20 ابزار باغبانی که به آنها نیاز خواهید داشت

20 ابزار باغبانی که به آن ها نیاز خواهید داشت

ابزار باغبانی چه نوع ابزاری هستند؟ برای باغبانی، وجود بذر، خاک، آب و نور لازم و ضروری است. اما کسانی که می خواهند باغبانی را به عنوان یک شغل و یا به صورت تخصصی تر انجام دهند، لازم است ابزار مربوط به این حوزه را که به ابزار باغبانی شهرت دارد، تهیه کنند.

ابزارهای باغبانی کاربرد گسترده ای در صنعت کشاورزی دارند. به همین دلیل به آن ها ابزار کشاورزی نیز گفته می شود. چه یک باغ وسیع داشته باشید، چه یک باغچه خانگی، بدون استفاده از لوازم باغبانی نمی توانید به محصول خوبی دست پیدا کنید. در ادامه با انواع ابزار باغبانی مورد نیاز برای باغبانی و کشاورزی بیش تر آشنا خواهیم شد.

امروزه ابزارهای باغبانی بسیار متنوعی در بازار موجود است که لازم است براساس نوع فعالیت خود و محل پرورش گیاهان، این ابزار را انتخاب و خریداری کنید. ما در این مقاله ۲۰ ابزار باغبانی که به آن ها نیاز خواهید داشت را معرفی کرده ایم. این ابزارهای ضروری می تواند موجب سرعت انجام کار شود و مراقبت از گل و گیاه را برای شما آسان تر کند.

آشنایی با مهم‌ترین ابزار باغبانی

بیلچه باغبانی

در هر مکانی که بخواهید باغبانی کنید، وجود یک بیلچه باغبانی یا بیلچه کشاورزی لازم و ضروری است. از این ابزار جهت حفاری، جابجا کردن خاک و کندن علف های هرز استفاده می شود. این ابزار برای انتقال خاک به گلدان و کاشت نهال یا پیاز نیز کاربرد دارد.

بهتر است از بیلچه هایی با دسته های رنگ روشن استفاده کنیم تا در فضای باغ به راحتی دیده شوند. علاوه بر این، لازم است این بیلچه ها دور از رطوبت نگهداری شوند تا از زنگ زدگی آنها جلوگیری گردد. در هنگام خرید، لازم است جنس بیلچه ها و میزان مقاومت آنها در نظر گرفته شود.

بیلچه باغبانی
بیلچه باغبانی

دستکش باغبانی

شاید افراد این ابزار را به عنوان یک ابزار ضروری باغبانی نشناسند. اما در حقیقت، دستکش ایمنی برای انجام فعالیت های باغبانی لازم و ضروری است و از مهم ترین و کاربردی ترین ابزارآلات باغبانی به شمار می رود،  چرا که از کثیف شدن دست و آسیب دیدن آن جلوگیری می کند. به خصوص زمانیکه افراد با گل و گیاه های خاردار سروکار دارند، دستکش باغبانی می تواند از دست و مچ آن ها در برابر خراش محافظت کند.


بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره انواع دستکش ایمنی بدانید


استفاده از دستکش باغبانی می تواند از بسیاری از آلرژی ها و حساسیت های مربوط به گل و گیاه و کودهای شیمیایی نیز جلوگیری کند. گیاهانی مانند گزنه می توانند در صورت برخورد با دستان شما باعث تحریک و ایجاد درد شوند. علاوه بر این، استفاده از ابزار باغبانی به صورت مداوم و اصطکاک این ابزار با دست، می تواند موجب آسیب رسیدن به پوست دست شود. با دستکش باغبانی می توانید، با لذت و امنیت بیشتری باغبانی کنید.


بیشتر بخوانید: استاندارد دستکش ایمنی


دستکش باغبانی
دستکش باغبانی

قیچی هرس

یکی دیگر از ابزار باغبانی قیچی هرس است. این ابزار جهت برش دادن ساقه ها و شاخه ها مورد استفاده قرار می گیرد. قیچی هرس شمشاد جهت هرس کردن و قطع کردن علف های بلند و کوتاه کردن چمن و شمشاد بکار می رود.

این ابزار برش هایی تمیز و ظریف را بر روی شاخه ها و بوته ها ایجاد می کند. از آنجاییکه یک باغ نیاز مداوم به هرس کردن دارد، دقت کنید که از یک قیچی هرس راحت و مقاوم با تیغه تیز استفاده کنید. این نوع قیچی برای هرس شاخه های ضخیم استفاده نمی شود زیرا باعث کند شدن تیغه قیچی و شکستن آن می شود.

قیچی هرس
قیچی هرس

قیچی شاخه زن

اگر در باغ خود درخت یا درختچه ای دارید که به هرس احتیاج دارد، لازم است به جای قیچی هرس از قیچی شاخه زن استفاده کنید. این ابزار جهت برش شاخه ها بکار می رود. از طریق وارد کردن فشار به دسته های این قیچی می توان شاخه های بیمار را از درخت جدا کرد. این ابزار جهت برش گل هایی با ساقه های بلند و ضخیم نیز کاربرد دارد.

قیچی شاخه زن
قیچی شاخه زن

قیچی پرچین

کی دیگر از ابزار باغبانی قیچی پرچین است. این نوع قیچی برای برش دادن و شکل دادن به درختچه ها و بوته ها و ایجاد منظره ای عالی کاربرد دارد. با این ابزار می توانید گیاهان خود را مرتب و تمیز نگه دارید.

قیچی پرچین
قیچی پرچین

قیچی باغبانی

بسیاری از افراد ضرورت وجود قیچی باغبانی را نادیده می گیرند. این قیچی یک نوع لوازم جانبی همه کاره است که می تواند برای انجام کارهای ظریف، هرس کرن شاخه های نازک و یا باز کردن بسته های بذر بکار رود.

قیچی باغبانی
قیچی باغبانی

بیل

کی دیگر از ابزار باغبانی بیل است. بیل به عنوان یک ابزار مهم در باغبانی شناخته می شود. این ابزار علاوه بر حفاری و کندن زمین، جهت برداشت و جابجا کردن خاک نیز کاربرد دارد.

اگر برای حفاری های وسیع بخواهیم از بیلچه باغبانی استفاده کنیم، کاری سخت و زمانبر است. در این حالت از بیل استفاده می شود. در هنگامی که خاک با چرخ دستی یا فرغون به محیط باغ انتقال پیدا می کند، می توان بدون نیاز به تخلیه کل بار، خاک را بوسیله بیل منتقل کرد.

بیل برای مخلوط کردن خاک گلدان نیز کاربرد دارد و با مخلوط کردن خاک، موجب یکنواخت شدن سطح خاک می شود. بیل ها معمولاً وزن زیادی دارند و سنگین هستند. باید سعی کنید از بیل های سبک تر در هنگام باغبانی استفاده کنید.

بیل های نوک تیزتر نیز جهت حفاری خاک های سخت کاربرد بیشتری دارند. از آنجاییکه فشار زیادی به دسته بیل وارد می شود، این دسته باید از جنس مقاوم ساخته شده باشد. طراحی ارگونومیک دسته بیل نیز از مواردی است که باید در هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرد.

بیل
بیل

کج بیل

این ابزار با تیغه هایی که دارد، جهت کندن علف های هرز کل باغ، شکل دادن و یکنواخت کردن سطح خاک استفاده می شود. البته نوع کج بیل، اندازه و شکل تیغه آن با توجه به نوع فعالیت باغبانی انتخاب می شود.

برای باغ های وسیع تر، از کج بیل بزرگ تر و برای باغ های گل از کج بیل ظریف تر استفاده می شود. کج بیل برای از بین بردن ریشه های سخت و کلوخه های سفت نیز انتخاب مناسبی است.

کج بیل
کج بیل

شن کش

این ابزار یکی از ابزارهای باغبونی ضروری است که جهت هم سطح خاک، شکستن کلوخه ها، جدا کردن قلوه سنگ ها از سطح خاک و پاک سازی خاک از برگ ها و شاخه ها بکار می رود.

شن کش
شن کش

وجین کن

کی دیگر از ابزار باغبانی وجین کن است. این ابزار جهت وجین کردن و از بین بردن علف های هرز بکار می رود. این ابزار با لبه چنگالی شکلی که دارد، در حرکت رفت و برگشتی خود، باعث کندن علف های هرز می شود و سرعت وجین کردن را بالا می برد. البته انواع علف زن برقی نیز در بازار موجود است.

وجین کن
وجین کن

چنگال باغبانی

این ابزار باغبونی با دسته بلند، جهت پوک کردن خاک سخت قبل از عملیات حفاری و مخلوط کردن خاک بکار می رود. چنگال باغبانی جهت خارج کردن علف های هرز و توده های سفت شده خاک به خصوص در محیط های تنگ تر کاربرد دارد. این ابزار برای هوادهی به خاک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای مخلوط کردن کود و یا یونجه نیز از این ابزار استفاده می شود.

چنگال باغبانی
چنگال باغبانی

چاقوی باغبانی

این نوع چاقو که به چاقوی هوری هوری نیز معروف است و ریشه ژاپنی دارد، از ابزار مهم در باغبانی به شمار می آید و به عنوان یک ابزار همه کاره شناخته می شود. تیغه ضد زنگ این چاقو با لبه های تیز و دندانه دار، به صورت خمیده ساخته شده است. برای تراشیدن خاک، جدا کردن ریشه، بریدن علف هرز، قلمه زدن و کاشت پیاز از این نوع چاقو استفاده می شود.

در برخی از مدل های چاقو باغبانی، مقیاس های اندازه گیری نیز بر روی تیغه چاقو درج شده است که برای اندازه گیری عمق به هنگام کاشت مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار جهت برش ریشه ها نیز کاربرد دارد. دو طرف این چاقو تیز است و لازم است از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.

چاقوی باغبانی
چاقوی باغبانی

چنگک باغبانی

این ابزار کوچک اما کاربردی یکی از انواع ابزار کشاورزی است که جهت نرم کردن کلوخه های سخت بکار می رود. بوسیله این ابزار می توان خاک را هموار و مناسب رشد نهال های جوان کرد.

چنگک باغبانی
چنگک باغبانی

اره هرس

اره هرس یا اره باغبانی برای برش چوب و شاخه های ضخیمی که قیچی شاخه زن قادر به هرس کردن آنها نیست، مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً اره هرس را می توان برای برش شاخه هایی با ضخامت ۸ اینچ بکار برد.

اره باغبانی
اره باغبانی

بیشتر بخوانید: اره برقی و انواع آن، معرفی کامل اره الکتریکی و روش کار با آن


لبه ساز

کی دیگر از ابزار باغبانی لبه ساز است. این ابزار یکی از انواع وسایل باغبانی است که جهت ایجاد لبه و لاین در باغ بکار می رود. برای مثال، این ابزار جهت ایجاد یک خط بین باغ و پیاده رو مورد استفاده قرار می گیرد.

کافیست تیغه این ابزار را در محلی که می خواهیم لبه ایجاد شود، قرار داده و با ایجاد فشار، لبه را ایجاد کرد. البته، لبه سازهای برقی قدرتمند نیز جهت ایجاد لاین و برش چمن در بازار موجود است.

لبه ساز
لبه ساز

شلنگ و نازل آب

تمام گیاهان برای رشد خود به آب احتیاج دارند. ابزار مختلفی برای آبیاری وجود دارد اما یک شلنگ آب، بهترین ابزار جهت آبیاری کردن کل باغ شماست. گرچه همچنان شلنگ های قدیمی نیز کاربرد فراوانی دارند، اما استفاده از شلنگ های سبک با انعطاف پذیری بالا بیشتر توصیه می شود.

استفاده از نازل قابل تنظیم نیز علاوه بر اینکه موجب کنترل بهتر آبیاری می شود، از هدر رفتن آب نیز جلوگیری می کند. دقت کنید از شلنگی استفاده کنید که سایز مناسبی داشته باشد و به تمام گوشه کنار باغ شما برسد.

شلنگ و نازل آب
شلنگ و نازل آب

پمپ آب

پمپ یکی از وسایل مهم برای باغبانی و کشاورزی است و قابلیت این را دارد که آب مصرفی گیاهان را از چاه ها، رودخانه و دریاچه ها به زمین و مزارع مورد نظر انتقال دهد.

پمپ ها در انواع مختلفی موجود هستند که براساس منبع تغذیه به دو نوع برقی و بنزینی تقسیم می شوند.


بیشتر بخوانید: بهترین پمپ آب خانگی


پمپ کفکش

پمپ کفکش یکی از پرکاربردترین پمپ ها در حوزه باغبانی و کشاورزی به شمار می آید. وظیفه اصلی این پمپ خارج کردن آب های آلوده، شن، گل و لای و … است.

پمپ آب
پمپ آب

چرخ دستی یا فرغون

استفاده از یک چرخ دستی یا فرغون به خصوص در باغ های بزرگ، باعت آسان تر شدن و سرعت بخشیدن به کارها می شود. حجم زیادی از خاک و یا برگ بوسیله چرخ دستی قابل حمل و جابجایی است. این ابزار جهت حمل نهال ها نیز کاربرد دارد.

چرخ دستی یا فرغون

اگر قصد آبیاری محیط وسیعی را ندارید و به خصوص زمانیکه می خواهید گلدان های خود را آبیاری کنید، استفاده از آبپاش گزینه مناسبی خواهد بود.

آب پاش
آب پاش

ماشین چمن زنی

کی دیگر از ابزار باغبانی ماشین چمن زنی است. اگر در باغ خود، در هر ابعادی چمن کاری دارید، استفاده از ماشین چمن زنی بسیار مفید خواهد بود. انواع مختلف ماشین های چمن زنی دستی تا مدل های پیشرفته تر برقی در بازار موجود است.

با توجه به ابعاد باغ خود می توانید از اندازه های مختلف ماشین های چمن زنی استفاده کنید. انواع ماشین چمن زنی برقی، بنزینی و یا با باتری در بازار موجود است. ماشین چمن زنی برقی برای باغ های بزرگ تر و ماشین چمن زنی شارژی برای وسعت کمتر کاربرد دارد. این نوع ماشین چمن زنی توسط باتری قابل شارژ است.

ماشین چمن زنی
ماشین چمن زنی

اره باغبانی یا اره زنجیری

اره زنجیری یک ابزار مهم در باغبانی به شمار می آید. برای قطع درختان، شاخه ها، انواع هیزم و الوار از این ابزار استفاده می شود. قبل از استفاده از این ابزار لازم است آموزش لازم برای کار با دستگاه وجود داشته باشد و حتماً از تجهیزات ایمنی همچون دستکش و محافظت کننده چشم و گوش استفاده شود.

اره باغبانی یا اره زنجیری
اره باغبانی یا اره زنجیری

بیشتر بخوانید: آموزش کار با اره موتوری یا اره زنجیری


سم و کود

سم و کود یکی از اصلی ترین وسایل باغبانی به شمار می رود. سم باعث از بین بردن حشرات و آفت زدگی می شود. کود نیز باعث تقویت ریشه گیاهان و افزایش باروری درختان و رشد آن ها می شود.

سم و کود
سم و کود

بیشتر بخوانید: سمپاش چیست و انواع سمپاش کدامند؟


داس

کی دیگر از ابزار باغبانی داس است. داس نیز یکی از وسایل مورد نیاز باغبانی است که از یک دسته و یک تیغه تیز تشکیل شده است. این محصول به منظور کندن بذرهایی مثل گندم و درو کردن زمین استفاده می شود. هم چنین این محصول وسیله ای برای کندن علف های هرز است.

داس انواع مختلفی دارد و در دو نوع برقی و دستی در بازار موجود است.

داس
داس

نخ

نخ های سبک وظیفه خاصی در باغبانی دارند. از نخ های سبک به منظور ایجاد یک مسیر خاص برای گیاهان استفاده می شود. این کار کمک زیادی به آراسته سازی محیط و ایجاد نظم و انضباط در کار می کند.

نخ
نخ

نکات مهم در خرید ابزار آلات باغبانی

  • از مهم ترین مسائل در خرید ابزار باغبانی شرکت تولیدکننده آن است. در حال حاضر شرکت های زیادی به تولید وسايل باغبانی می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به وسایل باغبانی بهکو، رونیکس، سامکو و شرکت های دیگر اشاره کرد.
  • در صورت خرید قیچی و اره باغبانی، داس و انواع دیگر ابزاری که دارای تیغه هستند، باید دقت داشته باشید که تیغه آن تیز و برنده باشد و از مقاوت بالایی برخوردار باشد.
  • خرید ابزار کشاورزی تا حد زیادی وابسته به محیط و حجم کار است. به عنوان مثال، ممکن است در یک محیط قیچی باغبانی به تنهایی کافی باشد و دیگر نیازی به انواع دیگر قیچی وجود نداشته نباشد.
  • دسته لوازم باغباني باید به صورت ارگونومیک طراحی شده باشد و مانع از خستگی دست در حین کار با آن شود.

بیشتر بخوانید: ۵ مورد از پرکاربردترین اره های برقی


کاربران می توانند این ابزار را به صورت حضوری و آنلاین خرید کنند. سایت راندنو همواره در تلاش است تا با معرفی نمایندگان اصلی و عاملین فروش ابزار باغبانی شما را در خرید ابزار تخصصی باغبانی یاری کند.

هم چنین کاربران می توانند در صورت استفاده از ابزار کشاورزی و باغبانی برندهای مختلف، نظرات و تجربیات خود را جهت آگاهی کاربران دیگر در زیر این مقاله درج نمایند. برای خرید انواع تجهیزات باغبانی می توانید قیمت وسایل باغبانی را مشاهده کنید و بدون واسطه خرید خود را انجام دهید.


بیشتر بخوانید: نگهداری از ابزارآلات باغبانی | چگونه تجهیزات و ابزار باغبانی را تمیز کنیم؟


منابع: