انواع پچ پنل شبکه

آشنایی با انواع پچ پنل شبکه و کاربرد آنها

پچ پنل شبکه یا (Patch Panel) یکی از تجهیزات مهم پسیو شبکه به شمار می آید. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، اتصال اغلب شبکه ها به صورت بیسیم صورت می گیرد اما همچنان برای این که یک اتصال پایدار و پرسرعت داشته باشیم، به شبکه سیمی نیاز خواهیم داشت.

Patch Panel وسیله ای است که به کمک آن می توان یک اتصال یکپارچه ایجاد کرد و سرعت مطلوبی را فراهم ساخت. این وسیله به شما کمک می کند تا بتوانید شبکه خود را مرتب و سازماندهی کنید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

پچ پنل چیست؟

پچ پنل شبکه یک قطعه مستطیل شکل فلزی است و یکی از مهم ترین تجهیزات پسیو شبکه محسوب می شود. این وسیله در انتهای تجهیزاتی مانند روتر، سوئیچ، سرور و … قرار می گیرد و از طرف دیگر به کابل شبکه یا پچ کورد شبکه متصل می شود و مدیریت و ساماندهی کابل ها را راحت تر می کند.

Patch Panel از تعدادی پورت تشکیل می شود و در شبکه داخل رک قرار می گیرد. با توجه به توپولوژی شبکه و ساختار آن، تعداد پچ پنل ها مشخص می شود.

در نهایت، انتهای کابل شبکه به Patch Panel وارد می شود. این تجهیزات در واقع همانند رابط، کابل های شبکه را توزیع کرده و آن ها را مرتب می کنند. استفاده از این تجهیزات در ساختار شبکه الزامی نیست اما به کارگیری آن مزایای بسیاری برای شبکه دارد.

پچ پنل شبکه چیست؟

مزایای استفاده از patch panel

 1.  در صورت اضافه شدن کاربر به شبکه، به کمک Patch Panel به راحتی می توان شبکه را سامان دهی کرد. در صورت عدم استفاده از این وسیله، باید تغییر در ساختار کلی شبکه ایجاد شود که این امری زمان بر و پرهزینه است. استفاده از این تجهیزات، توسعه شبکه را راحت تر می کند و زمان انجام آن را کاهش می دهد.
 2.  در صورتی که نیاز به انتقال سرور از یک سوئیچ به سوئیچی دیگر باشد، دیگر نیازی به مراجعه کردن به رک سرور نخواهد بود.
 3. به کمک این نوع تجهیزات پسیو شبکه می توان به راحتی شبکه را عیب یابی کرد. علاوه بر این، در صورت خرابی، تعمیر patch panel و تعویض آن راحت تر صورت می گیرد.
 4. اگر یک کاربر بخواهد به طور مستقیم به یکی از سیستم های سرور متصل شود، به کمک Patch Panel نیازی به کابل کشی نیست.
 5.  هنگامی که در شبکه نیاز به تغییر سوئیچ ها و یا جداسازی یک کلاینت از سوئیچ باشد، در صورت وجود Patch Panel، این کار به آسانی انجام می شود.
 6. استفاده از Patch Panel، نظم شبکه را افزایش و تعداد گره های آن را کاهش می دهد. این کار موجب افزایش زیبایی نیز می شود.

کاربرد پچ پنل شبکه

هنگامی که یک کاربر به شبکه اضافه می شود، می بایست سوکت وارد شبکه شود. افراد متخصص شبکه برای حل این موضوع، از Patch Panel استفاده می کنند.

متخصصان شبکه تمامی کابل های مجهز به سوکت را در یک نقطه (رک) جمع کرده و به Patch Panel وارد می کنند. پس از این عمل، خروجی آن ها شماره گذاری می شود و در نهایت کاربر می تواند هر سوکتی که نیاز دارد را به کمک کابل شبکه به سوئیچ متصل کند.

همچنین بخوانید: انواع کابل شبکه و کاربرد آنها

تعداد پورت پچ پنل

بر روی بدنه Patch Panel تعدادی پورت مشخص قرار گرفته است:

 • پچ پنل 12 پورت
 • پچ پنل 24 پورت
 • پچ پنل 48 پورت و …

در حال حاضر پچ پنل 24 پورت کاربرد بیشتری نسبت به مابقی مدل ها دارد.

پچ پنل 24 پورت CAT6

انواع پچ پنل شبکه

این تجهیزات می توانند از نوع SFTP ،UTP و … باشند که بسته به دیگر تجهیزات موجود در شبکه، هریک از آن ها انتخاب می شود. هم چنین همانند سایر تجهیزات شبکه مانند پچ کورد و کابل شبکه، از گروه های مختلف Cat1 تا Cat8 تشکیل می شوند.

توجه به هماهنگی و سازگاری تجهیزات شبکه امر بسیار مهمی است زیرا وجود هماهنگی، سرعت و دقت شبکه را افزایش می دهد.

Patch Panel براساس نوع ساختای که دارد، به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 1. پچ پنل ماژولار: در این نوع Patch Panel، پورت هایی با انواع مختلف مانند SFTP ،UTP و STP و گروه های مختلف Cat7 ،Cat6 و … می توانند کنار یکدیگر قرار بگیرند. حتی انواع پورت فیبر نوری سینگل مود و مالتی مود نیز می توان کنار آن ها قرار داد. یکی از بزرگ ترین مزایای این Patch Panel، این است که در صورت وجود خرابی در هر پورت، تنها کافی است کیستون از آن جدا شود و نیازی به تعمیر یا جداسازی تمامی Patch Panel نیست.
 2. پچ پنل غیر ماژولار: این نوع تجهیزات در انواع مشخصی ساخته می شوند و نمی توان از هر نوع پورتی کنار هم در آن ها استفاده کرد.

تفاوت پچ پنل اترنت (مسی) با پچ پنل فیبرنوری

 • Patch Panel مسی اتصال را در درون یک شبکه محلی فراهم می کند که گروه های Cat6 ،Cat5e و … انواع آن را تشکیل می دهند. از لحاظ شکل ظاهری و نوع ساختار، این نوع تجهیزات به دو نوع پچ پنل Loaded (با کیستون) و پچ پنل Unloaded (بدون کسیتون) تقسیم می شوند. در صورتی که از Patch Panel آنلودد استفاده شود، در صورت خرابی نیاز به تعویض کل Patch Panel نیست.
 • Patch Panel فیبرنوری اتصال میان کابل ها و پچ کوردهای فیبرنوری با سایر تجهیزات فیبر در شبکه را برعهده دارند. Patch Panel فیبرنوری در دو نوع تکی و دوتایی به بازار عرضه می شود.

پچ پنل POE

از پچ پنل POE می توان در سیستم های امنیتی مانند دوربین مداربسته، تلفن های IP، سیستم های هشدار و … استفاده کرد. به کمک این وسیله می توان هزینه های مربوط به تهیه آداپتور و منبع تغذیه را کاهش داد زیرا به کمک آن دیگر نیازی به منبع تغذیه جهت تأمین برق مستقیم نخواهید داشت.

به کمک این تکنولوژی، بدون نیاز به برق کشی جداگانه و تنها به کمک دو زوج کابل شبکه می توان برق شهری مورد نیاز دستگاه های مختلف را فراهم کرد.

این نوع Patch Panel می تواند پورت دیتا و POE ارئه دهد. در نتیجه تجهیزاتی مانند سرور، کامپیوتر، روتر، سوئیچ و … از طریق پورت دیتا به یکدیگر شبکه شده و سیستم هایی همانند دوربین مداربسته و هشداردهنده به کمک پورت POE بدون نیاز به منبع تغذیه به شبکه متصل می شوند.

پچ پنل poe، دارای اندازه U1 و کوچک تری هستند و به راحتی داخل رک قرار می گیرند. این تجهیزات قابلیت ارئه توان 13 وات دارند و در صورتی که تمامی پورت ها یا نیمی از آنها اشغال باشد، توانی معادل 30 وات ارائه می دهند.

نکات مهم هنگام خرید پچ پنل

انتخاب نوع پچ پنلی که قرار است در شبکه استفاده شود، به استانداردها و اندازه شبکه بستگی دارد. علاوه بر آن، باید به سرعت و پهنای باند شبکه و تجهیزات به کار رفته شده در آن نیز دقت کرد.

جهت افزایش دقت و سرعت و هم چنین بهبود عملکرد یک شبکه بهتر است از تجهیزات هماهنگ و سازگار (تجهیزات هم نوع و هم گروه) استفاده کرد.

بهترین پچ پنل

از بهترین برند پچ پنل شبکه می توان به پچ پنل لگراند، نگزنس، رپیتون، اشنایدر، امپ، دی-لینک، ایکوییپ و … اشاره کرد. قیمت پچ پنل براساس نوع گروه، نوع کابل و روکش آن ها آن متفاوت است که باید براساس ساختار شبکه و اندازه آن مشخص شود.

نتیجه گیری

با وجود این که استفاده از این نوع تجهیزات در شبکه اجبار نیست اما همچنان استفاده از آن به متخصصان شبکه پیشنهاد می شود. به کمک این تجهیزات، توسعه شبکه راحت تر و سریع تر صورت می گیرد. هزینه های راه اندازی یک شبکه کاهش می یابد و به راحتی می توان عیوب شبکه را پیدا و رفع کرد. علاوه بر این، این تجهیزات از قطع و وصل شدن دستگاه ها در شبکه جلوگیری می کنند.