آموزش کار با اره گرد بر یا اره دیسکی

آموزش کار با اره گردبر یا اره دیسکی

آموزش کار با اره گردبر یا اره دیسکی به شما کمک می کند که از این نوع اره برقی که یکی از انواع اره های پرکاربرد در صنعت چوب و نجاری به شمار می آید، به آسانی استفاده کنید.

برای آموزش کار با اره گرد بر این مقاله را از دست ندهید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

اره گرد بر چیست

اره گرد بر به وسیله یک موتور الکتریکی، نیروی تولیدشده را توسط یک محور به تیغه منتقل می کند و آن را در خلاف جهت عقربه ‌های ساعت به حرکت در می‌آورد.

تیغه های این اره برقی قابلیت این را دارند که چوب را با ضخامت‌های مختلف و با زوایای 45 تا 90 درجه برش دهند. همچنین این زاویه قابل تنظیم نیز خواهد بود.

این اره در ابعاد مختلفی تولید شده است. از ابعاد کوچک تر این ابزار جهت برش چوب هایی با ضخامت کم، MDF و نظیر آن استفاده می شود و سایز بزرگ تر آن نیز جهت برش الوارهای چوبی و دیگر لوازم چوبی کاربرد دارد. به طور کلی از اره گردبر می توان برای برش صفحات چند لایه، نئوپان، او اس بی، همچنین قطعات ضخیم و … استفاده کرد.

از اره دیسکی می توان در کابینت سازی، نجاری، صنعت مبلمان، نصب دیوارکوب و پارکت، ساخت قطعات چوبی و بسیاری از کارهای دیگر نیز استفاده کرد.


بیشتر بخوانید: اره برقی و انواع آن، معرفی کامل اره الکتریکی و روش کار با آن


آموزش کار با اره گرد بر

اولین اقدام برای کار با اره دیسکی، مطالعه دفترچه راهنمای آن و شناخت کلی محصول است.

برای کار با این اره می بایست تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید و از دستکش ایمنی، عینک ایمنی، ماسک و شیلد محافظ صورت استفاده نمایید.

ابتدا میز کار خود را خلوت کنید و وسایل اضافی را کنار بگذارید. سپس تکه چوب مورد نظر را به وسیله گیره یا وسایل دیگر محکم کنید.

قبل از روشن کردن دستگاه، آن را بازرسی کنید و از سالم بودن تیغه، گارد تیغه، کابل و دسته دستگاه اطمینان حاصل نمایید.

مسیر برش را تعیین کنید و از تمیز بودن مسیر برش اطمینان حاصل نمایید.


بیشتر بخوانید: آموزش کار با اره میزی و نحوه تمیز کردن تیغه اره میزی


تکیه گاه اره دیسکی

برای استفاده از اره دیسکی، نیاز به یک تکیه گاه است که معمولاً از خرک یا گوشه میز برای این امر استفاده می شود. در صورت نبود این قسمت، می توان از فوم برای تکیه گاه استفاده کرد که بسیار ارزان و کاربردی است.

فارسی بر با اره دیسکی

تمامی اره های دیسکی قابلیت برش فارسی بر را دارند و برای این کار، می بایست پیچ تنظیم کفی دستگاه را باز کنید و درجه مورد نظر را تنظیم نمایید. برای تنظیم کردن ارتفاع برش نیز، می بایست با استفاده از پیچ تنظیم آن را تعیین کنید. (در زیر تکیه گاه و جلوی تیغه دو شیار 0 و 45 درجه وجود دارد که عدد صفر نشان دهنده برش صاف و قائم و عدد 45 نشان دهنده برش 45 درجه است.)


بیشتر بخوانید: آموزش کار با اره نواری یا اره فلکه ای


بعد از رعایت نکات مورد نظر و تنظیم ارتفاع و زاویه کلید، دستگاه را در حالت روشن قرار دهید و با دو دست اره را محکم بگیرید. سپس طبق الگوی تعیین شده، عملیات برش را انجام دهید. لازم به ذکر است که نیازی به هل دادن و اعمال فشار بیش از حد بر روی دستگاه نیست و با هدایت مناسب و رعایت نکات بالا، عملیات برش به راحتی انجام می شود.

بعد از انجام برش می بایست اره را از برق بکشید و تا ایستاذن کامل آن صبر کنید. در انتها دستگاه و تیغه اره را به طور کامل تمیز کنید.


بیشتر بخوانید: روش های نگهداری و تمیز کردن تیغ اره


سؤالات متداول

پس از آموزش کار با اره گردبر سوالات متداول کاربران این حوزه را بررسی می کنیم:

  • چگونه تیغه اره گردبر را تعویض کنیم؟‌

برای انجام این کار ابتدا باید از خارج بودن دستگاه از برق مطمئن شویم. سپس مهره ای که در قسمت قوس تیغه است را به کمک آچار باز کرده و تیغه را تعویض کنید و در انتها پیچ را ببندید. باید توجه داشته باشید که به تیغه فشار زیادی وارد نکنید و مهره را به صورت خیلی محکم پیچ نکنید. بعد از تعویض تیغه، حتماً باید محور دستگاه چک شود.

عمق تیغه می بایست کمتر از 7 میلی متر باشد تا بتوان به راحتی با اره دیسکی کار کرد.

  • چگونه از ریز شدن بیش از حد چوب جلوگیری کنیم؟‌

برای جلوگیری از ریز شدن بیش از حد چوب و کاهش خرده و تراشه های چوب، می توانید مقداری چسب کاغذی بر روی سطح چوب بچسبانید. چسب کاغذی چوب را در حین برش ثابت نگه میدارد و از ریز شدن و آسیب رسیدن به چوب جلوگیری می کند.

  • چگونه برش دقیق تری داشته باشیم؟‌

برای اینکه برشی دقیق تر و صاف تری داشته باشید باید کار را در محیطی با نور کافی انجام دهید.

در وهله دوم، باید از خطکش و گونیا در حین انجام کار استفاده کنید. ( برای برش های عرضی بهتر است از گونیای لبه دار استفاده نمایید.)

حتماً از تیغه باکیفیت و مناسب برای انجام کار استفاده کنید. بهتر است عمق برش را 5 میلی متر بیشتر در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی عملیات برش را انجام دهید.

در هنگام برش از حرکت اضافی و یا حرکت عرضی به شدت خودداری نمایید.


بیشتر بخوانید: آموزش کار با اره مویی برقی