نکاتی که هنگام خرید دستگاه جوش باید به آن توجه داشت

جوشکاری یکی از کارآمدترین روش ها برای چسباندن و اتصال دو قطعه فلزی و غیرفلزی به یکدیگر است. توجه به نکات خرید دستگاه جوش به شما کمک می کند تا بهترین دستگاه جوش را متناسب با نیاز خود انتخاب و خریداری کنید.

جوشکاری چیست؟

جوشکاری عملی است که دو قطعه از طریق گرم کردن محل اتصال و یا ذوب کردن مواد اتصال، به صورت دائمی به یکدیگر متصل می شوند. البته متناسب با نوع اتصال، روش های گوناگونی برای جوشکاری وجود دارد.

نکات خرید دستگاه جوش

نکات خرید دستگاه جوش به آن ها دقت داشته باشیم شامل موارد زیر می باشد:

1. چرخه عملکرد دستگاه جوش: یکی از مهم ترین عواملی که باید هنگام خرید دستگاه جوش به آن توجه داشته باشیم، چرخه عملکرد دستگاه جوش است. به عبارت ساده تر، چرخه عملکرد، مدت زمانی است که یک دستگاه جوش می تواند بدون هیچ وقفه ای کار کند. تمام دستگاه های جوش دارای یک چرخه عملکرد می باشند که توسط سازنده آن مشخص شده و معمولاً مقدار آن نیز 10 دقیقه است.

2. شدت جریان دستگاه جوش: یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید دستگاه جوش به آن توجه داشت، شدت جریان تولیدی توسط دستگاه جوش می باشد. هر دستگاه جوش متناسب با ضخامت کار، شدت جریان متفاوتی را تولید می کند. به گونه ای که هر چه ضخامت قطعه کار زیادتر باشد، دستگاه، نیاز به شدت جریان بالاتری خواهد داشت.

3. قطعات یدکی و ایمنی همراه دستگاه جوش: یک دستگاه جوش معمولی باید دارای انبر الکترودگیر باشد. به گونه ای که این انبر، توانایی نگه داشتن الکترود در سایزها و قطرهای مختلف را داشته باشد. یکی دیگر از لوازم جانبی دستگاه جوش، ماسک و لباس مناسب است که از برخورد اشعه با چشم و همچنین اصابت اخگرهای حاصل از جوشکاری به بدن فرد جوشکار جلوگیری می نماید.

4. کابل جوش مناسب: این کابل وظیفه انتقال جریان الکتریسیته به نقطه جوشکاری را برعهده دارد. کابل جوشکاری باید انعطاف پذیر و نرم بوده و همچنین در برابر کشش و سایش نیز مقاومت داشته باشد. کابل دستگاه جوش باید بتواند جریان مورد نیاز جوشکاری را با افت ولتاژ کم انتقال دهد.