پنج مورد از انواع فرزها و کاربرد آنها

دستگاه فرز برای اولین بار توسط آلمانی ها در سال 1954 به منظور تراشکاری، حکاکی، شکل داردن، منبت کاری و … طراحی و ساخته شد. این دستگاه تقریباً شبیه دریل است با این تفاوت که شامل سه محور می باشد. به وسیله فرز می توان بسیاری از قطعات چوبی، فلزی، سنگی و … را برش زد و به آنها شکل داد. این وسیله کاربرد زیادی در آهنگری، نجاری، صنایع برق، مهندسی، اتومبیل و … دارد.

انواع مختلف دستگاه فرز

فرز سنگبری

همان گونه که از اسم فرز سنگبری پیداست، این فرز مخصوص برش سنگ می باشد. این دستگاه می تواند برای برش سنگ مرمر، پلاستیک، سرامیک، گرانیت و … مورد استفاده قرار گیرد. ابن نوع فرزها اساساً جهت صیقل دادن و برش سنگ کاربرد دارند. در برخی از این فرزها، برای جلوگیری از شکستن کاشی و یا سنگ، از آب استفاده می شود. سرعت چرخش این فرز می تواند بین 6000 تا 6500 دور بر دقیقه باشد و قطر صفحه برش آن نیز 230 میلی متر است.

فرز آهنگری

فرز آهنگری برای برش انواع آهن آلات و فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. قطر صفحه برش برای این فرزها 180 میلی متر است. سرعت گردش این نوع فرز نیز بین 8000 تا 8500 دور بر دقیقه می باشد. این فرزها برای ایجاد برش و یا صیقل دادن انواع فلزات بکار رفته و به ویژه در آهنگری کاربرد فراوانی دارند.

مینی فرز

منظور از مینی فرز، همان فرز است اما در ابعاد کوچک تر که قابلیت حمل راحت تری دارد. از این فرز برای انجام کارهای نیمه سنگین استفاده می شود. قطر صفحه برش در مینی فرزها، 115 میلی متر است و این فرز دارای سرعت گردش 11000 دور بر دقیقه می باشد. نوع دیگر این فرزها با نام مینی فرزهای دسته بلند شناخته می شوند که دارای سرعت گردش 9000 دور بر دقیقه هستند و قابلیت استفاده از صفحه برش هایی با قطر 125 تا 135 میلی متر را نیز دارند.

فرز انگشتی

فرز انگشتی برای انجام کارهای ظریف تر و با دقت بالاتر کاربرد دارد. این فرزها برای انجام کارهایی مانند منبت کاری، حکاکی و … نیز بسیار مناسب خواهند بود. از کاربردهای این فرز، از بین بردن رنگ از روی بدنه خودرو می باشد.

فرز سطحی

یکی از رایج ترین فرزهای سطحی، دستگاهی به نام سی ان سی (CNC) است. این دستگاه از یک دیسک ساینده، میز چرخان و گیره نگه دارنده تشکیل شده است که می تواند قطعات مختلف را در اشکال مختلف برش دهد. برای آشنایی بیشتر با دستگاه CNC به مقاله ماشین CNC چیست و چه کاربردی دارد؟ مراجعه کنید.