تفاوت دریل چکشی و گیربکسی

تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی

تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی به شما کمک می کند بهترین دریل را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

دریل یکی از پرکاربردترین ابزارآلات در صنعت به شمار می آید. از این محصول برای ایجاد حفره و سوراخ با سایز و عمق های متفاوت بر روی سطوح جامد استفاده می شود.

این کالا انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به دریل چکشی، شارژی، دریل گیربکسی، ستونی، همزن، سرکج، ساده و … اشاره کرد.

در این مقاله سعی بر این داریم تا به مقایسه دریل چکشی و گیربکسی بپردازیم و تفاوت این دو مدل دریل را برای شما شرح دهیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

دریل چکشی چیست و چه کاربردی دارد؟

برای بررسی تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی ابتدا به معرفی آنها می پردازیم:

به طور کلی دریل یک ابزار الکتریکی است که توانایی سوراخکاری دارد. حالت چکشی در بعضی از دریل ها، جهت کار با مصالح ساختمانی و یا سطوح سخت کاربرد دارد. دریل چکشی علاوه بر چرخش سه نظام، چکش کاری در پشت مته را نیز به کاربر ارائه می دهد.

این محصول مانند یک دریل ساده عمل می کند و تنها تفاوتی که با یک دریل ساده دارد، وجود شاسی چکشی است. در واقع دریل چکشی این قابلیت را دارد که در حین چرخش سه نظام، به آن ضربه نیز وارد کند.

دریل چکشی چیست؟

حالت چکشی دریل چیست؟

دریل چکشی دارای یک چرخ دنده در قسمت شفت و یک فلنج در انتهای بدنه است. با اعمال نیرو، فلنج به عقب و جلو حرکت می کند و دستگاه شروع به ضربه زدن می کند.

تعداد ضربه هایی که دریل می تواند وارد کند، متفاوت است و بین 100 ضربه تا 3000 ضربه در دقیقه متغیر می باشد. این میزان ضربه می تواند بیشتر یا کمتر نیز باشد. تفاوت دریل های چکشی و ساده در فشردن یک دکمه است. دریل های چکشی را می توان با فشردن یک کلید به دریل ساده تبدیل کرد و حالت ضربه ای را غیر فعال کرد.

همچنین بخوانید: دریل چیست؟ دریل خوب چی بخرم؟

دریل گیربکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

در ادامه بررسی تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی به معرفی دریل گیربکسی می پردازیم:

دریل گیربکسی دارای گیربکس یا همان جعبه دنده است که به کمک آن نیروی محرکه را به سرعت تبدیل می کند.

تعبیه گیربکس در دریل های معمولی باعث افزایش نیروی محرکه دستگاه می شود و گشتاور بالاتری را می تواند ایجاد کند. دریل گیربکسی معمولاً سرعت ثابت دارد و خروجی سرعت قابل تغییر نیست.

دریل گیربکسی قدرت بالایی دارد و با قطر زیاد سوراخکاری را انجام می دهد. سوراخ کاری در اجسام سخت مثل فولاد به وسیله این دریل انجام می پذیرد. در مدل های جدیدتر و امروزی، قدرت و سرعت دریل گیربکسی می تواند به صورت متحرک و با استفاده از اهرم تغییر سرعت تنظیم شود.

دریل گیربکسی از نظر منبع تغذیه نیز به دو نوع شارژی و برقی تقسیم می شود.

دریل گیربکسی چیست؟

تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی

فرق دریل گیربکسی و چکشی فقط به کارکرد و نوع کاربرد آن ها محدود نمی شود. این دو دستگاه از لحاظ ساختاری نیز با یکدیگر تفاوت دارند:

تفاوت در کاربرد دریل

دریل چکشی اغلب برای سوراخ کردن سنگ، بتن و سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. ولی دریل گیربکسی برای باز و بسته کردن پیچ های بزرگ و سوراخکاری در قطرهای بالا کاربرد دارد.

تفاوت در شکل دریل

دریل چکشی دارای کلاچ های بزرگی است که در انتقال قدرت تأثیر بالایی دارد. سه نظام در دریل های چکشی قابلیت اتصال مته گرد و شش سر را دارد اما در دریل های گیربکسی این قابلیت وجود ندارد.

تفاوت در ضربه زدن دریل

دریل چکشی برآیندی از حالت چرخشی و ضربه ای را به قطعه کار وارد می کند. دریل های چکشی دارای یک کلید تنظیم سرعت هستند. دریل گیربکسی به صورت چرخشی به قطعه کار نیرو وارد می کند و برای پیچ های بزرگ در سطوح سخت مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت در سوراخکاری دریل

دریل چکشی عملیات سوراخ کاری را با وارد کردن ضربه همراه با چرخش انجام می دهد و همانند این است که با چکش بر روی مته مورد نظر ضربه بزنیم، درحالیکه سوراخ کاری با دریل گیربکسی به صورت چرخشی است و هیچ نیرویی از اطراف به آن وارد نمی شود.

تفاوت در ابعاد دریل

دریل گیربکسی از نظر ابعاد معمولاً از دریل چکشی کوچک تر و سبک تر است. همچنین گشتاور دریل های گیربکسی به گونه ای است که به مچ دست فشار کمی وارد می کند. در دریل های گیربکسی سه نظام قوی و قطور نیست و این دریل معمولاً در مکان هایی با دسترسی سخت مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مهم ترین دلایل تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی این است که اعمال گشتاور در دریل گیربکسی بیشتر به صورت چرخشی است تا ضربه ای. از دریل گیربکسی می توان برای انجام کارهای طولانی مدت استفاده کرد.

تفاوت در سه نظام دریل

دریل چکشی سه نظام قطور و قوی تری نسبت به گیربکسی دارد و بیشتر حالت ضربه ای دارد تا چرخشی. علاوه بر این، دریل چکشی با زاویه مشخص به قطعه کار ضربه وارد می کند.

در ادامهه به جزئیات هر دو دریل می پردازیم:

اجزای تشکیل دهنده دریل چکشی

 1. سه نظام
 2. کلید کنترل سرعت
 3. کلید کنترل گردش راستگرد و چپگرد
 4. دسته جانبی
 5. کلید پاور
 6. سوئیچ قفل کن

انواع دریل چکشی

 • دریل چکشی برقی: دریل چکشی برقی یا چکشی باسیم به واسطه اتصال به برق، انرژی خود را تأمین می کند. این نوع دریل نسبت به نوع شارژی که دارای باتری است، از وزن کمتری برخوردار است.
 • دریل چکشی شارژی: دریل چکشی شارژی دارای باتری لیتیومی است و به واسطه وجود باتری، وزن بیشتری دارد. این مدل به بی سیم نیز معروف است. قدرت موتور در مدل بی سیم کمتر است اما می توان از آن به راحتی در مکان هایی که دسترسی به برق وجود ندارد، استفاده کرد.

نکات مهم در هنگام خرید و انتخاب دریل چکشی

پس از بررسی علل تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی به انتخاب شما برای خرید یک دریل خوب کمک می کنیم:

سه نظام دریل

سه نظام بخشی است که انتقال نیرو از موتور و وظیفه نگه داشتن مته را برعهده دارد. سه نظام دریل ها می تواند آچارخور یا خودکار باشد. با توجه به نوع و حجم کار می توان در مورد انتخاب دریل چکشی مناسب با سه نظام مناسب تصمیم گیری کرد.

جنس و طراحی بدنه دریل چکشی

طراحی بدنه بهتر است به صورت ارگونومیک باشد و وزن سنگینی نداشته باشد. دریل های چکشی دارای یک دسته در قسمت جلویی برای سوراخ کاری دقیق تر هستند که به آن دسته کمکی می گویند. برای آشنایی با مفهوم ارگونومی ابزار می توانید به مجله راندنو مراجعه کنید.

قدرت و توان موتور دریل چکشی

قدرت و توان در انواع دریل های چکشی باهم متفاوت است. هرچه توان موتور بیشتر باشد، دریل از قدرت بیشتری برخوردار است. بنابراین برحسب حجم کار و میزان سوراخکاری، می توان دریل مناسب را انتخاب کرد.

سرعت گشتاور دریل

سرعت دریل بر حسب دور در دقیقه تعیین می شود. اغلب دریل های چکشی دارای یک کلید کنترل سرعت گشتاور هستند. با توجه به عمق و ضخیم و نازک بودن قطعه کار، می توان سرعت را تغییر داد.

شرکت تولیدکننده دستگاه

یکی از نکات مهم در خرید این کالا، شرکت سازنده دستگاه است. از بهترین دریل چکشی می توان به دریل چکشی رونیکس، ماکیتا، ادون، کرون، دیوالت، توسن، بوش، پوکا و هیوندای اشاره کرد.

بهترین دریل گیربکسی چه دریلی است؟

حال با یافتن پاسخ سؤال تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی شما را در انتخاب دریل گیربکسی مناسب راهنمایی می کنیم:

بهترین دریل گیربکسی دریلی است که سیستم گیربکس آن دو سرعته است و علاوه بر قابلیت قدرت موتور گیربکسی، می تواند عملکرد سوراخکاری را نیز داشته باشد.

علاوه بر نکات گفته شده، دریل باید قابلیت چرخش به راستگرد و چپگرد را نیز داشته باشد. گشتاور دریل گیربکسی باید به گونه ای باشد که به مچ دست فشار وارد نکند. از بهترین دریل های گیربکسی می توان به دریل گیربکسی توسن، ماکیتا، گریتک، کرون، رابین، متابو، بوش، رونیکس و آاگ اشاره کرد.

راهنمای نگهداری و نکات ایمنی دریل های گیربکسی و چکشی

پس از بررسی کامل تفاوت دریل گیربکسی و دریل چکشی به نکات ایمنی کار با آن ها اشاره می کنیم:

 • دریل چکشی برای سوراخ کاری مصالح ساختمانی به کار می رود. برای همین بهتر است در هنگام کار با این دریل از عینک ایمنی استفاده شود.
 • دریل چکشی برای سوراخ کاری دیوار استفاده می شود. بنابراین می بایست توجه کنیم که سیم برق درون دیوار وجود نداشته باشد.
 • موتور الکتریکی دریل با ذغال استارت می خورد. بنابراین در صورت خاموش شدن دریل در حین کار، بهتر است ذغال دستگاه چک شود.
 • سالم و تمیز کردن نگه داشتن بدنه دستگاه نیز اهمیت دارد.
 • فشار بیش از حد نباید به بدنه دستگاه وارد شود.
 • قبل از استفاده از دریل برقی، سیم برق می بایست چک شود تا قطعی نداشته باشد.
 • گرد و خاک نباید به درون دستگاه وارد شود زیرا باعث خفه کردن موتور دستگاه می شود.
 • طریقه نصب سه نظام بسیار بااهمیت است. زیرا ممکن است در حین کار در برود و باعث ایجاد صدمه شود.
همچنین بخوانید: تفاوت بتن کن و چکش تخریب