تغییر رمز وای فای

آموزش تصویری تغییر رمز وای فای به زبان ساده

تغییر رمز وای فای یکی از اقدامات مهمی است که بهتر است هر چند وقت یکبار انجام شود. این کار موجب افزایش امنیت وای فای، جلوگیری از هک شدن و سرقت حجم اینترنت می شود.

روش های تغییر رمز مودم های مختلف، تقریباً با یکدیگر یکسان است و تنها در بخش های کوچکی با یکدیگر اختلاف دارد. برای مشاهده مقاله ها و اخبار تکنولوژی می توانید به قسمت مربوطه در مجله راندنو مراجعه کنید.

برای تغییر رمز وای فای با کامپیوتر می توانید از یک کابل LAN استفاده کنید. اگر کابل لن ندارید، می توانید به شبکه وای فای مودم متصل شوید و طبق مراحل زیر، رمز وای فای و نام مودم خود را تغییر دهید. تغییر رمز وای فای با گوشی نیز امکان پذیر است و پیچیدگی خاصی ندارد.

در این مقاله به آموزش تغییر رمز اینترنت خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

روش تغییر رمز وای فای

 1. وارد شدن به صفحه تنظیمات

ورود به صفحه مودم

پیش از تغییر رمز مودم باید به صفحه پیکربندی مودم مراجعه کنید. برای ورود به صفحه تنظیمات مودم، در مرورگر خود آدرس پیش فرض ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد کنید. آدرس های استاندارد دیگری نیز برای رسیدن به صفحه تنظیمات وجود دارد. مانند: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱، ۱۹۲.۱۶۸.۲.۱ و ۱۰.۰.۱.۱.

برای خرید مودم می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نمایندگان اصلی در بازار در ارتباط باشید.

صفحه تنظیمات مودم

پیدا کردن آدرس ها

اگر آدرس های بالا، شما را به سمت صفحه تنظیمات مودم هدایت نکرد، دو کلید Windows + R را فشار دهید. در این قسمت یک پنجره به نام Run برای شما باز می شود. در این پنجره عبارت cmd را تایپ کنید. پس از آن، کلمه ipconfig را وارد کنید.

در این بخش، اتصالات فعال در لیست را بررسی کنید. آدرسی که روبه روی خط Defult Geteway نوشته شده است، همان آدرس مورد نظر برای رسیدن به صفحه تنظیمات مودم است. برای مشاهده قیمت مودم جیبی و مودم فیبر نوری با مراجعه به سایت می توانید با ده ها فروشگاه در ارتباط باشید.

ریست کردن مودم در صورت نیاز

اگر راه حل بالا نیز کارساز نبود، می بایست مودم خود را ریست کنید. برای این کار می توانید با پشتیبان سرویس خود تماس بگیرید و از او بخواهید تا تنظیمات مودم شما را ریست کند. همچنین می توانید دکمه فیزیکی راه اندازی مجدد که بر روی دستگاه شما قرار گرفته را فشار دهید تا بدین ترتیب، تنظیمات مودم به حالت کارخانه تغییر کند. پس از انجام این کار، می توانید وارد صفحه تنظیمات مودم شوید.

 1. وارد کردن نام کاربری و رمز عبور

در این صفحه می بایست نام کاربری و رمز عبور مودم خود را وارد کنید. اگر تاکنون مودم خود را تنظیم نکرده اید، احتمالاً نام کابری، admin یا super admin و پسورد عبارت password یا admin است.

وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در صفحه تنظیمات مودم

پیدا کردن نام کاربری

نام کاربری و رمز عبور در مودم های مختلف متفاوت است. اگر نام کاربری و رمز مودم خود را نمی دانید، می توانید به صورت آنلاین در اینترنت جستجو کنید تا بتوانید از نام مودم خود باخبر شوید.

فراموشی نام کاربری

اگر نام کاربری و رمز عبور قبلی مودم خود را نیز فراموش کرده اید، مودم را ریست و مجدد راه اندازی کنید تا بتوانید از رمز و نام کاربری پیش فرض استفاده کنید.

 1. ورود به بخش وایرلس

پس از اتمام مراحل بالا، صفحه تنظیمات روتر برای شما باز می شود. در این بخش باید صفحه مربوط به تنظیمات بی سیم (Wireless) را انتخاب کنید. این نام امکان دارد در مودم های مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل، نزدیک ترین گزینه از لحاظ معنا به Wireless و یا Wireless Settings/Setup را انتخاب کنید. پس از آن، اگر بخش وایرلس شما از چند بخش مختلف تشکیل می شود، گزینه Wireless Security را انتخاب نمایید.

بخش وایرلس تنظیمات مودم

 1. تغییر رمز عبور

در این بخش می بایست به دنبال یک کادر با نام های Password ،Shared Key و یا Passphrase باشید. در این کادر، رمز عبور خود را وارد کنید. در برخی از تنظیمات مودم ها، رمز عبور مجدد از شما خواسته می شود. در نتیجه از صحت وارد کردن اطلاعات نیز اطمینان پیدا می کنید.

تعییر رمز عبور مودم

بهترین رمز برای مودم

هرچه رمز عبوری که انتخاب می کنید، قوی تر باشد، امنیت مودم شما نیز افزایش می یابد. در رمز عبور خود می توانید از ترکیب اعداد، علائم، حروف کوچک و بزرگ و … استفاده کنید. بهتر است رمز شما حداقل 8 کاراکتر داشته باشد.

 1. امنیت روتر

در بخش Security Mode سه نوع رمزگذاری برای هر مودم وجود دارد. این نامگذاری ها عبارتند از WEP ،WPA و WPA2 که به منظور افزایش امنیت روتر در این بخش قرار گرفته اند. بهتر است از دستور WPA2 استفاده کنید. این نوع رمزگذاری بسیار امن و پیشرفته است.

اما گاهی ممکن است برخی از دستگاه های قدیمی قابلیت اتصال به این نوع سرویس را نداشته باشند. در این حالت از سرویس WPA استفاده کنید. رمزگذاری از نوع WEP توصیه نمی شود زیرا این نوع رمزگذاری بسیار ساده است و در کمتر از 30 ثانیه هک می شود.

امنیت روتر

همچنین بخوانید: آیا هک وای فای امکان پذیر است؟ روش های جلوگیری از آن کدام است؟
 1. تغییر نام وای فای

تغییر نام شبکه وای فای نیز سبب افزایش امنیت مودم می شود. در بخش Network Name و یا SSID می بایست نام مودم خود را انتخاب کنید. این نام همان اسمی است که در لیست وای فای های دستگاه شما نمایش داده می شود. نامی که انتخاب می کنید، بهتر است مربوط به اطلاعات شخصی شما نباشد. هم چنین مودم هایی که نام پیش فرض بر روی آنها قرار گفته است نیز، به راحتی قابل هک شدن هستند.

تغییر نام وای فای

 1. ذخیره تغییرات

در بخش آخر باید تغییرات مربوط به تغییر رمز اینترنت خود را ذخیره کنید. برای این کار روی گزینه Save ،Save Settings و یا Apply کلیک کنید.

تغییرات ذخیره شد. حالا برای راه اندازی مجدد، یک بار مودم خود را خاموش و روشن کنید و به لیست وای-فای های دستگاه خود مراجعه کنید و سپس بر روی نام مودم خود کلیک کنید و پس از آن رمز عبور را وارد نمایید.

اتصال اینترنت شما برقرار می شود.

ذخیره تغییرات

تنظیمات این مودم نیز پیچیدگی خاصی ندارد. برای تغییر رمز مودم تی پی لینک کافی است مراحل بالا را به ترتیب اجرا کنید. گزینه تنظیمات رمز در مودم های TP Link، در بخش Wireless و Wireless Security قرار گرفته است.

تغییر رمز مودم d-link نیز همانند روش های بالا صورت می گیرد. تفاوت آن در این است که در مرحله سوم، ابتدا به گزینه Setup و پس از آن به گزینه Wireless Setting مراجعه می کنید.

تغییر رمز وای فای هوآوی (Huawei)

در مودم هواوی نیز تغییر رمز همانند سایر مودم ها، با یک تغییر جزئی صورت می گیرد. برای این کار بر روی گزینه Basic کلیک کنید و سپس گزینه Wlan را انتخاب کنید. پس از تغییر رمز، به کمک گزینه Submit می توانید تغییرات خود را ذخیره نمایید.

تغییر رمز وای فای Zyxel زایکسل

برای تغيير رمز واي فاي در این مودم به بخش General مراجعه کنید. از این قسمت، تب Admin Password را انتخاب کنید. پسورد قدیمی خود را وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه Apply کلیک کنید. تغییر رمز با موفقیت انجام می شود.

همچنین بخوانید: آموزش کاربردی کاهش نویز (Noise) خط اینترنت ADSL

سؤالات متداول

سوالات متداول در خصوص تغییر رمز وای فای به صورت زیر است:

 • آی پی ورود به صفحه تنظیمات مودم چیست؟

شماره 192.168.1.1 را در نوار جستجوی مرورگر خود وارد کنید. صفحه تنظیمات برای شما باز می شود.

 • شماره آی پی وارد شده اما چرا صفحه تنظیمات مودم باز نمی شود؟

در این بخش، اتصال مودم به دستگاه خود را بررسی کنید. اگر اتصال برقرار بود، مودم خود را ریست کنید تا صفحه تنظیمات برای شما نمایش داده شود.

 • WPS در پشت مودم چیست؟

این دکمه کمک می کند تا نزدیک ترین دستگاه به مودم، مانند لپ تاپ یا گوشی موبایل، بدون وارد کردن نام کاربری و رمز به مودم متصل شود.

 • نام مودم را چگونه تغییر دهیم؟

برای تغییر نام مودم و روتر خود می بایست وارد صفحه تنظیمات شوید و به بخش وایرلس و کادر SSID مراجعه کنید. در این بخش نام دلخواه خود را وارد کنید.