کار با مینی فرز

آموزش گام به گام کار با مینی فرز

کار با مینی فرز یکی از چالش های افراد در هنگام کار با ابزار الکتریکی است. ما در این مقاله نحوه استفاده از مینی فرز را به شما آموزش می دهیم. با مجله راندنو همراه باشید و آموزش کار با مینی فرز را به صورت گام به گام دنبال کنید.

خرید انواع مینی فرز

مینی فرز یکی از انواع پرکاربرد خانواده فرزها به شمار می آید. مینی فرز در اصل فرز در سایز کوچک تر با وزن کمتر است که می توان از آن برای برش و شکل دادن چوب، فلز و سنگ استفاده کرد.

مینی فرزها با توجه به قدرت و کاربردی که دارند، در بسیاری از مشاغل از جمله نجاری، آهنگری، صنعت برق، فعالیت های عمرانی و ساختمانی، مهندسی و … قابل استفاده هستند.

مینی فرز آهنگری را با قیمتی ارزان تهیه کنید.

مینی فرزها دارای سرعت و قدرت های مختلفی هستند و در انواع مختلف آهنگری، سنگبری و … تولید و به بازار عرضه می شوند که می بایست با توجه حجم کار، نوع کار و هم چنین چیزی که می خواهیم برش دهیم، آن را انتخاب کنیم.

همچنین بخوانید: تفاوت فرز و مینی فرز چیست و کدام برای شما بهتر است؟

از نکات مهم دیگر در ارتباط با مینی فرزها، منبع تغذیه این دستگاه ها است که می تواند برقی، شارژی و یا بادی باشد. در ادامه این مقاله سعی بر این داریم تا به صورت گام به گام، نحوه استفاده از مینی فرز را به شما آموزش دهیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

نحوه کار با مینی فرز

اولین گام در استفاده از مینی فرزها، انتخاب دستگاه مناسب است. کاربر می بایست با توجه به حجم کار و هم چنین چیزی که می خواهد برش بزند، مینی فرز مد نظر خود را انتخاب کند.

بعد از انتخاب دستگاه، باید دفترچه راهنمای محصول را بررسی کنید تا با خود دستگاه و هم چنین قابلیت های مختلف آن آشنا شوید.

استفاده از مینی فرز همانند بسیاری از ابزارآلات برقی، خطرات خود را دارد. به همین دلیل برای کار با این دستگاه، باید از لباس کار، دستکش ایمنی، عینک ایمنی و دیگر ابزارآلات ایمنی استفاده کرد.

در مرحله بعد، می بایست با توجه به سطحی که می خواهید آن را برش بزنید، دیسک یا صفحه برش مورد نظر را انتخاب کنید و آن را بر روی دستگاه نصب نمایید. به عنوان مثال، به منظور برش سرامیک باید از دیسک سرامیک بر و برای برش گرانیت باید از دیسک گرانیت بر استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: صفحه برش چیست و چه کاربردی دارد؟


حفاظ تیغه که وظیفه آن جلوگیری از برخورد تیغه با دست کاربر است را ببندید و با تنظیم سرعت، دستگاه را روشن نمایید.

سرعت گردش دستگاه را تنظیم کنید و آن را به آرامی به تیغه نزدیک کنید. طبق الگو یا علامت گذاری که کرده اید، سطح را برش بزنید.

همان طور که پیش از این گفته شد، می توان به کمک مینی فرز کارهای مختلفی را انجام داد. اگر از این دستگاه به منظور پولیش و پرداخت استفاده کنید، باید آن را به صورت عرضی حرکت دهید.

نحوه کار با مینی فرز

نکات مهم در هنگام کار با مینی فرز

  • از وارد کردن فشار اضافی به دستگاه خودداری کنید و بگذارید دستگاه کار خود را به آرامی انجام دهد.
  • صفحه برش باید خالی از هر گونه زدگی، ترک و خرابی باشد. در صورت وجود هر کدام از مواردی که ذکر شد، باید دیسک مینی فرز را تعویض نمایید. برای این کار به مقاله تعویض دیسک فرز مراجعه کنید.
  • بسیاری از مینی فرزها دارای دسته جانبی هستند. استفاده از این مینی فرز باعث افزایش تسلط کاربر بر روی دستگاه و افزایش راندمان کار می شود.
  • قبل از استفاده از مینی فرز، کابل و پریز دستگاه را چک کنید.
  • اگر کار از ظرافت بالایی برخوردار است، بهتر است از مینی فرزهایی استفاده کنید که دارای کلید کنترل سرعت هستند.

خطرات کار با مینی فرز

  • به علت پرش جرقه و همچنین خرده های قطعه برش خورده، می بایست از عینک ایمنی و دستکش ایمنی استفاده کنید.
  • در هنگام استفاده از مینی فرز و برش قطعات کوچک، اگر میز کار نداشته باشید، احتمال سر خوردن و آسیب دیدگی بیشتر است.
  • در هنگام تعویض سنگ مینی فرز، می بایست از خاموش بودن دستگاه اطمینان حاصل نمایید.
همچنین بخوانید: ۱۰ نکته مهم ایمنی هنگام کار با دستگاه فرز

مینی فرز چی بخرم؟

در حال حاضر شرکت های زیادی به تولید مینی فرز در انواع مختلف با قدرت و سرعت گوناگون در بازار می پردازند. از بهترین مینی فرزهای موجود در بازار می توان به مینی فرز توسن، ادون، کرون، محک، ماکیتا، رونیکس، بوش، گریتک، lewe، دیوالت، هیوندای و … اشاره کرد.

همچنین بخوانید: مینی فرز چی بخرم؟