آموزش کار با اره موتوری یا اره زنجیری

آموزش کار با اره موتوری یا اره زنجیری

اره موتوری یا اره زنجیری نوعی اره است که از دو قسمت اره و زنجیر تشکیل شده است. زنجیر این اره بر روی ساطور سوار شده و بسیار ضخیم و برنده می باشد. بر روی زنجیر حداقل 30 دندانه تیز وجود دارد که با فواصل منظم نسبت به هم قرارگرفته اند. در این مقاله به آموزش کار با اره موتوری می پردازیم.

اره زنجیری دارای یک موتور متحرک است که نیروی گشتاوری را به بدنه اره منتقل و باعث گردش زنجیره دور آن می شود. این نوع اره ها از لحاظ منبع انرژی به چند دسته تقسیم می شوند. اره زنجیری در بسیاری از بازارها با نام اره برقی نیز شناخته می شود. از این اره می توان در نجاری (برش چوب)، باغبانی (هرس کردن درختان)، آتش نشانی، مجسمه سازی و بسیاری از کارهای دیگر استفاده کرد.

خرید انواع اره زنجیری یا اره موتوری

اره های موتوری با توجه به منبع تغذیه خود به سه نوع زیر تقسیم می شوند:

 • اره زنجیری برقی
 • اره زنجیری شارژی
 • اره زنجیری بنزینی

آنچه در ادامه می خوانیم:

نحوه کار با اره زنجیری

 1. قبل از انجام کار حتماً دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کرده و طرز استفاده از آن را یاد بگیریم.
 2. حتماً نکات ایمنی را رعایت کنیم و از دستکش و عینک ایمنی یا شیلد محافظ صورت در حین انجام کار استفاده نماییم.
 3. قطر ساطور یا تیغه و قدرت موتور نیز از دیگر مواردی است که باید به آن دقت داشته باشیم و آن را متناسب با نوع کار و چیزی که می خواهیم برش بزنیم، انتخاب کنیم.
 4. بعد از رعایت نکات بالا می بایست مخزن سوخت و روغن دستگاه را چک کرده و در صورت لزوم آن ها را پر کنیم.

بعضی از اره ها دارای موتور دو زمانه هستند. به این معنا که دارای مخزن سوخت و روغن جداگانه نمی باشند. برای این اره ها می بایست میزان روغن و سوخت به صورت متناسب ریخته شود که این مقدار برای اره های مختلف متفاوت است. اگر این نسبت رعایت نشود، می تواند آسیب بسیار جدی به سیلندر و پیستون دستگاه وارد کند.

نحوه کار با اره زنجیری

 1. حتما مراقبت ناحیه لگدزننده دستگاه باشیم. در این ناحیه، اره به سمت کاربر برگشت می خورد. اگر قسمت نوک اره برقی را صورت یک نیم دایره در نظر بگیریم و آن را به دو قسمت تقسیم کنیم، نیم دایره بالایی تیغه یا ساطور را قسمت برگشت پذیر با کیک بک دستگاه می گویند. نحوه نگه داشتن دستگاه و هم چنین استفاده از کفش ایمنی در کنترل این امر به کاربران کمک می کند.
 2. قبل از روشن کردن دستگاه، زنجیر دستگاه را چک کنیم که بیش از حد شل یا سفت نباشد. جهت سفت کردن این قسمت می بایست از پیچ های قابل تنظیم تیغه استفاده کنیم. اگر به وسیله دستکش توانستیم زنجیر را بر روی ساطور حرکت دهیم، لازم است پیج های آن را مجدداً سفت نماییم. (لازم است که در حین کار هر 20 دقیقه زنجیر دستگاه چک شود.)

در این مرحله باید علاوه بر زنجیر، ترمز دستگاه را نیز چک کنیم و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نماییم.

 1. روشن کردن اره: نحوه روشن شدن اره ها مختلف است. در ابتدا می بایست کلید پاور دستگاه را روشن کنیم. سپس در صورتی که دستگاه دارای ساسات باشد، آن را روشن کرده و هندل یا استارت دستگاه را تا جایی که امکان دارد می کشیم. (به طور معمول 4 یا 5 کشش برای روشن شدن کافی است.)

برای زدن هندل یا استارت دستگاه باید یک پای خود را روی حلقه دستگیره پشتی تعبیه شده بر روی دستگاه قرار داده و با یک دست، دستگیره جلویی دستگاه را بگیریم و سپس هندل بزنیم.

بعد از روشن شدن دستگاه می بایست ساسات را خاموش کرده و ترمز دستگاه را آزاد کنیم.

 1. برای انجام عملیات برش، ابتدا پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز می کنیم. سپس با یک دست دستگیره جلویی دستگاه را گرفته و با دست دیگر دستگیره پشتی را می گیریم. باید توجه داشته باشیم که در این حالت، پشت دستگاه نباشیم و همواره در یک طرف آن قرار بگیریم.

بعد از قرارگیری و گرفتن مناسب اره، می بایست ترمز دستگاه را آزاد کرده و دریچه گاز را به طور کامل باز کنیم. سپس تیغه یا ساطور را بر روی محلی که می خواهیم برش بزنیم قرار داده و بدون هیچ فشاری به اره اجازه دهیم تا با وزن خود، عملیات برش را انجام دهد.

در صورتی که از این وسیله برای برش درختان استفاده می شود، بهتر است نکات زیر را رعایت کنیم:

 • ابتدا از شاخه های درختان برش را انجام دهیم تا برش کنده راحت تر شود.
 • برای برش کنده می بایست ابتدا از قسمت بالای آن شروع کنیم و یک سوم قطر آن را برش بزنیم. سپس این کار را از زیر قطر کنده انجام داده و تا زمانی که کنده کاملاً قطع شود، این عملیات را انجام می دهیم.
 • حتماً باید محل سقوط درخت را از زوایای مختلف بررسی کنیم تا در بهترین، خلوت ترین و کم شیب ترین مکان بیفتد.
 • در صورت گیر کردن تیغه، دستگاه را خاموش کرده و از فشار دادن آن خودداری کنیم. سپس یک تکه چوب در زیر آن قرار دهیم و با کشیدن کنده و باز شدن محل شکاف، تیغه را خارج کنیم.

برش کنده چوب با اره زنجیری

تبدیل مینی فرز به اره زنجیری

تبدیل یک مینی فرز به اره زنجیری یک راه کم هزینه و کاربردی برای استفاده چند منظوره از اره زنجیری می باشد. برای این راه، نیاز به یک گجت مخصوص که دارای یک نگهدارنده است، می باشد. بر روی براکت فوق زنجیر، چرخ دنده و ساطور قرار می گیرد که در حقیقت به وسیله این مینی فرز فعال می شود.

نکات ایمنی و مهم در هنگام کار با اره موتوری

 • همان طور که گفته شد، لازم است همواره نکات ایمنی را رعایت کنیم و از لباس، عینک، کفش ایمنی و شیلد محافظ صورت استفاده کنیم.
 • از برش قطعات یا موادی که بالاتر از قسمت بازو هستند، خودداری نماییم.
 • زنجیر دستگاه را قبل از انجام برش چک کنیم و لازم است هر 20 دقیقه یکبار در حین انجام برش، آن را چک نماییم.
 • یک تکه چوب کوچک همراه خود داشته باشیم تا قبل از برش اصلی، دستگاه را بر روی آن تست کنیم.
 • در حین عملیات برش ممکن است اتفاقات مختلفی مثل گیر کردن اره رخ دهد. به همین دلیل توصیه می شود تا همواره موادی مثل چکش و پتک همراه خود داشته باشیم.
 • در هنگامی که از دستگاه استفاده نمی کنیم، حتماً‌ و حتماً ترمز دستگاه را فعال کنیم.
 • بعد از انجام عملیات برش، بهتر است جهت افزایش کاربری و طول عمر دستگاه، مخزن روغن و بنزین را خالی کنیم و حتی یکبار هم بعد از خالی کردن مخازن آن را روشن کنیم تا سوخت موجود در دستگاه به طور کامل تخلیه شود.
 • از تیز بودن زنجیر مطمئن شویم و تا حد امکان آن را با سوهان تیز کنیم.
 • بعد از استفاده از دستگاه، تیغه آن را به وسیله محافظ آن پوشش دهیم.