۵ مورد از پرکاربردترین اره های برقی

اره برقی ابزاری است که جهت برش اشیای مختلف و افزایش سرعت و انعطاف پذیری به هنگام کار مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله انواع مختلفی دارد و به طور کلی به دو نوع برقی و دستی تقسیم می شود. در این مقاله با 5 نوع از پرکاربردترین اره های برقی آشنا می شویم.

اره عمود بر

اره های عمود بر که به اره های چکشی نیز معروف هستند، جهت برش موادی همچون چوب، تخته سه لایه، نئوپان، فیبر، آلومینیوم، پلاستیک و آهن مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع اره ها از یک موتور الکتریکی و یک تیغه با قابلیت رفت و برگشتی که معمولاً توسط یک ضامن نگهداری می شود، تشکیل شده اند. اره های عمود بر به دو دسته اره های عمود بر صنعتی و اره های عمود بر نیمه صنعتی تقسیم می شوند.

 اره های عمود بر صنعتی

این نوع اره های برقی مجهز به گیربکس هستند و به همین دلیل در مدت زمان طولانی و تحت فشار بالا نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اره های عمود بر نیمه صنعتی

این نوع اره های برقی نسبت به اره های عمود بر صنعتی، از قدرت کمتری برخوردار هستند و برای انجام کارهای سبک تر مورد استفاده قرار می گیرند.

اره های عمود بر دارای تیغه های مختلفی هستند که هر یک از این تیغه ها برای انجام کارهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد؛ علاوه بر این، این اره ها با حالت پاندولی خود، جهت برش با عمق بیشتر نیز کاربرد دارند.

اره گرد بر

اره گرد بر که به اره دیسکی نیز شهرت دارد، ابزار بسیار پرکاربردی در صنعت نجاری و کارگاه ها به شمار می آید. این نوع اره به وسیله یک موتور الکتریکی، نیروی تولیدشده را توسط یک محور به تیغه منتقل کرده و آن را در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت به حرکت در می‌ آورد. تیغه های اره گرد بر، قابلیت برش چوب با ضخامت‌ های مختلف در زوایای ۴۵ تا ۹۰ درجه را نیز دارند؛ همچنین این زاویه ها قابل تنظیم نیز هستند. این اره در ابعاد مختلفی تولید می شود. از ابعاد کوچک تر این ابزار جهت برش چوب هایی با ضخامت کم، MDF و نظیر آن استفاده می شود و سایز بزرگ تر آن نیز جهت برش الوارهای چوبی و امثال آن کاربرد دارد. اره های گرد بر به دو نوع مختلف تقسیم می شوند:

  • اره هایی که دارای محور ثابت بوده و به اصطلاح، مستقیم بر است و کاربر می تواند با تعویض تیغه و بالا و پایین بردن آن، از این اره استفاده کند.
  • اره هایی که برای انجام کارهای سنگین تر کاربرد دارند و به اره های گرد بر کرمی معروف هستند.

اره فارسی بر

اره فارسی بر به کاربر این امکان را می دهد تا از زوایای مختلف برش ایجاد کند. به طور کلی، فارسی بر نوعی برش است که کاربر می تواند زاویه برش را از ۹۰ درجه کامل به هر زاویه دلخواه دیگر تغییر دهد. این اره برقی از یک تیغه تشکیل شده است که بر روی بازوهای این تیغه نیز، میله‌ های متحرکی قرار گرفته اند. بازوها و میله های فارسی‌ بر به وسیله اهرم نصب شده در زیر دستگاه، نسبت به صفحه زیر دستگاه به صورت افقی تغییر می کنند. به وسیله این اهرم، کاربر می تواند با توجه به نقاله متحرک موجود، زاویه را تغییر داده و چوب یا اشیاء دیگر را در زوایای دلخواه خود برش بزند. برای برش قطعات و الوارهای چوبی در صنایع چوب، معمولاً از دستگاه فارسی‌ بر استفاده می‌ شود.

اره پروفیل بر

اره های پروفیل بر نوع دیگری از اره های برقی هستند که کاربرد ویژه ای در برش فلزات و پروفیل ها دارند و نسبت به فرزهای آهنگری، از قدرت بالاتری برخوردار هستند. این مدل اره های برقی، از یک گیره نگهدارنده و بازوی متحرک تشکیل شده اند و موتور و دیسک برش نیز بر روی بازوی متحرک آنها قرار گرفته است. این وسیله به علت سرعت و قدرت بالای خود، قابلیت های زیادی در صنعت ساختمان و آهنگری دارد.

اره زنجیری

اره زنجیری یکی از متداول ترین نوع اره های برقی به شمار می رود و کاربرد زیادی در باغبانی دارد. این اره از یک موتور و یک ورق فلزی به نام ساطور تشکیل شده است. حول ورق فلزی این اره، زنجیری با تیغه های ریز دندانه دار می چرخد و بدین ترتیب عملیات برش چوب را انجام می دهد. اره های زنجیری هیچ گونه محافظی ندارند و می بایست در هنگام کار با آن ها، علاوه بر رعایت نکات ایمنی، از ابزار ایمنی مانند لباس و عینک ایمنی نیز استفاده شود. اره زنجیری به دو نوع اره زنجیری برقی و اره زنجیری بنزینی تقسیم می شود و می توان از آن برای باغبانی، نجاری، مجسمه سازی و آتش نشانی استفاده کرد.