آشنایی با انواع پیستوله بادی و کاربردهای آن

آشنایی با انواع پیستوله بادی و کاربردهای آن

پیستوله رنگ ابزاری است که می توان به وسیله آن، رنگ و مواد دیگر همچون گازوئیل و قیر را مورد پاشش قرار داد. این محصول با استفاده از عمل مکش و دمیدن هوا سبب پاشش محتویات درونی خود می شود.

پیستوله بادی وسیله ای است که عملیات پاشش را با استفاده از منبع تغذیه باد حاصل از کمپرسور هوا انجام می دهد. این محصول باعث افزایش سرعت و دقت، کاهش خستگی، یکنواخت نمودن عملیات پاشش و در نتیجه افزایش کارایی می شود. پیستوله برقی نیز از انواع دیگر این کالا به شمار می آید که با منبع تغذیه برق کار می کند.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع پیستوله بادی

 1. پیستوله رنگ پاش: این ابزار از پرکاربردترین پیستوله ها به شمار می آید و همان طور که از نامش پیداست، از آن جهت پاشش رنگ استفاده می شود. این محصول باعث افزایش سرعت و دقت نقاشان می شود.
 2. گازوئیل پاش: این ابزار یک نمونه پرکاربرد دیگر از پیستوله ها به شمار می آید. این وسیله با نام روغن دان نیز شهرت دارد و از آن برای روغن کاری و گریس کاری سطوح در محیط های مختلف از جمله تعمیرگاه ها استفاده می شود.
 3. قیر پاش: این وسیله به کمک یک کمپرسور هوا، قیرهای رقیق شده را می پاشد. این دستگاه در صافکاری خودروها کاربرد دارد.
 4. سایه پاش: این ابزار برای اسپری کردن رنگ به صورت خط های باریک کاربرد دارد. در رنگ کاری چوب، فلزات و لوازم تزئینی از انواع سایه پاش استفاده می شود.
 5. کنیتکس پاش: این وسیله قابلیت پاشش انواع مختلف کنیتکس به صورت ریز دانه، متوسط و یا دانه درشت را دارد و برای پاشش روی دیوار بکار می رود.
 6. ایربراش (قلم رنگ پاش): این ابزار کوچک ترین نوع پیستوله به شمار می رود که از آن جهت رنگ کردن سطوح کوچک و باریک استفاده می شود. در صنعت رنگ ماشین، هنگام ظریف کاری از این وسیله استفاده می شود. برای خرید انواع پیستوله بادی می توانید به سایت راندنو مراجعه کرده و با فروشندگان ارتباط برقرار نمایید.

کاربردهای پیستوله رنگ

پیستوله های بادی بر اساس نوع پاشش نیز به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند:

 1. پیستوله کاسه زیر (سیفونی):‌ در این مدل، مخزن در زیر محصول قرار گرفته است و رنگ از طریق یک شیلنگ به سمت بالا و به داخل کشیده می شود. خروج باد از فضای باریک با سرعت زیاد، باعث ایجاد فشار نامتعادل و مکش می شود و رنگ را به سمت بالا می کشد. از این محصول جهت رنگ کردن ساختمان و نقاشی با رنگ اکرولیک و پلاستیک استفاده می شود.
 2. پیستول کاسه رو (ثقلی یا گرانشی): در این مدل، مخزن بر روی محصول قرار دارد و ماده داخل مخزن بر اثر وزن خود و با استفاده از نیروی گرانش به داخل پیستوله هدایت می شود. این نوع ابزار نیاز به هوای فشرده کمتری دارد و از ضایعات کمتری برخوردار است. از این وسیله جهت رنگ کردن خودرو و سطوح چوبی استفاده می شود.
 3. پیستوله تحت فشار: منبع این مدل کاملآً درزگیری شده است و فشار موجود در داخل مخزن موجب بالا رفتن رنگ می شود. این پیستوله می تواند در دو حالت منبع متصل به آن و یا منبع جدا باشد. از این محصول جهت پاشش رنگ های غلیظ تر و رنگ های مولتی کالر استفاده می شود.

در نوع منبع جدای این محصول به دلیل جدا بودن مخزن می توان از مخازن بزرگ تر استفاده کرد که این امر موجب افزایش سرعت و کاهش تعداد دفعات پر کردن مخزن می شود.

 1. پیستوله HVLP (حجم بالا – فشارکم): این مدل دارای حجم بالا و فشار کم می باشد. راندمان و بازده این نوع پیستوله بسیار بالا بوده و تا 95 درصد نیز می رسد. به دلیل فشار کم، تمام ذرات رنگ یا مواد دیگر روی سطح می نشیند و مقدار کمی هدر می رود. در سیستم های دیگر به علت فشار بالا، ذرات پخش شده و مقدار زیادتری تلف می شود.

خرید انواع پیستوله بادی از سایت راندنو

قیمت پیستوله رنگ

قیمت این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل، شرکت تولیدکننده با برند دستگاه می باشد. معمولاً محصولات شرکت های شناخته شده تر، قیمت بالاتری نسبت به شرکت های جدید دارند. قیمت پیستوله HVLP معمولاً کمی بیشتر از انواع دیگر پیستوله است.

چه پیستوله بادی بخریم؟

 1. یکی از مهم ترین مسائل در خرید این محصول، نازل به کار رفته در آن می باشد. نازل وظیفه خارج کردن رنگ و مواد مختلف را دارد. قطر نازل با توجه به نوع کار و نوع ماده ای که در مخزن است، متفاوت می باشد. به عنوان مثال، از نازل با قطر 1.3 میلی متر برای رنگ کاری خودرو و از نازل هایی با قطر 2.1 میلی متر برای رنگ فضاهای عمیق تر استفاده می شود.
 2. یکی دیگر از مهم ترین مسائلی که باید به آن دقت داشته باشیم، راحتی در جابجایی پیستوله می باشد. بسیاری از این محصولات دارای چرخ هستند و حتی بعضی از آن ها قابلیت حمل به صورت کوله را نیز دارند.
 3. به گنجایش مخزن در هنگام خرید نیز می بایست دقت شود.
 4. قابلیت تمیز کردن آسان و راحت از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 5. از مهم ترین مسائلی که باید به آن دقت داشت، قابلیت تنظیم فشار دستگاه می باشد.
 6. همان طور که گفته شد پیستوله ها در انواع مختلف تولید می شوند. به همین علت می بایست بر اساس ماده مورد نظر (رنگ یا ماده دیگر) و همچنین نوع پاشش، آن را انتخاب کنیم.
 7. از مهم ترین نکات خرید می توان به شرکت تولیدکننده دستگاه اشاره کرد. امروزه شرکت های زیادی به تولید این دستگاه می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به پیستوله بادی آیرون مکس، توسن، نووا، ساتا، کرون، زاناکو و بسیاری از برندهای دیگر اشاره کرد. برای خرید انواع پیستوله بادی می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

تفاوت پیستوله بادی HVLP با LVLP چیست؟

پاشش بالا با فشار هوای کمتر در HVLP، شبیه به یک پیستوله معمولی است. مزیت استفاده از این پیستوله، کاهش ضایعات پوشش و هزینه های رنگ می باشد. معایب این پیستوله این است  که سطوح ضخیم را پوشش نمی دهد.

LVLP یا Air Caps، پیستوله ای با حجم پاشش متوسط و فشار هوای کمتر می باشد. این دستگاه حجم کمتری از هوا را می گیرد و فشار متوسط را تولید می کند. در اصل، نسبت به HVLP، از هوای کمتری استفاده می کند اما دارای پاششی با فشار کمتر می باشد.

در نهایت، بازده انتقال آن شبیه به پیستوله بادی HVLP و حدود 60٪ است اما پاششی دقیق تر از HVLP را فراهم می کند. این موضوع می تواند مجموعه ای عالی برای لکه های چوب و پوشش های نازک باشد.

تفاوت پیستوله بادی HVLP و LVLP

 

چرا فشار هوا در پیستوله رنگ اهمیت دارد؟

فشار هوای نامناسب می تواند منجر به خسارت و کاهش عمر مفید ابزار بادی شود. همچنین اگر فشار هوای کمپرسور نامناسب باشد، باعث بروز خسارت در دیگر ابزارهای بادی می شود.

فشار هوای ابزار بادی نباید خیلی کم و یا خیلی زیاد باشد. بهترین کار قبل از استفاده دستگاه، خواندن دفترچه راهنمای محصول بادی است. فشار باد مناسب پیستوله بادی بین 3 تا 4 بار است.

با توجه به اینکه پیستوله ها حداقل سه تنظیمه هستند، در نتیجه امکان تنظیم فشار هوای خروجی با استفاده از پیچ تنظیم فشار هوا امکان پذیر می باشد. اگر به‌ صورت هم‌ زمان از دو یا چند پیستوله استفاده شود، یک کمپرسور هوای 500 یا هزار لیتری با فشار هوای ثابت 8 بار نیاز خواهد بود.

همچنین بخوانید: آشنایی با انواع کمپرسور باد و کاربردهای آنها