 این وسیله وظیفه انتقال آب با دبی و سرعت بالا از منبع آب به سمت محل آتش سوزی را دارد. این شلنگ ها دارای سه نوع زیر می باشند.

 • شلنگ هوزیلی یا نیمه سخت که از جنس لاستیک بوده که کاربرد زیادی در آبرسانی دارد و از آن برای خاموش کننده های دیگر مثل پودر و گاز، کف و گازکربنیک نیز استفاده می شود.
 • شلنگ های تخت برزنتی که مقاومت نیمه سخت دارند و از آن ها در آبرسانی استفاده می شود. این شلنگ ها در قرقره‌ها و هوزرک‌ های با شیلنگ تاشونده (برزنتی) استفاده می شوند.
 • شلنگ های ضد اسید از انواع دیگر شلنگ های آتش نشانی هستند و مقاوم ترین نوع شلنگ نیز به شمار می روند.

در هنگام خرید شلنگ آتش نشانی باید طول آن، جنس آن، انعطاف پذیری، تحمل فشار و شرکت تولیدکننده آن دقت داشته باشیم.

لباس کار آتش نشانی

این لباس ها معمولاٌ از جنس کولار و نومکس تولید شده اند. این کالا به دلیل شرایط استفاده از آن می بایست بسیار منعطف بوده باشد تا آتشنشان بتواند در آن راحت باشد و تحرک لازم را داشته باشد. این لباس کار باید تا حد بالایی تحمل حرارت را داشته باشد تا از بدن آتشنشان محافظت نماید. این لباس باید در برابر مواد شیمیایی، اجسام تیز و برنده، سطح لغزنده و… نیز مقاوم باشد.

دستکش ایمنی آتش نشانی

دستکش های ایمنی در انواع مختلفی هستند. اما دستکش هایی که برای آتش نشانی استفاده می شود معمولاً جنس ضخیم و چرمی دارند و مانع از لغزش دست می شوند. لازم به ذکر است که با توجه به نوع عملیات از دستکش های مختلف استفاده می کنند.

کفش ایمنی آتش نشانی

این کفش ها به صورت چکمه و نیم بوت هستند و به کفش های ایمنی نسوز شهرت دارند. این کفش ها عایق حرارتی بالایی هستند و مانع از سوختن پا می شوند. این کفش از پا در برابر ضربات مختلف محافظت کرده و از اصطکاک بالایی برخوردار هستند که مانع از لیز خوردن پا در حین کار با آن ها می شود. این چکمه باید عایق برق باشد و از نفوذ آب به داخل آب جلوگیری کند.

کلاه آتش نشانی

یکی از مهم ترین ابزارهای آتشنشانان کلاه ایمنی می باشد. این کلاه باید به گونه ای باشد که قسمت سر و گوش ها را به طور کامل پوشش دهد. کلاهی مناسب تر است که به راحتی بر روی سر قرار گیرد و در قسمت صورت و جلوی چشم از طلق برخودار باشد. این محصول می بایست وزن مناسبی داشته باشد وموجب خستگی کاربر نشود. از دیگر نکات مهم در مورد این محصول می توان به جنس آن اشاره کرد که باید بسیار مقاوم باشد و در برابر ضربات مختلف از سر کاربر محافظت کند.

کپسول آتشنشانی

کپسول های آتشنشانی در انواع مختلف و برای خاموش کردن آتش سوزی های مختلف استفاده می شود. این محصول در انواع مختلف تولید شده است. که از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کپسول آتش نشانی CO2 (دی اکسید کربن)
 • کپسول آتش نشانی گاز و آب (آبی)
 • کپسول آتش نشانی حاوی فوم (کف)
 • کپسول آتش نشانی پودری(پودر و گاز)
 • کپسول آتش نشانی هالوژنه (سبز)

توپ آتش خاموش کن

این محصول به گوی ضد حریق نیز معروف است. این وسیله به صورت یک توبپ بوده و به داخل آتش پرتاب می شود و به بعد از چند ثانیه با خارج شدن ماده اطفاء حریق باعث خاموش شدن و مهار آتش می شود.

پتو اطفاء حریق

این وسیله یکی دیگر از خاموش کننده های آتش می باشد. این محصول ظاهری شبیه به پتو دارد که در ابعاد مختلف تولید شده است و با قرار گرفتن بر روی محل آتش سوزی و حذف اکسیژن از آتش آن را خاموش می کند.

قرقره شلنگ جمع کن

یکی از مهم ترین تجهیزات آتش نشانی به شمار می رود که شلنگ آتش نشانی بر روی آن قرار می گیرد. این محصول به دو نوع قرقره های هوزریل با شیلنگ نیمه سخت و قرقره  با شیلنگ تخت یا تاشونده تقسیم می شوند.

 • قرقره با شلنگ تخت یا تاشونده: این نوع از قرقره بدون سیستم آبرسان می باشد. شلنگ های تخت یا برزنتی که در قطر 1.5 اینچ تولید شده اند متناسب برای این قرقره ها هستند.
 • قرقره هوزریل با شیلنگ نیمه سخت: این قرقره ها دارای سیستم آبرسان هستند. شلنگ های با قطر 4/3 و 1 اینچ بر روی این قرقره ها استفاده می شوند.

نازل آتش نشانی

نازل یا سرلوله آتش نشانی از دیگر تجهیزات مهم در این حوزه به شمار می رود. این وسیله به سر شلنگ های مختلف وصل می شود و باعث سرعت، دقت و کنترل میزان خروجی آب می شود. این محصولات آب را به دو صورت جت و اسپری (فوگ) پاشش می کنند. این وسیله در انواع مختلف زیر تولید شده است.

 • نازل های شیردار
 • نازل های تفنگی با توربو نازل
 • نازل های کف ساز سبک و سنگین
 • نازل های نیزه ای
 • نازل سپر آبی یا دیوار آب

کوپلینک آتش نشانی

این قطعه وظیفه اتصال بین شلنگ ها جهت افزایش طول آن ها را دارد.

هیدرانت آتش نشانی

این قطعات به صورت زمینی و زیر سطحی موجود در سطح شهر موجود می باشد و آتشنشانان می توانند از آب ذخیره شده در داخل آن استفاده کنند.

هیدرانت اینترلاک

قطعه ای است که از آن جهت استفاده از هیدارنت های داخل شهر استفاده می شود.

آچار کوپلینگ

این آچار به آچار آتش نشانی نیز معروف است و از آن جهت باز کردن هیدارنت های داخل شهر استفاده می شود.

هارنس

این محصول به کمربرند ایمنی کار در ارتفاع شهرت دارد و یکی از مهم ترین ابزار ایمنی برای آتش نشانان می باشد که از آن در ارتفاع استفاده می کنند.

عینک ایمنی

این مدل از عینک ها قابلیت جذب اشعه فرابنفش را دارد و از برخورد اجسام به آن جلوگیری می کند. معمولاً عینک هایی برای این کار لازم است که ضد خش باشد و از مقاومت بالایی در برابر ضربه حرارت برخوردار باشد.

ماسک اکسیژن

معمولاً از ماسک های شیمیایی تمام صورت و نیم صورت برای جلوگیری از ورود گازهای شیمیایی به داخل سیستم تنفسی استفاده می شود.

جعبه آتشنشانی

در داخل این جعبه یک سری ابزارآت مبارزه با آتش نگه داری می شود که می توان از آن در زمان بروز حادثه استفاده کرد. این جعبه در جنس های  مختلف برای شرایط گوناگون تولید شده است.

اسپرینکلر اطفاء حریق

این وسیله یکی از ابزارآلات مهم در اطفاء حریق به شمار می رود. این دستگاه بر روی یک دمای خاص تنظیم می شود و در حین رسیدن به آن دما به صورت های خاص پاشش می کند.

این دستگاه براساس نوع اتصال به سه نوع  بالا زن، پایین زن، بغل زن (دیوار زن) تقسیم می شوند. هم چنین این دستگاه بر اساس نوع واکنش نیز به دو نوع استاندارد و واکنش سریع دسته بندی می شوند.

کاربران می توانند در سایت راندنو تجهیزات آتش نشانی مختلف با برندهای متنوع مقایسه کرده و ضمن گرفتن استعلام قیمت، خرید خود را از نمایندگان مختلف انجام دهند.

قیمت انواع تجهیرات آتش نشانی

برای مشاهده قیمت تجهیزات آتش نسانی ذکر شده می توانید به سایت راندنو مراجعه کرده و با نمایندگان اصلی بارار در ارتباط باشید.